leoni

Fatmir Grejqevci

Viets: Kosova ta formojë një Qeveri stabile, për t’i zhvilluar proceset siç janë Asociacioni dhe Demarkacioni si kusht për liberalizim të vizave me BE-në

Viets: Jemi të interesuar që Kosova ta formojë një Qeveri stabile, për t’i zhvilluar proceset siç janë Asociacioni dhe Demarkacioni si kusht për liberalizim të vizave me BE-në

Rënia e Partisë Demokratike të Kosovës në zgjedhjet e qershorit ka qenë e pritur, përderisa parashihej që ‘Vetëvendosje’ do të ketë rritje në vota. Megjithatë, ka qenë e qartë që rezultati zgjedhor nuk do të mundësojë deri në atë masë që një parti e vetme, apo një koalicion do të …

Më shumë...

Në mbledhjen e mbajtur sot Qeveria e Kosovës e ka miratuar listën e masave të Pakos Fiskale 2.0.

Në mbledhjen e mbajtur sot Qeveria e Kosovës e ka miratuar listën e masave të Pakos Fiskale 2.0.

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur, ka miratuar listën e masave të Pakos Fiskale 2.0. Ministri në largim i Financave Avdullah Hoti tha se kanë punuar për të fuqizuar sektorin privat ndërkohë kërkoi nga kabineti qeveritar që t’i miratojnë këto masa dhe ato një nga një të vijnë në …

Më shumë...

Profesori i Integrimeve Evropiane Gazmend Qorraj thotë se Kosova duhet ta kushtëzojë me njohje zbatimin e Zonës Rajonale Ekonomike

Profesori i Integrimeve Evropiane Gazmend Qorraj thotë se Kosova duhet ta kushtëzojë me njohje zbatimin e Zonës Rajonale Ekonomike

Gazmend Qorraj, i cili është profesori i parë dhe i vetëm në Kosovë që mban titullin “Jean Monnet Chair” për Integrime Evropiane në Universitetin e Prishtinës, ka thënë se Kosova duhet të kërkojë njohje nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina si parakusht për zbatimin e suksesshëm të Zonës Ekonomike Rajonale …

Më shumë...

Kosova përfaqësohet nga pesë nxënës në garën më të madhe ndërkombëtare në fushën e robotikës, FIRST Global Challenge në SHBA

Kosova përfaqësohet nga pesë nxënës në garën më të madhe ndërkombëtare në fushën e robotikës, FIRST Global Challenge në SHBA

Ka filluar në SHBA gara më e madhe ndërkombëtare në fushën e robotikës, FIRST Global Challenge. Pesë nxënës të shkollave të mesme janë duke e përfaqësuar Kosovën në këtë garë të rëndësishme. Nxënësit kosovarë të shkollave të mesme, Elita Hajrizi, Liburn Bajraktari, Flokart Pajaziti, Gëzim Morina dhe Rigon Statovci, nën …

Më shumë...

Numri i të sëmurëve me kancer në Klinikën e Onkologjisë është rritur për 30 %, por mungon stafi për trajtimin e tyre

Nga 3.008 testime, 263 qytetarë kanë rezultuar sot pozitiv me virusin korona, ndërsa vetëm 8 pacientë janë shëruar

Numri i të sëmurëve me kancer në Klinikën e Onkologjisë është rritur në krahasim me të njëjtën periudhë kohore të vitit të kaluar. Zëvendësdrejtori i kësaj Klinike, Ardian Millaku, ka thënë për “Ekonomia Online” se vetëm në gjashtëmujorin e parë të vitit 2017 janë evidentuar 765 raste të reja të sëmurëve …

Më shumë...

Kryeministri shqiptar, Edi Rama dhe homologu i tij maqedonas, Zoran Zaev kërkojnë integrim të shpejtë në BE

Kryeministri shqiptar, Edi Rama dhe homologu i tij maqedonas, Zoran Zaev kërkojnë integrim të shpejtë në BE

Bashkimi Evropian seriozisht të konsiderojë aspiratën e Ballkanit Perëndimor për t’u bërë pjesë e saj, sa nuk është bërë vonë! Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dhe homologu i tij shqiptar, Edi Rama në emisionin “Okruzhenje”shpalosën argumentet pse BE-ja duhet ta mbajë rajonin në kthetrat e saj tyre. Shpresoj se e …

Më shumë...

Lekaj: Koalicioni PAN i ka siguruar numrat e nevojshëm për të krijuar Qeverinë e re

Pal Lekaj thotë së shkuarja në zgjedhje e vendit për çështjen e kryetarit të Kosovës nuk ofron zgjidhje

I nominuari për kryeministër Ramush Haradinaj, tashmë ka siguruar numrin e nevojshëm të deputetëve, të cilët do ta votojnë krijimin e qeverisë së re të drejtuar nga ai, thonë përfaqësuesit e koalicionit PAN. Pal Lekaj, nënkryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë, se Haradinaj nuk iu …

Më shumë...

