Fatmir Grejqevci

Thaçi përgëzon Nishanin për zgjedhjet e lira në Shqipëri

Thaçi përgëzon Nishanin për zgjedhjet e lira në Shqipëri

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi nga një bisedë telefonike e ka përgëzuar homologun e tij shqiptar Bujar Nishani për mbarëvajtjen e zgjedhjeve të 25 qershorit, duke thënë se Kosova dhe Shqipëria kanë krijuar traditë të mirëfilltë të organizimit të zgjedhjeve sipas standardeve evropiane. Ai në një postim në rrjetin social …

Më shumë...

Daçiq: Po punojmë aktivisht kundër pranimit të Kosovës në UNESCO

Daçiq: Po punojmë aktivisht kundër pranimit të Kosovës në UNESCO

Shefi i diplomacisë serbe, njëherësh ushtrues i detyrës së kryeministrit, Ivica Daçiq, deklaroi të martën se Kosova ende nuk ka bërë kandidaturën për anëtarësim në UNESCO dhe se nuk dëshiron të tregojë se çfarë Serbia është duke bërë lidhur me këtë çështje. “Nuk dua të them se cilat vende më …

Më shumë...

Pacolli: Partneritetin me miqtë perëndimorë ta ruajmë si sytë e ballit

Pacolli: Partneritetin me miqtë perëndimorë ta ruajmë si sytë e ballit

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli dhe ambasadori i Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi gjatë një takimi janë pajtuar për zhvillimin e bashkëpunimit të ngushtë në procesin integrues të Kosovës dhe liberalizimin sa më të shpejtë të vizave për qytetarët. Në këtë takim është biseduar për proceset politike në Kosovë …

Më shumë...

Kadetët e FSK-së përkrah 31 shteteve në ushtrimin ndërkombëtar

Kadetët e FSK-së përkrah 31 shteteve në ushtrimin ndërkombëtar

Kadetët e Qendrës për Studime Universitare të Forcës së Sigurisë së Kosovës, u nisën të hënën për në Republikën e Maqedonisë për të marrë pjesë në ushtrimin ndërkombëtar të kadetëve “Kampi veror 2017” në Krivollak dhe Pepelishtë. Ushtrimi ndërkombëtar i kadetëve ka karakter garues dhe organizohet nga Akademia Ushtarake e …

Më shumë...

Merkeli uron Ramën për fitore bindëse në zgjedhje

Sipas Gallup International shqiptarët e preferojnë më së shumti kancelaren Angela Merkel si lidere botërore

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka uruar kryetarin Partisë Socialiste (PS), kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, për fitoren në zgjedhjet e 25 qershorit. “Urime të merituara. Mezi pres të takohemi pas pak ditësh”, është shprehur Merkel në mesazhin e saj. Pak ditë më vonë, kryeministri Rama do të jetë në Trieste, …

Më shumë...

Bajrami: Falë angazhimit të SHBA-ve ne sot ndërtojmë shtetin tonë

Bajrami: Falë angazhimit të SHBA-ve ne sot ndërtojmë shtetin tonë

Ministri në largim i Arsimit, Arsim Bajrami, tha se vizita e sotme e delegacionit nga shteti IOWA në vendin tonë do të thellojë raportet mes Kosovës dhe këtij shteti federal amerikan. Ai ka thënë se Kosova ka një partneritet strategjik me SHBA-të dhe falë angazhimit të këtij shteti të fuqishëm …

Më shumë...

Vasili: LSI-ja do të jetë opozitë e vërtetë

Vasili: LSI-ja do të jetë opozitë e vërtetë

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, ka folur për herë të parë pas zgjedhjeve të 25 qershorit. Ai në një konferencë për medie ka pranuar rezultatin e zgjedhjeve, por, pasi ka humbur deklaron se  zgjedhjet janë organizuar në kushte terrori. “Fushatë e vështirë, por shumë motivuese. Mijëra burra e …

Më shumë...

Shënohet 73- vjetori i persekutimit të shqiptarëve në Çamëri

Shënohet 73- vjetori i persekutimit të shqiptarëve në Çamëri

Këtë vit do janë mbushur 73 vite i masakrave greke ndaj popullit shqiptar në Çamëri. Për këtë përvjetor do të ketë aktivitete të cilat do të sjellin në kujtesë këtë ngjarje të rëndë për shqiptarët në  këtë rajon. Për këtë Shoqata “Çamëria”, ka organizuar këtë vit në Kosovë aktivitet, akademi …

Më shumë...

