Fatmir Grejqevci

Mustafa nuk përjashton mundësinë që LDK-ja të përfshihet në Qeverinë e ardhshme, por pa PDK-në dhe duke e ruajtur pozitën udhëheqëse të Qeverisë

Mustafa nuk përjashton mundësinë që LDK-ja të përfshihet në Qeverinë e ardhshme, por pa PDK-në dhe duke e ruajtur pozitën udhëheqëse të Qeverisë

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se kjo parti nuk do të bashkëqeverisë me Partinë Demokratike të Kosovës. Ai në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë” nuk e ka përjashtuar mundësinë që LDK-ja të përfshihet në Qeverinë e ardhshme, por pa PDK-në dhe duke e ruajtur …

Më shumë...

Përfaqësuesit e koalicionit LAA të bindur se deputetët e tyre nuk do ta votojnë të nominuarin e PAN-it për kryeministër

Përfaqësuesit e koalicionit LAA të bindur se deputetët e tyre nuk do ta votojnë të nominuarin e PAN-it për kryeministër

Përfaqësuesit e të tria subjekteve të koalicionit LDK-AKR-Alternativa janë shprehur kategorikisht të bindur se nuk ka asnjë deputet nga ta që do të bashkëpunojë me PAN-in. Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se nuk s’ka asnjë mundësi që ndonjë deputet i LDK-së të dalë nga Grupi Parlamentar dhe të …

Më shumë...

Daciq: Pavarësisht se Serbia po bën dialog në Bruksel dialogu i brendshëm për Kosovën në Serbi është i rëndesishëm

Shefi i diplomacisë serbe, pavarësisht se Serbia po bën dialog në Bruksel dialogu i brendshëm për Kosovën në Serbi është i rëndesishëm

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq tha sot se përveç dialogut Beograd-Prishtinë, është i rëndësishëm edhe dialogu i brendshëm për Kosovën në Serbi. “Pavarësisht se Serbia po bën dialog në Bruksel, është e rëndësishme që dialogu të jetë edhe brenda shoqërisë sonë, dialogu i faktorëve të ndryshëm shoqërorë dhe shkencorë”, …

Më shumë...

Rama: Duam që anëtarët e qeverisë të paraqiten në interpelancë edhe me njerëzit e zakonshëm!

Rama: Duam që anëtarët e qeverisë të paraqiten në interpelancë edhe me njerëzit e zakonshëm!

Kryeministri Edi Rama, në një dëgjesë me banorët e Librazhdit, deklaroi se takimet që po bën në mbarë vendin nuk janë “fushatë post-zgjedhore për të krijuar idenë se jemi afër popullit, por një përpjekje për një formë të re qeverisjeje”. “Duam që të jetë një qeveri koalicioni me njerëzit e zakonshëm …

Më shumë...

Didier Chabert: Franca do ta njoh secilin qeveri që do të zgjedhet nga Kuvendi i Kosovës dhe në bazë të Kushtetutës së sajë

Didier Chabert: Franca do ta njoh secilin qeveri që do të zgjedhet nga Kuvendi i Kosovës dhe në bazë të Kushtetutës së sajë

Ambasadori i Francës në Kosovë, Didier Chabert, ka thënë se populli i Kosovës ka organizuar zgjedhje të mira dhe për këtë duhet të vlerësuar. “Tani kemi parlamentin e ri dhe atij i takon ta formojë qeverinë. Franca do ta njoh secilin qeveri që do të zgjedhet nga Kuvendi i Kosovës dhe …

Më shumë...

Universiteti i Prishtinës pranon vetëm 6800 studentë, derisa pritet të konkurrojnë mbi 12.000 maturantë

Universiteti i Prishtinës

Vetëm gjatë katër ditëve të para të shpalljes së konkursit për pranim në vitin e parë akademik, në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” kanë konkurruar mbi 12 mijë maturantë, derisa është planifikuar të pranohen rreth 6800 studentë. Konkursi është i hapur deri të hënën e ardhshme. Mbi 12 mijë kandidatë kanë …

Më shumë...

Nënkryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka bërë të ditur se kolicionin e ka  mbështetjen e nevojshme nga ana e deputetëve për ta votuar Qeverinë Haradinaj.

Memli Krasniqi: Është mirë të kthehemi edhe njëherë të qytetarët dhe ta marrim vlerësimin e tyre

Nënkryetari i PDK-së, Memli Krasniqi, ka bërë të ditur se kolicionin e ka  mbështetjen e nevojshme nga ana e deputetëve të Kuvendit të Kosovës për ta votuar Qeverinë Haradinaj. Ai ka thënë se seanca konstituive mund të mbahet javën e ardhshme dhe, sipas tij, s’do të humbet aspak kohë nga seanca …

Më shumë...

