Fatmir Grejqevci

Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur sot në një takim shefen e Ambasadës së Luksemburgut Anne Dostert

Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur sot në takim shefen e Ambasadës së Luksemburgut Anne Dostert, të cilën e falënderoi për kontributin dhe

Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur sot në takim shefen e Ambasadës së Luksemburgut Anne Dostert, të cilën e falënderoi për kontributin dhe bashkëpunimin e saj të ngushtë me Institucionet e Kosovës, në veçanti për përkrahjen e Kosovës nga shteti i Luksemburgut, si dhe shprehi bindjen se ky bashkëpunim …

Më shumë...

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj prezanton Projektligjit për ndryshimin e Ligjit për Lirinë Fetare

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj prezanton Projektligjit për ndryshimin e Ligjit për Lirinë Fetare

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, në seancën e sotme të Kuvendit, ka prezantuar Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit nr. 02/L-31për Lirinë Fetare në Kosovë, duke thënë se nevojitet avancimi i kornizës ligjore që rregullon statusin juridik të bashkësive fetare, pozitën e tyre juridike dhe fondet e tyre. Me …

Më shumë...

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi: Jemi ende larg flijimeve që janë bërë ndër shekuj

Krasniqi: Taksa e vendosur nga Kosova për mallrat serbe nuk është problemi kryesor për mos vazhdimin e dialogu

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka thënë se në rrugëtimin shekullor kombi ynë ka arritur suksese, ndonëse jo në përmasat e duhura. Në një intervistë të dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka theksuar se gjatë këtyre viteve populli ynë ka shënuar suksese të shumta, por ende është …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Vitin 2018 ta shndërrojmë në vit evropian për shqiptarët

Kryetari Thaçi: Vitin 2018 ta shndërrojmë në vit evropian për shqiptarët

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë të martën në shënimin e 105-vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë në Vlorë. Ai ka thënë në rrjetin social se vitin 2018 ta shndërrojmë në vit evropian për shqiptarët. “Viti mbarëkombëtar i heroit Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, 105 vjetori i Pavarësisë së …

Më shumë...

Policia serbe heq flamurin nga lapidari tre dëshmorëve, ndërsa veteranët e UÇPMB-së e rikthejnë atë

Policia serbe heq flamurin nga lapidari tre dëshmorëve, ndëra veteranët e UÇPMB-së e rikthejnë atë

Shqiptarët në Kosovën Lindore e kanë festuar në mënyra të ndryshme festën e Flamurit, ndërsa nuk ka pasur ndonjë organizim zyrtar pasi qeveria e Serbisë nuk i ka legalizuar simbolet e pakicave.  Madje, forcat serbe kanë hequr nga lapidari i tre dëshmorëve të UÇPMB-së në fshatin Dobrosin flamurin kombëtar, duke …

Më shumë...

Zëvendëskryeministri Pacolli: Kosova është vërtetë e bekuar që e ka një aleat strategjik si SHBA-të

Behxhet Pacolli

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe shefi i diplomacisë se jashtme, Behxhet Pacolli ka njoftuar se ka arritur në Uashington, ku do të takojë zyrtarë të shumë të SHBA-ve, ndërsa do të marrë pjesë edhe në konferencën e organizuar nga Këshilli Atlantik, ku do të shpalosë vizionin e tij për ekonominë. “Para …

Më shumë...

Ndihmës-sekretarja e Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-ve, Laura Cooper: SHBA-të do vazhdojnë të qëndrojnë përkrah Kosovës

Ndihmës-sekretarja e Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-ve, Laura Cooper: SHBA-të do vazhdojnë të qëndrojnë përkrah Kosovës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në një takim zëvendës ndihmës sekretaren e mbrojtjes së SHBA-ve, Laura Cooper, me të cilën bisedoi për zhvillimet aktuale në Kosovë dhe rajon, proceset integruese të vendit dhe sfidat në fushën e sigurisë. Haradinaj theksoi rëndësinë e pranisë ushtarake e diplomatike …

Më shumë...

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha e ka pritur në takim zyrtar ndihmës-sekretaren Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-ve, Laura Cooper

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha e ka pritur në takim zyrtar ndihmës-sekretaren Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-ve, Laura Cooper

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha e ka pritur sot në takim zyrtar ndihmës-sekretaren Departamentit të Mbrojtjes të SHBA-ve, Laura Cooper, të cilën e ka falënderuar për ndihmën e madhe që kanë dhënë SHBA për Kosovën dhe veçanërisht për FSK-në. Berisha ka vlerësuar lart shkallën dhe dinamikën e bashkëpunimit në mes …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Dita e Flamurit shënon rimëkëmbjen e kombit tonë

Kryeministri Haradinaj

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se 28 Nëntori, është ditë e shënuar e sakrificës dhe e dinjitetit kombëtar. “Dita e Flamurit, që shënon rimëkëmbjen e kombit tonë, është festa e përjetësuar ndër shqiptarë kudo që janë. 28 Nëntori i bekuar, është ditë e shënuar e sakrificës …

Më shumë...

