Fatmir Grejqevci

Kryeministri, Ramush Haradinaj ka ripërsëritur se kufiri i Kosovës me Malin e Zi është në Çakorr e në Kullë

Haradinaj mbetet i vendosur që taksa të mos hiqet, pavarësisht propozimeve të ndryshme qoftë edhe për prishje të koalicionit

Kryeministri, Ramush Haradinaj ka ritheksuar qëndrimet e tij për demarkacionin me Malin e Zi. “Kufiri është në Çakor e në Kullë dhe nuk ka nevojë askush të na tregojë për disponimin e tjetërkujt, nuk ka nevojë askush të na japë leksione të çfarëdo natyre. Pa rezultate të Komisionit nuk ka …

Më shumë...

Ministri Arsimit, Shyqeri Bytyqi shkarkon Bordin e Agjencisë së Kosovës për Akreditim

Ministri Arsimit, Shyqeri Bytyqi shkarkon Bordin e Agjencisë së Kosovës për Akreditim

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi sot ka marrë vendim për shkarkimin e Bordit të Agjencisë së Kosovës për Akreditim (Këshillit Shtetëror të Cilësisë – KSHC), si dhe ushtruesin e detyrës së drejtorit të kësaj Agjencie. Siç njofton MASHT-i, këtë vendim ministri Bytyqi e ka marrë pas kërkesës …

Më shumë...

KQZ-ja largon nga listat e votuesve 4 mijë e 656 persona

KQZ-ja largon nga listat e votuesve 4 mijë e 656 persona

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka larguar nga listat votueseve 4 mijë e 656 persona, pjesa dërmuese e të cilëve kanë qenë persona të vdekur si dhe persona të cilët kanë hequr dorë nga nënshtetësia. Lajmin e ka konfirmuar për “Kosovapress”, zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi. “Për zgjedhjet e 11 qershorit janë …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Askush s’do t’i rrezikojë fëmijet dhe familjet tona

Kryeministri Haradinaj: Askush s’do t’i rrezikojë fëmijet dhe familjet tona

Kryeministri i Kosovës, Ramush Hardinaj ka deklaruar se askush nuk do të ketë mundësinë për t’i rrezikuar familjet tona, siç nuk do të ketë mundësinë askush t’i ofrojnë fëmijëve tonë drogë. Këto komente Haradinaj i bëri gjatë vizitës në Policinë e Kosovës, ku është takuar me drejtorin e Policisë, Shpend …

Më shumë...

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha: Kosova ka nevojë për përvojën dhe ekspertizën kroate në zbatimin e MSA-së

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha: Kosova ka nevojë për përvojën dhe ekspertizën kroate në zbatimin e MSA-së

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha u takua me ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanoviq. Në takim u diskutua thellimi i bashkëpunimit në kuadër të agjendës evropiane. Ministrja Hoxha potencoi se Kroacia ka qenë dhe vazhdon të jetë një model shembull për Kosovën drejt integrimit të suksesshëm në Bashkimin …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka uruar kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, për fitoren në zgjedhje

Hashim Thaçi dhe Angela Merkel

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka uruar kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, për fitoren në zgjedhjet e djeshme për Bundestag të partisë së saj. Në një postim në llogarinë e vet në “Twitter”, Thaçi ka thënë se kjo fitore e forcon Evropën dhe gjasat e integrimit në BE të vendeve …

Më shumë...

LDK: Kemi vendosur që në këtë mandat në asnjë rrethanë ne nuk hyjmë në bashkëqeverisje me PDK-në

Lidhja Demokratike e Kosovës ka thirrur për nesër në një mbledhje Këshillin e saj të Përgjithshëm

Lidhja Demokratike e Kosovës me anë të një komunikate për media shpreh indinjatën në lidhje me raportimet nëpër media kinse për lidhje të koalicioneve në mes LDK-së dhe partive tjera. Sipas këtij subjekti politik, sa herë që LDK-ja forcohet, oponentët  politikë lansojnë teori të rrejshme dhe konspirative kinse ne kemi marrëveshje të …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj sot do të vizitojë Policinë e Kosovës

Kryeministri Haradinaj sot do të vizitojë Policinë e Kosovës

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj sot do të vizitojë Policinë e Kosovës, konkretisht Drejtorinë e Përgjithshme të PK-së . Haradinaj do të pritet në takim nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës Shpend Maxhuni dhe stafi i tij, sipas njoftimit për media nga PK-ja. Takimi nis në orën 10:00

Më shumë...

