Fatmir Grejqevci

Ilir Meta e Erion Veliaj flasin për koalicionin

Ilir Meta e Erion Veliaj flasin për koalicionin

Fjala ‘koalicion’ ka qënë në fokus të fjalimeve të kryetarit të Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta dhe kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj gjatë inspektimeve të punimeve për rrugët e reja në Zall Herr. Meta tha se për koalicionin e madh nuk dihet ende se çfarë po bëhet, por koalicioni i vogël, …

Më shumë...

Veseli: Duhet të kemi vendimmarrje të mëdha si në Kuvend ashtu edhe në Qeveri përndryshe është i pakuptimtë vazhdimi i koalicionit

Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se pret që të këtë vendimmarrje si në Kuvend ashtu edhe Qeveri, përndryshe është i pakuptimtë vazhdimit koalicionit. Ai u deklarua kështu pas mbledhjes së Kryesisë, ku gjithashtu tha se opozita nuk mundet të na rrëzojë, porse pret procedim e disa …

Më shumë...

Kryetari i Republikës së Kosovës e ka dekoruar senatorin amerikan McCain me “Urdhrin e Lirisë”

Kryetari i Republikës së Kosovës e ka dekoruar senatorin amerikan McCain me “Urdhrin e Lirisë”

Kryetari i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi e ka dekoruar senatorin amerikan John McCain me medaljen “Urdhri i Lirisë”. Thaçi tha me këtë rast se McCain u bërë zëri i qytetarëve të Kosovës atëherë kur nuk kishte zë për ta. Ndërsa senatori John McCain tha se SHBA do të mbetet …

Më shumë...

Manifestimi kulturor ”Lulëkuqet e Prillit“, kushtuar përvjetorit të Betejës së Marecit

Manifestimi kulturor ”Lulëkuqet e Prillit“, kushtuar përvjetorit të Betejës së Marecit

Manifestimi tradicional kulturor ”Lulëkuqet e Prillit“, kushtuar  përvjetorit të  Betejës  së Marecit në Dardanë (ish Kamenicë) fillon me datën 18 prill. Duke filluar nga ora 11:00 në këtë ditë do të bëhen homazhe pranë varreve të dëshmorëve të UÇK-së. Ndërsa akademia përkujtimore  kushtuar  Betejës  së Marecit do të mbahet në orën 14:00 në …

Më shumë...

Përkujtohen dëshmoret dhe martirët e Prishtinës

Përkujtohen dëshmoret dhe martirët e Prishtinës

Me një numër aktivitetesh do të përkujtohen dëshmoret e komunës së Prishtinës me datën 18 prill. Duke filluar nga ora 10:00 behën homazhe të varrezat e Dëshmorëve në Velani; në ora 10:30 do të behën homazhe pranë shtatores së heroit të kombit Zahir Pajazitit, dhe vetëm 10 minuta më pas …

Më shumë...

PS: Nuk do të lejojmë PD dhe askënd tjetër ta kthejë Shqipërinë mbrapa

Partia Socialiste e Shqipërisë ka kërkuar nga Partia Komuniste e Kinës ta njohë pavarësinë e Kosovës

Partia Socialiste e Shqipërisë me anë të një deklarate për shtyp është shprehur të enjten se, Berisha dhe Basha nuk kanë asgjë çfarë t’i ofrojnë Shqipërisë. “Ata mund të ofrojnë vetëm gënjeshtra nga çadra e tyre, e cila është kthyer tashmë në strehën e fshehjes të së vërtetës nga realiteti. …

Më shumë...

Veseli: Demarkacioni këtë muaj, ndërsa ushtria këtë vit

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pas vizitës së senatorit amerikan, John McCain, ka thënë se SHBA-ja mbetet aleati më i veçantë i Kosovës në rrugëtimet verio-atlaneike. Veseli ka thënë se McCain pati një qëndrim të qartë për transformimin e FSK-së në ushtri të Kosovës. “Nuk ka shtet sovran …

Më shumë...

Daut Haradinaj: Dikush në Serbi po provokon të njëjtën situatën si më 1999

Daut Haradinaj

Daut Haradinaj ka deklaruar se nuk ka kërcënuar në atë mënyrë se Kosova do të mbetet pa serbë nëse vëllai i tij, ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj do të ekstradohet nga Franca për në Serbi. “Unë kam thënë se dikush në Serbi dëshiron që të provokojë të njëjtën situatë sikur …

Më shumë...

