Fatmir Grejqevci

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti: QUINT-i porositi PAN-in që të marrin pjesë në seancë, e mos të bllokojnë më!

Ahmeti:

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti ka interpretuar porosinë e vendeve të QUNIT-it të cilat gjatë ditës kanë shprehur brengosjen për bllokimin inisitucional. Sipas Ahmetit QUINT-i i ka bërë thirrje koalicionit PAN që të marrin pjesë në seancën e nesërme Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti ka porositur kundërshtarët e tij politik, …

Më shumë...

Labinot Tahiri: Pacolli e tha qartë se ne si subjekt politik, nuk i prijmë bllokadave, por zgjidhjeve politike

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga AKR-ja Labinot Tahiri: Pacolli e tha qartë se ne si subjekt politik, nuk i prijmë bllokadave, por zgjidhjeve politike

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga AKR-ja Labinot Tahiri, ka thënë se shefi i partisë së tij Behgjet Pacolli, nuk është njeri i ultimatumeve por i zgjidhjeve të problemeve. Përmes një postimi në rrjetin social, Tahiri ka  porositur të gjitha subjektet politike që të mos e injorojnë partinë e Pacollit, …

Më shumë...

Shtetet e Quint-it: Deputetët të marrin pjesë në seancat e Kuvendit dhe të lejojnë fillimin e punës

Kuvendi i Kosovës

Shtetet e Quint-it, përmes një deklarate për media, kanë shprehur brengën e tyre në lidhje me situatën politike në Kosovë, atë të krijimit të institucioneve pas zgjedhjeve të 11 qershorit. Shtetet e Quint-it kanë theksuar se qytetarët e Kosovës meritojnë një Kuvend dhe Qeveri për t’u ballafaquar me sfidat që e …

Më shumë...

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin: Serbia nuk do të jetë anëtare e NATO-s, e asnjë aleance ushtarake

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin: Vizita e Vuçiqit në Kosovë dëshmoi se Serbia nuk heq dorë nga ajo

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, i ka thënë ministrit të mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu, se pozicioni parimor i Serbisë është se edhe më tutje do të mbetet ushtarakisht neutrale, ka raportuar mbrëmë Televizioni shtetëror i Serbisë, RTS. Vulin, që gjendet në vizitë dyditëshe në Rusi, ka biseduar …

Më shumë...

Shpend Ahmeti i është kundërpërgjigjur degës së PDK-së në e cila gjatë një konference e ka akuzuar atë për keqpërdorim të parave

Shpend Ahmeti kërkon që në kuvendin e Prishtinës t’i ketë së paku edhe 26 asamblistë për ta realizuar programin

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti i është kundërpërgjigjur degës së Partisë Demokratike të Kosovës në Prishtinë, e cila sot gjatë një konference e akuzoi atë për keqpërdorim të parave të qytetarëve. Ahmeti në një postim në rrjetin social Facebook ka shkruar se e di qe Komuna e Prishtinës është në …

Më shumë...

Nënkryetari i AAK-së, Gazmend Abrashi: Reflektimi i Behgjet Pacollit është përtej interesit personal

Nënkryetari i AAK-së, Gazmend Abrashi: Reflektimi i Behgjet Pacollit është përtej interesit personal

Nënkryetari i AAK-së, Gazmend Abrashi, ka vlerësuar reflektimin e liderit të AKR-së, Behgjet Pacolli, për formim të institucioneve. Abrashi, përmes një postimi në rrjetin social, thotë se “Pacolli edhe tash po e dëshmon se është njeri i zgjidhjeve duke e vënë interesin e Kosovës në radhë të parë, ngase çdo …

Më shumë...

Bahtiri: I kemi besuar koalicionit por nuk mund ta presim pafundësisht LDK-në për t’i themeluar institucionet e vendit

