Fatmir Grejqevci

16 vite nga beteja e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në Malësinë e Tetovës

16 vite nga beteja e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në Malësinë e Tetovës

Sot janë bërë plotë 16 vite nga beteja e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në Malësinë  e Tetovës, përballë forcave ushtarake dhe policore sllavo-maqedonase. 25 marsi i vitit 2001 tetovarët i zgjoi me ndryshe së herëve tjera tanke, pizgauerë, autoblinda dhe një arsenal i madh lufte, përfshirë edhe mercenarë nga vendet e …

Më shumë...

Veseli: Ushtrinë do ta bëjmë ne, të tjerët le të merren me dilema

Kadri Veseli

Gjatë Konventës se 8-të Zgjedhore të Partisë Demokratike të Kosovës, kryetari i kësaj partie Kadri Veseli ndër të tjera theksoi së ushtria do të behët pa marrë parasysh dilemat që mund t’i kenë të tjerët. “Me vizionin tonë, me besimin e marrë nga qytetarët e Kosovës, ne garantojmë thellimin dhe …

Më shumë...

Ministri Hoti: Janë punësuar 22 mijë punëtor të rinj në sektorin formal në Kosovë gjatë vitit 2016

Avdullah Hoti thotë se formimi i Ushtrisë së Kosovës, do të determinoj paqe dhe siguri në rajon

Për mes një postimi, ministri i Financave i Republikës së Kosovës ka thënë së krahasuar më vitin 2014 në vitin 2016 kemi trefishim të numrit të punësuarve në vend. “Të dhënat zyrtare tregojnë se në vitin 2016 kemi pasur 22,294 të punësuar të ri, që kanë paguar tatimin në pagë …

Më shumë...

AAK kundër idesë së transformimit të FSK-së në një pako me Demarkacion dhe Asociacionin

Lekaj: Taksa 100 për qind të vazhdojë, derisa nuk kemi njohje nga Serbia, liberalizim dhe njohje të plotë nga BE-ja

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj ka thënë se paralajmërimet se transformimi i FSK-së në Ushtrinë e Kosovës mund të përfshihet në pako me Demarkacionin dhe Asociacionin janë të papranueshme, por edhe të jashtëligjshme. “Paralajmërimet se transformimi i FSK-së në Ushtrinë e Kosovës mund të futet në pako …

Më shumë...

Thaçi: I porositë partitë politike ndihmojeni drejtësinë, mos i politizoni vrasjet para zgjedhjeve

Kryetari Thaçi i propozon Kuvendit dekretin për shpallen e gjendjes së jashtëzakonshme në Kosovë

Përderisa udhëheqësit e Lidhjes Demokratike të Kosovës, i kanë hapur çështjet e vrasjeve të pasluftës, kjo nuk është befasi për Kryetarin e Kosovës Thaçi, sidomos në kohën para zgjedhjeve. Në një intervistë për KosovaPress-in, ai u ka bërë thirrje partive politike që të mos përdorën këto vrasje për përfitime politike …

Më shumë...

Mustafa ka kujtuar ekzekutimin barbarë të avokatit Bajram Kelmendit dhe dy djemve të tij nga regjimi serb

Isa Mustafa

Kryeministri Isa Mustafa ka kujtuar nëpërmjet një postimi kidnapimin dhe më pas ekzekutimin e avokatit, Bajram Kelmendit dhe dy djemve e tij, Kastriotit dhe Kushtrimit nga regjimi kriminal i Serbisë. “Bajrami ishte veprimtar i lirisë, duke bërë një punë kolosale në denoncimin me fakte juridike, në të gjitha mekanizmat ndërkombëtarë, …

Më shumë...

Deputeti i Bundestagut, Gernot Erler: E palejueshme nxitja e konflikteve etnike në Maqedoni

Deputeti i Bundestagut, Gernot Erler: E palejueshme nxitja e konflikteve etnike në Maqedoni

Në një intervistë për Deutsche Wellen, Gernot Erler, deputeti socialdemokrat gjerman, shprehet i shqetësuar mbi situatën në Ballkan dhe humbjen e durimit të shteteve të këtij rajoni për t’u bërë pjesë e BE-së. Me theks të veçantë ai i trajtoj zhvillimet në Maqedoni ku dhe drejtoi kritika ndaj krerëve të …

Më shumë...

Është kujtuar djegia e kompleksit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit nga serbët nëpërmjet fotografive

Është kujtuar djegia e kompleksit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit nga serbët nëpërmjet fotografive

Në hapësirën e kompleksit Monumental të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit është hapur ekspozita e autorit Parim Kosova, ku nëpërmjet fotografive tregohet djegia e këtij kompleksi nga ushtria, policia dhe paramilitarët serb në mars të vitit 1999.  Drejtori i QRTK-së, Samir Hoxha në hapje të ekspozitës tha se shkatërrimi i këtij …

Më shumë...

