Brickos

Fatmir Grejqevci

Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili, angazhon ekspertë ndërkombëtarë për të përmirësuar sektorin e shëndetësisë

Ministri i Shëndetësisë Uran Ismaili, angazhon ekspertë ndërkombëtarë për të përmirësuar sektorin e shëndetësisë

Ministri i ri i Shëndetësisë Uran Ismaili, ka bërë të ditur se ka angazhuar ekspertë ndërkombëtarë për të përmirësuar gjendjen në sektorin e shëndetësisë, një dikaster ky i cili lë shumë për të dëshiruar në vend. “Kënaqësi e jashtëzakonshme takimi dhe kafeja sot në Tiranë me profesorin tim Ricardo Hausmann, …

Më shumë...

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli kujton veprimtarin Xhavit Haziri

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli kujton veprimtarin Xhavit Haziri

Në 19-vjeotrin e rënies, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli ka kujtuar bashkëveprimtarin e njohur Xhavit Haziri. Përmes një shkrimi në rrjetin social kryekuvendari ka thënë se Haziri ishte një guximtar që la shenja të pashlyeshme në rrugën drejt lirisë. “Sot përkujtojmë Xhavit Hazirin, figurë e madhe …

Më shumë...

PDK: Shpend Ahmeti mashtroi prishtinasit për ujin, tregun dhe trafikun

PDK: Shpend Ahmeti mashtroi prishtinasit për ujin, tregun dhe trafikun

Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prishtinë, sot përmes një konference për media ka demantuar Shpend Ahmetin lidhur me përmbushjen e premtimet e tij. Sekretari i PDK-së në Prishtinë, Bujar Cakolli, ka thënë se asnjë premtim përmbajtjesor i Shpend Ahmetit nuk është përmbushur gjatë këtyre katër vjetëve, porse për shkak …

Më shumë...

Vujiçiq: Ushtria e Kosovës nuk do të jetë kërcënim për paqen dhe stabilitetin e vendeve të rajonit ashtu siç po mundohet ta paraqes Vulini

Vujiçiq: Ushtria e Kosovës nuk do të jetë kërcënim për paqen dhe stabilitetin e vendeve të rajonit ashtu siç po mundohet ta paraqes Vulini

Kryetari i Shoqatës së Malazezëve të Kosovës, Sllobodan Vujiçiq ka deklaruar se së shpejti deputetët serbë nuk do të kenë dilema për votimin e Ushtrisë së Kosovës.  Këtë ai e ka argumentuar në faktin se ata kanë dhënë betimin si përfaqësues të Republikës së Kosovës. Sipas tij, krijimi i Ushtrisë …

Më shumë...

Ish-i dërguari i SHBA në Ballkan: Serbia duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës

Ish-i dërguari i SHBA në Ballkan: Serbia duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës

Ish-i dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin në fundin e viteve 1990, James Pardew foli për “Zërin e Amerikës” mbi sfidat me të cilat po përballet rajoni, si dialogu Kosovë-Serbi, zbatimi i Marrëveshjes së Ohrit në Maqedoni, si dhe ndikimi rus në Ballkan. Negociatat, ai i sheh si pozitive, por theksin …

Më shumë...

Anëtari i Këshillit Drejtues të PDK-së, Izmi Zeka kujton 18-vjetorin e rivarrimit të dëshmorëve të Gjilanit

Anëtari i Këshillit Drejtues të PDK-së, Izmi Zeka kujton 18-vjetorin e rivarrimit të dëshmorëve të Gjilanit

Anëtari i Këshillit Drejtues të Partisë Demokratike të Kosovës Izmi Zeka, ka kujtuar sot 18-vjetorin e rivarrimit të eshtrave të dëshmorëve të Gjilanit në varrezat e Dëshmorëve. Ai ka thënë së kjo ditë kjo ditë e veçantë për Anamoravën. “Sot mbushen 18 vjet kur u bë rivarrimi i eshtrave të dëshmorëve …

Më shumë...

Milo Gjukanoviq: Asnjë serb normal nuk do të hynte sërish në luftë për Kosovën e humbur

Milo Gjukanoviq: Përkatësia etnike e kryeministrit Abazoviç, është vlera e tij e lartë por ai nuk është ndjekës i rrënjëve shqiptare në Mal të Zi

Nuk besoj se dikush normal në Serbi do të më kuptonte nëse them se pas shumë viteve të politikës së gabuar, sidomos pas aventurës tragjike ushtarake të vitit 1999, duhet sërish luftuar për Kosovën, ka thënë ish-kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, në një intervistë për të përditshmen serbe, …

Më shumë...

Qeveria e Republikës së Kosovës nesër miraton programin 2017-2021

U formua Komisioni për vendosjen e shtatores së Adem Demaçit në sheshin me emrin e tij, në Prishtinë

Nesër mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës ku pritet të debatohet dhe miratohet programi i Qeverisë së Republikës së Kosovës 2017-2021. Pas miratimit, ky plan pritet t’i dërgohet Kuvendit të Kosovës për diskutim në njërën nga seancat. Ndërkohë, është paralajmëruar se të premten e kësaj jave Ministria e Financave do …

Më shumë...

