Fatmir Grejqevci

Berisha: Dogana rritë të hyrat për 3.4 përqind më shumë se një vit më parë

Berisha: Dogana rritë të hyrat për 3.4 përqind më shumë se një vit më parë

Dogana e Kosovës përkundër ndikimeve të shumta fiskale, Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit dhe ndryshimeve të taksave doganore, ka arritur që për pesë muaj të këtij viti të tejkalojë të hyrat doganore. Nga janari i këtij viti deri në qershor, ka realizuar të hyra 466 milionë euro apo rreth 16 milionë …

Më shumë...

Enver Hoxhaj nesër pret në takim një delegacion nga shteti lowa i SHBA-ve

Enver Hoxhaj: Kandidati i vetëm për kryetar të Kuvendit është Kadri Veseli, zgjedhja e tij është e pandalshme

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës në largim, Enver Hoxhaj nesër do të takohet me një delegacion nga shteti i lowa i SHBA-ve. Kështu është bërë e ditur në njoftimin e MPJ-së. “Nesër (e martë), 27 qershor 2017, Ministri i Punëve i Jashtme i Republikës së Kosovës, Enver Hoxhaj, …

Më shumë...

Zguri: Procedim numëruesve që ndërpresin procesin

Zguri: Procedim numëruesve që ndërpresin procesin

Ka përfunduar pak çaste më parë mbledhja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Shqipëri, e cila ka trajtuar problematikat e verifikuara gjatë procesit të numërimit të votave. Kryetari Klement Zguri por edhe përfaqësues të subjekteve politike e kanë cilësuar si të papranueshëm ndërprerjen disa orëshe të numërimit në disa KZAZ. …

Më shumë...

Numërohen 1977 nga 5362 kuti, PS fiton në 11 qarqe, PD vetëm në Kukës

Numërohen 1977 nga 5362 kuti, PS fiton në 11 qarqe, PD vetëm në Kukës

Deri më tani janë numëruar 1977 kuti votimi nga 5362, pra 36,87 për qind të gjithë votave në rang vendi. PS ka marrë rreth 49,52 për qind, PD 28,35 për qind dhe LSI 15,04 për qind. Nëse u referohemi qarqeve, deri më tani PS rezulton forcë e parë në 11 qarke, …

Më shumë...

Një tërmet i fuqishëm prej 2.8 shkallë të Rihterit e ka gotitur Maqedoninë

Një tërmet i fuqishëm prej 2.8 shkallë të Rihterit e ka gotitur Maqedoninë

Një tërmet i fuqishëm prej 2.8 shkallë të Rihterit dhe intensitet III-IV shkallë sipas shkallës makroseizmike Evropiane ka goditur qytetet Ohër, Strugë, Resnje. Tërmeti ka ndodhur rreth orës 1 pas mesnatës ndërsa sipas Institutit Seizmologjik të Maqedonisë, tërmeti ka qenë me epiqendër në liqenin e Ohrit. Më herët, kanë ndodhur …

Më shumë...

Dita Ndërkombëtare në Mbështetje te Viktimave të Torturës

Dita Ndërkombëtare në Mbështetje te Viktimave të Torturës

Në këtë datë, në vitin 1987, Konventa kundër Torturës dhe Ndëshkimeve të tjera mizore, çnjerëzore, degraduese apo ndëshkimit hyri në fuqi. Ky ishte një hap i rëndësishëm në procesin shumë të nevojshëm në globalizimin e të drejtave të njeriut dhe të pranuar se tortura dhe të gjitha format e keqtrajtimit …

Më shumë...

Numërohen 1070 nga 5 362 kuti, udhëheq me 51 % PS

Numërohen 1070 nga 5 362 kuti, udhëheq me 51 % PS

Nga të dhënat e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në rang vendi, deri në orën 06.00 janë numëruar 1 070 kuti nga 5 362 kuti, ku Partia Socialiste ka marrë 155 173 vota ose 51 %. Partia Demokratike rezulton me 83 617 vota, ose 27 %. Partia e tretë renditet Lëvizja Socialiste …

Më shumë...

Rama thirrje qytetarëve për pjesëmarrje në votime

Kryeministri Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i ka bërë sot thirrje qytetarëve për të shkuar në votime. “Voto Voto Voto. Mungesa është gjithnjë gabim. Vota sot vlen shumë për ty, ne, Shqipërinë. Qentë le të lehin karvani forca përpara Të gjithë për Shqipërinë”, shkruan kryeministri Rama në rrjeti social.

