Fatmir Grejqevci

Haradinaj: Agjenda e reformave evropiane është obligim për ne duhet në afatin kohorë t’i implementojë detyrat qeverisëse

Haradinaj: Agjenda e reformave evropiane është obligim për ne duhet në afatin kohorë t’i implementojë detyrat qeverisëse

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se Qeveria që ai drejton ka për prioritet integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian dhe se reformat që burojnë nga agjenda evropiane duhet të zbatohen. Ai këto komente i bëri gjatë takimit të rregullt të Këshillit Ministror për Integrim Evropian, ku është diskutuar …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës, ka ndarë mbi 400 mijë euro për invalidët e luftës së UÇK-së

Më 12 prill 2019 në Burim do të organizohet manifestimi i 20 vjetorit të “Ditës së Dëshmorëve" të kësaj komunës

Qeveria e Kosovës, ka ndarë mjetet për Shoqatën e Invalidëve të Luftës së UÇK-së për rregullimin e protezave mbi 400 mijë euro, raporton lajmi.net. Po ashtu qeveria për të njëjtën shoqatë ka ndarë mjete financiare në vlerë prej 50 mije euro për rehabilitimin e invalidëve të UÇK-së

Më shumë...

Qeveria emëroi sot anëtarët e Komisionit Shtetëror për shënjimin e kufirit me Malin e Zi

Qeveria e kosovës shtynë miratimin e Projektligjit për Kompleksin Memorial "Adem Jashari" në Prekaz

Qeveria e Kosovës emëroi sot anëtarët e Komisionit Shtetëror për shënjimin e kufirit me Malin e Zi. Kryeministri Ramush Haradinaj me të marr postin ka emëruar si kryetar të komisionit Shpejtim Bulliqin, ndërsa dje ka emëruar anëtarët e Komisionit. Riza Smaka, Zejnullah Gruda, Florim Isufaj janë anëtarët e Komisionit. Kryeministri …

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shqyrton vendimet e Gjykatës Supreme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shqyrton vendimet e Gjykatës Supreme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot do të mbajë mbledhjen e radhës, ku pritet të shqyrtohen vendimet e Gjykatës Supreme, vendime këto që hedhin poshtë decertifikimin e disa kandidatëve nga KQZ, duke ua mundësuar atyre pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale. Kështu thonë burime të KosovaPress-it, sipas të cilave pjesë e shqyrtimit të …

Më shumë...

19 vjet nga rënia heroike e komandantit të UÇK-së, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së tij, Xhevë Krasniqi-Lladrovci

Sot bëhet 20 vite nga rënia heroike e komandantit të shquar të UÇK-së, Fehmi Lladrofcit dhe bashkëshortes së tij, Xhevë Lladrofcit

Sot bëhen 19 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së tij, Xhevë Krasniqi-Lladrovci, po ashtu njëra ndër pjesëtaret e para të UÇK-së. Në fshatin Shkabë (Gllanasellë) të Drenasit do të mbahen homazhe në nderim të përvjetorit të rënies heroike të heronjve,  …

Më shumë...

MPJ: Vendimi për shtyrjen e anëtarësimit të Kosovës në Interpol për vitin e ardhshëm është në interes të vendit

Stefanoviq: Serbia nuk është duke luftuar vetëm Kosovën por edhe shtetet tjera që po lobojnë antarësimin e saj në Interpol

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka sqaruar përmes një komunikate për media, se vendimi për shtyrjen e anëtarësimit të Kosovës në Interpol për vitin e ardhshëm është marrë pasi është vlerësuar se një gjë e tillë është në interes të vendit. “Pas vlerësimit dhe analizimit të hollësishëm të …

Më shumë...

Vuçiq: Nuk është në pyetje forca e shqiptarëve të Kosovës, por amerikanëve, anglezëve dhe të tjerëve

Kryetari serb, Aleksander Vuçiq: Nuk jemi më të dobët se shqiptarët, por më të dobët se Amerika

Deklaratës së ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behxhet Pacolli se Kosova i ka votat për anëtarësimin në UNESCO, i është përgjigjur kryetarii serb, Aleksandar Vuçiq, i cili ka thënë se ministri i Jashtëm kosovar, ka bërë ‘hop’ para se të kërcejë. “Nuk do të isha kaq i sigurt sikur të …

Më shumë...

