Fatmir Grejqevci

Rama: Shqiptarët për herë të dytë shpëtuan Malin e Zi

Edi Rama falënderoi ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla, që largohet nga detyra pa asnjë konflikt me qeverinë

Me hyrjen në koalicionin qeveritar, shqiptarët për herë të dytë shpëtuan Malin e Zi, pasi me këtë mbështetën aleancën me NATO dhe BE-në, deklaroi kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. “Me hyrjen në pushtet, shqiptarët për herë të dytë shpëtuan Malin e Zi. Herën e parë këtë e bënë me mbështetjen në …

Më shumë...

Meta: Shqipëria e ka për detyrë angazhimin e saj në funksion të njohjeve të Kosovës

Meta: Shqipëria e ka për detyrë angazhimin e saj në funksion të njohjeve të Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës Enver Hoxhaj. Meta e ka vlerësuar bashkëpunimin e ngushtë mes Kuvendit të Shqipërisë dhe atij të Kosovës duke theksuar se Kuvendi mbështet punën e përbashkët të dy Qeverive në funksion të përmirësimit të …

Më shumë...

Hyseni raportoi me dyer të mbyllura për zbatimin e masave që dalin nga MSA-ja

Hyseni raportoi me dyer të mbyllura për zbatimin e masave që dalin nga MSA-ja

Ministri i Punëve të Brendshme Skender Hyseni ka raportuar sot në Komisionin Parlamentar për Stabilizim-Asociim. Sikurse ministrat tjerë, edhe Hyseni ka raportuar me dyer të mbyllura në këtë komision. Pas raportimit,  ai tha se është trajtuar progresi që MPB-ja e ka bërë në zbatimin e masave për zbatimin e MSA –së  nga …

Më shumë...

Ambasadori Delawie i zhgënjyer me deputetët e Kuvendit të Kosovës

Ambasadori Delawi është zhgënjyer që Kuvendi nuk përzgjodhi gjyqtarët vendor për Gjykatën Kushtetuese

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Kosovë, Greg Delawie, është shprehur i zhgënjyer, pasi Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur të miratojë Ligjin për ekzekutimin e sanksioneve penale. “I zhgënjyer me udhëheqësit e Kosovës që nuk grumbulluan votat që të mbyllin boshllëqet të cilat lejojnë që politikanët që …

Më shumë...

Kryetari Nishani pret sot ministrin e Jashtëm të Kosovës Enver Hoxhaj

Bujar Nishani: Shqipëria duhet të iniciojë një proces izolimi ekonomik e politik ndaj platformës destruktive të Serbisë

kryetari i Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani do të pres sot në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës Enver Hoxhaj. Kështu është bërë e ditur në një njoftim për media nga zyra për informim e kryetarit. “Ju njoftojmë se sot dt. 12 prill 2017, ora 11:00 Presidenti i Republikës, Bujar …

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët dhe martirët e fshatit Potoqan i Poshtëm

​Sot do të nderohen dëshmorët e UÇK-së të Zonës Operative të Shalës Adnan Shyti, Selim Mernica dhe Shemsi Sadiku

Në fshatin Potoqan i Poshtëm të komunës së Rahovecit, do të organizohet tubim përkujtimor për shënimin e 18-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të këtij fshati. Tubimi përkujtimorë dhe homazhet do të mbahen pranë lapidarit të dëshmorëve dhe martirëve, duke filluar nga ora 11:00, në objektin e Shkollës Fillore “Dëshmorët …

Më shumë...

Kadrijaj: Ish-komandantit të përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimit, nuk po i lejohet tretmani shëndetësor

Kadrijaj: Ish-komandantit të përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimit, nuk po i lejohet tretmani shëndetësor

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Time Kadrijaj ka thënë se në Kosovë nuk po respektohen të drejtat e njeriut dhe se rasti i fundit është i ish-komandantit të përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimit, i cili këto ditë për shkak të gjendjes së rënd shëndetësore, nuk i është lejuar të merr …

Më shumë...

Haradinaj: Nëpërmjet Ramushit ka tendencë që të destabilizohet Kosova

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Deputeti i Kuvendit të Kosovës Daut Haradinaj, ka thënë se ka tendenca që nëpërmjet liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj të destabilizohet vendi. Është zotuar se AAK-ja nuk do ta lejojë një gjë të tillë. Këto komente ai ka bërë gjatë një ligjërate në kolegjin “ISPE”. “E përsëris edhe njëherë që …

Më shumë...