Klosi: Të ristrukturohet thellë administrata, të ndërtojmë së pari besimin e qytetarit tek shteti

Klosi: Të ristrukturohet thellë administrata, të ndërtojmë së pari besimin e qytetarit tek shteti

Drejtuesi politik i Qarkut Berat,  Blendi Klosi ka vijuar turin e dëgjesave me qytetarët në Sinjë, nga ku u shpreh se në kētë mandat qeverisës, do të vendoset një raport i ri mes qytetarit dhe shtetit. “Raporti i ri që po kërkohet të vendoset përmes një ristrukturimi të thellë të …

Më shumë...

Kandidati për kryetar të Partisë Demokratike, Eduard Selami: Basha mendon për karrigen, jo për PD-në

Kandidati për kryetar të Partisë Demokratike, Eduard Selami: Basha mendon për karrigen, jo për PD

Në vijim të turit elektoral me demokratët e Elbasanit, Librazhdit, Belshit, Përrenjasit dhe Gramshit, kandidati për kryetar të Partisë Demokratike, Eduard Selami kërkoi që listat e votuesve të jenë të hapura për të gjithë në mënyrë që zgjedhjet e 22 korrikut të jenë transparente.”Hajde ta bëjmë sa më të mirë …

Më shumë...

Deputetja e Kuvendit të Kosovës Hadergjonaj: Prapë ‘lufta’ politike po ngulfat ekonominë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës Hadergjonaj: Prapë ‘lufta’ politike po ngulfat ekonominë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), e cila në legjislaturën e fundit të Kuvendit ka qenë edhe nënkryetare e parë e Komisionit për Buxhet dhe Financa, ka thënë se sërish ‘lufta’ politike është duke e ngulfatur ekonominë. Hadergjonaj ka shkruar në llogarinë e vet …

Më shumë...

Ahmeti kërkon durim, xhamia do të ndërtohet, por detyra e Komunës është që të zbatojë ligjin

Shpend Ahmeti i Vetëvendosjes është zgjedhur kryetar i Komunës së Prishtinës edhe për një mandat

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka folur për xhaminë e cila do të ndërtohet në lagjen “Dardania” në Prishtinë. “Per PDK dhe satelitet e saj: Sabër! Qe një muaj shkoni nëpër ambasada dhe na akuzoni si “islamista”. Tash boheni kinse të mërzitur për Xhaminë e Madhe. Zgjedheni kah po doni …

Më shumë...

Osmani: Qëllimi është që PDK të shkoj në opozitë, por nuk është e lehtë të bëhet koalicion me Vetëvendosjen

Femra më e votuar në Kosovë dhe njëra nga deputetët më të votuar në Kuvendin e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se është pro kontaktit dhe bisedave me Vetëvendosjen, përkundër përjetimeve jo të këndshme që kanë me këtë parti për disa vite. “Por, qëllimi është që PDK të dërgohet në opozitë”, …

Më shumë...

Serbia ka filluar me të madhe lobimin në mesin e shteteve anëtare të Interpolit për të parandaluar anëtarësimin e Kosovës

Interpol

Serbia ka nisur me të madhe lobimin në mesin e shteteve anëtare që të parandalojë anëtarësimin e Kosovës në Interpol. Siç shkruan gazeta Blic, Serbia ka formuar grupin punues, i cili përbëhet nga Ministria e Punëve të Jashtme, Ministria e Punëve të Brendshme dhe e ashtuquajtura Zyrë për Kosovën. Burime …

Më shumë...

Profesori i Instituti të Uashingtonit Cato, Ted Carpenter: SHBA dëshiron në masë të madhe të kufizojë, dhe të eliminojë ndikimin rus në Ballkan

Profesori i Instituti të Uashingtonit Cato, Ted Carpenter: SHBA dëshiron në masë të madhe të kufizojë, dhe të eliminojë ndikimin rus në Ballkan

Profesori i Instituti të Uashingtonit Cato, Ted Carpenter, ka thënë se pret që ulja e tensioneve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të jetë njëra ndër temat e diskutimeve ndërmjet zëvendës presidentit amerikan Mike Pence dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq në SHBA. Ai ka thënë për mediat serbe se Shtetet e Bashkuara …

Më shumë...

Mogherini: Në Trieste është dërguar porosia e qartë, se dyert e BE-së janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës

Federica Mogherini thotë nëse Ballkani Perëndimor nuk hynë në BE, kjo e fundit do të pendohet

Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dërguar porosia e qartë, se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së bashkuar. Kështu ka porositur shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini përmes një shkrimi në bllogun e saj. Ajo thotë se …

Më shumë...

NATO dhe vendet partnere mbajnë stërvitje ushtarake në Rumani

NATO dhe vendet partnere mbajnë stërvitje ushtarake në Rumani

Rreth 5 mijë ushtarë nga NATO dhe vendet partnere po marrin pjesë sot në stërvitjet ushtarake në Rumani, të cilat po i përcjellin nga afër zyrtari i lartë i Aleancës Veri-atlantike Petr Pavel dhe presidenti i Rumanisë Klaus Johanis. Para stërvitjeve të sotme, të cilat mbahen në poligonin e shenjëtarisë …

Më shumë...