Fatmir Grejqevci

Limaj takon ambasadorin e Italisë, Piero Cristoforo Sardi

Limaj takon ambasadorin e Italisë, Piero Cristoforo Sardi

Kryetari i Nismës për Kosovë, Fatmir Limaj ka pritur të hënën në takim ambasadorin e Italisë, Piero Cristoforo Sardi, me të cilin kanë bashkëbiseduar për situatën politike, ekonomike e sociale në vend, raportet e vendit tonë me BE-në dhe në veçanti me Italinë. “Sot prita në takim Ambasadorin e Italisë …

Më shumë...

Veliaj: “Skënderbej” inaugurohet më 10 qershor

Veliaj: “Skënderbej” inaugurohet më 10 qershor

Sheshi “Skënderbej” do të inaugurohet zyrtarisht më 10 qershor. Lajmin e bëri të ditur sot kryebashkiaku Erjon Veliaj në krah të Kryeministrit Rama, gjatë një takimi me pensionistë e fëmijë në parkun e lojërave në liqenin artificial. “Me datë 10 qershor do hapim sheshin. Ka dalë shumë bukur. Këtë javë do …

Më shumë...

Kryesia në detyrë e Kuvendit të Kosovës ka marrë vendim që të ndërpriten privilegjet e deputetëve

Kryesia në detyrë e Kuvendit të Kosovës ka marrë vendim që të ndërpriten privilegjet e deputetëve

Kryesia në detyrë e Kuvendit të Kosovës ka marrë vendim për ndërprerjen e mandatit të deputetëve që nënkupton edhe ndërprerjen e shpenzimeve. Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli pas mbledhjes e kryesisë se gjatë këtij mandati kanë kaluar momente të vështira, por se kanë arritur të ruajnë demokracinë. Ai gjithashtu tha se …

Më shumë...

Vetëvendosje nuk do të ketë koalicion parazgjedhor me LDK-në dhe PDK-në

Vetëvendosje nuk do të ketë koalicion parazgjedhor me LDK-në dhe PDK-në

Anëtarja e Vetëvendosjes, Aida Dërguti ka Vetëvendosje ka vendim të këshillit të përgjithshëm që nuk hynë në koalicion parazgjedhor me partitë që kanë qenë në Qeveri. Ajo këto komente i bëri pas mbledhjes së kryesisë së Kuvendit, ku tha se nuk kanë vija të kuqe për koalicione me AAK-në dhe …

Më shumë...

18 vjet nga rënia heroike e komandantit të UÇK-së Malush Ahmetit

22 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Malush Ahmeti

Sot, 18 vite me parë ka renë heroikisht njeri ndër komandantët më të shquar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Malush Ahmeti në mbrojtje të istikameve të çlirimtarëve në fshatin Rezallë. Ai ka ra dëshmor tri ditë pas betejës së 12 majit ku pjesëtaret heroik të UÇK-së i shkaktuan humbje të …

Më shumë...

Lumezi: Do të dënohen ata që cenojnë të drejtën e votës

Lumezi: Do të dënohen ata që cenojnë të drejtën e votës

Kryeprokurori i shtetit, Aleksander Lumezi ka deklaruar se Prokuroria do të angazhojë prokurorë dhe staf për të përcjell procesin zgjedhor, dhe të gjithë ata që tentojnë të votojnë në emër të personit tjetër, të votojnë për të dytën herë, por edhe ata që tentojnë të cenojnë të drejtën e votës, …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ndan 4.9 milionë euro për zgjedhjet e parakohshme

Qeveria ka miratuar vendimin që ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi të varroset me ceremoni shtetërore

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur ka ndarë 4.9 milionë euro për zgjedhjet e parakohshme, ndërsa 90 mijë e 449 janë ndarë për procesin ankimor për komisionin për ankesa dhe parashtesa për zgjedhjet e parakohshme. Kryeministri në detyrë Isa Mustafa, tha se me këtë u siguruan mjetet për KQZ-në, …

Më shumë...

Sejdiu: Thaçi e Veseli për 10 vjet e bënë Kosovën vrimë të zezë të Evropës

Sejdiu: Thaçi e Veseli për 10 vjet e bënë Kosovën vrimë të zezë të Evropës

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës Dardan Sejdiu, ka reaguar pas premtimit të kreut të PDK-së Kadri Veseli se me qeverisjen e tij Kosova do të bëhet ‘Zvicra e Ballkanit’. Sejdiu me këtë rast ka rikujtuar edhe një premtimin e paraardhësit të Veselit, Hashim Thaçit, i cili në vitin 2007 pati …

Më shumë...