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu: Shqiptarët e bashkuar do t’i shembin kufijtë mes vete

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu: Shqiptarët e bashkuar do t'i shembin kufijtë mes vete

Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar në vazhdën e aktiviteteve të veta me rastin e Festës së 28 Nëntorit ka organizuar vendosjen e flamujve në objektin e Lidhjes së Prizrenit. Kryetari i kësaj Lëvizje, Tahir Veliu, tha aktiviteti i sotëm në Morinë dhe kjo iniciativë në Prizren, është bërë për të …

Më shumë...

Ministri i FSK-së, Rrustem Berisha dhe gjenerallejtënant Rrahman Rama nderuan heronjtë në Prekaz

Ministri i Forcës, Rrustem Berisha i shoqëruar nga komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama nderuan heronjtë në Prekaz

Ministri për Forcën e Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha i shoqëruar nga komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, për nder të 28 Nëntori: Ditës së Flamurit Kombëtar, ditëlindjes së komandantit legjendar Adem Jashari si dhe daljes publike të UÇK-së, vizituan Kompleksin Memorial në Prekaz. Delegacioni i MFSK-së dhe FSK-së, mbi …

Më shumë...

Sekretari Amerikan i Shtetit, Rex Tillerson uron 28 Nëntorin shqiptarëve: Presim përparimin tuaj drejt BE-së

Sekretari Amerikan i Shtetit, Rex Tillerson uron 28 Nëntorin shqiptarëve: Presim përparimin tuaj drejt BE-së

Sekretari Amerikan i Shtetit, Rex Tillerson uron shqiptarët me rastin e 105-vjetorit të Pavarësisë. “Shqipëria është një vend mik e aleat i vyer dhe Shtetet e Bashkuara presin me kënaqësi përparimin tuaj të vazhduar drejt integrimit më të madh euro-atlantik dhe anëtarësimit në BE”, shkruan Tillerson. Sekretari Amerikan i Shtetit …

Më shumë...

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi: Nëntori i ka dhënë gjithmonë shpirt historisë sonë

Hashim Thaçi

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se nëntori i ka dhënë gjithmonë shpirt historisë shqiptare. Sipas presidentit, ky muaj historik ka dhënë guxim e forcë për ta shpallur edhe Republikën e Kosovës. “Nëntori i ka dhënë gjithmonë shpirt historisë sonë. Por, krenaria kombëtare, lidhja shekullore dhe vendosmëria e …

Më shumë...

Në aktivitetet e sotme për nder të 105 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë në Vlorë merr pjesë kryetari Hashim Thaçi

Kabineti qeveritar i Kosovës anulon pjesëmarrjen në aktivitetet e sotme për nder të 105 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë në Vlorë

Në aktivitetet tematike e përkujtimore që po mbahen në Vlorë  në 105-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, do të marrë pjesë kryetari i Kosovës Hashim Thaçi. Në Tiranë do t’i organizohet një pritje shtetërore nga presidenti Ilir Meta. Dje në Korçë është mbajtur mbledhja e dy Qeverive ku janë nënshkruar 13 …

Më shumë...

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së dhe familjarët e të vrarëve dhe të arrestuarve sot protestojnë për rastin “Kumanova”

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së dhe familjarët e të vrarëve dhe të arrestuarve sot protestojnë për rastin "Kumanova"

Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së dhe familjarët e të vrarëve dhe të arrestuarve në rastin “Kumanova”, kanë zgjedhur 28 Nëntorin për të mbajtur një protestë në Prishtinë. Organizatat e dala nga lufta e  UÇK-së u kanë bërë thirrje  qytetarëve dhe veteranëve, që të marrin pjesë në protestë, e cila …

Më shumë...

105 vjet me parë është shpallur Pavarësia e Shqipërisë

105 vjet me parë është shpallur Pavarësia e Shqipërisë

Gjithë shqiptarët sot festojnë 105 vjetorin e Ditës së Pavarësisë – 28 Nëntorit. Më 28 nëntor 1912, Ismail Qemali dhe udhëheqsit tjerë shqiptarë nga të gjitha vendbanimet shqiptarë ngritën flamurin në Vlorë, duke shpallur Shqipërinë shtet sovran dhe të pavarur. Këtë ditë, Ismail Qemali u shpall kryetar i Kuvendit dhe kryetar …

Më shumë...