Fatmir Grejqevci

Fatmir Matoshi: Vendosja e interesit partiak para atij nacional nga LDK-ja e Vetëvendosja e nxiti AKR-në t’i bashkohet PAN-it

Fatmir Matoshi: Vendosja e interesit partiak para atij nacional nga LDK-ja e Vetëvendosja e nxiti AKR-në t'i bashkohet PAN-it

Nënkryetari i Aleancës Kosova e Re, Fatmir Matoshi, ka folur për bashkimin e partisë së tij me Partinë Demokratike të Kosovës, Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nismën për Kosovën.  Ai thotë se mosveprimet e Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe të Lëvizjes Vetëvendosje për të formuar një shumicë parlamentare kanë …

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i bën publik afatet për aplikim dhe akreditim të vëzhguesve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve thotë se është në pritje të kërkesave për akreditimin e vëzhguesve për vëzhgimin e Zgjedhjeve Lokale që do të mbahen më 22 tetor 2017. KQZ-ja njofton se subjektet politike të çertifikuara, OJQ-të dhe organizatat qeveritare e ndërqeveritare, organizatat ndërkombëtare të specializuara të cilat merren me zgjedhje …

Më shumë...

Policia e Kosovës sot shënon 18 vjetorin e themelimit të saj

Policia e Kosovës mund të hyjë në protestë nëse qeveria nuk vendos që t’u paguajë nga 300 euro shtesë në muaj

Policia e Kosovës sot shënon 18 vjetorin e themelimit. Më 6 shtator të vitit 1999, Misioni i OSBE-së në Kosovë, në pajtim me Rezolutën e Kombeve të Bashkuara 1244, ka hapur Shkollën e Policisë dhe ka filluar trajnimin e kandidatëve për pjesëtarë të Policisë së Kosovës. Gjenerata e parë e …

Më shumë...

Simiq: Para çfarëdo bisedimesh, sikur deri më tash, ne do të konsultohemi me qeverinë serbe dhe kryetarin Vuçiq

Deputeti serb, Igor Simiq: Vjosa Osmani i ka ndjekur korridoreve të Kuvendit deputetët serbë për t'i siguruar votat

Lista Serbe ka vlerësuar se lëvizja drejt zhbllokimit të institucioneve është një hap i mirë, ndërsa ka paralajmëruar se të gjitha vendimet e kësaj partie do të merren pas konsultimeve me Qeverinë serbe dhe presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq. Deputeti i Listës Serbe, Igor Simiq, ka thënë për KosovaPress, se …

Më shumë...

Pal Lekaj: AAK-ja ende nuk i ka caktuar së kush do të jenë ministrat në dikasteret që ajo do t’i udhëheq

Ministri Lekaj njofton se pika doganore do të zhvendoset në Glloboçicë

Edhe pse tashmë është përfolur në media se partitë në koalicion PAN dhe AKR kanë ndarë Ministritë me të cilat do të udhëheqin, ende nuk dihen emrat që do të udhëheqin me to. Gjatë ditës mediat kanë raportuar se AAK ka caktuar emrat që do të emërohen ministra, por në …

Më shumë...

Haradinaj dhe Limaj në Qeveri, ua lirojnë vendin dy deputetëve të PDK-së Nait Hasanit e Fadil Bekës

Haradinaj dhe Limaj në Qeveri, ua lirojnë vendin dy deputetëve të PDK-së Nait Hasanit e Fadil Bekës

Marrëveshja në mes koalicionit PAN dhe AKR-së i hap rrugë formimit të institucioneve të Kosovës, emërimit të kryetarit të Kuvendit e më pas edhe formimit të Qeverisë. Kandidat për kryeministër nga koalicioni PAN-AKR është Ramush Haradinaj. Haradinaj si deputet i zgjedhur në momentin që merr postin e kryeministrit ia liron …

Më shumë...

Nga nesër hapet konkursi për pranimin e studentëve të Universiteti të Prishtinës “Hasan Prishtina” në Qendrën e Studentore

Qendra e Studentore shpallë konkursin për pranimin e studentëve për banim në konvikte dhe për ushqim në mensë

Nga nesër (e mërkurë) do të hapet konkursi për pranimin e studentëve të Universiteti të Prishtinës “Hasan Prishtina” në Qendrën e Studentëve. “Qendra e Studentëve e Universitetit të Prishtinës shpallë konkursin për pranimin e studentëve për banim në konvikte dhe për ushqim në mensë, për vitin akademik 2017/2018. Konkursi do të …

Më shumë...

VMRO-DPMNE në Kuvendin e Maqedonisë kërkon që të tërhiqet propozim-ligji për gjuhën shqipe

VMRO-DPMNE në Kuvendin e Maqedonisë kërkon të tërhiqet propozim-ligji për gjuhën shqipe

VMRO-DPMNE kërkon të tërhiqet propozim-ligji për gjuhën shqipe dhe të kalojë në debat publik. Sipas tyre është shkelur kushtetuta dhe flamuri evropian. VMRO-DPMNE thotë se dygjuhesia nuk është kërkuar si kusht i BE-së për hapjen e negociatave me Maqedoninë. Kërkesa e VMRO-DPMNE-së për tërheqjen e këtij propozim-ligji nga rendi i …

Më shumë...