Lajme për orën 12:00 --- 07.07.2021 Ish-komandanti Suprem i Forcave Aleate të NATO-s në Evropë, gjenerali amerikan Wesley Clark është pritur me nderime të larta ushtarake nga ushtarët e FSK-së. Pas takimit, ministri i Mbrojtjes Armend Mehaj dhe gjeneral Clark, do të mbajnë konferencë për medie,. Clark gjatë ditës do të takohet edhe me e ministren e Punëve të Jashtme zonjën Donika Gërvalla-Shvarc; me kryeministrin Kurti, kryetaren Osmani dhe kryekuvendarin Konjufca. Agjencia Kundër Korrupsionit ka publikuar formularët e regjistrimit të pasurisë së zyrtarëve të lartë publik. Në mesin e zyrtarëve që i është publikuar pasuria është edhe Agim Bahtiri, kryetari i Mitrovicës, deputeti i Vetëvendosjes. Fillimisht ka paraqitur edhe një tokë bujqësorë në vlerë 60 mijë euro, derisa posedon edhe tri shtëpi të cilat bashkë kushtojnë mbi 1 milion e 300 mijë euro. Të gjitha këto prona, Bahtiri i ka deklaruar në pronësi të përbashkët. Në bazë të deklarimit, Agim Bahtiri posedon pasuri milionëshe. Vetëm një pasuri e paluajtshme, e deklaruar si tokë bujqësore, me mbi 17 hektarë, ka vlerë 6 milionë e 200 mijë euro. Të hyrat e tij vjetore sillen rreth 18 mijë euro, derisa fëmijët e tij kanë të hyra vjetore në vlerë 336 mijë euro. Ky kryetari i Mitrovicës së Jugut, tani deputetë i Vetëvendosjes, gjatë kohës së luftës së UÇK-së në Kosovës e ka majmur kapitalin, ndërsa pas luftës e ka shumëfishuar. Pagat vjetore që merr Agim Bahtiri tok me familjen e tij, sipas deklarimit publik dhe që arrijnë 350 mijë euro në vit, janë përafërsisht sa pagat vjetore të rreth 2000 veteranëve, në mesin e tyre edhe ata që kanë lënë gjymtyrët në luftë për çlirimin e Kosovës. Sot pritet të zhvillohet takimi ndërmjet palës kosovare dhe asaj serbe në Bruksel me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian. Ky takim nuk do të jetë i nivelit të lartë politik por në të do të marrin pjesë nga Kosova zëvendës-kryeministri, Besnik Bislimi dhe nga pala serbe do të jetë i udhëhequr nga Petar Petkoviq. Takimi sotëm mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë në nivel të kryenegociatorëve, do të jetë i pari, prej takimit që zhvilluan më 15 qershor, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Më herët, takime të tilla quheshin takime të nivelit teknik, por tani në BE pohojnë se të gjitha takimet janë të karakterit politik. “Gjithçka në bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë është thellësisht politike, asgjë nuk është teknike”, shkroi në Twitter. Kuvendi i Kosovës do të mblidhet sot ku në mesin e shumë pikave është edhe debati parlamentar për marrëveshjen e 4 shtatorit në Washington. Debat ky që po bëhet me kërkesë të Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës. Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit që u mbajt javën që lamë pas, shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi derisa tregoi për kërkesën e LDK-së, ai shtoi edhe atë se në këtë debat pret që të jetë edhe kryeministri Albin Kurti me që aty është edhe ish-kryeministri Avdullah Hoti, ky i fundit tashmë si deputet i LDK-së. Deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri, ka kritikuar Qeverinë Kurti për qasjen ndaj Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai ka thënë se kjo qeveri e ka lejuar gjuhën fyese ndaj UÇK-së, duke mos reaguar ndaj deklaratava të ndryshme. “Kjo qeveri ka qenë në një vijë me ata që e denigruan UÇK-në dhe kjo është turp”, ka thënë Tahiri. Ai ka thënë se mjafton një angazhim i Qeverisë së Kosovës që në çdo vend të botës të tregohet për veprimet e Aleksandër Vuçiq. Bekim Haxhiu, ka folur në Kuvendin e Kosovës për vaksinat që janë pranuar si donacion nga shteti i Norvegjisë për Kosovën. Ai ka thënë se pranimi i këtyre donacioneve është në kundërshtim me Ligjin për furnizimin me pajisjet medicionale, duke thënë se afati i skadimit të tyre është më së shumti 6 muaj. Haxhiu ka ftuar qytetarët që të kontrollojnë afatin e vaksinave para se të pranojnë që të vaksinohen. Deputeti i PDK-së ka thënë se Ministria e Shëndetësisë nuk duhet të rrezikojë më shumë shëndetin e qytetarëve të Kosovës. Babai i ish-kryekuvendarit Kadri Veseli, Fazli Veseli ka vdekur mëngjesin e sotëm. Lajmin e ka bërë të ditur zyrtari i PDK-së, Donjet Bislimi. “Ishe Hero sepse rrite heroin tonë të gjallë, Prehu në paqe Baci Fazli, Ngushëllime familjes Veseli, Mitrovicës dhe gjithë Kosovës!”, ka shkruar Bislimi. Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes një postimi ka kujtuar babanë Kadri Veselit. Haradinaj ka thënë se ka qenë pikëllues lajmi për ndarjen nga jeta të babait të luftëtarit të orëve të para, bashkëthemeluesit të UÇK-së, ish kreut të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. “Baca Fazli iku nga kjo botë duke lënë mbrapa një jetë të tërë me sfida. Vdekjet nuk janë të lehta, pavarësisht moshës, por vdekja e bacës Fazli vjen në një moment të rëndë për familjen Veseli për shkak të rrethanave tanimë të njohura”, ka shkruar Haradinaj në një postim. Kryetari amerikan Joe Biden paralajmëroi të martën se miliona amerikanë janë ende të pavaksinuar dhe të pambrojtur dhe për pasojë komunitetet e tyre janë në rrezik. Në thirrjen e tij më të fundit televizive për njerëzit që të vaksinohen kundër COVID-19, ai tha se varianti Delta i virusit, i cili është më i transmetueshëm dhe më i rrezikshëm, është përgjegjës për gjysmën e rasteve në shumë pjesë të vendit. Dhjetë shtete amerikane po përjetojnë një rritje të rasteve të koronavirusit, Në veçanti, shtetet Kansas dhe Misuri po raportojnë rritje dyshifrore të përqindjes së infeksioneve për shkak të variantit delta. Biden njoftoi gjithashtu se Shtetet e Bashkuara parashikohet të arrijnë në 160 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar deri në fund të kësaj jave. Çmimet e naftës u rritën në nivelet më të larta shumëvjeçare pasi prodhuesit e OPEC + u përplasën rreth planeve për të rritur furnizimin për të përmbushur rritjen e kërkesës globale. Çmimet u rriten pas mosmarrëveshjeve për të rritur prodhimin përballë rritjes së kërkesës globale. Nafta e papërpunuar Brent arriti një çmimin më të lartë prej 77.84 Dollarë, një nivel që nuk është parë që nga Tetori 2018. OPEC+ përfundoi bisedimet pa një marrëveshje për të rritur prodhimin përballë rritjes së kërkesës globale. Emiratet e Bashkuara Arabe ranë dakord të ecin së bashku me rritjen e prodhimit por refuzuan një propozim të veçantë për të zgjatur kufirin deri në fund të 2022.

