leoni

Fatmir Grejqevci

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha: Kosova ka nevojë për përvojën dhe ekspertizën kroate në zbatimin e MSA-së

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha: Kosova ka nevojë për përvojën dhe ekspertizën kroate në zbatimin e MSA-së

Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha u takua me ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanoviq. Në takim u diskutua thellimi i bashkëpunimit në kuadër të agjendës evropiane. Ministrja Hoxha potencoi se Kroacia ka qenë dhe vazhdon të jetë një model shembull për Kosovën drejt integrimit të suksesshëm në Bashkimin …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka uruar kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, për fitoren në zgjedhje

Hashim Thaçi dhe Angela Merkel

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka uruar kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel, për fitoren në zgjedhjet e djeshme për Bundestag të partisë së saj. Në një postim në llogarinë e vet në “Twitter”, Thaçi ka thënë se kjo fitore e forcon Evropën dhe gjasat e integrimit në BE të vendeve …

Më shumë...

LDK: Kemi vendosur që në këtë mandat në asnjë rrethanë ne nuk hyjmë në bashkëqeverisje me PDK-në

Lidhja Demokratike e Kosovës ka thirrur për nesër në një mbledhje Këshillin e saj të Përgjithshëm

Lidhja Demokratike e Kosovës me anë të një komunikate për media shpreh indinjatën në lidhje me raportimet nëpër media kinse për lidhje të koalicioneve në mes LDK-së dhe partive tjera. Sipas këtij subjekti politik, sa herë që LDK-ja forcohet, oponentët  politikë lansojnë teori të rrejshme dhe konspirative kinse ne kemi marrëveshje të …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj sot do të vizitojë Policinë e Kosovës

Kryeministri Haradinaj sot do të vizitojë Policinë e Kosovës

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj sot do të vizitojë Policinë e Kosovës, konkretisht Drejtorinë e Përgjithshme të PK-së . Haradinaj do të pritet në takim nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Kosovës Shpend Maxhuni dhe stafi i tij, sipas njoftimit për media nga PK-ja. Takimi nis në orën 10:00

Më shumë...

Thaçi: Trump tha se Kosova është vend i mrekullueshëm dhe me një popullatë të mrekullueshme

Thaçi: Trump tha se Kosova është vend i mrekullueshëm dhe me një popullatë të mrekullueshme

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar kryetari amerikan Donald Trump ka thënë e Kosova është një vend i mrekullueshëm dhe ka një popullatë mrekullueshme. “Mund të them përsëri se populli i Kosovës, është i bekuar që ka miqësi të përjetshme me SHBA-të. Edhe presidenti Trump tha se Kosova është …

Më shumë...

Selim Pacolli: Ftoj kundërkandidatët të më urojnë fitoren për Prishtinën

Selim Pacolli: Ftoj kundërkandidatët të më urojnë fitoren për Prishtinën

Kandidati i AKR për kryetar të Komunës së Prishtinës Selim Pacolli, u bëri thirrje kundërkandidatëve që t’ia urojnë fitoren për Prishtinën. Derisa kërkoi votën e prishtinasve, Pacolli tha se për 17 vite me  radhë në Prishtinë nuk janë përmbushur detyrimet për të cilat janë zotuar udhëheqësit e deritanishëm komunalë, Ndërsa, …

Më shumë...

Veseli: Nuk e di se a kemi kryetar më të denjë, më adekuat për Komunën e Rahovecit se sa Idriz Vehapi

Veseli: Nuk e di se a kemi kryetar më të denjë, më adekuat për Komunën e Rahovecit se sa Idriz Vehapi

Nuk ka njeri më të merituar që të jetë kryetar komune se sa Idriz Vehapi. Kështu ka thënë kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, i cili të dielën ka vizituar Rahovecin, me ç’rast ka ftuar të pranishmit të mbështesin kandidatin për kryetar të Rahovecit nga radhët e PDK-së, …

Më shumë...

Në rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Gjermani, prin Merkel

Në rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Gjermani, prin Merkel

Të gjitha qendrat e votimit në Gjermani janë mbyllur në orën 18:00, ndërsa tashmë kanë dalë edhe rezultatet paraprake të zgjedhjeve parlamentare. Sipas rezultateve, Unioni Konservator CDU i kancelares Angela Merkel prin me 33.5 %të votave, kurse socialdemokratët kanë marrë rreth 21 % të votave. Alternativa për Gjermaninë, AFD me …

Më shumë...

