Fatmir Grejqevci

19 vjet nga rënia e dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, mjekut të luftës dhe humanistit Dr. Lec Gradicës

21 vjet nga rënia e dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, mjekut të luftës dhe humanistit Dr. Lec Gradicës

Sot bëhen 19 vite nga rënia e dëshmorit, mjekut të luftës dhe humanistit, Dr. Lec Leci, i njohur si Lec Gradica, i cili ra heroikisht duke shëruar plagët e luftëtarëve dhe popullatës në malet e Qyqavicës. Dr. Leci ishte ndër mjekët e parë që iu bashkua radhëve të Ushtrisë Çlirimtare …

Më shumë...

Behxhet Pacolli: Shumë shpejt Republika e Kosovës do të anëtare e OKB-së

OKB saktëson se autoritetet e larta ushtarake në Mianmar do të hetohen për gjenocidin e kryer në shtetin Rakhine

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli përmes një postimi në Facebook ka paralajmëruar se “dita, kur shteti ynë do të jetë anëtari i 194-të i Organizatës së Kombeve të Bashkuara duket më e afërt se kurrë”. “Mendja ma thotë dhe zemra më rrah, që flamuri i Republikës …

Më shumë...

Kandidatja e PDK-së për kryetare të Mitrovicës, Valdete Idrizi: Më 22 tetor do t’i ndëshkojmë ata të cilët e katandisën këtë qytet

Kandidatja e PDK-së për kryetare të Mitrovicës, Valdete Idrizi: Më 22 tetor do t’i ndëshkojmë ata të cilët e katandisën këtë qytet

Kandidatja për kryetare të Komunës së Mitrovicës nga radhët e PDK-së, Valdete Idrizi, gjatë një tubimi zgjedhor sonte në Mitrovicë, ka thënë se ajo dhe PDK-ja do t’i japin fund qeverisjes që ka katandisur qytetin e Mitrovicës katër vitet e fundit. Sipas saj, me një qeverisje ndryshe, të përgjegjshme, transparente …

Më shumë...

Aliu: Rritja e cilësisë në shërbimet komunale dhe bashkëqeverisja me qytetarët janë thelbi i funksionimit tonë politik

Aliu: Rritja e cilësisë në shërbimet komunale dhe bashkëqeverisja me qytetarët janë thelbi i funksionimit tonë politik

Në hapjen e fushatës zgjedhore të PDK-së në Ferizaj, janë prezantuar kandidatët për asamble komuna dhe kandidati për kryetar të komunës, Agim Aliu. Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli tha se qeverisa gjashtë vjeçare e PDK-së në Ferizaj, ishte më e suksesshmja dhe pa asnjë aferë korruptive. Derisa ka pyetur çfarë …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli kërkon nga Armenia që të njohë Kosovën si shtet i pavarur dhe sovran

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli kërkon nga Armenia që të njohë Kosovën si shtet i pavarur dhe sovran

Në ditën e fundit të takimeve të tij zyrtare në margjina të punimeve të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli, takoi homologun e tij nga Armenia, Eduard Nalbandyan. Siç njofton Ministria e Jashtme, Pacolli i ka shprehur falënderimin për qasjen …

Më shumë...

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës shpreh keqardhje që ricertifikohen kandidatët e dënuar

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës shpreh keqardhje që ricertifikohen kandidatët e dënuar

Ambasada amerikane në Kosovë ka dalë më nje deklaratë pas vendimit të KQZ-së për anulimin e decertifikimit të kandidatëve pas vendimit të Gjykatës Supreme. “Vendimi i sotëm i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve zbaton urdhrat e Gjykatës Supreme për ricertifikimin e kandidatëve të diskualifikuar më parë, bazuar në Ligjin për Zgjedhjet. …

Më shumë...

Haradinaj: Agjenda e reformave evropiane është obligim për ne duhet në afatin kohorë t’i implementojë detyrat qeverisëse

Haradinaj: Agjenda e reformave evropiane është obligim për ne duhet në afatin kohorë t’i implementojë detyrat qeverisëse

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se Qeveria që ai drejton ka për prioritet integrimin e Kosovës në Bashkimin Evropian dhe se reformat që burojnë nga agjenda evropiane duhet të zbatohen. Ai këto komente i bëri gjatë takimit të rregullt të Këshillit Ministror për Integrim Evropian, ku është diskutuar …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës, ka ndarë mbi 400 mijë euro për invalidët e luftës së UÇK-së

Më 12 prill 2019 në Burim do të organizohet manifestimi i 20 vjetorit të “Ditës së Dëshmorëve" të kësaj komunës

Qeveria e Kosovës, ka ndarë mjetet për Shoqatën e Invalidëve të Luftës së UÇK-së për rregullimin e protezave mbi 400 mijë euro, raporton lajmi.net. Po ashtu qeveria për të njëjtën shoqatë ka ndarë mjete financiare në vlerë prej 50 mije euro për rehabilitimin e invalidëve të UÇK-së

Më shumë...