Gjeneral Petr Pavel: Mirënjohje për angazhimin e fuqishëm të Shqipërisë në Aleancë

Gjeneral Petr Pavel: Mirënjohje për angazhimin e fuqishëm të Shqipërisë në Aleancë

Në Shqipëri po zhvillon punimet Konferenca e Komitetit Ushtarak të NATO-s, e cila mbledh së bashku me shefat e shtabeve të ushtrive të vendeve anëtare të Aleancës. Në sesionin e hapjes së kësaj konference, mori pjesë edhe kryeministri Edi Rama, i cili shoqërohej nga ministrja e Mbrojtjes,  Olta Xhaçka. Në …

Më shumë...

Haradinaj: Dialogu me Serbinë është i pa alternativë por duhet duhet të ristrukturohet dhe afatizohet

Haradinaj: Dialogu me Serbinë është i pa alternativë por duhet duhet të ristrukturohet dhe afatizohet

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë gjatë se shtunës se dialogu me Serbinë është i pa alternativë dhe se duhet të ristrukturohet dhe afatizohet, duke përmbushur të gjitha marrëveshjet e arritura dhe të përmbyllet me rezultat konkret. Ai gjatë një takimi me ambasadorin e Austrisë në Prishtinë, Gernot Pfandler …

Më shumë...

Vulin: Me ministrat e Listës Serbe në qeveri do të jetë e pamundur formimi i Ushtrisë së Kosovës

Vulin: Me ministrat e Listës Serbe në qeveri do të jetë i pamundur formimi i Ushtrisë së Kosovës

Ministri i mbrojtjes në Serbi, Aleksandar Vulin duke komentuar deklaratat e kryetarit Hashim Thaçi për krijimin e Ushtrisë, ai ka thënë se rezoluta 1244 e parandalon këtë gjë. Ai ka deklaruar se shteti i Serbisë asnjëherë nuk do ta lejojë krijimin e një ushtrie në Kosovë, dhe kjo pamundësohet edhe …

Më shumë...

Ministria e Shëndetësisë nuk e ka kontraktuar gazin medicinal ‘N2O’ në QKUK

Ministria e Shëndetësisë nuk e ka kontraktuar gazin medicinal ‘N2O’ në QKUK

Ministria e Shëndetësisë përmes një komunikate për media sqaron se kjo ministri nuk e ka kontraktuar gazin medicinal ‘N2O’, i cili përdoret në sallat operative të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, siç është raportuar në disa media. Sipas MSH-së, QKUK është institucioni që ka lidhur kontratën me operatorin ekonomik për …

Më shumë...

Haradinaj: Çështja e demarkacionit do të marrë së shpejti një drejtim dhe kjo do të mundësojë lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosovës në BE

Haradinaj: Çështja e demarkacionit do të marrë së shpejti një drejtim dhe kjo do të mundësojë lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kosovës në BE

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti sot në takim ambasadoren e Republikës së Kroacisë në Kosovë, Marija Kapitanoviq, me të cilën bisedoi për zhvillimet aktuale në Kosovë dhe rrugën e integrimeve euro-atlantike për vendin.  Duke e vlerësuar angazhimin e Kroacisë për rrugën europiane të të gjithë rajonit të …

Më shumë...

Haxhinjtë kosovarë kthehen nga Meka

Haxhinjtë kosovarë kthehen nga Meka

Vendin e shenjtë Meken sivjet e vizituan 1079 haxhilerë nga Kosova, të cilët sot në në orën 05:00 të mëngjesit u kthyen në vendlindje. Pelegrinët kosovarë, që kryen njërën nga pesë shtyllat e islamit, u pritën nga të afërmit e tyre në aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”. Megjithatë, disa haxhilerë …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka pranuar telegram urimi nga kryeministri i Çekisë, Bohuslav Sobotka

Haradinaj: Në vitin 2018 do të ketë liberalizim të vizave

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj ka pranuar telegram urimi nga kryeministri i Republikës së Çekisë, Bohuslav Sobotka. Në urimin e kryeministrit Sobotka thuhet: Dëshiroj t’ju përgëzoj me sinqeritetin më të madh për emërimin tuaj si Kryeministër i ri i Republikës së Kosovës. Ju uroj gjithë të mirat në …

Më shumë...

Kryeministri shqiptar, Edi Rama: Shqipëria është vetë në NATO e duhet të marrë përgjegjësitë

Kryeministri shqiptar, Edi Rama: Shqipëria është vetë në NATO e duhet të marrë përgjegjësitë

​Delegacione të ushtrive të vendeve të NATO-s ndodhen në Tirane për një takim dy ditor për të diskutuar mbi stabilitetin dhe situatën e sigurisë në Ballkanin Perëndimor. Komiteti kryesohet nga komandanti Suprem i Forcave Aleate për Europën, gjeneralin Kurtis Scaparrotti dhe kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO-s, gjeneral Petr Pavel. …

Më shumë...