Kadri Veseli: Platforma qeverisëse e PDK-së, forcë e ndryshimit dhe investimeve kapitale për Kastriotin

Kadri Veseli: Platforma qeverisëse e PDK-së, forcë e ndryshimit dhe investimeve kapitale për Kastriotin

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se kandidati i kësaj partie për kryetar të Kastriotit Nysret Kelmendi do të zbatojë në tërësi Ligjin për Kastriotin, i cili garanton hapjen e dy mijë vendeve të punës. Ai në një status në rrjetin social ka ka shkruar se …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Kosova mbetet e përkushtuar për të përmbushur të gjitha kriteret për anëtarësim në BE

Kryetari Thaçi: Kosova mbetet e përkushtuar për të përmbushur të gjitha kriteret për anëtarësim në BE

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se Kosova mbetet e përkushtuar për të përmbushur të gjitha kriteret për anëtarësim në BE, ndërsa ka shprehur pakënaqësinë e tij me izolimin dhe mungesën e perspektivës së qartë për anëtarësimin e vendit tonë në BE. Ai këto komente i bëri gjatë një …

Më shumë...

Në bastion kryesor të Nismës për Kosovën, bartëse e listës zgjedhore një femër

Në bastion kryesor të Nismës për Kosovën, bartëse e listës zgjedhore do të jetë femër

Malisheva që ndryshe njihet si bastioni kryesor i Nismës për Kosovës, garës së zgjedhjeve lokale që do të mbahen me 22 tetor i ka hy me Ragip Begajn i cili do të kërkoj besimin qytetarë edhe për një mandat. Por e veçanta e këtij subjekti politikë në këtë komunë është …

Më shumë...

Ambasadori O’Connell: Vendimi për transformimin e FSK-së të merret në bashkëpunim me NATO-n

Ambasadori O’Connell: Vendimi për transformimin e FSK-së të merret në bashkëpunim me NATO-n

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Ruari O’Connell, ka thënë sot se vendimin për transformimin e FSK-së në FAK, Kosova duhet ta marrë në bashkëpunim me NATO-n. Ai gjatë një takimi me ministrin e Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha, ka thënë se siguria e Kosovës varet nga marrëdhëniet me …

Më shumë...

Ministri i Brendshëm, Flamur Sefaj, priti sot në takim njoftues shefen e misionit të EULEX-it në Kosovë, Alexandra Papadopoulou

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, priti sot në takim njoftues shefen e misionit të EULEX-it në Kosovë, Alexandra Papadopoulou

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, priti në takim njoftues shefen e misionit të EULEX-it në Kosovë, Alexandra Papadopoulou, të cilës i ka kërkuar që bashkëpunimi i deritanishëm të intensifikohet edhe më tej në përforcimin e sundimit të rendit dhe ligjit, si dhe luftën kundër korrupsionit. Ministri Sefaj shfaqi …

Më shumë...

Pas 22 tetorit Kosova do të ketë shumë “Prishtina”, komuna të qytetarëve dhe jo të pushtetarëve

Pas 22 tetorit Kosova do të ketë shumë "Prishtina", komuna të qytetarëve dhe jo të pushtetarëve

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka shprehur besimin se në zgjedhjet lokale të 22 tetorit kjo parti do të shënojë fitore në shumë komuna të Kosovës. Ai ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje është dëshmuar si parti për qeverisje të mirë në Prishtinë me në krye Shpend Ahmetin dhe beson …

Më shumë...

Vendet e Quintit bëjnë thirrje për fushatë të qetë dhe trasparente për zgjedhjet e 22 tetorit

Vendet e Quintit

Vendet e Quintit me rastin e nisjes së fushatës për zgjedhjet lokale të 22 tetorit, u bëjnë thirrje të gjitha partive politike dhe kandidatëve që të angazhohen për fushatë të lirë dhe të qetë, ndërsa nga institucionet përgjegjëse presin që çdo raport për frikësime dhe kërcënime t’i ndjekin penalisht nëse …

Më shumë...

Gjendja e sigurisë në rrugët e Kosovës është alarmante nga janari i këtij viti e deri më tani kanë vdekur 89 persona si pasojë e aksidenteve të trafikut

Gjendja e sigurisë në rrugët e Kosovës është alarmante nga janari i këtij viti e deri më tani kanë vdekur 89 persona si pasojë e aksidenteve të trafikut

Të dhënat aktuale janë mjaft shqetësuese sa i përket sigurisë në komunikacion, ku vetëm nga janari i këtij viti e deri më tani kanë vdekur 89 persona si pasojë e aksidenteve të trafikut. Kështu është thënë sot në një tryezë diskutimi të organizuar nga kolegji “Tempulli”, me rastin e 21 …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Kosova mirëpret përkrahjen e vazhdueshme të Andorrës

Kryetari Thaçi: Kosova mirëpret përkrahjen e vazhdueshme të Andorrës

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë qëndrimit në Nju Jork, ka takuar sekretarin e organizatës së Bashkëpunimit Islamik, Yousef bin Ahmad Al-Othaimeen, të cilin e ka falënderuar për mbështetjen e rëndësishme të OBI-t për forcimin e subjektivitetit ndërkombëtar të Kosovës. Thaçi mbrëmë ka takuar edhe kryeministrin e Andorrës, Antoni Martín. …

Më shumë...