Lekaj: Haradinaj i ka 61 deputetë për ta formuar qeverinë

Lekaj: Haradinaj i ka 61 deputetë për ta formuar qeverinë

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, ka bërë me dije se kandidati për kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, i ka siguruar 61 vota për formimin e qeverisë. Në një intervistë për “Epokën e re”, Lekaj ka thënë se pas certifikimit të rezultatit të zgjedhjeve do të bëhet …

Më shumë...

Shtypi zviceran: Rama, piktori që do ta udhëheqë Shqipërinë drejt BE-së

Shtypi zviceran: Rama, piktori që do ta udhëheqë Shqipërinë drejt BE-së

Jehona e fitores së thellë të Partisë Socialiste në zgjedhjet e përgjithshme të së dielës është reflektuar edhe në mediet zvicerane. E përditshmja “24 orë” e Lozanës ka publikuar një artikull të gjatë, në të cilin shkruhet se si një “piktor do ta udhëheqë vendin e tij drejt Bashkimit Evropian”, raporton …

Më shumë...

PS 73 mandate, PD 43 dhe LSI 19

PS 73 mandate, PD 43 dhe LSI 19

Kur procesi i numërimit të votave po i afrohet fundit, PS ka siguruar fitore bindëse duke siguruar 73 mandate, PD ka shënuar rënie krahasuar me zgjedhjet e kaluara dhe ka marrë 43 mandate, LSI ka një rritje të ndjeshme pasi ka 19 mandate, PDIU ka 4 mandate dhe PSD 1 …

Më shumë...

Fillon Java e Diplomacisë Klimatike 2017

Fillon Java e Diplomacisë Klimatike 2017

Ndotja e ajrit, menaxhimi i mbeturinave dhe energjia eficiente do të jenë temat kryesore të Javës së Diplomacisë Klimatike 2017 në Kosovë, përmes një serie ngjarjesh të organizuara nga Zyra e BE-së në Kosovë. Kjo iniciativë do të mbledhë përfaqësuesit e shteteve anëtare të BE-së, shoqërinë civile dhe publikun e …

Më shumë...

Haradinaj nderohet me medaljen e partneritetit të shtetit Iowas

Haradinaj nderohet me medaljen e partneritetit të shtetit Iowas

Lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj sot është takuar me një delegacion të shtetit të Iowas së SHBA-ve, nga të cilët u nderua me medaljen e partneritetit të shtetit Iowas me Kosovën. “Me miqte e Kosoves nga shteti Iowa i SHBA-se, nje shtet partner i rendesishem per vendin tone. U nderova …

Më shumë...

Mogherini dhe Hahn: Zgjedhjet u zhvilluan në mënyrë të qetë dhe të rregullt

Mogherini dhe Hahn: Zgjedhjet u zhvilluan në mënyrë të qetë dhe të rregullt

Përfaqësuesja e lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini dhe komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn, kanë vlerësuar zgjedhjet në Shqipëri, duke theksuar se BE-ja do të angazhohet për mbështetjen e qeverisë së re në lidhje me reformat dhe procedimin e mëtejshëm të procesit të integrimit në bllokun europian. …

Më shumë...

Hahn në Maqedoni, pjesë e mbledhjes së Qeverisë

Komisioneri Johannes Hahn thotë se ka ardhur koha që Ballkani Perëndimor të jetë pjesë e Bashkimit Evropian

Eurokomisari për politikë evropiane të fqinjësisë dhe negociata për zgjerim, Johanes Hahn, mbërriti para pak çastesh në Qeveri për të marrë pjesë në mbledhjen e qeverisë. Në këto momente ai po zhvillon një takim me kryetarin e Qeverisë së Republikës së Maqedonisë, Zoran Zaev, zëvendëskryeministri për çështje evropiane Bujar Osmani, ministrin e …

Më shumë...

Haliti merr pjesë në punimet e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Haliti merr pjesë në punimet e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës

Një delegacion i Kuvendit të Kosovës, i udhëhequr nga nënkryetari Xhavit Haliti, po merr pjesë në punimet e Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës, që po mbahen në Strasburg të Francës. Është hera e parë që delegacionit të Kuvendit të Kosovës i lejohet ulësja në sallën plenare të Asamblesë Parlamentare të …

Më shumë...