Fatmir Grejqevci

Me aktivitete vëtëdisuese është shënuar Dita Botërore e Tokës edhe në Kosovë

Me aktivitete vëtëdisuese është shënuar Dita Botërore e Tokës edhe në Kosovë

Dita Botërore e Tokës është shënuar edhe në Kosovë, duke filluar nga aktivitet vetëdisuese për ruajtjen e tokës, deri te pastrimi i deponive ilegale në kryeqytet. Një manifestimi në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, e organizoi edhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës, FSK-në, …

Më shumë...

Pens: Ende është i mundur de-nuklearizimi i Gadishullit Korean

Pens: Ende është i mundur de-nuklearizimi i Gadishullit Korean

De-nuklearizimi i Gadishullit Korean është ende i mundur që të arrihet, duke iu falënderuar marrëveshjes më të re ndërmjet SHBA-ve dhe Kinës, deklaroi të shtunën zëvendës presidenti amerikan Majk Pens. “Sinqerisht besojmë se ekzistojnë shanset që të arrijmë synimin historik përmes rrugës paqësore – lirimit të Gadishullit Korean nga armatimi nukleare”, …

Më shumë...

Ministri Hoti dhe zyrtarët e Bankës Botërore flasin për strategjinë e re të BB-së për Kosovë

Ministri Hoti dhe zyrtarët e Bankës Botërore flasin për strategjinë e re të BB-së për Kosovë

Ministri i Financave Avdullah Hoti së bashku me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza dhe ekipin përcjellës në takimet pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore, u takua me zëvendëspresidentin e Bankës Botërore Cyril Muller, drejtorin Ekzekutiv të Bankës Botërore Franciscus Godts, dhe drejtoreshën për Ballkan Perëndimor …

Më shumë...

Ministri Shalsi: Opozita po përpiqet për një ’97-të dytë, por do të dështojë

Ministri Shalsi: Opozita po përpiqet për një ’97-të dytë, por do të dështojë

Ministri Eduard Shalsi ka deklaruar se eksponentë të ndryshëm të Partisë Demokratike shfaqen me deklarata që hera-herës ngjajnë me lojëra fjalësh. “I tillë është edhe ai i sotmi i Tritan Shehut. Përpiqen të fshehin të vërtetën e bojkotit të parlamentit, që përditë e më shumë po bëhet e qartë për …

Më shumë...

Cungu: Të mënjanohen interesat partiake, Kosova të dalë nga izolimi

Cungu: Të mënjanohen interesat partiake, Kosova të dalë nga izolimi

Kryetari i Ulqinit, Nafiz Cungu, ka thënë se gjendja e shqiptarëve në Mal të Zi lë shumë për të dëshiruar, sepse, si pasojë e diskriminimit të vazhdueshëm për dekada me radhë, trojet e shqiptarëve në Mal të Zi janë zhytur në varfëri. Ai ka theksuar se diskriminimi ka bërë që …

Më shumë...

Mbahet stërvitja e njësisë për kërkim-shpëtim me barka

Mbahet stërvitja e njësisë për kërkim-shpëtim me barka

Agjencia për Menaxhim të Emergjencave e Ministrisë së Punëve të Brendshme, sot dhe nesër do të organizojë stërvitjen me njësitë për kërkim shpëtim me barka, në raste të fatkeqësive natyrore dhe fatkeqësive tjera. Pjesëmarrës në këtë ushtrim do të jetë ekipi për shpëtim me barka prej 11 personave, stafi menaxhues, …

Më shumë...

Rama: Data e zgjedhjeve nuk diskutohet, ato do të mbahen me 18 qershor

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi të premten se Shqipëria ka zgjedhjet më 18 qershor dhe askush në botën e logjikës elementare demokratike, nuk e diskuton fare datën kushtetuese të zgjedhjeve. “Lulëzimi e paska interpretuar thirrjen e Departamentit të Shtetit që gjithë partitë të hyjnë në zgjedhje, si një mbështetje …

Më shumë...

Thaçi: Kosova po ndërton marrëdhënie speciale me Amerikën

Kryetari Thaçi i propozon Kuvendit dekretin për shpallen e gjendjes së jashtëzakonshme në Kosovë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se Kosova po ndërton marrëdhënie speciale me SHBA-të jo vetëm politike, diplomatike dhe ushtarake, por edhe ekonomike. “Ne po ndërtojmë një relacion special edhe në kuptimin politik dhe diplomaik me Shtetet e Bashkuara të Amerikës por në të njëjtën kohë edhe një relacion më …

Më shumë...

