Fatmir Grejqevci

Ballkani ndër 12 momentet e veçanta të shefes së diplomacisë evropiane Federica Mogherini

Frederica Mogherini: Bashkimi Evropian pret që Kosova dhe Serbia të shpejtojnë angazhimin e tyre ndaj dialogut

Shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini njoftoi se 2018 do të jetë një vit vendimtar për Ballkanin. Ajo në blogun e saj ka përmendur 12 momente të veçanta që kanë shënuar vitin e saj më 2017. “Ky nuk ishte një vit i lehtë për Ballkanin. Kam vizituar gjashtë kryeqytete të …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi: Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE siguron paqen në Evropë

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi: Sot i nderojmë dëshmorët e betejës së lavdishme të Junikut

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka përgëzuar Bullgarinë me rastin e marrjes së kryesimit të Presidencës së Këshillit të Be-së, duke thënë se integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE është zgjidhja e vetme për paqen stabile në Evropë. “Shtetin e Bullgarisë e uroj për marrjen e kryesimit të Presidencës së …

Më shumë...

Komisari evropian për Zgjerim, Johannes Hahn: Ky vit do të jetë kyç për shtetet nga Ballkani Perëndimor

Komisari evropian për Zgjerim, Johannes Hahn: Ky vit do të jetë kyç për shtetet nga Ballkani Perëndimor

Komisari evropian për Zgjerim dhe Politikë Fqinjësore, Johannes Hahn theksoi sot se ky vit do të jetë kyç për shtetet nga Ballkani Perëndimor. Ai në Twiter kumtoi se viti i kaluar ishte përplot me sfida.  “Të jemi krenarë për arritjet e përbashkëta, t’i përforcojmë përpjekjet në fushat ku progresi duhet …

Më shumë...

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi e nis vitin 2018 me logon zyrtare të Dekadës së Republikës

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi e nis vitin 2018 me logon zyrtare të Dekadës së Republikës

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi e ka publikuar logon zyrtare të dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës. “Ditën e parë të këtij viti të ri, Dekadën e Republikës, po e nisim me logon zyrtare të dhjetëvjetorit të shtetësisë sonë. Shteti ynë, për të cilin dhamë shumë, po bën 10 vjet pavarësi. …

Më shumë...

Ministri Rrustem Berisha në ndërrimin e moteve i ka vizituar ushtarët e FSK-së në detyrë në kazermën, “Adem Jashari”

Ministri Rrustem Berisha në ndërrimin e moteve viziton ushtarët e FSK-së në detyrë në “Adem Jashari”

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha i shoqëruar edhe nga komandanti i FSK-së gjenerallejtënant Rrahman Rama, në çastet e ndërrimit të moteve ishin në vizitë në kazermën e FSK-së “Adem Jashari”, në Prishtinë, ku vizituan ushtarët në detyrë. Me këtë rast, ministri dhe Komandanti uruan ushtarët dhe …

Më shumë...

Banka e Shqipërisë ia kushton kalendarin e 2018-ës, heroit kombëtar Gjergj Kastriotit – Skënderbeut

Banka e Shqipërisë ia kushton kalendarin e 2018-ës, heroit kombëtar Gjergj Kastriotit - Skënderbeut

28 Nëntori 2017 shënoi çeljen e Vitit Mbarëkombëtar të Gjergj Kastrioti Skënderbeut, vit i cili do të kremtojë veprën e heroit deri më 28 Nëntor 2018. Shqipëria përkujton heroin kombëtar, në 550-vjetorin e vdekjes së tij, atë që më shumë se kushdo mishëron përpjekjen për mbrojtjen e lirisë dhe të …

Më shumë...

Ambasadori i SHBA-ve në Beograd, Kyle Scott: Ushtria e Kosovës nuk është kërcënim për askënd

Kyle Scott: Qeveria e re e Kosovës duhet të jetë e gatshme për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe

Ambasadori i Amerikës në Serbi, Kyle Scott e ka thënë troç midis Beogradit se formimi i Ushtrisë së Kosovës nuk përbën kërcënim për stabilitetin në Ballkan. Ai ka deklaruar se kjo ushtri duhet të formohet në përputhje me Kushtetutën e Kosovës, dhe konsultimeve që duhet të bëhen me të gjithë …

Më shumë...

Bullgaria merr nga sot presidencën e radhës të Bashkimit Evropian

Bashkimi Evropian

Bullgaria mori sot presidencën e radhës të BE-së, hera e parë që një vend ballkanik e merr një gjë të tillë. Me moton kombëtare “Të bashkuar jemi të fortë”, pritet që presidenca bullgare të fokusohet në bashkimin e unionit mbi reformën e politikave migratore dhe çështje të tjera. Liderët e …

Më shumë...

