Fatmir Grejqevci

Blerand Stavileci: PDK në zgjedhjet komunale të 22 tetorit, në Skenderaj, do ta mbështesë Bekim Jasharin

Blerand Stavileci: PDK në zgjedhjet komunale të 22 tetorit, në Skenderaj, do ta mbështesë Bekim Jasharin

Anëtari i Kryesisë së PDK-së, Blerand Stavileci, ka thënë se kjo parti në zgjedhjet komunale të 22 tetorit, në bastionin e saj në Skenderaj, do ta mbështesë Bekim Jasharin, i cili ka vendosur të dalë kandidat i pavarur. Ai këto komente i bëri pas dorëzimit të listave me emrat e …

Më shumë...

Kandidatët e PDK-së për kryetar të komunave

Kuvendet zgjedhore të nëndegëve të PDK-së, janë zhvilluar në 29 nëndegë gjatë të shtunës dhe të dielës

PDK ka dorëzuar pak para mesnatës se kaluar në KQZ listën me kandidatë për kryetar të komunave dhe asamblistë për zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Në Prishtinë PDK do të kandidojë me Lirak Çelajn. Lista e kandidatëve: 1. Prizren Shaqir Totaj 2. Mitrovicë Valdete Idrizi 3. Gjakovë Hajdar Beqa 4. …

Më shumë...

Shaqir Totaj, është kandidat i PDK-së për kryetar komune në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës kërkon konsensus për demarkacionin, vlerëson angazhimin e partive politike

Në Kosovë partitë politike janë duke shpall kandidatët për kryetar komune. Ndërkaq, Partia Demokratike e Kosovës sot e shpalli zyrtarisht kandidatin për kryetar komune në Prizren, Shaqir Totaj. Ndryshe, afati për regjistrimin e kandidatëve për kryetar dhe asamblistë komunal në Komisionin Qendror Zgjedhor, përfundon sonte në mesnatë.

Më shumë...

David McAllister: Serbia dhe Kosova, mund ta vazhdojnë rrugën europiane, pa e bllokuar njëra tjetrën

David McAllister

David McAllister, njeriu që ndërmjetësoi fundin e krizës politike parazgjedhore në Shqipëri, tani e kthen vëmendjen te një tjetër ngërç, edhe më i vështirë për t’u zgjidhur: mosmarrëveshjet mes Kosovës e Serbisë. Në intervistën e dhënë “Deutsche Welle”-s, eurodeputeti gjerman kujton kushtet që duhet të plotësojë Beogradi në procesin e …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Bajram Rexhepi ishte personalitet emblematik, humanist dhe mjeku i parë i UÇK-së

Kryetari Thaçi: Bajram Rexhepi ishte personalitet emblematik, humanist dhe mjeku i parë i UÇK-së

Në ambientet e Teatrit Kombëtar në Prishtinë është mbajtur mbledhja komemorative në nderim të ish-kryeministrit Bajram Rexhepi. Në këtë mbledhje komemorative kanë marrë pjesë përfaqësues të institucioneve shtetërore e partiake, bashkëpunëtorë dhe familjarë të Bajram Rexhepit. Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, në këtë mbledhje, ka thënë se Bajram Rexhepi është një …

Më shumë...

Arban Abrashi do të jetë kandidat i LDK-së për kryetar të Prishtinës

Arban Abrashi do të jetë kandidat i LDK-së për kryetar të Prishtinës

Ish-ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, do të jetë kandidat i LDK-së për kryetar të Prishtinës, në zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Kështu kanë bërë të ditur burime të “Zeri.info”, brenda këtij subjekti politik. “Po Kryesia ka vendosur që Abrashi të jetë kandidat i LDK-së për Prishtinën”,thuhet në …

Më shumë...

Kryeministri Rama: Bajram Rexhepi ishte një shqiptar i ndershëm dhe patriot që i bëri nder Kosovës në çdo detyrë

Kryeministri Rama e Kryetari Meta: Bajram Rexhepi ishte një shqiptar i ndershëm dhe patriot që i bëri nder Kosovës në çdo detyrë

Kryeministri Edi Rama, si dhe kryetari i shtetit shqiptar Ilir Meta kanë shprehur ngushëllimet e tyre për ndarjen nga jeta të ish-kryeministrit të Kosovës, Bajram Rexhepi, të cilin e kanë vlerësuar lartë kontributin e tij për çështjen kombëtare. “Bajram Rexhepi ishte një shqiptar i ndershëm dhe patriot. Një burrë i thjeshtë …

Më shumë...

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti: Kontributi i Bajram Rexhepit për Kosovën e sotme do të mbetet i pashlyeshëm

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti: Kontributi i Bajram Rexhepit për Kosovën e sotme do të mbetet i pashlyeshëm

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, ka ngushëlluar familjen Rexhepi për vdekjen e ish-kryeministrit të parë të Kosovës. Ai ka thënë se kontributi dhe puna e Bajram Rexhepit për Kosovën do të mbetet e pashlyeshme. “Miku im, Bajram Rexhepi, kryeministri i parë i Kosovës, sa ndërruar jetë duke lënë këtë botë, …

Më shumë...