PDK: E përkrahim fuqishëm kandidaturën e Bekim Jasharit për kryetar të Skenderajt, Vetëvendosje po mundohet t’i hutojë qytetarët

PDK: E përkrahim fuqishëm kandidaturën e Bekim Jasharit për kryetar të Skenderajt, Vetëvendosje po mundohet t’i hutojë qytetarët

Dega e PDK-së në Skenderaj, ripërsërit se e gjithë Partia Demokratike e Kosovës e përkrah kandidatin e pavarur për Kryetar të Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari. PDK akuzat  e Lëvizjes Vetëvendosje në Skenderaj, se PDK po i bën komplot kandidatit të pavarur Bekim Jashari  i ka quajtur qesharake dhe se …

Më shumë...

Shpend Ahmeti prezanton programin e tij “Prishtina, qytet në çdo lagje”

Shpend Ahmeti prezanton programin e tij “Prishtina, qytet në çdo lagje”

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka nisur prezantimin e programit “Prishtina, qytet në çdo lagje”, nëse e merr dhe një mandat katërvjeçar. Ai 100 zotimet e tij i ka ndarë në 10 fusha kryesore. “Fusha e parë prioritare është lagje e pastër dhe rend e rregull në çdo …

Më shumë...

Kryeministri Haradinaj: Duhet të bëhet nivelizimi i pagave sipas kategorive në Policinë e Kosovës

Kryeministri Haradinaj: Duhet të bëhet nivelizimi i pagave sipas kategorive në Policinë e Kosovës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj priti kryetarin e Sindikatës së Policisë së Kosovës, Shaban Tashollin me bashkëpunëtorët, të cilëve iu ka premtuar se do të bëhet e pamundura për nivelizimin e pagave sipas kategorive, duke marrë për bazë Ligjin për FSK-në, por gjithashtu do të angazhohet për lehtësira …

Më shumë...

Vujiçiq: Kosova të përmbushë obligimet ndaj Malit të Zi dhe malazezëve

Vujiçiq: Kosova të përmbushë obligimet ndaj Malit të Zi dhe malazezëve

Kryetari i Shoqatës së malazezëve në Kosovës, Sllobodan Vujiçiq, i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës dhe partive politike që të tejkalojnë konfliktet e brendshme dhe në kohën sa më të shkurtër të përmbushin obligimet e marra ndaj Malit të Zi dhe bashkësisë ndërkombëtare, përshirë dhe demarkacionin për kufirin. Ai …

Më shumë...

Sot në Gjermani 61.5 milionë votues me të drejtë vote do të zgjedhin përbërjen e re të Bundestagut

Sot në Gjermani 61.5 milionë votues me të drejtë vote do të zgjedhin përbërjen e re të Bundestagut

Sot në Gjermani 61.5 milionë votues me të drejtë vote do të zgjedhin përbërjen e re të Parlamentit gjerman (Bundestagun). Kancelarja aktuale Angela Merkel ka hyrë në garë për të fituar mandatin e katërt me radhë, kurse rezultate të mira në këto zgjedhje pret edhe e djathta radikale. Në 299 …

Më shumë...

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi: Ajet Potera është gati për ta udhëhequr më Besianën

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi: Ajet Potera është gati për ta udhëhequr më Besianën

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin e Kosovës, Rexhep Selimi, ka thënë se kjo lëvizje është drejt fitores më 22 tetor në qytetin e Besianës. Ai ka shkruar në llogarinë e vet në “Facebook” se Ajet Potera është gati për ta udhëhequr këtë komunë. “Ajet Potera gati për udhëheqjen me Komunën …

Më shumë...

19 vjet nga rënia e dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, mjekut të luftës dhe humanistit Dr. Lec Gradicës

21 vjet nga rënia e dëshmorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, mjekut të luftës dhe humanistit Dr. Lec Gradicës

Sot bëhen 19 vite nga rënia e dëshmorit, mjekut të luftës dhe humanistit, Dr. Lec Leci, i njohur si Lec Gradica, i cili ra heroikisht duke shëruar plagët e luftëtarëve dhe popullatës në malet e Qyqavicës. Dr. Leci ishte ndër mjekët e parë që iu bashkua radhëve të Ushtrisë Çlirimtare …

Më shumë...

Behxhet Pacolli: Shumë shpejt Republika e Kosovës do të anëtare e OKB-së

OKB saktëson se autoritetet e larta ushtarake në Mianmar do të hetohen për gjenocidin e kryer në shtetin Rakhine

Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Jashtëm, Behxhet Pacolli përmes një postimi në Facebook ka paralajmëruar se “dita, kur shteti ynë do të jetë anëtari i 194-të i Organizatës së Kombeve të Bashkuara duket më e afërt se kurrë”. “Mendja ma thotë dhe zemra më rrah, që flamuri i Republikës …

Më shumë...