leoni

Fatmir Grejqevci

Haradinaj: Veteranët do t’i marrin pagat e plota dhe në mënyrë të rregullt pas rishikimit të buxhetit

Haradinaj: Veteranët do t’i marrin pagat e plota dhe në mënyrë të rregullt pas rishikimit të buxhetit

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, priti sot kryetarin e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hysni Gucati, më bashkëpunëtorë. 

Haradinaj, theksoi përkushtimin e Qeverisë për thellimin e bashkëpunimit me Organizatën e veteranëve, me premtimin se pas rishikimit të buxhetit pensionet e veteranëve nuk do të paguhen …

Më shumë...

Nesër mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës, caktohet seanca e jashtëzakonshme

Kryetari në largim i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka ftuar për nesër mbledhjen e Kryesisë

Kryesia e kuvendit pritet të mblidhet gjatë ditës së nesërme, me ç’rast në rend të ditës është paraparë edhe caktimi i seancës së jashtëzakonshme. Mbledhja do të mbahet në orën 11:00, me ç’rast ndër të tjera, do të bëhet njoftimi për formimin e grupeve parlamentare. Rendi i ditës:   1.      Miratimi …

Më shumë...

Lëvizja për Bashkim thërret Qeverinë e vendit që sa më parë ta procedojë në Kuvend marrëveshjen aktuale për demarkacionin

Lëvizja për Bashkim: Lojërat e fatit duhet të mbyllen menjëherë

Lëvizja për Bashkim thërret Qeverinë e vendit që sa më parë ta procedojë në Kuvend marrëveshjen aktuale dhe të mos humb kohë me krijimin e komisioneve të reja, të cilat nuk prodhojnë asnjë efekt juridik në raport me Malin e Zi. “Demarkacioni nuk është thjesht çështje gjeografie e historie, por …

Më shumë...

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borisov ka uruar kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj

Kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borisov ka uruar kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka pranuar telegram urimi nga kryeministri i Republikës së Bullgarisë, Boyko Borisov i cili beson së Haradinaj do t’i realizoj me sukses prioritetet e  shpallura nga ai. “Në emër të qeverisë bullgare dhe personalisht nga ana ime, ju lutem të pranoni përgëzimet dhe …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Të rinjtë tanë mund ta bëjnë shpresën në Kosovë, jo në vendet tjera

Kryeministri Haradinaj: Të rinjtë tanë mund ta bëjnë shpresën në Kosovë, jo në vendet tjera

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj tha se nënshkrimi i marrëveshjes për Sfidat e Mijëvjeçarit është një lajm i madh për Kosovën. Ai në një konferencë të jashtëzakonshme e thirrur në orën 8 e 30 Haradinaj tha se me koordinatorin nacional për Sfidat e Mijëvjeçarit Petrit Selimin kanë biseduar për  efektet …

Më shumë...

18 vjet nga themelimi i Trupave Mbrojtëse të Kosovës, shteti ende pa ushtri

Shndërrimi paqësor i strukturave çlirimtare dhe mbrojtëse të Kosovës: UÇK-TMK-FSK

Pas Marrëveshjes së Kumanovës dhe në pajtim me marrëveshjen e Rambujesë ishte paraparë çarmatimi i ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe transformimi i saj në Trupat Mbrojtëse të Kosovës. Me hyrjen e trupave ushtarake të NATO-s, KFOR-it, në Kosovë në vitin 1999 fillon edhe transformimi i UÇK-së, duke përfunduar …

Më shumë...

Selimi: Rikallo të shkarkohet, Qeveria u ngut për t’i dalë krah atij përballë deklarimeve të qytetarëve

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi: Malazezët fituan 8200 hektarë tokë

Deputeti i Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka thënë se Ministri i Bujqësisë, Nenad Rikallo duhet të shkarkohet. “Shkarkimi i  nuk është dënim ose paragjykim për të, shkarkimi i tij do t’i hapte rrugë drejtësisë që t’i merrte seriozisht ankesat dhe deklaratat. Mjafton fakti, edhe sikur askë të mos e kesh maltretuar, …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës përfshin 22 projektligje të legjislaturës së kaluar

Për më shumë se një vit ministrat serbë në Qeverinë e Kosovës vazhdojnë ta shpërfillin kryeministrin Haradinaj

Qeveria e Kosovës ka miratuar programin 2017-2021. Në mbledhjen e se hënës  Qeveria ka miratuar edhe shqyrtimin e programit legjislativ për vitin 2017-të, duke i përfshirë edhe projektligjet e kthyera nga legjislatura e kaluar e Kuvendit. Gjatë kësaj mbledhje, kreu i Qeverisë, Ramush Haradinaj ka ngushëlluar familjen e Auron Zekës, …

Më shumë...