Agim Bahtiri i Aleancës Kosova e Re, thotë se nuk do të presin deri në pafundësi Lidhjen Demokratike të Kosovës, e cila sipas tij, për shkak të tekeve personale po mohon krijimin e institucioneve të vendit. “Pas të gjitha bisedave që kemi pasur, problemi është te Lidhja Demokratike e Kosovës …

Më shumë...

Lekaj: Pa takime konsultative të gjithë spektrit politik dhe grupeve parlamentare ne nuk do të marrim pjesë në seancë

Lekaj: Pa takime konsultative, të gjithë spektrit politik dhe grupeve parlamentare ne nuk do të marrim pjesë në seancë

Të hënën, për të katërtën herë radhazi pritet të mbahet vazhdimi i seancës konstitutive të Kuvendit, nga kryesuesi i seancës, deputeti Adem Mikullovci. Seancat e kaluara dështuan pasi që deputetët e koalicionit fitues të përbërë nga Partia Demokratike e Kosovës, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën, që njihet …

Më shumë...

16 vite nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike

Marrëveshja e OHRIT

Sot janë bërë 16 vite nga nënshkrimi Marrëveshjes Kornizë të Ohrit në mes shqiptarëve dhe maqedonasve për raporte të reja shoqëroro-politike dhe ndërtimin e mëtutjeshëm të shtetit. Kjo marrëveshje u bë me asistimin e bashkësisë ndërkombëtare, pas luftimeve të cilat ndodhën në vitin 2001. Marrëveshje kornizë ndër të tjerash u …

Më shumë...

