Fatmir Grejqevci

Kurti: Krizën e PDK-së si parti po orvaten ta transformojë në krizë të institucioneve të shtetit

Ahmet Qeriqi: Vetëvendosja nuk ka, ose nuk beson se ka politikan që mund ta zëvendësojë, Albin Kurtin

Kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje ka drejtuar një mori akuzash në drejtim të PDK mbi krizën politike në vend. Ai ka thënë se 11 qershori e ka zbritur PDK-në në pikën e saj më të ultë historikisht dhe se kjo parti po synon që krizën e partisë, ta transformoj në …

Më shumë...

Haliti: PDK-ja ende nuk ka ndonjë vendim definitiv lidhur me pjesëmarrjen në seancën e së hënës

Haliti: PDK ende nuk ka ndonjë vendim nëse do të marr pjesë në seancën e së hënës

Partia Demokratike e Kosovës ende nuk ka ndonjë vendim nëse do të marrë pjesë në seancën e së hënës, e cila është thirrur nga kryesuesi i seancës. Anëtari i kryesisë së PDK-së, Xhavit Haliti, ka thënë se për këtë do të vendoset në mbledhjen e kryesisë së partisë. “Tash po e …

Më shumë...

Gazeta angleze Telegraph ka radhitur qytetin e Beratit të dytin në listën e 30 qyteteve më të bukura në Evropë

Kryeministri Edi Rama: Telegraph rendit Beratin të dytin në listën e 30 qyteteve më të bukura në Evropë

Kryeministri Edi Rama, ka postuar  një shkrim të gazetës autoritative  angleze “TheTelegraph” i cili e ka renditur Beratin të dytin në listën e 30 qyteteve më të bukura në Evropë. Në shkrim veçohet lagja e vjetër e Beratit, Mangalemi, e cila është një Trashëgimi Botërore e Unesco-s. “Mirëmëngjesi dhe ju …

Më shumë...

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së, Sadri Ferati: Ose votohet kandidati i PAN-it, ose shkohet në zgjedhje të reja

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së, Sadri Ferati: Ose votohet kandidati i PAN-it, ose shkohet në zgjedhje të reja

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sadri Ferati, i ka ftuar palët të reflektojnë karshi formimit të institucioneve të vendit. Në një intervistë pët “Epokën e re”, ai ka thënë se në situatën në të cilën jemi, të zgjedhjes së kryeparlamentarit, janë dy zgjidhje: ose duhet të …

Më shumë...

Dëshmori i kombit Bedri Shala dekorohet me Urdhrin “Hero i Kosovës”

Dëshmori i kombit Bedri Shala dekorohet me Urdhrin “Hero i Kosovës”

Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci i autorizuar nga kryetari Hashim Thaçi, i ka dorëzuar nënës së dëshmorit Bedri Shala, Taibe Shala vendimin dhe Urdhrin “Hero i Kosovës”. Kjo dekoratë vlerëson sakrificën dhe trimërinë e dëshmorit Bedri Shala për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Urdhri “Hero i Kosovës” u …

Më shumë...

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri: PDK duhet të sjell një emër të besueshëm në Kuvend, për ta votuar për kryeparlamentar

Lutfi Haziri

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka thënë se Partia Demokratike e Kosovës, duhet të sjell një emër të besueshëm në Kuvend, për ta votuar për kryeparlamentar. Në një intervistë për RTK, ai ka kërkuar nga PDK që të tregojë korrektësi politike, të tërhiqet nga qeveria dhe t’i …

Më shumë...

Lekaj: Shpifjet e tilla të mediave serbe, se ish-luftëtarë e UÇK-së kanë lidhje me ISIS-in, janë më tepër se hipokrizi

Pal Lekaj: Vetëvendosje dhe LDK nuk kanë të drejtë të thonë se Autostrada e Dukagjinit nuk do të ndërtohet

Nënkryetari i AAK-së, Pal Lekaj, ka thënë se shpifjet e mediave serbe se njerëz të UÇK-së kanë lidhje me ISIS-in, janë më tepër se hipokrizi dhe se qëndrimet e Daut Haradinaj përballë këtyre organizatave terroriste dihen botërisht. Ai në një postim në rrjetin social ka reaguar ndaj shkrimeve të mediave …

Më shumë...

Drejtori i Emergjencave Civile në Shqipëri, Shemsi Prençi: Pas të nxehtit, tërmete të forta dhe shira të dendura

Drejtori i Emergjencave Civile në Shqipëri, Shemsi Prençi: Pas të nxehtit, tërmete të forta dhe shira të dendura

Vera më e thatë dhe më e nxehtë e 80 viteve të fundit që ka prekur vendin tonë, përveç problematikës aktuale të zjarreve pritet të ketë pasoja edhe gjatë vjeshtës, por edhe më tej. Drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi gjatë një takimi pune në Prefekturën e Tiranës me drejtuesit e …

Më shumë...