Thaçi: Trump tha se Kosova është vend i mrekullueshëm dhe me një popullatë të mrekullueshme

Thaçi: Trump tha se Kosova është vend i mrekullueshëm dhe me një popullatë të mrekullueshme

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar kryetari amerikan Donald Trump ka thënë e Kosova është një vend i mrekullueshëm dhe ka një popullatë mrekullueshme. “Mund të them përsëri se populli i Kosovës, është i bekuar që ka miqësi të përjetshme me SHBA-të. Edhe presidenti Trump tha se Kosova është …

Më shumë...

Selim Pacolli: Ftoj kundërkandidatët të më urojnë fitoren për Prishtinën

Selim Pacolli: Ftoj kundërkandidatët të më urojnë fitoren për Prishtinën

Kandidati i AKR për kryetar të Komunës së Prishtinës Selim Pacolli, u bëri thirrje kundërkandidatëve që t’ia urojnë fitoren për Prishtinën. Derisa kërkoi votën e prishtinasve, Pacolli tha se për 17 vite me  radhë në Prishtinë nuk janë përmbushur detyrimet për të cilat janë zotuar udhëheqësit e deritanishëm komunalë, Ndërsa, …

Më shumë...

Veseli: Nuk e di se a kemi kryetar më të denjë, më adekuat për Komunën e Rahovecit se sa Idriz Vehapi

Veseli: Nuk e di se a kemi kryetar më të denjë, më adekuat për Komunën e Rahovecit se sa Idriz Vehapi

Nuk ka njeri më të merituar që të jetë kryetar komune se sa Idriz Vehapi. Kështu ka thënë kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, i cili të dielën ka vizituar Rahovecin, me ç’rast ka ftuar të pranishmit të mbështesin kandidatin për kryetar të Rahovecit nga radhët e PDK-së, …

Më shumë...

Në rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Gjermani, prin Merkel

Në rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Gjermani, prin Merkel

Të gjitha qendrat e votimit në Gjermani janë mbyllur në orën 18:00, ndërsa tashmë kanë dalë edhe rezultatet paraprake të zgjedhjeve parlamentare. Sipas rezultateve, Unioni Konservator CDU i kancelares Angela Merkel prin me 33.5 %të votave, kurse socialdemokratët kanë marrë rreth 21 % të votave. Alternativa për Gjermaninë, AFD me …

Më shumë...

PDK: E përkrahim fuqishëm kandidaturën e Bekim Jasharit për kryetar të Skenderajt, Vetëvendosje po mundohet t’i hutojë qytetarët

PDK: E përkrahim fuqishëm kandidaturën e Bekim Jasharit për kryetar të Skenderajt, Vetëvendosje po mundohet t’i hutojë qytetarët

Dega e PDK-së në Skenderaj, ripërsërit se e gjithë Partia Demokratike e Kosovës e përkrah kandidatin e pavarur për Kryetar të Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari. PDK akuzat  e Lëvizjes Vetëvendosje në Skenderaj, se PDK po i bën komplot kandidatit të pavarur Bekim Jashari  i ka quajtur qesharake dhe se …

Më shumë...

Shpend Ahmeti prezanton programin e tij “Prishtina, qytet në çdo lagje”

Shpend Ahmeti prezanton programin e tij “Prishtina, qytet në çdo lagje”

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka nisur prezantimin e programit “Prishtina, qytet në çdo lagje”, nëse e merr dhe një mandat katërvjeçar. Ai 100 zotimet e tij i ka ndarë në 10 fusha kryesore. “Fusha e parë prioritare është lagje e pastër dhe rend e rregull në çdo …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Duhet të bëhet nivelizimi i pagave sipas kategorive në Policinë e Kosovës

Kryeministri Haradinaj: Duhet të bëhet nivelizimi i pagave sipas kategorive në Policinë e Kosovës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj priti kryetarin e Sindikatës së Policisë së Kosovës, Shaban Tashollin me bashkëpunëtorët, të cilëve iu ka premtuar se do të bëhet e pamundura për nivelizimin e pagave sipas kategorive, duke marrë për bazë Ligjin për FSK-në, por gjithashtu do të angazhohet për lehtësira …

Më shumë...

Vujiçiq: Kosova të përmbushë obligimet ndaj Malit të Zi dhe malazezëve

Vujiçiq: Kosova të përmbushë obligimet ndaj Malit të Zi dhe malazezëve

Kryetari i Shoqatës së malazezëve në Kosovës, Sllobodan Vujiçiq, i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës dhe partive politike që të tejkalojnë konfliktet e brendshme dhe në kohën sa më të shkurtër të përmbushin obligimet e marra ndaj Malit të Zi dhe bashkësisë ndërkombëtare, përshirë dhe demarkacionin për kufirin. Ai …

Më shumë...