Fatmir Grejqevci

Republika e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë do të mbajnë mbledhje të përbashkët në mes të dyja qeverive

Republika e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë do të mbajnë mbledhje të përbashkët në mes të dyja qeverive

Republika e Kosovës dhe ajo e Maqedonisë do të mbajnë mbledhje të përbashkët në mes të dyja qeverive, ku do të ndërmarrin veprime konkrete për lehtësimin e kalimit të kufirit ndërmjet dy shteteve. Po ashtu gjatë kësaj mbledhjeje do të synohen projekte të përbashkëta në kuadër të procesit të Berlinit …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Vota ime për versionin aktual të Demarkacionit është Jo

Kryeministri Haradinaj thotë se për festimin e 11 vjetorit të pavarësisë, janë shpenzuar vetëm 175 mijë euro

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj është këmbëngulës se nuk e përkrah versionin aktual të Demarkacionit me Malin e Zi. Kjo deklaratë e kryeministrit është bërë sot në seancën e Kuvendit të Kosovës kur u pyet nga deputeti i Vetëvendosjes Dardan Molliqaj nëse ka ndërruar qëndrim për Demarkacionin. “Zona që po …

Më shumë...

Ministri i Financave Bedri Hamza: Deri në kategorizimin e listës së veteraneve, do të zbatojmë ligjin bazik

Bedri Hamza: Bazuar në situatën që ndodhemi, PDK do ta votojnë rishikimin e buxhetit për vitin 2020

Ministri i Financave Bedri Hamza, ka thënë se ministria që ai udhëheqë do të respektojë ndryshim-plotësimin e ligjit për veteranët e luftës, por se për momentin do të respektojë nenin 16 A, ku sipas tij në paragrafin e 3 të këtij neni, thuhet se skema pensionale e veteranëve duhet të …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli është takuar me ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler

Ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli është takuar me ambasadorin e Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler

Kosova dhe Austria do të kenë një plan veprimi dy-palësh me qëllim të thellimit dhe zgjerimit të mëtejmë të marrëdhënieve dy-palëshe. Kjo u bë e ditur nga takimi i zhvilluar në mes Ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behxhet Pacolli dhe ambasadorit të Austrisë në Kosovë, Gernot Pfandler. Në kuadër të …

Më shumë...

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Bujar Osmani viziton sot Kosovën

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Bujar Osmani viziton sot Kosovën

Zëvendëskryeministri i Maqedonisë, Bujar Osmani, sot do të realizojë vizitë njëditore pune në Kosovë, ku do të realizojë një sërë takimesh me përfaqësuesit e kreut shtetëror të Kosovës. Fillimisht Osmani do të mbajë takim me kryetarin e Kosovës Hashim Thaçi, më pas me kryetarin e Kuvendit Kadri Veseli, si dhe …

Më shumë...

Kryetari Hashim Thaçi u prit në takim nga drejtori i CIA-s, Mike Pompeo

Hashim Thaçi

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, u prit në një takim të veçantë sot nga drejtori i CIA-s, Mike Pompeo, ku temë kryesore e takimit ishte roli i Kosovës në luftën kundër terrorizmit. Ne këtë aspekt, bashkëpunimi ndërmjet Kosovës dhe SHBA -ve ka dhënë rezultate konkrete dhe ky bashkëpunim …

Më shumë...

Selim Pacolli: Kodra e Trimave ka nevojë për zhvillim të ekonomisë dhe infrastrukturës

Selim Pacolli: Kodra e Trimave ka nevojë për zhvillim të ekonomisë dhe infrastrukturës

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prishtinës, Selim Pacolli ka premtuar se do ta ndryshojë rrënjësisht cilësinë e jetesës dhe perspektiven për të rinjtë në Kodrën e Trimave, po ashtu ka premtuars e të ndërtojë shkollën e mesme. “Kodra e Trimave ka nevojë për zhvillim të ekonomisë dhe infrastrukturës. Por …

Më shumë...

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi zotohet zgjidhjen e problemeve me urbanizmin në Prishtinë

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi zotohet zgjidhjen e problemeve me urbanizmin në Prishtinë

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi, ka thënë gjatë një vizite në lagjen “Velania”, se pas fitores në zgjedhjet e 22 tetorit, brenda një viti do t’i zgjidhë problemet e urbanizmit në Prishtinë. “Kërkesat e qytetarëve nuk janë të mëdha, pasi kanë të bëjnë me mirëmbajtje të …

Më shumë...

