Fatmir Grejqevci

Delegacioni i Komisionit për Punë të Jashtme vazhdon takimet në Kroaci

Delegacioni i Komisionit për Punë të Jashtme vazhdon takimet në Kroaci

Në vazhdën e aktiviteteve nga vizita zyrtare në Kuvendin e Kroacisë, delegacioni i Komisionit për Punë të Jashtme, u takua edhe me udhëheqësin e Delegacionit të Republikës së Kroacisë në SEECP, Predrag Matic. Siç bën të ditur zyra për informim e Kuvendit të Kosovës, në ketë takim delegacionet këmbyen mendimet rreth …

Më shumë...

Daka: KQZ po bëhet gati vetëm për zgjedhje lokale

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka mohuar se institucioni që ajo drejton ka marrë sinjale nga ndonjë institucion relevant për mbajtje të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në vend. Ajo ka deklaruar për “Epoka e re” se ky institucion nuk është duke e bërë asnjë përgatitje për mundësinë …

Më shumë...

Basha: Bisedimet dështuan, Rama refuzoi qeverinë teknike

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duke folur nga “Çadra e Lirisë”, ka shprehur falënderime për kryetarin e Komitetit të Punëve të Jashtme

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duke folur nga “Çadra e Lirisë”, ka shprehur falënderime për kryetarin e Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian, David McAllister (EPP) dhe Raportuesit të Përhershëm të Parlamentit Evropian për Shqipërinë, Knut Fleckenstein, duke deklaruar dhe lajmin e keq të dështimit të dialogut. “Të …

Më shumë...

Veseli bëri homazhe të shtatorja e veprimtarit Fadil Vata

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, të martën, në 27-vjetorin e vdekjes së veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, Fadil Vatës, ka bërë nderime

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, të martën, në 27-vjetorin e vdekjes së veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, Fadil Vatës, ka bërë nderime pranë shtatores së këtij heroi në qytetin e Therandës. Ai ka vendosur një tufë lulesh, në kujtim dhe respekt të veprës heroike të tij. Fadil Vata …

Më shumë...

Kryekuvendari, Veseli, priti në takim një delegacion deputetësh nga Parlamenti i Belgjikës

Belgjika vazhdon mbështetjen për Kosovën

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti të martën në takim një delegacion deputetësh nga Parlamenti i Belgjikës, me të cilët ka diskutuar për marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve, përkatësisht midis dy kuvendeve dhe avancimin e tyre gjatë viteve, si dhe për rritjen e këtij bashkëpunimi. Kryekuvendari e konsideroi të …

Më shumë...

Edhe Lunaçek si Hahni: Nuk pranohet retorika nacionaliste e shqiptarëve

Ulrike

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek deklaroi se BE-ja këshillon që sa më mirë duhet të shfrytëzohet energjia pozitive, e pranishme në Ballkanin Perëndimor, pasi në disa vende të këtij rajoni janë vërejtur ndryshime drejt sjelljes autoritare, e cila rrezikon përparimin e demokracisë. Ajo në tekstin e publikuar në portalin europeanwesternbalkans.com, …

Më shumë...

Fondacioni i Odës Amerikane mbështet edukimin në Kosovë

Fondacioni i Odës Amerikane mbështet edukimin në Kosovë

Oda Amerikane ka ndarë nga fondacioni i saj 3000 euro për të mbështetur një projekt të përbashkët të bursave të Klubit Rotary International Prishtina dhe Fondacionin për Edukimin e Vajzave “Çifti Buçinca”. Fondi i bursave ka për synim përkrahjen e vajzave nga familjet e varfra që të ndjekin shkollën. Oda Amerikane …

Më shumë...

Kosova kryeson plenumin e parlamentit të komunitetit të energjisë

Kosova kryeson plenumin e parlamentit të komunitetit të energjisë

Kryetari i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, Muhamet Mustafa, do të kryesojë sonte Sesionin e Parlamentit të Komunitetit të Energjisë, që mbahet në Bruksel dhe do t’i adresohet këtij forumi në emër të Kosovës. Ky forum përbëhet nga përfaqësuesit e parlamenteve të Kosovës, Shqipërisë, Serbisë, Bullgarisë, Bosnjë e …

Më shumë...

