Fatmir Grejqevci

Ministri Ismaili: Shëndetësisë do t’ia gjejmë ilaçin, jam i vetëdijshëm për gjendjen e rëndë në këtë sektor

Ministri Ismaili: Shëndetësisë do t'ia gjejmë ilaçin, jam i vetëdijshëm për gjendjen e rëndë në këtë sektor

Ministri i sapo zgjedhur i Shëndetësisë, Uran Ismaili, pas zgjedhjes në këtë post, ka shkruar se “shëndetësisë, për të cilën fushën të cilën ai e ka marr përgjegjësinë, do t’ii gjendet ilaçi”. “Vullneti qytetar e demokratik u përmbush. Vendi ka nevojë për zhvillim dhe ai do të vijë. E shëndetësisë, …

Më shumë...

Pacolli: Qeverinë e re e presin sfida të mëdha, t’i përkushtohemi zhvillimit ekonomik dhe punësimit

Pacolli: Qeverinë e re e presin sfida të mëdha, t'i përkushtohemi zhvillimit ekonomik dhe punësimit

Kryetari i AKR-së, Behxhet Pacolli, ka uruar për zgjedhjen e Qeverisë së re të Kosovës, duke thënë se i presin sfida të mëdha në të ardhmen. “Kosova zgjodhi qeverinë e re. Urime! Sfida të mëdha na presin. Së bashku dhe me përkushtim për Zhvillim Ekonomik, punësim dhe perspektivë për Kosovën …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Kam vetëm një fjalë, na prift e mbara në punë

Kryeministri Haradinaj: Kam vetëm një, na prift e mbara në punë

Kryeministri i sapo zgjedhur i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë para deputetëve të pozitës, se nuk dëshiron të flas gjatë, por vetëm ka uruar që t’i prijë e mbara në punë. “Nuk dua t’i flas dy fjalë por kam vetëm një, na prift e mbara në punë”, tha ai.

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë Ilir Meta është takuar me kreun e BDI-së Ali Ahmetin

Kryetari i Shqipërisë Ilir Meta është takuar me kreun e BDI-së Ali Ahmetin

Kryetari Ilir Meta priti në një takim Ali Ahmetin, Kryetar i Partisë Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Meta vlerësoi kontributin e BDI-së në interes të stabilitetit të Maqedonisë dhe përparimin e axhendës së saj europiane. Kryetari theksoi rendësinë e zbatimit të plotë të Marrëveshjes së Ohrit për respektimin e të …

Më shumë...

Në ora 15:00 mblidhet Kryesia e Kuvendit për të caktuar seancën

Në ora 15:00 mblidhet Kryesia e Kuvendit

Zyra për media e Kuvendit të Kosovës sapo ka njoftuar se mbledhja e Kryesisë së Kuvendit mbahet në orën 15:00. E vetmja pikë e rendit të ditës është “Shqyrtimi i kërkesës së Grupit të deputetëve të Kuvendit për Seancë të jashtëzakonshme”. Në këtë mbledhja pritet të caktohet seanca për votimin …

Më shumë...

Nisma ende nuk ka vendosur se kujt t’ia besojë digasteret, mbetet që nesër para dite të bëhen të ditur emrat e ministave

Nisma Socialdemokrate në Deçan kërkon që të mos ndërpriten punimet në rrugën Deçan-Plavë

Ndonëse u raportuar se Nisma për Kosovën sot do të mbaj mbledhje dhe do të del me emra të ministrave për ministrit përkatëse në Qeverinë Haradinaj, një gjë e tillë nuk do të ndodh.  Nisma do të mbaj mbledhjen e partisë nesër në mëngjes e më pas do të njoftoj …

Më shumë...

Mogerini: BE të bashkëpunojë me partnerët nga Ballkani në mbrojtjen dhe luftën kundër terrorizmit

Federica Mogherini thotë nëse Ballkani Perëndimor nuk hynë në BE, kjo e fundit do të pendohet

Shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogherini, deklaroi se është e rëndësishme që BE-ja të bashkëpunojë me partnerët nga Ballkani në fushën e preventivës, dhe luftën kundër radikalizmit dhe terrorizmit. “Veçanërisht është e rëndësishme që të kemi këtë bashkëpunim me vendet, të cilat nuk janë vetëm kandidat për anëtarësim në BE, …

Më shumë...

Haradinaj: Kufiri është në Çakorr dhe në Kullë, nuk do t’i humbin kohë vendit me këtë temë

Haradinaj: Kufiri është në Çakorr dhe në Kullë, nuk do t’i humbin kohë vendit me këtë temë

I emëruari  për kryeministër nga koalicioni PAN-AKR, Ramush Haradinaj, ka deklaruar se në seancën e nesërme do t’i publikojë emrat e kabinetit qeveritar, pasi sot ende nuk e ka listën e plotë të ministrave nga subjektet politike në koalicion. Ai ka thënë se janë duke bërë përgatitjet e fundit për …

Më shumë...