Qeveria emëroi sot anëtarët e Komisionit Shtetëror për shënjimin e kufirit me Malin e Zi

Qeveria e kosovës shtynë miratimin e Projektligjit për Kompleksin Memorial "Adem Jashari" në Prekaz

Qeveria e Kosovës emëroi sot anëtarët e Komisionit Shtetëror për shënjimin e kufirit me Malin e Zi. Kryeministri Ramush Haradinaj me të marr postin ka emëruar si kryetar të komisionit Shpejtim Bulliqin, ndërsa dje ka emëruar anëtarët e Komisionit. Riza Smaka, Zejnullah Gruda, Florim Isufaj janë anëtarët e Komisionit. Kryeministri …

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shqyrton vendimet e Gjykatës Supreme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shqyrton vendimet e Gjykatës Supreme

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot do të mbajë mbledhjen e radhës, ku pritet të shqyrtohen vendimet e Gjykatës Supreme, vendime këto që hedhin poshtë decertifikimin e disa kandidatëve nga KQZ, duke ua mundësuar atyre pjesëmarrjen në zgjedhjet lokale. Kështu thonë burime të KosovaPress-it, sipas të cilave pjesë e shqyrtimit të …

Më shumë...

19 vjet nga rënia heroike e komandantit të UÇK-së, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së tij, Xhevë Krasniqi-Lladrovci

Sot bëhet 20 vite nga rënia heroike e komandantit të shquar të UÇK-së, Fehmi Lladrofcit dhe bashkëshortes së tij, Xhevë Lladrofcit

Sot bëhen 19 vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Fehmi Lladrovci dhe bashkëshortes së tij, Xhevë Krasniqi-Lladrovci, po ashtu njëra ndër pjesëtaret e para të UÇK-së. Në fshatin Shkabë (Gllanasellë) të Drenasit do të mbahen homazhe në nderim të përvjetorit të rënies heroike të heronjve,  …

Më shumë...

MPJ: Vendimi për shtyrjen e anëtarësimit të Kosovës në Interpol për vitin e ardhshëm është në interes të vendit

Stefanoviq: Serbia nuk është duke luftuar vetëm Kosovën por edhe shtetet tjera që po lobojnë antarësimin e saj në Interpol

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka sqaruar përmes një komunikate për media, se vendimi për shtyrjen e anëtarësimit të Kosovës në Interpol për vitin e ardhshëm është marrë pasi është vlerësuar se një gjë e tillë është në interes të vendit. “Pas vlerësimit dhe analizimit të hollësishëm të …

Më shumë...

Vuçiq: Nuk është në pyetje forca e shqiptarëve të Kosovës, por amerikanëve, anglezëve dhe të tjerëve

Kryetari serb, Aleksander Vuçiq: Nuk jemi më të dobët se shqiptarët, por më të dobët se Amerika

Deklaratës së ministrit të Jashtëm të Kosovës, Behxhet Pacolli se Kosova i ka votat për anëtarësimin në UNESCO, i është përgjigjur kryetarii serb, Aleksandar Vuçiq, i cili ka thënë se ministri i Jashtëm kosovar, ka bërë ‘hop’ para se të kërcejë. “Nuk do të isha kaq i sigurt sikur të …

Më shumë...

Kadri Veseli: Platforma qeverisëse e PDK-së, forcë e ndryshimit dhe investimeve kapitale për Kastriotin

Kadri Veseli: Platforma qeverisëse e PDK-së, forcë e ndryshimit dhe investimeve kapitale për Kastriotin

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se kandidati i kësaj partie për kryetar të Kastriotit Nysret Kelmendi do të zbatojë në tërësi Ligjin për Kastriotin, i cili garanton hapjen e dy mijë vendeve të punës. Ai në një status në rrjetin social ka ka shkruar se …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Kosova mbetet e përkushtuar për të përmbushur të gjitha kriteret për anëtarësim në BE

Kryetari Thaçi: Kosova mbetet e përkushtuar për të përmbushur të gjitha kriteret për anëtarësim në BE

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se Kosova mbetet e përkushtuar për të përmbushur të gjitha kriteret për anëtarësim në BE, ndërsa ka shprehur pakënaqësinë e tij me izolimin dhe mungesën e perspektivës së qartë për anëtarësimin e vendit tonë në BE. Ai këto komente i bëri gjatë një …

Më shumë...

Në bastion kryesor të Nismës për Kosovën, bartëse e listës zgjedhore një femër

Në bastion kryesor të Nismës për Kosovën, bartëse e listës zgjedhore do të jetë femër

Malisheva që ndryshe njihet si bastioni kryesor i Nismës për Kosovës, garës së zgjedhjeve lokale që do të mbahen me 22 tetor i ka hy me Ragip Begajn i cili do të kërkoj besimin qytetarë edhe për një mandat. Por e veçanta e këtij subjekti politikë në këtë komunë është …

Më shumë...