Kreshnik Gashi: ARKEP do t’i bllokojë thirrjet shqetësuese të cilat vijnë nga prefiksi malazez +382

Kreshnik Gashi: ARKEP do t'i bllokojë thirrjet shqetësuese të cilat vijnë nga prefiksi malazez +382

Dhjetëra qytetarë janë ankuar në rrjete sociale se janë duke u shqetësuar nga numrat të panjohur me prefiksin malazez. Thirrjet nga këta numra po i harxhojnë kreditë. Kryetari i Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare, Kreshnik Gashi, ka thënë për KosovaPress, se janë duke e analizuar këtë fenomen së …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Shën Tereza simbol i mirësisë, dashurisë dhe solidaritetit me njerëzit e vuajtur e cila i promovoi vlerat tona në gjithë botën

Kryetari Thaçi: Shën Tereza simbol i mirësisë, dashurisë dhe solidaritetit me njerëzit e vuajtur e cila i promovoi vlerat tona në gjithë botën

Kryetari i vendit Hashim Thaçi ka kujtuar njëvjetorin e shenjtërimit të ‘Nënë Terezës’ në Vatikan nga Papa Françesku. Ai shkruan se sot Prishtina po feston dyfish: Njëvjetorin e shenjtërimit të Shën Terezës dhe shugurimin e Katedrales. Thaçi thotë se Shën Tereza promovoi vlerat tona në gjithë globin. “Një vjet më parë, mora …

Më shumë...

Kurti: Apetitet nga njëra anë dhe pasiviteti nga krahu tjetër, e humbën edhe një shans tjetër pas atij të VLAN-it

Albin Kurti

I nominuari për kryeministër nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ka thënë se pas kësaj marrëveshje është shpërndarë LAA, por edhe PAN-i. Sipas Kurtit, tashmë formimi i qeverisë së re është lënë në dorën e Vuçiqit. Ai ka thënë se dëshira e madhe e AKR-së për të arritur në …

Më shumë...

PDK do t’i këtë 6 ministri, AAK 3, Nisma 3, AKR 5 si dhe 3 ministri do t’i drejtojnë minoritetët

PDK do t'i këtë 6 ministri, AAK 3, Nisma 3, AKR 5 si dhe 3 ministri do t'i drejtojnë minoritetët

PDK do ta ketë një zëvendëskryeministër dhe 6 ministri.Këto janë ministritë: Ministria e Financave, Ministria e Drejtësisë, Ministria e Integrimeve Evropiane, Ministria e Diasporës, Ministria e Kulturës dhe Ministrinë për Dialog. Ndërkaq, 2 ministri, atë për Kthim dhe Komunitete dhe atë për Administrimin e Pushtetit Lokal, do ta udhëheq Lista …

Më shumë...

Sveçla: Humbësit më të mëdhenjë janë reformatorët potencial brenda LDK-së dhe votuesit e tyre

Sveçla: Humbësit më të mëdhenjë janë reformatorët potencial brenda LDK-së dhe votuesit e tyre

Deputeti i Vetëvendosje, Xhelal Sveçla thotë  se humbësit më të mëdhenj janë reformatorët potencialë brenda LDK-së dhe votuesit e tyre. Ai këtë deklaratë e bëri pas ftesës që udhëheqësit e LDK-së i kanë bërë Vetëvendosjes, që të bashkon për të formuar agjendën e tyre të përbashkët dhe intenzive. “Dulla tash …

Më shumë...

Ali Berisha: Kryeministri Haradinaj do të dijë të punoj në të mirë të gjithë qytetarëve të vendit

Ali Berisha: Kryeministri Haradinaj do të dijë të punoj në të mirë të gjithë qytetarëve të vendit

Sekretari organizativ i AAK-së, Ali Berisha përmes një postimi në rrjetin social ka shkruar se me kryeministrin Haradinaj, Kosova dhe populli ynë, do ta kthejnë shumë shpejt epërsinë e humbur në raport me shtetet e rajonit në pothuaj çdo sferë të jetës tonë. Ai ka thënë së kryeminstri Haradinaj do …

Më shumë...

Bëhet shugurimi i Shenjtërores Shën Nëna Terezë

Kathimerini: Nënë Tereza kishte lidhje të fshehta me regjimin e Enver Hoxhës dhe financime të dyshimta

Në 20 vjetorin e ndarjes nga jeta të Shenjtores Nëna Terezë, bëhet shugurimi i Shenjtërores Shën Nëna Terezë në Prishtinë. Shqiptarja Nëna Terezë, e njohur ndryshe edhe si Tereza e Bekuar e Kalkutës, është shpallur Shenjtore nga Papa i Vatikanit. Po ashtu Nëna Terezë është shqiptarja e vetme që ka …

Më shumë...

Ministri serb: Policia e Kosovës na ktheu mbrapsht, në Serbi, sikur të ishim kontrabandistë

Ministri serb: Policia e Kosovës na kthej mbrapsht në Serbi sikur të ishim kontrabandistë

Ministri serb i Arsimit, Mladen Sarçeviç dhe Drejtori i Zyrës për Kosovë, Marko Gjuriç nuk u lejuan të hyjnë në Kosovë. Gjuriç paralajmëroi se me këtë veprim është shkelur marrëveshja e lëvizjes së lirë, dhe çdo gjë që është rënë dakord në lidhje me atë lloj aktivitetiti, ndërsa ministri serb Sarçeviç …

Më shumë...