Hoti: Është e pakuptimtë të kërkohet Ekipi i Unitetit, kur i kemi institucionet të cilat duhet të marrin përgjegjësinë për të gjitha çështjet shtetërore

Deputetët e Kuvendit me 61 vota për votuan kabinetin qeveritar, i cili do të drejtohet nga kryeministri, Avdullah Hoti

Shefi i Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti e ka quajtur të pakuptimtë idenë e kryetarit Hashim Thaçi për krijimin e Ekipit të Unitetit për dialogun Kosovë-Serbi. Sipas tij, Kosova ka mbajtur zgjedhjet dhe ka zgjedhur institucionet e shtetit për të marrë të gjitha përgjegjësitë shtetërore. Ndërsa, …

Më shumë...

Ministri i Financave Bedri Hamza priti në takim shefin e Bankës Botërore në Kosovë Marco Mantovanelli

Ministri i Financave Bedri Hamza priti në takim shefin e Bankës Botërore në Kosovë Marco Mantovanelli

Ministri i Financave Bedri Hamza ka pritur sot në takim shefin e Bankës Botërore në Kosovë Marco Mantovanelli, ku diskutuan për vazhdimin e bashkëpunimit, në veçanti për implementimin e projekteve në Kosovë të cilat financohen nga Banka Botërore.  Me këtë rast, Ministri Hamza vlerësoi lartë kontributin e Bankës Botërore për …

Më shumë...

Avokati i Popullit, Hilmi Jashari: E pakuptimtë që qytetarët të paguajnë energjinë për Veriun

Nga sot Avokati i Popullit, Hilmi Jashari takon individualisht secilin qytetarë që lajmërohet për takim më të në zyrën e tij

Pagesa e energjisë elektrike nga ana e qytetarëve, për pjesën e Veriut të Mitrovicës po konsiderohet si diskriminuese.  Avokati i Popullit, Hilmi Jashari  tha se për këtë problem ka qenë në dijeni Autoriteti Rregullativ, madje në vitin 2012 kanë nënshkruar marrëveshje që qytetarët të dëmtohen në këtë drejtim. Ai ka …

Më shumë...

Gjendje e rëndë në Kosovën Lindore, synohet ndërtimi i 100 shtëpive

Gjendje e rëndë në Kosovën Lindore, synohet ndërtimi i 100 shtëpive

Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka pritur në një takim pune dhe koordinimi zëvendëskryetarin, Skënder Memishi, nga Fondi Humanitar për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë, me të cilin janë koordinuar për aktivitetet e ardhshme në mbështetje të projekteve që janë në interes të një jete më të mirë për …

Më shumë...

Jovanoviq: Marrëveshja historike e serbëve dhe shqiptarëve është e rëndësishme, jo vetëm në aspektin politikë por edhe për të ardhmen

Jovanoviq: Marrëveshja historike e serbëve dhe shqiptarëve është e rëndësishme jo vetëm në aspektin politikë por edhe për të ardhmen e fëmijëve tanë

Kryetari i Partisë Liberal Demokratike, Çedomir Jovanoviq, njoftoi se kjo parti së shpejti do të ofrojë një platformë të gjerë për dialogun mbi Kosovën, e cila, siç tha ai, përpara çështjes së Kosovës do të krijojë një hapësirë për artikulimin e alternativës.“Marrëveshja historike e serbëve dhe shqiptarëve është nevoja e …

Më shumë...

Mali i Zi nuk do të pranojë rinegocimin e Marrëveshjes për Shënjimin e Kufirit me Kosovën

Mali i Zi nuk ndryshon qëndrimin, për ta çështja e demarkacionit me Kosovën është punë e kryer

Mali i Zi nuk pritet që të pranojë rinegocimin e Marrëveshjes për Shënjimin e Kufirit me Kosovën. Përveç zyrtarëve malazezë këtë e thonë edhe ekspertët kosovarë, duke u bazuar në zhvillimet e fundit. Pa ratifikimin e kësaj marrëveshjeje BE-ja e ka rikonfirmuar se nuk do të ketë plotësim të kushteve …

Më shumë...

Kreu i LDK-së Isa Mustafa takon kandidatët për kryetar të komunave nga kjo parti për zgjedhjet lokale

Isa Mustafa: LDK-ja do të bëjë fushatë zgjedhore të drejt, të sinqertë e demokratike

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa takohet sot me kandidatët për kryetarë dhe kandidatët për Asamble të të gjitha komunave të Kosovës. Bëhet e ditur se në këtë takim do të marrin pjesë 28 kandidatë për kryetarë komunash dhe mbi 900 kandidatë për Asamble Komunale.

Më shumë...

Sot Qeveria e Republikës së Kosovës miraton programin 2017-2021

Për më shumë se një vit ministrat serbë në Qeverinë e Kosovës vazhdojnë ta shpërfillin kryeministrin Haradinaj

Sot mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku pritet të debatohet dhe miratohet programi i Qeverisë së Republikës së Kosovës 2017-2021. Pas miratimit, ky program qeverisës pritet t’i dërgohet Kuvendit të Kosovës për diskutim në njërën nga seancat.  Ndërkohë, është paralajmëruar se të premten e kësaj jave Ministria e Financave do …

Më shumë...