Kryeminstri shqiptar, Edi Rama: Qoftë një vit i bukur për Shqipërinë, Kosovën e të gjithë shqiptarët

Kryeminstri shqiptar, Edi Rama: Qoftë një vit i bukur për Shqipërinë, Kosovën e të gjithë shqiptarët

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka nisur mëngjesin me urimin që ky vit të jetë i bukur për Shqipërinë, Kosovën e të gjithë shqiptarët kudo ku janë. “MIRËMËNGJES dhe me këtë imazh të ardhjes së Vitit të Ri në Tiranë, ju uroj megjithë zemër që drita e mbarësisë të udhëheqë rrugën …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Do ta bëjmë një Kosovë të jetueshme edhe për brezat që vijnë pas nesh

Kryeministri Haradinaj: Do ta bëjmë një Kosovë të jetueshme edhe për brezat që vijnë pas nesh

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj,  ka uruar qytetarët e Kosovës për Vitin e Ri. Ai deklaroi se ka pranuar urime të panumërta nga shqiptarët kudo në botë për të dhe familjen e tij. Urimit të tij, Haradinaj i bashkëngjiti një fotografi familjare ku shihet mes bashkëshortes dhe fëmijëve të tij. …

Më shumë...

Zëvendës-kryeministri, Pacolli: Kosova mbush 10 vjet pavarësi dhe liberalizimi i vizave është shumë afër

Pacolli thotë se Qeveria e re duhet të formohet në afatin më të shpejt pas përfundimit të procesit zgjedhor

Zëvendës-kryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka uruar Vitin e Ri. Në këtë urim ai ka përmendur edhe liberalizimin e vizave, duke thënë se është shumë afër. “Të dashur miq, kudo që të jeni sonte, pa dashur të zgjasë shumë, vetëm dëshiroj të ju uroj nga zemra …

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti: Priten shumë projekte të mira për qytetin tonë

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti: Priten shumë projekte të mira për qytetin tonë

Derisa kemi hyrë në minutat e para të vitit të ri 2018, në qendër të qytetit të Prishtinës vazhdon festa dhe ahengu nën tingujt e muzikës dhe fishekzjarrëve të shumta që ndriçojnë qiellin. Në shesh është një numër i madh i qytetarëve që kanë zgjedhur të kremtojnë natën më të …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës është e përkushtuar për përmirësimin e kushteve të qendrave korrektuese

U formua Komisioni për vendosjen e shtatores së Adem Demaçit në sheshin me emrin e tij, në Prishtinë

Qeveria e Kosovës do të vazhdojë të përkrahë Qendrat Korrektuese në Republikën e Kosovës, me qëllim që të mundësojë riintegrimin e plotë në shoqëri, për ata që njëherë kanë rënë ndesh me ligjin. Kështu thanë ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, dhe ai i Drejtësisë, Abelard Tahiri me rastin …

Më shumë...

Ministri Reçica: Do të punojë për përmirësimin e jetës në Shtëpinë e të Moshuarve

Ministri Reçica: Do të punojë për përmirësimin e jetës në Shtëpinë e të Moshuarve

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, në prag të ndërrimit të viteve ka vizituar banorët e Shtëpisë së të Moshuarve në Prishtinë, për të cilët ka ndarë dhurata. Ai është zotuar se në kuadër të përgjegjësive të tij do të bëjë më të mirën e mundshme që këta …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli: Në festa duhet të kujtojmë njerëzit që dhanë gjithçka për liri

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli: Në festa duhet të kujtojmë njerëzit që dhanë gjithçka për liri

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka zgjedhur që sot të vizitojë familjen e heroit Edmond Hoxha. Ai ka shkruar në facebook se në festa duhet të kujtojmë njerëzit tanë që dhanë gjithçka nga vetja për liri, por edhe të respektojmë forcën dhe vullnetin e familjeve të tyre për …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi: Demarkacioni dhe ushtria do të kryhen në vitin 2018

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka udhëtuar për në Britaninë e Madhe ku do të flasë për situatën politike në Kosovë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka uruar gjithë qytetarët e vendit me rastin e ndërrimit të motive. Ai ka thënë se viti që po lëmë pas ka qenë me shumë sfida për vendin tonë, por që Kosova është në rrugën e duhur drejt konsolidimit. Thaçi është shprehur i bindur se …

Më shumë...