PDK ende nuk e ka zyrtarizuar emrin e kandidatit për kryetar të Prishtinës

PDK ende nuk e ka zyrtarizuar emrin e kandidatit për kryetar të Prishtinës

Sot është dita e fundit e subjekteve politike për dorëzimin e listave të kandidatëve për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen më 22 tetor. Në garë për Prishtinën deri më tani dihet vetëm emri i Shpend Ahmetit, kandidat nga Vetëvendosja, derisa PDK-ja nuk e ka publikuar emrin e kandidatit. …

Më shumë...

Sot në Kosovë ditë zie për vdekjen e veteranit të UÇK-së dhe ish-kryeministrit të vendit Bajram Rexhepi

Dita e sotme në Kosovë është shpallur ditë zie në nderim të qytetarëve që humbën jetën në aksidentin në Kroaci

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka shpallur të martën, ditë zie në Kosovë, në nderim të ish kryeministrit të Kosovës, Bajram Rexhepi, i cili ndërroi jetë dje në Turqi pas një sëmundje të rëndë. “Në shenjë respekti shtetëror dhe qytetar, dita e martë, 22 gusht 2017, shpallet ditë …

Më shumë...

Deputeti i PDK-së, Agim Aliu, ka konfirmuar kandidimin e tij për kryetar të komunës së Ferizajt

Deputeti i PDK-së, Agim Aliu, ka konfirmuar kandidimin e tij për kryetar të komunës së Ferizajt

Deputeti i PDK-së, Agim Aliu, ka konfirmuar kandidimin e tij për kryetar komunë në Ferizaj në zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Aliu përmes një postimi në rrjetin social ka shkruar se pas kërkesave të shumta që ka pasur e kam marr këtë vendim që t’i hyjë garës për kryetar komune. Ai …

Më shumë...

Sot është dita e fundit që partitë politike t’i dorëzojnë listat e kandidatëve për zgjedhjet lokale të 22 tetorit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shqyrton vendimet e Gjykatës Supreme

Sot është dita e fundit e subjekteve politike për dorëzimin e listave të kandidatëve për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen më 22 tetor. Përveç emrave të kandidatëve për kryetarë të komunave, do të dorëzohen  edhe emrat e asamblistëve komunal deri të martën në orën 24:00. Kurse, deri dje …

Më shumë...

Ambasadori i SHBA-ve, Delawie dhe ai Britanisë se Madhe, O’Connell, i kanë shprehur ngushëllime familjes Rexhepi

Ambasadori i SHBA-ve, Delawie dhe ai Britanisë se Madhe, O’Connell, i kanë shprehur ngushëllime familjes Rexhepi

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie përmes një postimi në llogarinë e vet në “Twitter” ka ngushëlluar familjen Rexhepi pas vdekjes së ish-kryeministrit Bajram Rexhepi. “Ngushëllimet e mia më të sinqerta për familjen, miqtë dhe kolegët e ish-kryeministrit Bajram Rexhepi, i cili ka punuar në emër …

Më shumë...

Kryetari i Thaçi dhe ish-kryetarja e Kosovës Jahjaga: Me pikëllim morëm lajmin për vdekjen e Bajram Rexhepit

Kryetari i Thaçi dhe ish-kryetarja e Kosovës Jahjaga: Me pikëllim morëm lajmin për vdekjen e Bajram Rexhepit

Kryetari i Republikës se Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se me dhimbje ka marrë lajmin për vdekjen e ish-kryeministrit të Kosovës Bajram Rexhepi, maturia, sinqeriteti, afërsia dhe guximi i të cilit ishin shembull për të gjithë kolegët e tij. “Me dhembjen më të madhe e pranova lajmin për vdekjen e …

Më shumë...

Ka ndërruar jetë mjeku i luftës së UÇK-së dhe ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi

Sot bëhet një vit nga vdekja e ish-kryeministrit të Kosovës, Bajram Rexhepi

Ka ndërruar jetë mjeku i luftës së UÇK-së dhe ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi. Ai ka vdekur sot në orët e hershme të mëngjesit. Bajram Rexhepi prej muajsh ndodhej në gjendje tejet të rëndë shëndetësore  dhe ishte duke qëndruar për shërim, në njërin prej spitaleve në Turqi pas sulmeve të …

Më shumë...

Slobodan Vujiçiq: Serbia gjatë dialogut të brendshëm të gjejë formulën për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën

Slobodan Vujiçiq: Serbia gjatë dialogut të brendshëm të gjejë formulën për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën

Kryetari i Shoqatës së malazezëve nga Kosova, Slobodan Vujiçiq, ka thënë se malazezët nga Kosova besojnë se Serbia gjatë dialogut të brendshëm do të gjejë formulën, me të cilën përmes ndërmjetësimit të bashkësisë ndërkombëtare do të vijë deri te normalizimi afatgjatë i marrëdhënieve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. Me këtë sipas …

Më shumë...