Ministri në largim i Financave, Agim Krasniqi: Për pensionet e veteranëve të UÇK-së duhen edhe 28 milionë euro

Ministri në largim i Financave, Agim Krasniqi: Për pensionet e veteranëve të UÇK-së duhen edhe 28 milionë euro

Qeveria e ardhshme e Kosovës do të përballet me sigurimin e pensioneve për veteranët e luftës së UÇK-së, numri i të cilëve po rritet për çdo ditë. Veteranët për muajin e kaluar kanë marrë vetëm nga 50 euro, pasi që Qeveria në detyrë nuk ka pasur mjete për t’i paguar ata …

Më shumë...

Këta janë emrat e ministrave të AKR-së dhe AAK-së në Qeverinë Haradinaj

Këta janë emrat e ministrave të AKR-së dhe AAK-së në Qeverinë Haradinaj

Aleanca Kosova e Re ka vendosur për emrat që do të përfaqësojnë ministritë në Qeverinë Haradinaj për një mandat. Zëvendëskryeministër i parë dhe ministër i Punëve të Jashtme do të jetë Behgjet Pacolli, ministër i Zhvillimit Ekonomik Valdrin Lluka, ministër i Punëve të Brendshme Abdylselami Shkodra, raporton lajmi.net. Ndërsa emrat …

Më shumë...

Kurti: Nuk është hera e parë që shqiptarëve u duhet të përballen me krajl e me mbret

Ahmet Qeriqi: Vetëvendosja nuk ka, ose nuk beson se ka politikan që mund ta zëvendësojë, Albin Kurtin

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka thënë se shteti i Kosovës po mirret peng jo vetëm nga Kadri Veseli por edhe nga Serbia me partinë e saj si aksionare vendimtare për kreun e Kuvendit e të Qeverisë. Sipas tij, ato 62 vota të cilat votuan dje kryeparlamentarin e nesër …

Më shumë...

Enver Hoti i Nismës dhe Gani Dreshaj i AAK-së zëvendësojnë Pal Lekajn dhe Rrustem Berishën në Kuvend

Enver Hoti i Nismës dhe Gani Dreshaj i AAK-së zëvendësojnë Pal Lekajn dhe Rrustem Berishën në Kuvend

Pasi që Pal Lekaj dhe Rrustem Berisha pritet që pritet të bëhen ministra në qeverinë Haradinaj, ata do të zëvendësohen në Kuvend nga një kandidat i Nismës dhe një i AAK-së.  Enver Hoti i Nismës dhe Gani Dreshaj i AAK-së janë dy emrat që pritet të zëvendësojnë Lekajn dhe Berishën …

Më shumë...

Haradinaj: U bëj thirrje qytetarëve të Kosovës mos t’i marrin rrugët e dynjasë së ajo nuk është zgjidhje

Haradinaj: U bëj thirrje qytetarëve të Kosovës mos t'i marrin rrugët e dynjasë së ajo nuk është zgjidhje

Vetëm disa orë pasi që u zgjodh kryetar Kuvendi, Kadri Veseli, ka pritur në zyrën e tij të mandatuarin për kryeministër Ramush Haradinaj. Kryetari i AAK-së është caktuar mandatar për kryeministër nga koalicionit PDK-AAK dhe Nisma së bashku me AKR-në dhe Listën Serbe nga kryetari i Kosovës Hashim Thaçi. Haradinaj …

Më shumë...

Lista përfundimtare e ministrive që do t’i takojnë partive politike të koalicionit qeverisës

Lista përfundimtare e ministrive që do t’i takojnë partive të politike të koalicionit qeverisës

Në ndarjen e posteve ministrore PDK-ja do t’i ketë 6 ministri dhe një zëvendës-kryeministër. AAK do të ketë vetëm dy, të FSK-në dhe Infrastrukturën. Nisma për Kosovën do t’i ketë 3 ministri dhe një zëvendëskryeministër. AKR do ta ketë zëvendëskryeministrin e parë dhe 4 ministri. Lista Serbe do t’i ketë …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Më 7 shtator 1990, Kosova tregoi se aspiratat e saj janë liria dhe drejtësia për të gjithë

Hashim Thaci

Kryetari i vendit Hashim Thaçi, ka kujtuar miratimin e Kushtetutës së Kaçanikut në vitin 1990. “Më 7 shtator 1990, Kosova tregoi se cilat janë aspiratat e saj – liri e drejtësi për të gjithë, duke i vënë këto parime në themelet e Kushtetutës së Kaçanikut”, ka shkruar Thaçi. “E kujtojmë me krenari …

Më shumë...

Këshilltar i kryetarit të AKR-së, Jetlir Zymberaj: Qeveria votohet të shtunën pas dite

Jetlir Zyberaj: Aleanca Kosova e Re synon që të hyjë në koalicion parazgjedhor me bashkë me ndonjë parti politike

Jetlir Zyberaj, këshilltar i kryetarit të AKR-së, Behxhet Pacolli, ka shkruar në rrjetin social “Facebook” se Qeveria e Kosovës formohet të shtunën pas dite. “Megjithëse ishte paraparë të premten, mungesa e disa deputeteve te koalicionit dhe obligimet që të jenë jashtë vendit shtynë votimin e qeverise për të shtunën”ka shkruar …

Më shumë...