Kandidati për kryetar të Prishtinës, Lirak Çelaj: PDK është parti e punës e jo e fjalëve

Lirak Çelaj

Kandidati për kryetar të Prishtinës nga radhët e PDK-së, Lirak Çelaj tha se nuk janë parti e fjalëve, por parti e punës, forcë e ndryshimeve dhe kjo forcë, sipas tij, do të dalë fituese pas këtyre zgjedhjeve, sepse çdo e madhe që ka nodhur në Kosovë e ka vulën e …

Më shumë...

Arrin në 58 numri i viktimave në Las Vegas, ndërsa 515 kanë mbetur të plagosur

Arrin në 58 numri i viktimave në Las Vegas, ndërsa 515 kanë mbetur të plagosur

Numri i viktimave të sulmit terrorist në Las Vegas, ka rritur në 58 dhe 515 persona kanë mbetur të plagosur, deklaroi për media sherifi i Las Vegasit, Joe Lombardoduke. Sulmuesi, i cili besohet të jetë vrarë, qëlloi qytetarët që ishin mbledhur në një koncert të hapur në “Rut 91”. Sulmuesi …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj emëron dr. Ali Berishën zëvendësministër i Shëndetësisë

Kryeministri Haradinaj emëron dr. Ali Berishën zëvendësministër i Shëndetësisë

Sekretari organizativ i AAK-së, sr. Ali Berisha, është emëruar sot zëvendësministër i Shëndetësisë i Qeverisë e Republikës së Kosovës. Dr. Ali Berisha ka qenë Kryetar i Komunës së Pejës për 5 vjet e 8 muaj nga rradhët e AAK-së dhe në mandatin e fundit deputet i Kuvendit të Kosovës nga …

Më shumë...

Varroset me nderime të larta veterani dhe ish-ushtari i UÇK-së Ukë Ukaj

Varroset me nderime të larta veterani dhe ish-ushtari I UÇK-së Ukë Ukaj

Sot është Ratish të Deçanit është varrosur me nderime të larta veterani dhe ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Ukë Haxhi Ukaj. Ai ka qenë ushtar dhe luftëtar i lirisë në luftën çlirimtare prej orëve të para sebashku më djem dhe farefisin e gjerë. Trupi i tij sot është bartur …

Më shumë...

Kryetari Thaçi krijon edhe dy dekorata të reja të cilat do të jenë: “Urdhri Hasan Prishtina” dhe “Urdhri Shotë Galica”

Hashim Thaci

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, së shpejti do t’i krijojë edhe dy urdhra të rinj. Këshilltari i tij, Ismail Syla, ka bërë me dije se urdhrat e rinj do të jenë: “Urdhri Hasan Prishtina” dhe “Urdhri Shotë Galica”. “Presidenti bazuar në kompetencat tij kushtetuese dhe ligjore ndan urdhra …

Më shumë...

Komisioni Evropian: Katalonja nuk mund të krahasohet me Kosovën

Komisioni Evropian: Katalonja nuk mund të krahasohet me Kosovën

Komisioni Evropian në deklarimin e sotëm pretendon se, duke marrë parasysh Kushtetutën e Spanjës, votimi i djeshëm në Katalonjë nuk ishte legal. Komisioni Evropian i cili referendumin në Katalonjë e shpalli kundër kushtetues, pretendon se rasti i krahinës spanjolle dhe i Kosovës nuk mund të krahasohen. “Kur është në pyetje …

Më shumë...

FSK shënon Ditën Kombëtare të Gjermanisë

FSK shënon Ditën Kombëtare të Gjermanisë

Sot ora e parë e “Kursit të gjuhës gjermane” në kazermën “Adem Jashari ” në Prishtinë ka filluar me një atmosferë krejtësisht ndryshe nga ajo e ditëve tjera, duke shënuar kështu “Ditën e Bashkimit të Gjermanisë”. Për të shënuar këtë ditë, si shenjë nderimi dhe respekt ndaj shtetit gjerman, përveç …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj: Të punohet më shumë në çështjen e personave të pagjetur

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj: Të punohet më shumë në çështjen e personave të pagjetur

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pritur në takim Komisionin Qeveritar për Persona të Zhdukur dhe të gjitha organizatat që merren me çështjen e të zhdukurve. Haradinaj tha se qëllimi i takimit të sotëm është që të gjithë ata që janë pjesë dhe kanë përgjegjësi në çështjen e personave të …

Më shumë...