Fatmir Grejqevci

Kryeministri në detyrë Isa Mustafa, Kosova ka resurse të mahnitshme të cilat duhet të përkrahen nga institucionet tona

Kryeministri në detyrë Isa Mustafa, Kosova ka resurse të mahnitshme të cilat duhet të përkrahen nga institucionet tona

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka shkruar në rrjetin social se Kosova ka resurse të mahnitshme të cilat duhet të përkrahen edhe më tej nga institucionet tona në mënyrë që të kemi zhvillim ekonomik, të ruhen prodhimet dhe artizanatet tradicionale dhe që vendi ynë të ec përpara. “Kënaqësi e veçantë …

Më shumë...

Ish-kryetari slloven, Kuçan: Ballkani Perëndimor edhe më tutje është fuçi baruti

Ish-kryetari slloven, Kuçan: Ballkani Perëndimor edhe më tutje është fuçi baruti

Perëndimi vazhdon të mshelë sytë para faktit se Ballkani Perëndimor edhe më tutje paraqet fuçi baruti, deklaroi ish-presidenti slloven, Millan Kuçan në intervistë për gazetën e Podgoricës “Pobjeda”. “Kam përshtypje se Brukseli në masë të madhe nuk i njeh gjendjet në Ballkanin Perëndimor, kështu që fitohet përshtypja se politika që …

Më shumë...

Historiani serb, Cedomir Antiq: Kosovën tashmë e kemi humbur!

Historiani serb, Cedomir Antiq: Kosovën tashmë e kemi humbur!

Realitetin se Kosova është një shtet i pavarur dhe sovran, serbët kohëve të fundit kanë nisur ta pranojnë edhe publikisht. Së fundi historiani, Cedomir Antiq ka thënë se Serbia e ka humbur Kosovën qysh në vitin 2011 Sipas tij, fajtor për këtë ka qenë kriza ekonomike ndërkombëtare në periudhën 2009-2011 …

Më shumë...

Ish-kryetarja e vendit, Atifete Jahjaga mori pjesë në Samitin e Lidershipit të Grave

Ish-kryetarja e vendit, Atifete Jahjaga mori pjesë në Samitin e Lidershipit të Grave

Ish-kryetarja e vendit, Atifete Jahjaga, ka marr pjesë në pjesë në Samitin e Lidershipit të Grave që u mbajt këtë javë në Qendrën e Fondacionit Rockefeller në Bellagio të Italisë. Me anë të një postimi në llogarinë e saj në rrjetin social, Jahjaga ka thënë se, në këtë samit u diskutua …

Më shumë...

Zëvendëskryeministri serb, Rasim Lajiq: Kosova do të pranohet në të gjitha organizatat ndërkombëtare

Lajiq: Mallrat nga Serbia megjithatë hyjnë në Kosovë por nga rrugë të ndryshme

Zëvendëskryeministri serb dhe lideri i PSDS , Rasim Lajiq i ka bërë të ditura propozimet e para konkrete në lidhje me dialogun për çështjen e Kosovës. Ai ka thënë se fundi i dialogut nuk do të rezultojë me njohje, por Kosova do të pranohet në të gjitha organizatat ndërkombëtare, përjashto …

Më shumë...

MPB u bën thirrje qytetarëve të mos udhëtojnë me dokumente udhëtimi të cilat janë paraqitur si të humbura apo të vjedhura

Vazhdon trendi i heqjes se nënshtetësisë së Kosovës, në shtatë vitet e fundit 60 mijë qytetarë kanë hequr dorë

Ministria e Punëve të Brendshme, përmes një njoftimi për media u ka bërë thirrje qytetarëve të mos udhëtojnë me dokumente udhëtimi apo letërnjoftime të cilat paraprakisht i kanë paraqitur si të humbura apo të vjedhura, sepse janë jovalide dhe do të merren, ndërkaq qytetarëve nuk u lejohet vazhdimi i udhëtimit …

Më shumë...

Osmani: Me Vetëvendosjen e kemi mision që na bashkon, lënia e PDK-së në opozitë

Përderisa për kryetarin e Kuvendit, Vetëvendosje dhe LDK thonë se mund të tregojnë fleksibilitet nëse nuk kandidon Veseli, ato e përjashtojnë mundësinë që ta përkrahin cilindo kandidat të këtij koalicioni për kryeministër. Deputetja e zgjedhur e LDK-së, Vjosa Osmani thotë se Qeverinë duhet ta formojnë Vetëvendosja dhe LDK-ja, pasi që …

Më shumë...

Zëdhënësi i PDK-së Blerand Stavileci: Koalicioni PAN i ka siguruar 61 vota

Vazhdojnë polemikat e “replikat”mes ministrit Stavileci dhe kryetarit të Prishtinës Shpend Ahmeti

Partia Demokratike e Kosovës, ka nominuar të shtunën zyrtarisht Kadri Veselin si kandidat për kryetar të Kuvendit. Zëdhënësi i PDK-së, Blerand Stavileci, konfirmuar se koalicioni PDK-AAK-Nisma i ka tashmë 61 vota për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit dhe formimin e Qeverisë, por sipas tij, janë duke shikuar për të siguruar më …

Më shumë...