Ambasada e SHBA në Tiranë, thirrje qytetarëve të saj, për kujdes gjatë festës së Pashkëve

Ambasada e SHBA në Tiranë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Tiranë, i ka bërë thirrje qytetarëve amerikanë që ndodhen në Shqipëri, që të bëjnë kujdes gjatë festës së Pashkëve. Në komunikatën e ambasadës së SHBA-së, thuhet se terroristët në rajon, kanë kërkuar edhe më herët që të sulmojnë kisha apo vende festash, ndaj …

Më shumë...

Senatori McCain e quan Kadri Veselin lider të madh

Senatori McCain e quan Kadri Veselin lider të madh

Senatori amerikan, John McCain, e ka quajtur kryetarin e PDK-së, Kadri Veselin, lider të madh. Ai e ka bërë këtë deklaratë gjatë një prononcimi për mediat, pas përfundimit të seancës solemne të Kuvendit të Kosovës, që ishte thirrur për nder të tij   “Unë mendoj se është një lider i madh, …

Më shumë...

McCain: Ushtria e Kosovës të bëhet me ndryshime kushtetuese

McCain

Senatori amerikan John McCain dha porosi të qarta për shtetin tonë se ushtria e Kosovës duhet t bëhet me ndryshime kushtetuese. Në një adresim drejtuar qytetarëve të Kosovës në seancën solemne tha se transformimi i FSK-së duhet të jetë gradual dhe të ketë qasje për të ardhmen e saj. Gjithashtu …

Më shumë...

Veseli: Vizita e McCainit dëshmon lidhjet e forta Kosovë – SHBA

Veseli: Vizita e McCainit dëshmon lidhjet e forta Kosovë - SHBA

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se vizita e senatorit amerikan John McCain dëshmon lidhjet e forta në mes të Kosovës dhe SHBA-ve. “Vizita juaj sot në Kosovë përbën një lidhje të fort në mes të Kosovës dhe SHBA-së. SHBA-të zgjodhën të mbështesim Kosovën në rrugën tonë për …

Më shumë...

Ymeri: Me ratifikimin e demarkacionit hidhet poshtë edhe shkenca

Krijimi i fondit zhvillimor është masa e parë që do të ndërmarrë koalicioni AAK-PSD gjatë qeverisjes së ardhshme

Kryetari i Vetëvendosjes Visar Ymeri ka thënë se po bëhen 1 vit e 8 muaj që kur është nënshkruar e Marrëveshje për demarkacion me Malin e Zi dhe që atëherë numri i kundërshtarëve të saj, për shkak të dëmeve të saj, vetëm sa ka shkuar duke u rritur. “205 mijë …

Më shumë...

Eurostat: Shqipëria renditet në vendin e 30-të për prodhimin e drithit

Eurostat: Shqipëria renditet në vendin e 30-të për prodhimin e drithit

Të dhënat e Eurostat tregojnë se Shqipëria renditet në vendin e 30-te në Evropë, sa i përket prodhimit të drithit. Në krahasim me vendet e tjera të rajonit, ajo lë pas Malin e Zi por edhe Kosovën. Prodhimi përkon me potencialin që ofron vendi ynë, duke qenë se është po ashtu …

Më shumë...

Hoxhaj: Gjermania mbështet Kosovën në procesin e integrimeve

Hoxhaj: Gjermania mbështet Kosovën në procesin e integrimeve

Shefi i diplomacisë kosovare, Enver Hoxhaj ka pritur të enjten në takim homologun e tij gjerman Sigmar Gabriel me të cilin kanë biseduar për procesin e integrimit të Kosovës në Bashkimin Evropian. Ministri Hoxhaj duke falënderuar homologun e tij gjerman për përkrahjen e vazhdueshme, ka thënë se Gjermania mbetet një partner …

Më shumë...

Dy oficerë të FSK-së diplomojnë në Akademinë Mbretërore të Britanisë së Madhe

Dy oficerë të FSK-së diplomojnë në Akademinë Mbretërore të Britanisë se Madhe

Sot në Akademinë Ushtarake Mbretërore në Sandhurst të Britanisë së Madhe po mbahet ceremonia ushtarake “Parada e Sovranit”. Në Akademi sot diplomojnë edhe dy kadetë të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Në këtë ceremoni po merr pjesë edhe kryetari i Kosovës Hashim Thaçi. “Drejtpërdrejt  nga ceremonia ushtarake “Parada e Sovranit” në …

Më shumë...