Fatmir Grejqevci

Në 19 vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në fshatin Zatriq

Në 19 vjetorin e rënies heroike përkujtohen dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në fshatin Zatriq

Në fshatin Zatriq të Komunës së Rahoveci, në 19 vjetorin e rënies së dëshmorëve Mazllum Kastrati, Xhafer Vehapi dhe Esat Kastrati u mbajt tubim përkujtimor. Të pranishëm në tubim ishin kryetari i Komunë së Rahovecit, Idriz Vehapi me bashkëpunëtor, familjar, bashkëluftëtar të dëshmorëve, banor të fshatit Zatriq dhe fshatrave përreth. …

Më shumë...

Shefi i Pentagonit, James Mattis: Çdo kërcënim për SHBA-të ose aleatët tanë, do të përballet me një reagim masiv ushtarak

Shefi i Pentagonit, James Mattis: Çdo kërcënim për SHBA-të ose aleatët tanë, do të përballet me një reagim masiv ushtarak

Shefi i Pentagonit, James Mattis thotë se çdo kërcënim për SHBA-në ose aleatët e saj, nga Koreja e Veriut do të përballet me një reagim masiv ushtarak. Komentet e tij erdhën pasi mori pjesë në një takim të sigurisë kombëtare, me Presidentin e SHBA-ve Donald Trump. Peniani thotë se ka …

Më shumë...

Ministri i Arsimit, i siguron të gjithë prindërit së në këtë vit nuk do të ketë grevë të mësimdhënësve

Ministri i Arsimit, i siguron të gjithë prindërit së në këtë vit nuk do të ketë grevë të mësimdhënësve

Ministri në detyrë i Arsimit, i Shkencës dhe i Teknologjisë, Arsim Bajrami, i ka siguruar nxënësit dhe prindërit se këtë vit nuk do të ketë grevë të mësimdhënësve. Ai ka thënë për “Epoka e re” se MASHT do të punojë ngushtë me mësimdhënësit dhe Sindikatën e Bashkuar të Arsimit, Shkencës …

Më shumë...

Kryetari Thaçi uron nxënësit dhe mësuesit me rastin fillimit të vitit të ri shkollor

Thaçi: Mësuesit tanë në ditët më të rënda por janë bërë edhe heronj e dëshmorë, për lirinë dhe pavarësinë tonë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë ditë së diele i ka uruar nxënësit, mësuesit dhe prindërit për fillimin e vitit shkollor 2017/ 2018. Thaçi ka thënë se është obligim i të gjithëve që nxënësit të bëhen pjesë e konkurrencës së dijes brenda dhe jashtë Kosovës. gjithashtu ai shpreson shumë së në …

Më shumë...

Sot fillon viti i ri shkollor për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme

Nga shtatori i këtij viti në 29 shkolla të Kosovës në nivelin parauniversitar fillon pilotimi i mësimit tërëditor

Nxënësve të shkollave fillore dhe të mesme sot u përfundon pushimi veror. Prej sot fillon viti i ri shkollor 2017/2018. Ministria e arsimit, shkencës dhe teknologjisë e Kosovës ka thënë se i ka bërë të gjitha përgatitjet për fillim të mbarë të vitit të ri shkollor. Ndërsa, janë rreth 28 …

Më shumë...

Trump: Veprimet e Koresë së Veriut vazhdojnë të jenë armiqësore dhe të rrezikshme për SHBA-në

Donald Trump

Kryetari amerikan, Donald Trump konfirmoi sot se një politikë e pajtimit ndaj Koresë së Veriut nuk do të funksiononte, pas njoftimit të një testi të ri bërthamor nga regjimi i Phenianit. “Koreja e Veriut zhvilloi një test bërthamor të përmasave më të mëdha. Fjalët dhe veprimet e tyre vazhdojnë të …

Më shumë...

Mustafa e kritikon kryetarin Thaçi: Me Qeverinë komunikohet me akte zyrtare e jo me anë të rrjeteve sociale

Mustafa e kritikon kryetarin Thaçi: Me Qeverinë të komunikohet me akte zyrtare e jo me anë të rrjeteve sociale

Kryeministri në largim, Isa Mustafa ka reaguar ndaj kërkesës së kryetarit të vendit, Hashim Thaçi për t’i ndarë 100 mijë dollarë për t’i ndihmuar njerëzit e zhvendosur nga stuhia në Hjuston të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Thaçi këtë kërkesë e bëri përmes një shkrimi në llogarinë e tij në …

Më shumë...

Thaçi: Qeveria e Republikës së Kosovës të ndajë së paku 100.000 dollarëve për të përmbyturit në Houston

Thaçi: Qeveria e Republikës së Kosovës të ndajë së paku 100.000 dollarëve për të përmbyturit në Houston

Kryetari, Hashim Thaçi ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që sa më parë të ndajë 100 mijë dollarë ndihmë për familjet amerikane që u goditën nga përmbytjet në Houston. Thaçi, përmes një postimi në “Facebook”,  ka thënë se shqiptarët janë solidarë dhe se nuk harrojnë ndihmë që populli amerikan e ka …

Më shumë...

