leoni

Fatmir Grejqevci

Kryeministri Haradinaj në takim lamtumirës me Ulrike Lunacek

Kryeministri Haradinaj në takim lamtumirës me Ulrike Lunacek

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj do të zhvillojë sot një takim më anëtaren e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunacek. Haradinaj do të ketë takimin lamtumirës me raportuesen për Kosovën, Lunacek me fillim nga ora 15:45. Nga takimi përmbyllës në ndërtesën e Qeverisë mediat mund të marrin vetëm pamje

Më shumë...

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela nuk e pranon rezultatin e zgjedhjeve

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela nuk e pranon rezultatin e zgjedhjeve

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela, nuk pranon rezultatin e votimeve të  rrethit të dytë të zgjedhjeve lokale. Ai tha se ka pasur kërcënime dhe blerje votash nga aktivistë partiak së bashku me policinë. “Nuk pranojmë këtë rezultat. Do të dorëzojmë ankesa në Komisionet Komunale Zgjedhore dhe në Komisionin …

Më shumë...

Kryetari i BDI-së Ali Ahmeti shpalli fitoren në shumicën e komunave shqiptare

Ali Ahmeti

Kreu i Partisë Bashkimi Demokratik për Integrim nga selia e BDI-së në Reçicë të Vogël ka shpallur fitoren bindëse në Tetovë, Strugë, Çair, Dibër, Dollnen, Çair, Saraj, Likovë dhe Tearcë. “I falënderoj të gjithë ata që shprehën vullnetin e tyre për këtë fitore. I falënderoj të gjithë që punuan për …

Më shumë...

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg: Raketat Koreanoveriore mund t’i godasin anëtarët e NATO-s

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s i kërkon falje kryetarit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Raketat balistike të Koresë Veriore mund të arrijnë në territoret e vendeve anëtare të Aleancës, thekson sekretari i përgjithshëm i kësaj organizate, Jens Stoltenberg në një intervistë për gazetën japoneze “Jomiuri”. “Edhe Europa ndodhet nën rrezet e veprimit të raketave të Koresë Veriore. Shtetet e NATO-s tashmë janë në rrezik”, …

Më shumë...

Shefi i Misionit Vëzhgues të BE-së, Alojz Peterle: Bashkimi Evropian nuk rekomandon heqjen e balotazhit

Shefi i Misionit Vëzhgues të BE-së, Alojz Peterle: Bashkimit Evropian nuk rekomandon heqjen e balotazhit

Shefi i Misionit Vëzhgues të Bashkimit Evropian, Alojz Peterle, ka thënë se heqja e balotazhit nuk është në rekomandimet e vëzhguesve të BE-së, të cilët kanë monitoruar procesin zgjedhor të 22 tetorit në Kosovë. “Kjo nuk është në rekomandimet tona dhe varet nga partitë politike në Kuvendin e Kosovës nëse do …

Më shumë...

Haskuka: PDK ka keqeverisur me Prizrenin për tre mandate dhe nuk mendoj që qytetarët do t’ia mundësojnë edhe një mandat tjetër

Haskuka: PDK ka keqeverisur me Prizrenin për tre mandate dhe nuk mendoj që qytetarët do t’ia mundësojnë edhe një mandat keqeverisje

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka i cili është në balotazh me kandidatin e PDK-së, Shaqir Totaj, thotë se duke pas edhe përkrahjen e elektoratit të partive tjera politike që nuk janë pjesë e balotazhit do të arrijë të jetë kryetari i ardhshëm i Prizrenit. Haskuka …

Më shumë...

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha: Deri në fund të vitit 2018 Kosova do të aplikojë për marrjen e statusit të vendit kandidat në BE

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha: Deri në fund të vitit 2018 Kosova do të aplikojë për marrjen e statusit të vendit kandidat në BE

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka thënë se deri në fund të vitit 2018 Kosova do të aplikojë për marrjen e statusit të vendit kandidat në Bashkimin Evropian, në mënyrë që të marrë statusin e kandidatit deri në vitin 2020. Sipas saj, edhe pse kjo duket ambicioze me një vullnet …

Më shumë...

Rakiq: Lista Serbe nuk do ta mbështes formimin e ushtrisë së Kosovës

Goran Rakiq: Para se të lëshohet ura për qarkullim mbi Lumin Ibër duhet të definohet kufiri që ndan Mitrovicën në veri

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq ka deklaruar se derisa ai është në krye të saj, kjo organizatë politike nuk do ta mbështes formimin e Ushtrisë së Kosovës. Rakiq ka reaguar ndaj deklaratës së zëvendëskryeministrit të Kosovës, anëtarit të kësaj Liste, Dalibor Jevqit, i cili pas takimit të ministrave serbë …

Më shumë...