Kryeministri Rama: Çdo ankesë e anëtarëve të koalicionit do të trajtohet në kohë reale

Edi Rama: Si mund të quhet e besueshme media në Shqipëri kur gënjejnë hapur, sikur bëri Top Channel

Kryeministri Edi Rama është ndalur pasditen e të shtunes në Korçë për dëgjesën e radhës me qytetarët. Sikurse në takimet e tjera, Rama e ka vënë theksin tek rëndësia e këtyre dëgjesave për të formuar koalicionin mes qeverisë dhe qytetarëve. “Këto dëgjesa kanë diçka pozitive, të kemi një pamje të …

Më shumë...

Vetëvendosje kërkon që Partia Demokratike e Kosovës ta ndal gjuhën fyese ndaj deputetëve dhe zyrtarëve të sajë

Lëvizja Vetëvendosje sot proteston para zyrës së Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi, në Prishtinë

Lëvizja Vetëvendosje nëpërmjet një komunikate për media kërkon që Partia Demokratike e Kosovës ta ndal gjuhën fyese ndaj deputetëve dhe zyrtarëve të sajë. “Asambleisti i PDK-së Muhamet Selmani nëpërmjet një statusi në Facebook e ka ofenduar deuteten Albulena Haxhiu duke përmendur lajme të demantuara kundër të cilave është ngritur padi dhe …

Më shumë...

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PAN Ramush Haradinaj takohet me ministrin e Brendshëm të Shqipërisë

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PAN Ramush Haradinaj takohet me ministrin e Brendshëm të Shqipërisë

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PAN Ramush Haradinaj ka pritur sot në zyrën e tij ministrin e Brendshëm të Shqipërisë Dritan Demiraj. Me Demirajn Haradinaj tha se janë dakorduar që Kosova dhe Shqipëria  janë faktorë stabiliteti në rajon dhe se përfshirja e Kosovës në strukturat rajonale-evropiane dhe ndërkombëtare të sigurisë, …

Më shumë...

Rama: Pyetësor për të dëgjuar punonjësit e administratës

Edi Rama: Si mund të quhet e besueshme media në Shqipëri kur gënjejnë hapur, sikur bëri Top Channel

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një dëgjesë publike me punonjësit e Administratës Publike. Ai tha se do të ndërtojë një pyetësor për të dëgjuar të gjithë të pranishmit. “Një pjesë e administratës nuk di si të shtyjë orët në punëpara se të ikë në shtëpi”, tha ai. “Duhet të ngrejmë nivelin …

Më shumë...

Ish-kryekuvendari Kadri Veseli sot u regjistrua në listën e deputetëve të Kuvendit të Kosovë

Ish-kryekuvendari Kadri Veseli regjistrohet si dep

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, është regjistruar si deputet i Kuvendit të Kosovës.Me këtë rast, ai ka uruar për një të mbarë për Kuvendin dhe për një fillim të ri e të suksesshëm për Kosovën. “Sot e nisa ditën duke u regjistruar si deputet i legjislaturës së …

Më shumë...

Deputetët e Kuvendit të Kosovës që i përkasin legjislaturës morën mbi 300 mijë euro pa shkuar fare në Kuvend

Me 89 vota pro deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar për ndryshimin e përkohshëm të rregullave fiskale

Ka më shumë se dy muaj që deputetët e Kosovës nuk janë ulur në ulëset e Kuvendit, por ata vazhdojnë që të marrin pagat e tyre. Sekretari i Kuvendit, Ismet Krasniqi për Gazetën Fjala ka thënë se gjatë muajit maj dhe qershor, deputetët kanë marrë paga në vlerë prej 330 …

Më shumë...

Osmani: Tashmë është vonë që të propozohem nga LDK-ja si kandidate për kryetare të Prishtinës

Kryetarja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka borxh 88 mijë euro kompleksit “Marigona Hill”, edhe pse nuk ka deklaruar shtëpi

Deputetja më e votuar në vend, Vjosa Osmani, ka thënë se tashmë është vonë, që ajo të propozohet nga LDK-ja si kandidate për kryetare të Prishtinës. Edhe pse shihet në opinion si e vetmja që mund t’i dal ballë Shpend Ahmetit, Osmani tha se kjo çështje tashmë ka përfunduar. “Deri …

Më shumë...

Hoti: Nuk mund të themelohen institucionet e vendit nga pakica, nëse PAN arrin t’i bëjnë 61 vota, në do të jemi opozitë”,

Hoti: GP-LDK-së sot e dorëzon kërkesën për debat parlamentar lidhur me Kornizën Afatmesme të Shpenzimeve 2019-2021

I nominuari i koalicionit LAA për kryeministër, Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës edhe njëherë e ka bërë të qartë se nuk do të futen në koalicion ku është PDK-ja. “Ne jemi 29 deputetë që nuk do të lëvizim. Edhe në VV thonë kështu dhe shumica nuk janë për …

Më shumë...