Më shumë...

KQZ: Procesi zgjedhor po ecën mirë

Zguri: Procedim numëruesve që ndërpresin procesin

Kryetari i KQZ-së, Klement Zguri, ka thënë se procesi zgjedhor në Shqipëri po ecën mirë, pavarësisht ndonjë parregullsie të dorës së dytë, ndërsa u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të qëndrojnë larg çdo incidenteve të mundshme. Ai në një konferencë për media në Tiranë, ka bërë me dije …

Më shumë...

Rogozin: Shkaku i Kosovës, Serbia kurrë nuk do t’i bashkohet BE-së

Rogozin: Shkaku i Kosovës, Serbia kurrë nuk do t’i bashkohet BE-së

Zëvendëskryeministri i Federatës Ruse, Dmitry Rogozin ka thënë se Serbia do të ketë një qeveri të mirë, por ajo kurrë nuk do të bëhet anëtare e BE-së, për shkak se kushtet do të jenë të tilla që ajo kurrë nuk do të jetë në gjendje t’i përmbush ato. Rogozin deklaroi se …

Më shumë...

KQZ: Deri në ora 13.00 kanë votuar 25.69 për qind e qytetarëve

KQZ: Deri në ora 13.00 kanë votuar 25.69 për qind e qytetarëve

Zëdhënësja e KQZ-së Drilona Hoxhaj në konferencën e sotme për media në Tiranë ka bërë të ditur se deri në ora 13.00 përqindja e votuesve në zgjedhjet parlamentare në Shqipëri është 25.69 për qind. Gjatë kumtimit të përqindjes së pjesëmarrjes së qytetarëve në votime, Hoxhaj ka bërë të ditur se nga …

Më shumë...

Haradinaj: Shqiptarët janë popull solidarë

Haradinaj: Shqiptarët janë popull solidarë

I pari i AAK-së, Ramush Haradinaj, me rastin e vizitës në BIK, u shpreh se është nder të urohet Festa e Bajramit pas një muaji sakrifice. Ai theksoi se shqiptarët janë popull solidar dhe siç tha ai, solidariteti duhet  të dëshmohet çdo ditë. “E kam për nder sot, të uroj …

Më shumë...

Nishani: Të tregojmë se demokracia funksionon

Bujar Nishani i quan të mbyllura zgjedhjet e 25 prillit nga pikëpamja formale, por rezultati nuk do të ndryshojë

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani ka votuar në gjimnazin “Anton Zako Çajupi”, prej nga tha se shpreson që pjesëmarrja në votim të jetë e madhe. Po ashtu, ai tha se sot është një mundësi që shqiptarët të tregojnë se demokracia mund të funksionojë fal vullnetit të tyre, së pari përmes …

Më shumë...

Basha: Vetëm përmes votës mund të ndryshohet Shqipëria

Basha: Vetëm përmes votës mund të ndryshohet Shqipëria

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi se vetëm përmes votës mund të ndryshohet Shqipëria, ndaj duke bërë apel për pjesëmarrje në votime tha se vetëm kështu Shqipëria mund të arrijë etapën tjetër të qytetarisë europiane në procesin e votimit. Pasi votoi në Qendrën e Votimit të vendosur në Çerdhen …

Më shumë...

Ambasadori Lu: Zgjedhjet në Shqipëri janë festë për demokracinë

Ambasadori Lu: Zgjedhjet në Shqipëri janë festë për demokracinë

Ambasadori amerikan në Shqipëri, Donald Lu, është i pari nga ndërkombëtarët që ka dhënë një deklaratë për zgjedhjet në Shqipëri. Në një postim të ambasadës amerikane në Tiranë, në rrjetet sociale Lu ka theksuar se zgjedhjet janë festë për demokracinë. “Urimet më të mira për shqiptarët sot, teksa ushtrojnë të drejtën …

Më shumë...

Veseli: Ta duam më shumë njëri-tjetrin

Veseli: Ta duam më shumë njëri-tjetrin

I pari i PDK-së, Kadri Veseli, me rastin e vizitës së tij në BIK, ka ftuat të gjithë qytetarët që ta duan më shumë njëri-tjetrin sepse kështu në mënyrë më të mirë ecë edhe vendi ynë përpara.“Me fat Bajrami të gjithë besimtarëve mysliman, të gjithë atyre që besojnë tek Zoti, …

Më shumë...