BQK ka bërë të ditur se në gjysmën e parë të vitit 2017, niveli i çmimeve në Kosovë është rritur

Banka Qendrore e Kosovës ka njoftuar se në gjysmën e parë të vitit 2017, niveli i çmimeve në Kosovë është karakterizuar me rritje. Sipas raportit të BQK-së për tremujorin e dytë, indeksi i çmimeve në Kosovës shënoi rritje mesatare prej 1.7 përqind. “Sa i përket komponentëve të IÇK-së, me rritje …

Më shumë...

Maqedonia zhvillon sot raundin e dytë të zgjedhjeve lokale

Maqedonia zhvillon sot raundin e dytë të zgjedhjeve lokale

Maqedonia zhvillon sot raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Votimi fillon në orën lokale 07:00 dhe zgjat deri në orën 19:00. Raundi i dytë i zgjedhjeve lokale do të zhvillohet në 35 komuna, me 1517 qendra votimi, ku të drejtë vote kanë 833710 qytetarë. Raundi i parë i zgjedhjeve u mbajt më …

Më shumë...

Ambasadori i Shqipërisë në Spanjë, Ridi Kurtezi: Katalonia nuk është Kosovë dhe se nuk mund të bëhen krahasime

Ambasadori i Shqipërisë në Spanjë, Ridi Kurtezi: Katalonia nuk është Kosovë dhe se nuk mund të bëhen krahasime

Ambasadori i Shqipërisë në Madrid, Ridi Kurtezi, ka komentuar deklaratat të cilat e lidhin Kataloninë me Kosovën. Ai ka thënë se Katalonia nuk është Kosovë dhe se nuk mund të bëhen krahasime. “Shpallja e Pavarësisë së Kosovës erdhi nga kërcënimi i paqes dhe sigurisë në Kosovë dhe gjithë rajonin, ndërsa …

Më shumë...

​Ministri Tahiri: Shtrirja e gjyqësorit në veri po ndodhë, tentativa e disa partive politike për ta devijuar këtë diskurs është dëmshme

Ministri Tahiri: Shtrirja e gjyqësorit në veri po ndodhë, tentativa e disa partive politike për ta devijuar këtë diskurs është dëmshme

​Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka përsëritur se me zbatimin e marrëveshjes së Brukselit për Drejtësi, është bëri të mundur shtrirjen e pushtetit të gjyqësorit në katër komunat e Kosovës dhe tentativa e disa partive politike për të devijuar diskursin e kësaj ngjarjeje, përveç se është politike, përbën një politikë …

Më shumë...

Haradinaj: Do të angazhohemi fuqishëm në zbatimin e vendimeve dhe detyrimeve qeveritare, për uljen e papunësisë dhe varfërisë në Kosovë

Haradinaj: Do të angazhohemi fuqishëm në zbatimin e vendimeve dhe detyrimeve qeveritare, për uljen e papunësisë dhe varfërisë në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha sot se Qeveria e Kosovës do të angazhohet fuqishëm në zbatimin e vendimeve dhe detyrimeve qeveritare, për uljen e papunësisë dhe varfërisë në Kosovë, duke krijuar vende të reja të punës dhe zhvillim të qëndrueshëm ekonomik. Ai këto komente i bëri gjatë një takimi …

Më shumë...

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj: Të rrugëtojmë së bashku në luftën kundër kancerit të gjirit

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj: Të rrugëtojmë së bashku në luftën kundër kancerit të gjirit

Qindra qytetarë për herë të dhjetë më radhë në sheshet e Prishtinës kanë marrë pjesë në ecjen tradicionale në muajin e luftës kundër kancerit me moton “Zbulimi i hershëm = Mbijetesë”. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj se Qeveria e Kosovës obligohet që të ndihmojë në diagnosifikimin e hershëm …

Më shumë...

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti e quan fushatë elektorale paralajmërimin për mocion mosbesimi ndaj Qeverisë

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti e quan fushatë elektorale paralajmërimin për mocion mosbesimi ndaj Qeverisë

Paralajmërimet e nënkryetarit të LDK-së, Lutfi Haziri për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë Haradinaj, i ka vlerësuar si pjesë të fushatës elektorale anëtari i kryesisë së PDK-së, dhe nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti. Ai duke komentuar deklaratën e nënkryetarit të LDK-së, për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë, pas raundit …

Më shumë...

Lekaj: Brenda 15 ditëve do të caktohet operatori për linjën e transportit të udhëtarëve nga Prishtina në Aeroport

Pal Lekaj: N

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj, ka thënë për gazetën “Epoka e re” se brenda pesëmbëdhjetëditësh do të caktohet operatori më i favorshëm për linjën e transportit të udhëtarëve nga qytetit i Prishtinës në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari” në Sllatinë. Me lëshimin e kësaj linje, Aeroporti “Adem Jashari” do të bëhet me …

Më shumë...