Fatmir Grejqevci

Zenun Pajaziti: Me 22 tetor do t’i japim fund periudhes se izolimit të Gjilanit dhe Anamoravës

Kryetari i Degës së PDK-së në Gjilan, Zenun Pajaziti: Me 22 tetor do t’i japim fund periudhes se izolimit të Gjilanit dhe Anamoravës

Kryetari i Degës së PDK-së në Gjilan, Zenun Pajaziti, thotë se në në zgjedhjet e 22 tetorit do t’i jepet fund izolimit të Gjilanit dhe Anamoravës. Pajaziti ka bërë të ditur se ka marrë besimin nga Kryesia e Degës së PDK-së në Gjilan që ai të jetë kandidat për kryetar. …

Më shumë...

Brnabiq: Është e rëndësishme që ka nisur debati për çështjen e Kosovës por duhet të dijmë se cilat janë interesat tona kombëtare

Brnabiq: Është e rëndësishme që ka nisur debati për çështjen e Kosovës por duhet të dijmë se cilat janë interesat tona kombëtare

Kryeministrja e Serbisë, Anra Brnabiq e ka konsideruar si vendim të rëndëishëm nisjen e një dialogu të brendshëm në shtetin serb, në lidhje me çështjen e Kosovës.  Ajo ka thënë se dialogu vetëm ka nisur, duke e vlerësuar si të guximshëm hapin e kryetarit serb, Aleskandar Vuçiq. “Unë mendoj se …

Më shumë...

LDK ka publikuar emrat e 19 kandidatëve të cilët do të garojnë për kryetar të komunave në zgjedhjet lokale

LDK ka publikuar emrat e 19 kandidatëve të cilët do të garojnë për kryetar të komunave në zgjedhjet lokale

Lidhja Demokratike e Kosovës ka publikuar edhe emrat e kandidatëve me të cilët do të garojë për kryetar të 19 komunave në zgjedhjet lokale të 22 tetorit. Ndërkohë për Prishtinën janë në garë katër kandidatë (Vjosa Osmani, Lumir Abdixhiku,  Arban Abrashi dhe Ismet Beqiri), ndërsa për Prizrenin ende nuk është vendosur se …

Më shumë...

Të shtëna në Francë, evakuohet stacioni i trenit

Të shtëna në Francë, evakuohet stacioni i trenit

Të shtëna raportohet të jenë dëgjuar në jug të Francës pasi tre burra kanë zbritur ilegalisht nga treni i Parisit dhe kanë hapur zjarr. Stacioni i trenit në Nimes është evakuuar derisa Sky News raporton për një të arrestuar.The Mirror njofton se policia janë në kërkim në tren për të …

Më shumë...

Nënkryetari i PDK-së, Xhavit Haliti: Numrat i kemi, Veseli zgjedhet kryetar i Kuvendit

Haliti: Ka pasur nevojë që të ketë më shumë konsultime para se të vendosje taksa prej 100% ndaj produkteve serbe

Nënkryetari i PDK-së Xhavit Haliti, ka thënë se koalicioni PAN i ka numrat dhe se më 24 gusht kur edhe është caktuar seanca konsultative, do të zgjedhet Kadri Veseli kryeparlamentar, pasi nuk kanë tjetër emër. “Ne e kemi propozu Kadri Veselin për kryetar të Kuvendit. Deklaratën e Albin Kurtit nuk e …

Më shumë...

Korab Sejdiu: Nuk ka asnjë vendim që është marr në strukturat e AKR-së për të ndryshuar qëndrimin tonë fillestar

K

Nënkryetari i Aleancës Kosova e Re, dhe deputeti Korab Sejdiu ka mohuar se kjo parti i ka dhënë mbështetje koalicionit PAN për formimin e qeverisë. Ai këto komente i ka bërë si reagim ndaj asaj që ka thënë i nominuari për kryeministër nga PAN Ramush Haradinaj se qeverinë kanë mundur …

Më shumë...

Të rinjtë e PDK-së: Shpend Ahmeti humbi 47 projekte që do të mund t’i realizonin mbi 100 milionë euro

Rinia Demokratike e Prishtinës, përmes një aksioni simbolik te platoja e shkatërruar afër Komunës së Prishtinës, ia ka radhitur kryetarit Shpend Ahmeti minimum 47 projekte që do të mund t’i realizonin me mbi 100 milionë euro të humbura për shkak të paaftësisë së tyre në këto 4 vjet. “Jemi mbledhur …

Më shumë...

Haradinaj: Nuk do t’i humbim më kohë vendit, do të kemi një përfshirje më të gjerë në qeverisje

Kryeministri Haradinaj: Do ta respektojmë Kuvendin por kjo seanca e sotme nuk meriton respekt

Kreu i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se mos prezenca e tyre nëpër vazhdimin e seancave konstitutive ka qenë në të mirë të vendit. “Kemi pas mundësinë me u kthy në seancë me 61 vota, por është krijuar një situatë e re më gjithëpërfshirëse te pozicioni i AKR-së …

Më shumë...