FSK: Duhen edhe tetë vite punë për të pastruar minat e vëna nga forcat serbe gjatë luftës në Kosovë

Forca e Sigurisë Së Kosovës e shënon sot Ditën Ndërkombëtare të Deminimit

Zyrtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës kanë bërë me dije se do të duhen edhe tetë vite punë për të pastruar minat e vëna nga forcat serbe gjatë luftës në Kosovë. Mbi 100 persona kanë pësuar lëndime nga minat që nga përfundimi i luftës. Një ekip nga “Zëri i Amerikës” …

Më shumë...

Sejdiu: Kush do që i bashkon forcat me AKR-në ia garanton vetvetes vendin e parë në zgjedhjet e 11 qershorit

Sejdiu: Kush do që i bashkon forcat me AKR-në ia garanton vetvetes vendin e parë në zgjedhjet e 11 qershorit

Nënkryetari i Aleancës Kosova e Re, Korab Sejdiu, ka bërë me dije se ky subjekt politik është duke i shqyrtuar ofertat e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe të Lëvizjes Vetëvendosje për koalicion parazgjedhor. Në një intervistë për “Epokën e re”, ai ka thënë se elektorati i AKR-së do ta përcaktojë fituesin …

Më shumë...

Rama: Më 18 qershor, dita e parë e drejtësisë së re

Edi Rama

Kryeministri Edi Rama tha sot se 18 qershori është dita kur do të lindi një Kuvend i ri pa PD, i cili do të votojë Vettingun dhe do i japi dritë drejtësisë së re. Kryeministri Edi Rama tha se e vetmja gjë me rëndësi këto ditë është mesazhi i ndërkombëtarëve …

Më shumë...

Thaçi: Shaban Dragaj ishte frymëzim për të gjithë bashkëluftëtarët

Thaçi: Sulmi ndaj Çitakut përpjekje për dëmtim të imazhit të shtetit

Kryetari i vendit Hashim Thaçi, ka reaguar pas ndarjes nga jeta të ish-luftëtarit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shaban Dragaj. Thaçi shprehet se ka pranuar me pikëllim lajmin për ndarjen nga jeta të bashkëluftëtarit Dragaj, duke thënë se ai ishte frymëzim për të gjithë djemtë dhe vajzat që luftuan për …

Më shumë...

Veliu: LDK-ja shumë shpejt do të dalë me emrin e kandidatit për kryeministër

Agim Veliu: Në koalicion më Lëvizjen Vetëvendosje duamë të hyjmë si të barabartë dhe jo të nënshtruar

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Agim Veliu, ka bërë me dije se shumë shpejt organet e kësaj partie do të dalin me emrin e kandidatit për kryeministër. Ndërsa, sa i përket koalicioneve parazgjedhore ai ka treguar se janë në negociata me disa subjekte politike. “Jemi në biseda me disa subjekte …

Më shumë...

Veseli para qindra grave të PDK-së premtoi mbështetje më të madhe për gratë

Veseli para qindra grave të PDK-së premtoi mbështetje më të madhe për gratë

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli, sot ka marrë pjesë në Samitin e Gruas Demokratike në Prishtinë. Para qindra grave të Partisë Demokratike të Kosovës, Veseli ka thënë se ndjehet i frymëzuar nga të gjitha gratë e kësaj partie që janë mbledh sot. “Është koha për një fillim të ri për gratë …

Më shumë...

Haradinaj: Regjimi serb po sillet si viktimë, ky është turpi i drejtësisë

Haradinaj: Regjimi serb po sillet si viktimë, ky është turpi i drejtësisë

Anëtari i Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, ka përkujtuar masakrën në fshatin Qyshk, duke kërkuar që përgjegjësit të marrin dënimin e merituar. Ai ka thënë se regjimi serb i cili ka kryer krime barbare në Kosovë, në vend që të ndëshkohet po sillet si viktimë. Sipas Haradinajt, …

Më shumë...

Përfundon java e vetëdijesimit për sigurinë në komunikacion

Përfundon java e vetëdijesimit për sigurinë në komunikacion

Pa marrë parasysh gjendja politike në vendin tonë, vëmendja e qytetarëve ishte në nivel të lartë gjatë gjithë javës në vetëdijesimin për një komunikacion rrugor më të sigurt. Java e katërt për siguri globale rrugore e Kombeve të Bashkuara këtë vit në Kosovë u shënua, duke filuar nga 7 deri …

Më shumë...