Arifi: Qeveria e Kosovës ka dështuar rëndë në procesin e demarkacionit me Malin e Zi

Arifi: Qeveria e Kosovës nuk do të hyjë në asnjë mënyrë në një proces të ridizajnimit të kufijve në Ballkan

Anëtari i Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Avni Arifi, ka thënë se është i domosdoshëm krijimi i një komisioni të ri shtetëror për demakrimin e kufirit me Malin e Zi si dhe krijimi i një qeverie të re. “Edhe Murat Meha edhe kjo qeveri duhet të shkojnë. Qeveria e …

Më shumë...

Kroacia konfirmon mbështetjen e Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s

Kroacia konfirmon mbështetjen e Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s

Në kuadër të bashkëpunimit ndër-parlamentar, delegacioni i Komisionit për Punë të Jashtme i Kuvendit të Republikës së Kosovës, i kryesuar nga kryetari Elmi Reçica, është duke realizuar një vizitë zyrtare dyditore në Republikën e Kroacisë, ka bërë të ditur zyra për informim e Kuvendit. Delegacioni kosovar është takuar me anëtarë …

Më shumë...

Më 5 maj në qytetin e Krumës shënohet Dita e Dëshmorëve

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Lajmërohen të gjithë familjarët e dëshmoreve e të veteraneve të Lanç-it si dhe  familjet e dëshmoreve, invalidët dhe veteranët e UÇK-së të zonës së Hasit, që të marrin pjesë në ceremoninë që do të organizohet në qytetin e Krumës, me datën 5 maj 2017, në orën 11 e 30 me …

Më shumë...

Vlora Çitaku shpallet kryetare nderi e ”Refugees International”

Vlora Çitaku shpallet kryetare nderi e ”Refugees International”

Ambasadorja e Republikës së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku është shpallur kryetare nderi e “Refugees International” për këtë vit. Përmes një postimi në rrjetin social, Çitaku është shprehur e nderuar për këtë pozitë. “Jam e lumtur që do të shërbej si kryetare nderi këtë vit në “Refugees International”, ka shkruar ajo. …

Më shumë...

Selimi: Vendi po shkon drejtë zgjedhjeve të parakohshme

Rexhep Selimi

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Rexhep Selimi thotë se Kuvendi dhe Qeveria tashmë kanë dalë totalisht jashtë funksionit të tyre. Veprimet e partnerëve të koalicionit po tregojnë se vendi së shpejti do të shkojë në zgjedhje jo pse duan ata, por sepse këto dy subjekte politike nuk mund të rezistojnë më. …

Më shumë...

AAK: Po e presim Ramushin, shteti le ta kryejë punën e vet

AAK nesër diskuton në mbledhje të Kryesisë, paralajmërimin e Kurtit për heqjen e taksës

Këshilli Drejtues dhe Kryesia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës,  ka diskutuar rreth organizimit të pritjes së kryetarit Ramush Haradinaj, i cili tash e pothuaj 4 muaj po përballet me një kërkesë për ekstradim në Serbi, që për bazë ka një fletarrest të Serbisë të vitit 2004. Anëtarët e AAK-së, janë …

Më shumë...

Haskuka: Servilizmi mospuna dhe korrupsioni na kanë lënë si vrimë të zezë në Evropë dhe vendi ka mbetur pa liberalizim vizash

Haskuka: Servilizmi mospuna dhe korrupsioni na kanë lënë si vrimë të zezë në Evropë dhe vendi ka mbetur pa liberalizim vizash

Profesori universitar njëherësh deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Vetëvendosjes Mytaher Haskuka ka thënë së si shkak i mos punës servilizmit dhe korrupsionit kemi mbetur si vend i izoluar. Ai ka reaguar me anë të një postimi me ç’rast ka thënë së: “Kosova është vendi i vetëm në …

Më shumë...

Bushati: Mosbindje ndaj politikanëve që duan destabilitet

Ministri, Ditmir Bushati ka filluar vizitën në Kosovë për ta sjellë qëndrimin e Tiranës zyrtare lidhur me kufijtë

Ministri i Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka reaguar në lidhje me protestën e së hënës të organizuar nga opozita shqiptare “Shqipëria nuk ka nevojë për mosbindje civile, por mosbindje ndaj politikanëve që duan të destabilizojnë vendin, për shkak të frikës nga drejtësia!”, ka shkruar ai në rrjetin social.

Më shumë...