Fatmir Grejqevci

Partitë politike në Drenas pezullojnë për sot fushatën, solidarizohen me familjarët e të vdekurve në komunikacion

Ministri i Kulturës, Kujtim Gashi, sot do të vizitojë komunën e Skenderajt dhe Drenasit

Partitë politike kanë pezulluar të gjitha aktivitete elektorale për ditën e sotme në Drenas, në shenjë solidarizimi me familjet e dy viktimave që humbën jetën mbrëmë në aksidente në Komoran. Anulimi i aktiviteteve partiake për ditën e sotme është konfirmuar nga vet zyrtarë të partive që garojnë në këto zgjedhje, …

Më shumë...

Ragip Begaj përveç fitores në Malishevë, shpreson se NISMA do ta fitoj edhe në Drenas e Prizren

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, sot e ka mbajtur takimin e dytë publik me qytetarë, për këtë vit

Kryetari aktual i Malishevës, njëherësh kandidat i Nismës për Kosovën, Ragip Begaj, ka shprehur bindje se më 22 tetor do të fitojë edhe një mandat qeverisës. Ai ka thënë se optimizmin për fitore e bazon në punën dhe qeverisjen e mirë katërvjeçare në Malishevë. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të udhëtojë për në Vatikan, ku të enjten do të pritet nga Papa Françesku

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të udhëtojë për në Vatikan, ku të enjten do të pritet nga Papa Françesku

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot do të udhëtojë për në Vatikan, ku të enjten do të pritet në një audiencë nga Papa Françesku. Siç njofton Presidenca, në këtë takim presidenti Thaçi do të falënderojë Atin e Shenjtë për mbështetjen që Vatikani i ka dhënë popullit të Kosovës në periudha të …

Më shumë...

Kryeministri, Ramush Haradinaj, është pritur me nderime të larta në Tiranë në vizitën e tij të parë zyrtare jashtë Shtetit

Haradinaj kujton Komandant Drinin në 20-vjetorin e rndarjes së tij nga jeta së tij

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj  është pritur me nderime të larta në Tiranë në vizitën e parë zyrtare në cilësinë e kryeministrit të vendit tonë. Fillimisht me rastin e arritjes në Tiranë, kryeministri Haradinaj është pritur nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Në agjendën e vizitës së Haradinajt në Shqipëri …

Më shumë...

Kandidati i AAK-së në Pejë, Fatmir Gashi: Do të krijojmë pesë mijë vende të punës, do të ndërtojmë zonë industriale

Kandidati i AAK-së në Pejë, Fatmir Gashi: Do të krijojmë pesë mijë vende të punës, do të ndërtojmë zonë industriale

Me sloganin “Ndryshimi vazhdon”, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës të martën pasdite ka mbajtur tubim zgjedhor me elektoratin e saj në Pejë. AAK para elektoratit të saj ka prezantuar programin qeverisës, kandidatin për kryetar të Pejës, Fatmir Gashin dhe kandidatët për këshilltarë të komunës. Kandidati për kryetar Fatmir Gashi tha …

Më shumë...

Kandidatja për kryetare të komunës së Mitrovicës nga PDK-ja, Valdete Idrizi, është zotuar se Mitrovica nuk do të jetë vend i stagnimit, por i zhvillimit

Kandidatja për kryetare të komunës së Mitrovicës nga PDK-ja, Valdete Idrizi, është zotuar se Mitrovica nuk do të jetë vend i stagnimit, por i zhvillimit

Kandidatja për kryetar të komunës së Mitrovicës nga radhët e PDK-së, Valdete Idrizi, është zotuar se gjatë qeverisjes së saj Mitrovica nuk do të jetë vend i stagnimit, por i zhvillimit dhe qytet aktiv. PDK ka prezantuar sonte kandidaten për kryetare të Mitrovicës Valdete Idrizi dhe kandidatët për asamble komunale. …

Më shumë...

Komandanti i FSK-së, gjeneral lejtnant Rrahman Rama pritet me ceremoni ushtarake në Ankara

Komandanti i FSK-së, gjeneral lejtnant Rrahman Rama pritet me ceremoni ushtarake në Ankara

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Turqisë gjenerali Hulusi Akar priti në takim komandantin e Forcës së Sigurisë së Kosovës gjeneral lejtnant Rrahman Rama.  Rama gjatë vizitës së tij në selinë e Shtabit të Përgjithshëm u prit me ceremoni ushtarake. Pas ekzekutimit të himnit kombëtar të të dy …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli, zhvilloi një vizitë zyrtare në Republikën fqinje të Malit të Zi

Ministri i Jashtëm Behxhet Pacolli, gjatë vizitës në Mal të Zi është takuar me kryetarin e këtij shteti Filip Vujanoviq

Në takimet e shumta me drejtuesit më  të lartë të të gjitha institucioneve malazeze, duke filluar nga takimi me homologun e tij, Srdjan Darmanović, Ministër i Punëve të Jashtme, pastaj me Zëvendës -Kryeministrin dhe Ministrin e Drejtësisë, Zoran Pazhin, me Z. Ivan Brajović, Kryetar i Parlamentit, si dhe Presidentin e …

Më shumë...