Organizuar nga Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” mbahet tribuna shkencore kushtuar heroit Idriz Seferi

Organizuar nga Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” mbahet tribuna shkencore kushtuar heroit Idriz Seferi

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” në Gjilan sot me rastin e 170 vjetorit të lindjes dhe 90 vjetorit të vdekjes së heroit të kombit Idiz Seferi, mbahet tribunë shkencore kushtuar këtij heroi  me temë: “Idriz Seferi – një jetë për Shqipëri (1847-1927)”.  Me ç’rast do të paraqitën me …

Më shumë...

Krusha e Madhe, fshati i shpirtrave të djegur, që vetëm për tri ditë forcat serbe i ekzekutuan 243 njerëz

Po ashtu sikur gjykata e Hagës, e cila e ka dorën tepër të lirë për të gjykuar vrasësit e shqiptarëve, krejt njëjtë sipas të njëjtave standarde dënon

Krusha e Madhe sot i përkujton të vrarët dhe të masakruarit nga forcat kriminale okupatore serbe, të cilët nuk i kanë kursyer as gratë, fëmijët dhe pleqtë. 17 vite më parë, konkretisht më 25,26,27 mars të vitit 1999, në fshatin Krushë të Rahovecit janë masakruar 243 personat. Masakra e Krushës …

Më shumë...

Behar Selimi emërohet zëvendësministër i MPB-së, ndërsa Nehat Mustafa shkon në MTI

Behar Selimi emërohet zëvendësministër i MPB-së, ndërsa Nehat Mustafa shkon në MTI

Zëvendësministri i deritashëm i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Nehat Mustafa nga tash e tutje do të jetë në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë, në të cilën po ashtu do jetë zëvendësministër. Ndërsa Behar Selimi i cili ka qenë ish-Drejtor i Policisë së Kosovës do të jetë zëvendësministër i MPB-së.

Më shumë...

Sot bëhen 18 vjet nga fillimi i fushatës së bombardimeve të NATO-s ndaj caqeve serbe

Sot bëhen 18 vjet nga fillimi i fushatës së bombardimeve të NATO-s ndaj caqeve serbe

Sot mbushen 18 vite nga fillimi i sulmeve ajrore kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë. Rreth orës 19:45 të datës 24 mars të vitit 1999 aeroplanët e NATO-s i hedhën bombat e para kundër pozicioneve strategjike të ushtrisë së ish Jugosllavisë. Siç dihet urdhrin për fillimin e bombarduese e …

Më shumë...

Për herë të parë në historinë e shtetit të Maqedonisë kryetari i Kuvendit do të jetë shqiptar

Për herë të parë në historinë e shtetit të Maqedonisë kryetari i Kuvendit do të jetë shqiptar

Në bazë të marrëveshjes së arritur në mes partnerëve të ardhshëm të koalicionit  qeveritar në Maqedoni LSDM dhe BDI , kryetar i Kuvendit do të jetë shqiptar, i cili do të jetë nga radhët e Bashkimit Demokratik për Integrim, i ka thënë KosovaPress-it shefi i Kabinetit të kryetarit të kësaj …

Më shumë...

Serbia nuk mund t’i përvetësojë pronat e Kosovës

Janë mbi 180 prona të ndërmarrjeve shoqërore të Kosovës jashtë territorit të saj, nga të cilat 110 prej tyre gjenden në territorin e Serbisë. Në bazë të ligjeve në fuqi, këto prona administrohen nga Agjencia Kosovare e Privatizimit të Kosovës dhe shteti ku ndodhën pronat përkatëse, nuk ka të drejtë …

Më shumë...

Nesër shënohet 19-vjetori i Epopesë së Dukagjinit

Nesër shënohet 19-vjetori i Epopesë së Dukagjinit

Nesër me datën 24 mars, shënohet 19-vjetorit i Epopesë së Dukagjinit – fillimit të luftës frontale të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në këtë zone të Kosovës, Ditës së Dëshmorëve të kësaj zone, si  dhe 18-vjetori i fillimit të bombardimeve NATO-s përkrah popullit të Kosovës, në këtë luftë çlirimtare.  Kjo është …

Më shumë...

Xhafaj: Ligjet e reformës, javën e ardhshme në Kuvend

Fatmir Xhafaj

Ministri i ri i Punëve të Brendshme të Shqipërisë, Fatmir Xhafaj ka thënë gjatë ditës së sotme se të gjitha ligjet e parashikuara të reformës në drejtësi janë miratuar me shumicë të kualitative. “Përmbyllëm të gjitha ligjet e reformës në drejtësi dhe javën e ardhshme këto ligje do të shkojnë …

Më shumë...