19 vite nga themelimi i Akademisë dhe Shkollës Ushtarake “Adem Jashari” në Açarevë

19 vite nga themelimi i Akademisë dhe Shkollës Ushtarake “Adem Jashari” në Açarevë

Me rastin e 19 vjetorit të formimit të Akademisë dhe Shkollës së parë Ushtarake të UÇK-së, në Kosovë më konkretisht në Açarevë, divizionit “Adem Jashari”, dhe ditës së shkollës fillore të këtij fshati që e mban me krenari emrin e mësuesit dëshmor dhe ushtarakut të UÇK-së Ismet Rrahmani, do të …

Më shumë...

Gjini: Ik o kryeministër se na turpërove!

Nënkryetari i AAK-së, Ardian Gjini, thotë se Vjosa Osmani, ushtruese e detyrës së presidentit, ka abuzuar me këtë zyrë

Nënkryetari i AAK-së, Ardian Gjini, me anë të një postimi ka kërkuar nga Isa Mustafa që të largohet nga posti i kryeministrit. “Se Kosova nuk ka kryeministër e as qeveri u vërtetua edhe sot. Kryeministri i Kosovës nuk po mund as të emërojë ministra e as t’i shkarkojë ata pa …

Më shumë...

Berisha: Vota e lirë, kushti i të gjitha kushteve

Berisha: Vota e lirë, kushti i të gjitha kushteve

Deputeti dhe ish-lideri i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Sali Berisha, nga çadra e protestës së opozitës deklaroi se “vota e lirë është kushti i të gjitha kushteve për prosperitetin e Shqipërisë”. “Askush më shumë se ne nuk e do stabilitetin, por pa votë të lirë nuk ka stabilitet. Jemi vend me …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa emëron Ivan Todosijeviqin ministër të Pushtetit Lokal

Musstafa sot në Bruksel për të kërkuar liberalizimin e vizave dhe suspendimin me kusht të ratifikimit të demarkacionit për dy vite

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka marrë vendim për emërimin e Ivan Todosijeviq, në detyrën e ministrit të Administrimit të Pushtetit Lokal. Me këtë rast, kryeministri Mustafa ka pritur në takim Todosijeviq dhe shefin e Grupit Parlamentar të Listës Serbe në Kuvendin e Kosovës, Sllavko Simiq. Ndërkaq, Mirjana Jevtiq, është …

Më shumë...

“Washington Post”: Kosova, arsyeja përse Putin është kundër Clintonëve

“Washington Post”-i: Kosova, arsyeja përse Putin është kundër Clintonëve

Sipas një artikulli të shkruar nga gazetari, Simon Waxman, në gazetën amerikane “Washington Post”, arsyeja përse Vladimir Putin ka preferuar gjatë tërë kohës që në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të jetë Donald Trump, e jo Hillary Clinton, është hasmëria që ai ka krijuar me Clinton-ët qysh në …

Më shumë...

Ministri i Punëve të Brendshme Skender Hyseni priti në takim zyrtarë nga EUROPOL-i

Ministri i Punëve të Brendshme Skender Hyseni priti në takim zyrtarë nga EUROPOL-i

Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, priti në takim zyrtarët, Jari Liukku dhe Roberto Codesal nga Departamenti i Operacioneve të EUROPOL-it, të cilët po qëndrojnë në Prishtinë, në kuadër të një projekti të përbashkët me Policinë e Kosovës. Sipas një komunikate të Ministrisë së Brendshme, në këtë takim ministri Hyseni …

Më shumë...

Haradinaj: Të shkohet në zgjedhje, mos të torturohet populli

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, beson se vetëm zgjedhjet e reja mund ta riparojnë gjendjen aktuale në vend. Ai ka vlerësuar se gjendja momentale çdo ditë e më shumë po bëhet më e rëndë. Në një intervistë të dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka …

Më shumë...

Në Serbi vazhdojnë protestat kundër “diktaturës” së instaluar nga Vuçiqi

Në Serbi vazhdojnë protestat kundër “diktaturës” të instaluar nga Vuçiqi

Përkundër motit të ftohtë dhe me reshje shiu disa qindra njerëz gjatë ditës se mërkure kanë marrë pjesë në protestën që është duke vazhduar në Beograd. Përndryshe ishte kjo dita e 17-të e demonstratave kundër partisë në pushtet. Demonstratat kundër, siç thuhet, “diktaturës” kanë nisur në Beograd dhe qytete të …

Më shumë...