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës bëri publikë emrat e gjashtë kandidatëve për kryetarë komunash

AAK: Qeveria të ndërprejë menjëherë të gjitha aktiviteteve që lidhen me procesin e dialogut me Serbinë

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe kreu i saj Ramush Haradinaj, sot ka bërë publikë emrat e gjashtë kandidatëve për kryetarë komunash. AAK-ja synon ta rikthejë Rahovecin me ish-kryetarin e kësaj komune, Smajl Latifin. Po ashtu synon ta rikthejë edhe Suharekën, me Bali Muharremin, ish-deputet. AAK-ja kishte drejtuar mandatin e …

Më shumë...

Lekaj: Më 24 gusht themelohen institucionet, e kemi mirëkuptimin e deputetëve të cilët shohin përtej interesave të politikës ditore

Pal Lekaj thotë së shkuarja në zgjedhje e vendit për çështjen e kryetarit të Kosovës nuk ofron zgjidhje

Zyrtarë të koalicionit PDK-AAK-Nisma, besojnë që në seancën e radhës të Kuvendit të Kosovës, e cila do të mbahet më 24 gusht do të zhbllokohet kriza e formimit të institucioneve.  Në këtë seancë konstituive nga ky koalicion është thënë se do të paraqitet edhe kandidati për kryeparlamnetar. Pal Lekaj deputet …

Më shumë...

Lladrovci reagon ndaj vendimit të Gjykatës Supreme: Dje çlirimtarët e Drenasit morën një lajm që na preku

Lladrovci reagon ndaj vendimit të Gjykatës Supremes: Dje çlirimtarët e Drenasit morën një lajm që na preku

Kryetari i komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci ka reaguar pas vendimit të djeshëm të Gjykatës së Supreme lidhur më rastin “Drenica 2”, e cila gjykatë refuzoi uljen e dënimeve për ish-kryetarin e Drenasit, Nexhat Demaku dhe ish-deputetin, Fadil Demaku, të cilët janë të dënuar për krime lufte. Lladrovci me anë të …

Më shumë...

Driton Lajçi: Kosova nuk e ka luksin të humbë asnjë ditë pa institucione efikase

Driton Lajçi: Kosova nuk e ka luksin të humbë asnjë ditë pa institucione efikase

Njohësi i çështjeve politike, Driton Lajçi, ka vlerësuar se Kosova ka humbur shumë kohë për krijimin e institucioneve të reja.  Ai ka thënë se qysh më 3 gusht është dashur që fituesit të zgjedhjeve t’i mundësohet e drejta për zgjedhjen e kryetarit të Kuvendit dhe formimit të Qeverisë. Në një …

Më shumë...

Patozi: Raporti nuk e shpëton Bashën nga përgjegjësia e humbjes, sado të flasë për vota të blera dhe të vjedhura

Patozi-Bashës: Raporti s'të shpëton nga përgjegjësia e humbjes, qepe gojën e mos fol më për vota të blera dhe të vjedhura

“Qeveria nuk rrëzohet nga brenda Lulzim!”. Me këtë titull, Astrit Patozi komenton gjatë deklaratën e Lulzim Bashës pas raportit të zgjedhjeve të hartuar nga ministrat teknikë. “Komentet e Lulzim Bashës mbi raportin e ministrave teknikë për zgjedhjet nuk ia shtojnë vlerën atij, përkundrazi, ia zbehin fare, nëse ai vërtetë mund të …

Më shumë...

Daniel Serwer: Një Qeveri me 61 vota e varur nga Lista Serbe dhe përballë një opozitë të fortë nuk është formulë stabiliteti

Serwer - Grenell: Nuk ka mundësi që prokurori të mos kishte ‘lejen tënde’ për shkak se ai është i caktuar nga Trump

Analisti amerikan, Daniel Serwer, ka deklaruar gjatë një interviste për gazetën “Zëri” se Qeveria e re e Kosovës nëse formohet me shumicë të thjeshtë parlamentare nuk është formulë stabiliteti.  Nëse Qeveria formohet me shumicë të thjeshtë parlamentare nuk është formulë stabiliteti. Sipas tij, nëse koalicioni PAN nuk arrin ta formojë …

Më shumë...

Blic: Serbia e ka të vështirë të përballet me fuqinë që ka Kosova jo vetëm në SHBA, por edhe në Evropë

Ndihmëssekretari amerikan, Wess Mitchell: SHBA-ja nuk ka plan tjetër përveç mbështetjes së pavarësisë së Kosovës

Analisti politik serb nga Uashingtoni, Obrad Kesiq, thotë se është e vështirë të dihet saktësisht shuma e parave e cila arrin për lobimin shqiptar në SHBA. “Mjetet definitivisht vijnë nga Shqipëria, përmes firmave që kryejnë punë për shtetin, e më pas financojnë bashkësitë shqiptare në Mal të Zi, Maqedoni… Mjetet …

Më shumë...

Shukri Buja: Në PDK m’u mbyllën shtigjet, me Nismën do të ecim drejt realizimit të objektivave të qytetarëve

Shukri Buja: Në PDK m’u mbyllën shtigjet, me Nismën do të ecim drejt realizimit të objektivave të qytetarëve

Ish-deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Shukri Buja, sot zyrtarisht është bërë pjesë e Nismës për Kosovën. Aderimi i tij në Nisma është bërë përmes një konferencë për medie në selinë e kësaj partie, raporton “Epoka e re”. Buja ka thënë se iu bashkua Nismës pasi në PDK iu mbyllën të …

Më shumë...