Çelaj: Shumë njerëz i kanë humbur shpresat që Prishtina mund të ndryshoj dhe qëllimi im është ta ndryshoj atë

Lirak Çelaj

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prishtinës, Lirak Çelaj, ka deklaruar se Prishtina duhet të ndryshojë qeverisjen, pasi gjatë mandatit të fundit, komuna është bërë shtab i Vetëvendosjes, ku niseshin aksionet për shkatërrimin e qytetit. Çelaj thekson se ka vendosur t’i hyjë garës për kreun e kryeqytetit, për ta ndryshuar …

Më shumë...

Akademi përkujtimore në 30-vjetorin e rënies së dëshmorit të kombit Aziz Kelmendi

34 vjet nga vrasjet në Paraçin të Serbisë dhe kulmimi i nacionalshovenizmit serb që çoi në shkatërrimin e RSFJ-së

Sot mbahet akademinë përkujtimore në 30-vjetorin e rënies së dëshmorit të kombit Aziz Kelmendi. Akademia organizohet nga shoqatat e dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, për të nderuar dëshmorin Aziz Kelmendi, i cili 30 vite më parë është varë nga dora gjakatare e shërbimeve sekrete serbe. Akademia përkujtimore mbahet …

Më shumë...

Lekaj: Java që po vjen do të jetë me zhvillime pozitive në kuptim të bërjes së institucioneve të reja

Ministri Lekaj njofton se pika doganore do të zhvendoset në Glloboçicë

Në koalicionin PDK-AAK-Nisma janë optimist se java e ardhshme mund të jetë me zhvillime pozitive për krijimin e institucioneve të reja. Pal Lekaj, deputet i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës ka thënë për lajmi.net se kjo mund të ndodhë pasi ka pasur reflektim të një spektri politik parlamentar. Sipas tij disa …

Më shumë...

Hoti: Ne do të jemi prezent në çdo seancë të Kuvendit që thirret në mënyrë kushtetuese

Hoti: Vendimi për vizat është komplet vendim i bashkësisë evropiane, ne duhet të presim e të mos ngutemi

Kryetari i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti, ka thënë se LDK-ja do të marrë pjesë në seancat e ardhshme të Kuvendit. Ai ka thënë se se subjekti i tij politikë do të jetë i pranishëm në Kuvendin e Kosovës sa herë që seancat thirrën në mënyrë të rregullt. “Asnjëherë …

Më shumë...

97 vjet nga dëbimi i forcave italiane nga Shqipëria

97 vjet nga dëbimi i forcave italiane nga Shqipëria

Lufta e Vlorës e vitit 1920, ishte një seri betejash mes forcave të Italisë dhe patriotëve shqiptarë në zonën e Vlorës për zotërimin e qytetit te Vlorës. Lufta zgjati tre muaj dhe ishte një lëvizje e madhe për të mbrojtur qytetin e Vlorës nga copëtimi total që do i bënin …

Më shumë...

Kriza politike e bën të vështirë procesin e anëtarësimit në UNESCO dhe në Interpol

Kriza politike e bën të vështirë procesin e anëtarësimit në UNESCO dhe Interpol

Mos formimi i institucioneve të reja ka lënë shumë procese mbrapa, siç është anëtarësimi i Kosovës në UNESCO, në INTERPOL, si dhe në lobim për njohje të reja të pavarësisë së Kosovës. Kështu vlerësojnë njohësit politikë në vend. Por ndryshe thonë në ministrinë e Punëve të Jashtme, se zvarritja e …

Më shumë...

Shqiptarët e Kosovës Lindore ndihen të diskriminuar

Shqiptarët e Kosovës Lindore ndihen të diskriminuar

Në mungesë të perspektivës, të rinjtë e kësaj ane çdo ditë e më shumë po e braktisin vendin. Zyrtarë Institucionalë kërkojnë nga institucionet e Kosovës dhe Shqipërisë trysni më të madhe ndaj Brukselit për ta detyruar Serbinë ta ndalojë këtë diskriminim.  Janë të rralla lëvizjet e njerëzve nëpër lagjet e …

Më shumë...

Delawie: Bëni numrat në Kuvend dhe zhbllokoni situatën politike sa më shpejtë që të jetë e mundur

Ambasadori i SHBA-së, Greg Delawie: Shfuqizimi i Speciales e largon Kosovën nga Evropa dhe SHBA-ja

Ambasadori amerikan Greg Delawie ka uruar besimtarët e fesë islame për festën e kurban Bajramit, duke i uruar me krijimin e sa më të shpejt të institucioneve të Kosovës. Ai u ka bërë thirrje krerëve politikë që ta zgjidhin sa më shpejtë çështjen e numrave në kuvend. “Përshëndetje qytetar të …

Më shumë...