Pacolli: Sa më shpejtë të formohen institucionet dhe të fillojë implementimi i detyrave që kanë mbetur peng e arrogancës politike

Pacolli: Sa më shpejtë të formohen institucionet dhe të fillojë implementimi i detyrave që kanë mbetur peng e arrogancës politike

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli, ka thënë se nuk është ai që bën ultimatume, por dëshiron të sheh lëvizje politike nga LDK-ja dhe Vetëvendosje që të formalizojnē marrëveshjen që do t’i jepte fund krizës politike, ndërsa nga PAN kërkon që sa më shpejt të vijë në seancë dhe të mos …

Më shumë...

KMDLNJ: Të zgjidhen organet drejtuese të Kuvendit dhe me një marrëveshje politike të caktohet data e zgjedhjeve të jashtëzakonshme

KMDLNJ ka reaguar kundër diskriminimit, kërcënimit dhe shantazhimit që po u bëhet liderëve serbë të Kosovës nga Beogradi zyrtar

KMDLNJ ka reaguar përmes një komunikate për media pas ndërprerjes së vazhdimit të seancës konstituive të Kuvendit të Kosovës, duke thënë se nuk ka vullnet politik serioz për tejkalimin e situatës bllokuese, pasi është krijuar një mjedis ku shantazhimi është bërë një mjet legal për kundërshtimin e kandidatit për kryetar …

Më shumë...

Rama: Nga 280 vatra të zjarrit të cilat ka qenë e nevojshme ndërhyrja shtetërore, sot janë aktive vetëm 8 prej tyre

Kryeministri shqiptar Edi Rama: Nga 280 vatra të zjarrit të cilat ka qenë e nevojshme ndërhyrja shtetërore, sot janë aktive vetëm 8 prej tyre

Shteti në krye të detyrës thotë kryeministri Edi Rama lidhur me situatën e zjarreve në vend. Ai thotë se në katër vitet e ardhshme do të përpiqet seriozisht për rritjen e kapaciteteve, që vendi ynë ende i ka të ulëta. “Vijojnë aksionet për vënien nën kontroll dhe shuarjen e vatrave të zjarreve …

Më shumë...

Kadaj-Bujupi: Në këtë fazë ne kemi bllokuar Kadri Veselin sepse është kandidat i papërshtatshëm për ne

Kadaj-Bujupi: PAN mos të përpiqet të improvizojnë takime jo formale

Deputetja nga radhët e Vetëvendosjes, Donika Kadaj-Bujupi tha se edhe në seancën e katërt konstituive po shihet se PAN është bllokues i konstituimit të institucioneve. Ajo tha se do të vazhdojnë që të thërrasim PAN-in që të prezantojë kandidatin e tij. Kurse, e pyetur nëse do të marrin pjesë si …

Më shumë...

Deputetët e koalicionit PAN, por as deputetja e LDK-së, Teuta Rugova nuk morën pjesë në seancën e sotme të Kuvendit

Deputetët fillojnë të hynë në Kuvend ku pritet të fillojë vazhdimi i seancës konstituive

Deputetja e LDK-së,  Teuta Rugova, kryesuese e Kuvendit  nuk ka marrë pjesë në seancën e sotme, pavarësisht se deputetët e LDK-së kishin qenë të pranishëm  në kuvend. Deputetja, Teuta Ibrahim Rugova javën e kaluar pati votuar propozimin e koalicionit: PDK-AAK-NISMA që të shtyhet zgjedhja e kryekuvendarit për dy orë, por …

Më shumë...

19 vjet nga rënia heroike e komandantit të UÇK-së Agim Bajramit dhe bashkëluftëtarëve të tij Xheladin Kurtaj e Besnik Begunca

Sot në Kaçanik shënohet Dita e Dëshmorëve të Kombit dhe rënia heroike e komandantit, Agim Bajrami

Sot  me aktivitete tematike e përkujtimore, shënohet  19- vjetori i rënies heroike të Komandantit, Agim Bajrami dhe  bashkëluftëtarëve: Xheladin Kurtaj e Besnik Begunca. 10 gushti shënon edhe ditën e  Dëshmorëve të Brigadës. 162 “Agim Bajrami”,  në Kaçanik. Në orën 10:00 fillojnë vizitat te Monumenti i Komandantit Agim Bajrami dhe bashkëluftëtarëve …

Më shumë...

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, uron Ramën për fitoren e zgjedhjeve

Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, uron Ramën për fitoren e zgjedhjeve

Në një bisedë telefonike që ka zgjatur mbi 20 minuta, kryeministri Rama ka marrë urimet nga Sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson, për fitoren e zgjedhjeve. Ai ka shprehur bindjen se mandati i fortë që Partia Socialiste ka marrë për të qeverisur e vetme, e detyron këtë forcë politike të thellojë …

Më shumë...

Deputeti i AAK-së, Rasim Selmanaj: Institucionet e reja më së largu në fund të javës së ardhshme

Rasim Selmanaj thotë se AAK nuk e përkrah mocionin e Lëvizjes Vetëvendosje për rrëzimin e Qeverisë Hoti

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Rasim Selmanaj, ka bërë me dije se, më së largu, deri në fund të javës së ardhshme PAN-i do t’i formojë institucionet e reja. Ai ka thënë se nuk ka asnjë dilmë për konstituimin e Kuvendit dhe për formimin e Qeverisë Haradinaj meqë, sipas …

Më shumë...