Sot me aktivitete fetare e përkujtimore shënohet Dita e Teqes Bektashiane të Gjakovës

Shënohet Dita e Teqes Bektashiane të Gjakovës

Sot shënohet Dita e Teqes Bektashiane të Gjakovës. Kjo datë korrespondon me përvjetorin e dhjetë të përurimit të objektit të ri të teqes, që u rindërtua pasi objekti i vjetër ishte cak i djegieve e shkatërrimeve të pushtuesit serb më 1999. Pjesëmarrës do të jetë shenjtëria e tij, Kryegjyshi botëror bektashi, …

Më shumë...

Welt: BE, pasi ka “marrë” Kroacinë e Slloveninë po pretendon ta krijojë një Jugosllavi të re në Ballkan

Welt: BE synon krijimin e mini-Jugosllavisë në Ballkan

Me rastin e samitit në Trieste, i cili mblodhi liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor, gazeta gjermane “Welt” shkruan se Bashkimi Evropian në Ballkan dëshiron që të krijojë një mini-Jugosllavi të re. Samiti në Trieste mblodhi vendet e Ballkanit Perëndimor, si dhe liderët e Gjermanisë, Francës, Italisë. Në artikull thuhet …

Më shumë...

Pajaziti, Dedës: S’ka gjykatë që mund ta dënojë luftën çlirimtare të UÇK-së

Zenun Pajaziti, thotë se partnerët e koalicionit qeverisës shpejt do ta gjejnë zgjidhjen e duhur për çështjen e taksës

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Zenun Pajaziti, ka reaguar ndaj deklaratës së deputetit Ilir Deda, i cili ka thënë se PAN-i do të goditët më së shumti nga Gjykata Speciale. Pajaziti ka thënë se nuk ka gjykatë që mund ta dënojë luftën çlirimtare të UÇK-së. Ai ka shkruar në profilin …

Më shumë...

Haradinaj takon ambasadorin hungarez, bisedojnë për formimin e institucioneve

Haradinaj takon ambasadorin hungarez, bisedojnë për formimin e institucioneve

Kandidati për kryeministër nga koalicioni PAN Ramush Haradinaj ka pritur sot në një takim ambasadorin e Hungarisë Laszlo Markus. Me ambasadorin hungarez ai ka shkruar se ka biseduar për krimin e institucioneve të Kosovës. “Sot prita në takim ambasadorin e Hungarisë në Kosovë, Laszlo Markusz, me të cilin bisedova për …

Më shumë...

Hoxhaj për Reuters: Kosova e shmangi unionin doganor

Hoxhaj për Reuters: Kosova e shmangi unionin doganor

Diskutimet e muajve të fundit pë formimin app jo të unionit doganor kanë marrë fund në Trieste të mërkurën në takimin të liderëve të Ballkanit. Ministri Hoxhaj i ka thënë Reuters se qeveria e Kosovës ka arritur ta shmangë projektin për union doganor në Ballkan, i cili do ta dëmtonte shumë …

Më shumë...

Qeveria e re ta vazhdojë konsensusin nacional në raport me BE-në

Qeveria e re ta vazhdojë konsensusin nacional në raport me BE-në

Njohësi i integrimeve evropiane, profesori Avni Mazreku, ka vlerësuar se Qeveria e re e Kosovës duhet ta vazhdojë konsensusin nacional në raport me agjendën evropiane. Në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, ai ka thënë se kjo është e rëndësishme për përshpejtimin e rrugës së Kosovës drejt BE-së. “Spektri politik …

Më shumë...

Qendra për Arsim e Kosovës hap projektin për rritjen e aftësive lexuese tek fëmijët e klasave të para

KEC hap projektin për rritjen e aftësive lexuese tek fëmijët e klasave të para

Qendra për Arsim e Kosovës, mban sot konferencë, me rastin e hapjes së projektit që ka për qëllim rritjen e aftësive lexuese tek fëmijët e klasave të para. Për të arritur këtë do të pajisen 800 shkolla më 3700 sete librash atraktive, nga të cilat do të përfitojnë 48000 fëmijë …

Më shumë...

Cyril Muller thotë se ritja ekonomike në Kosovë, është rezultat i lidershipit të Mustafës

Muller: Rritja ekonomike në Kosovë, rezultat i lidershipit të Mustafës

Kryeministri, Isa Mustafa, në Trieste ka zhvilluar një takim me zëvendës presidentin e Bankës Botërore për Evropë dhe Azi Qendrore, Cyril Muller, me të cilin ka biseduar për të arriturat e vendit tonë në zhvillimin ekonomik si rezultat i reformave fiskale dhe qeverisjes së fokusuar në zhvillimin ekonomik. Mustafa me …

Më shumë...

Isa Mustafa: Kosova mund të përfitojë në disa fusha me praninë e saj në këtë samit

Mustafa nuk përjashton mundësinë që LDK-ja të përfshihet në Qeverinë e ardhshme, por pa PDK-në dhe duke e ruajtur pozitën udhëheqëse të Qeverisë

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, i cili mori  pjesë në Samitin e Triestes, ka thënë se takimet që ka zhvilluar janë të një rëndësie të veçantë, pasi është një prezencë e shteteve më të rëndësishme të vendeve evropiane dhe kryeministrave të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Në një intervistë për RTK, …

Më shumë...