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Ruairi O’Connell premton mbështetje për Kosovën në arenën ndërkombëtare

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar, Ruairi O’Connell premton mbështetje për Kosovën në arenën ndërkombëtare

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, ka zhvilluar sot një takim me Ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Ruairi O’Connell. Hoxha në takim vlerësoi lart bashkëpunimin dhe mbështetjen e vazhdueshme që ka ofruar Mbretëria e Bashkuar për Kosovën në  zhvillimin e vendit dhe përkrahjes në arenën ndërkombëtare. Në takim, …

Më shumë...

Kryeprokurori i shtetit: Nenad Rikalo do të intervistohet në cilësinë e të dyshuarit

Aleksander Lumezi

Kryeprokurori i shtetit, Aleksander Lumezi, ka thënë se së shpejti do të merret në pyetje si i dyshuar ministri i Bujqësisë nga minoriteti serb, Nenad Riakllo. Rikallo është akuzuar nga banorët e lagjes Dardania në Prishtinë se ka maltretuar shqiptarët gjat kohës së luftës, më 1998-99. Ndërsa Lumezi ka thënë …

Më shumë...

Ministri Gashi: Turqia ka qenë dhe mbetet partner i çmuar i shtetit të Kosovës

Ministri Gashi: Turqia ka qenë dhe mbetet partner i çmuar i shtetit të Kosovës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka pritur në një takim Ambasadoren e Turqisë në Kosovë, Kivilicim Kiliç. Gjatë këtij takimi njohës, u bisedua për projektet e përbashkëta në të cilat Kosova e Turqia kanë bashkëpunuar deri më tani, si dhe vazhdimin e mëtejmë të tyre. Gashi e …

Më shumë...

Ministri i Brendshëm Sefaj dhe ambasadori italian Sardi bisedojnë për riatdhesimin e personave të kthyer në Kosovë

Ministri i Brendshëm Sefaj dhe ambasadori italian Sardi bisedojmë për riatdhesimin e personave të kthyer në Kosovë

Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj, priti në takim njoftues ambasadorin e Italisë në Kosovë, Piero Cristoforo Sardi. Në këtë takim u bisedua lidhur me bashkëpunimin e të dyja vendeve për gjendjen e përgjithshme të sigurisë në Republikën e Kosovës. Gjatë këtij takimi, në veçanti u bisedua për riatdhesimin …

Më shumë...

Kandidatja e PDK-së për kryetare, Sabiha Shala, shpalos projektin që do ta ndryshojë Pejën

Kandidatja e PDK-së për kryetare të Pejës Sabiha Shala projektin që do ta ndryshojë pamjen Pejës

Kandidatja e PDK-së për kryetare të Pejës Sabiha Shala, është zotuar se me qeverisjen e saj, do të bëhet rregullimi i shtratit të “Lumbardhit” më vlerë prej 1 milionë euro, i cili do të financohet nga buxheti i Kosovës. Shala thotë se ky projekt do të përfundojë brenda mandatit dhe …

Më shumë...

Rexhep Selimi i bën një urim të veçantë për ditëlindje ish-komandantit të UÇK-së, Sylejman Selimit

Rexhep Selimi i bën një urim të veçantë për ditëlindje ish-komandantit të UÇK-së, Sylejman Selimit

Ish-pjesëtari i UÇK-së, Rexhep Selimi i ka shkruar për ditëlindje një urim mjaft të veçantë Sylejman Selimit, i cili ndodhet në burg, duke i kujtuar një moment të vështirë në kohën e luftës, përball forcave serbe. Selimi, në profilin e tij në “Facebook” ka shkruar se sot është ditëlindja e katërt …

Më shumë...

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Behxhet Pacolli sot e viziton Malin e Zi

Ministri Pacolli dorëzon në Prokurorinë e Kosovës dosjet për krimet e luftës dhe gjenocidin serb kundër shqiptarëve

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli sot do të udhëtojë për vizitë zyrtare në Mal të Zi, ku do të takohet me krerët më të lart të shtetit fqinj. Agjenda e takimeve të Pacollit: Në orën, 10:15, do ta takojë homologun, Srdjan Darmanoviq, Ministër i Punëve të …

Më shumë...

19 vjet nga masakra ndaj familjes Deliu në Abri të Drenasit

19 vjet nga masakra ndaj familjes Deliu në Abri të Drenasit

Sot bëhen 19 vjet që kur forcat pushtuese kryen masakrën ndaj familjes Deliu në Abri të Drenasit. Më 26 shtator 1998 forcat serbe kryen një nga masakrat më të tmerrshme, gjatë luftës në Kosovë, ku u masakruan 23 anëtarë të familjes Deliu, në mesin e tyre gra, fëmijë e pleq, nga …

Më shumë...