Ilir Meta: Bashkëpunimi me Amerikën dhe NATO-n është vendimtar për sigurinë e Shqipërisë

Kryetari Meta: Bashkëpunimi kundër terrorizmit me SHBA-të dhe NATO-n është vendimtar për sigurinë e Shqipërisë

Kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta, priti gjatë të shtunës një delegacion të Senatit të SHBA-së, kryesuar nga senatori Roy Blunt, ku është biseduar për marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve dhe kontributin e Shqipërisë në NATO dhe rolin e saj stabilizues në rajon. Delegacioni amerikan, i cili po zhvillon një vizitë pune …

Më shumë...

Shoqata “Trojet e Arbrit“, kërkon nga Policia e Kosovës lirimin e udhëheqësve të “Lëvizjës për Shqipëri të Bashkuar”

Shoqata e Intelektualëve Mbarshqiptarë “Trojet e Arbrit“, kërkon nga Policia e Kosovës lirimin e menjëhershëm të udhëheqësve të “Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar”

Shoqata e Intelektualëve Mbarëshqiptarë “Trojet e Arbrit“, ka reaguar me rastin e ndalimit të udhëheqësve të “Lëvizja për Shqipëri të Bashkuar”. “Ka disa muaj që persona të panjohur kanë shkatërruar shkronjat në monumentin e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti – Skënderbeu. Për këtë vandalizëm s’ka pas asnjë reagim as nga policia …

Më shumë...

Mustafa: Vetëvendosja e shfrytëzoi koalicionin PAN për ta justifikuar dhunën e për të ardhur në pushtet

Kryetari i LDK-së Isa Mustafa: Projekti ynë është i hapur për të gjithë

Kryeministri në detyrë i Kosovës, njëherësh kryetar i LDK-së, Isa Mustafa, përmes një statusi në rrjetin soocial ka drejtuar akuza ndaj ndërkombëtarëve, duke thënë se ata janë më shumë të interesuar për stabilitet, qoftë ai i menaxhuar nga krimi, sesa për një qeverisje, e cila në mënyrë të pavarur lufton …

Më shumë...

Deputeti i LDK-së, Arben Gashi: Nëse Pacolli e vlerëson se nuk duhet të jetë në koalicion, ne nuk e mbajmë më zor

Arben Gashi: LDK-ja është e gatshme të hyjë në qeverinë gjithëpërfshirëse nëse nuk ka kohë për zgjedhje

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi ka komentuar ultimatumin e liderit të AKR-së, Behgjet Pacolli, i cili kishte thënë se nëse brenda 10 ditësh LDK e Vetëvendosje nuk merren vesh për koalicion, atëherë ai mund t’i bashkohet Pan-it. Gashi në një deklaratë të shkurtër për Gazeta Blic tha …

Më shumë...

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi: Janë rritur shkëmbimet tregtare Kosovë-Shqipëri

Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi: Janë rtiten shkëmbimet tregtare Kosovë-Shqipëri

Shkëmbimet tregtare mes Kosovës dhe Shqipërisë për 7-mujorin e këtij viti janë rritur me rreth 30 për qind. Ky fakt është bërë i ditur nga ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi, i cili e ka quajtur lajm të mirë rritjen e shkëmbimeve tregtare mes dy vendeve. Sipas të dhënave nga muaji …

Më shumë...

Autoritetet në Serbi po bëjnë fushatë intensive me qëllim për ta penguar anëtarësimin e Kosovës në UNESCO

Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiq në konsultim me kryetarin  serb Aleksandar Vuçiq, gjatë shtatorit do të dërgojnë emisarë në shtatë shtete për të lobuar kundër pranimit të Kosovës në UNESCO dhe organizata tjera ndërkombëtare. Mediet e  Beogradit bëjnë të ditur se  27 emisarë serbë më 9 gusht kanë vizituar …

Më shumë...

Në Pejë mbahet Panairi Veror për Sipërmarrje me titull “Kosova Perëndimore: Vendi për të jetuar”

Në Pejë mbahet Panairi për Sipërmarrje me titull "Kosova Perëndimore: Vendi për të jetuar"

Sot në Pejë mbahet Panairi Veror për Sipërmarrje me titull “Kosova Perëndimore: Vendi për të jetuar, punuar, relaksuar dhe investuar”. Ky aktivitet organizohet nga Asociacioni i Agjencive për zhvillim Rajonal dhe RDA-Perëndim në bashkëpunim me komunat e rajonit perëndimor ekonomik në ditën ndërkombëtare të të rinjve dhe në koordinim me …

Më shumë...