Simpoziumi “Qasja bio-psiko-sociale ndaj problemeve të shëndetit mendor” i stimulon shkencëtaret e rinj

Simpoziumi “Qasja bio-psiko-sociale ndaj problemeve të shëndetit mendor” i stimulon shkencëtaret e rinj

Në Kolegjin AAB është mbajtur një simpozium i pari i këtij lloj në Kosovë për Ditën Ndërkombëtare të Shëndetit me temën “Qasja bio-psiko-sociale ndaj problemeve të shëndetit mendor”, ku theks të veçantë iu dha çrregullimeve depresive. Me ç’rast ishin mysafirë të ndryshëm si nga zyrtaret shtetëror por edhe nga Shqipëria. …

Më shumë...

Rama: “Platforma e Tiranës” nuk ekziston por është vetëm një “Deklaratë të shqiptarëve nga Maqedonia”

Rama

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama ka deklaruar se e ashtuquajtura “Platforma e Tiranës” nuk ekziston por është vetëm një “Deklaratë të shqiptarëve nga Maqedonia” me të cilën Tirana zyrtare nuk ka asnjë lidhje. “Nuk ka asnjë ‘Platformë nga Tirana’, por Deklaratë të partive shqiptare të cilët i kemi …

Më shumë...

Nga sot deri më 15 prill do të shënohet “Java e Bibliotekës”

Nga sot deri më 15 prill do të shënohet “Java e Bibliotekës”

Nga sot deri më 15 prill do të shënohet “Java e Bibliotekës”. Me rastin e shënimit të kësaj jave, Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” ka organizuar disa aktivitete si: ligjërata, ekspozita dhe promovime librash. Në hapjen e “Javës së Bibliotekës do të marr pjesë edhe kryeministri i Kosovës Isa Mustafa.

Më shumë...

Tetëmbëdhjetë vjet nga rënia e heroike e komandantit dhe strategut të lartë të UÇK-së Agim Ramadanit

Limaj: Rënia e "Katanës" ishte humbje e madhe por po aq e madhe ishte vendosmëria për ta vazhduar rrugën drejt lirisë

Sot bëhen 18 vjet nga rënia e luftëtarit dhe heroit Agim Ramadani, i cili gjatë luftës u dëshmua si strateg i lartë dhe udhëheqës i dashur për ushtarët, ka qenë njëri ndër hartuesit e planit për thyerjen e kufirit shqiptaro-shqiptar. Ai ka lindur në Zhegër të Gjilanit, më 3 maj …

Më shumë...

AAK-ja: Deklarata e deputetit Daut Haradinajt është nxjerrë nga konteksti

AAK

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka reaguar ndaj akuzave të shumta që kanë ardhur në drejtim të deputeti të kësaj partie, respektivisht, pas deklaratës deputetit të kësaj partie Daut Haradinaj. “Deklarata e deputetit Daut Haradinaj është nxjerrë nga konteksti dhe nuk ka qenë thirrje për spastrim etnik, siç e kanë …

Më shumë...

Ahmeti skeptik në zgjidhjen e krizës në Maqedoni, nuk shoh dritë në fund të tunelit

Ali Ahmeti

Kreu i BDI-së Ali Ahmeti në një deklaratë është shprehur shume skeptik sa i përket zgjidhjes së krizës politike në Maqedoni. Ai ka thënë se nuk sheh dritë në fund të tunelit. Ndërkohë derisa ka komentuar kërcënimet e Nikolla Gruevskit, Ahmeti është shprehur decidiv se problemet nuk zgjidhen me kërcënime, raporton …

Më shumë...

Liderët e Evropës Lindore: Sulmet amerikane, porosi e qartë kundër përdorimit armeve kimike

Liderët e Evropës Lindore: Sulmet amerikane, porosi e qartë kundër përdorimit armeve kimike

Kryeministrat e shteteve të Evropës Jugore, të janë takuar në Samitin e Spanjës dhe i kanë dhënë mbështetje sulmeve amerikane të kryera ndaj bazës ajrore në Siri. “Sulmi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në bazën ajrore në Siri, kishte porosi të qartë, për të parandaluar përhapjen dhe përdorimin e …

Më shumë...

Ushtarët e Brigadës 138 të UÇK-së e përkujtojnë komandantin e tyre Agim Ramadanin

Sot bëhen 20 vjet nga rënia heroike e luftëtarit dhe heroit të kombit, Agim Ramadani

Pjesëtarët e ish-Brigadës 138 “Agim Ramadani”, të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës me rastin e 18 vjetorit të rënies heroike të komandantit Agim Ramadani, sot do të bëjnë homazhe pranë varrit të tij. Në një njoftim për media nga ish-ushtarët e Brigadës që mban emrin e heroit të kombit, pas rënies …

Më shumë...