Fatmir Grejqevci

Kryeministri shqiptar, Edi Rama dhe homologu i tij maqedonas, Zoran Zaev kërkojnë integrim të shpejtë në BE

Kryeministri shqiptar, Edi Rama dhe homologu i tij maqedonas, Zoran Zaev kërkojnë integrim të shpejtë në BE

Bashkimi Evropian seriozisht të konsiderojë aspiratën e Ballkanit Perëndimor për t’u bërë pjesë e saj, sa nuk është bërë vonë! Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev dhe homologu i tij shqiptar, Edi Rama në emisionin “Okruzhenje”shpalosën argumentet pse BE-ja duhet ta mbajë rajonin në kthetrat e saj tyre. Shpresoj se e …

Më shumë...

Lekaj: Koalicioni PAN i ka siguruar numrat e nevojshëm për të krijuar Qeverinë e re

Pal Lekaj thotë së shkuarja në zgjedhje e vendit për çështjen e kryetarit të Kosovës nuk ofron zgjidhje

I nominuari për kryeministër Ramush Haradinaj, tashmë ka siguruar numrin e nevojshëm të deputetëve, të cilët do ta votojnë krijimin e qeverisë së re të drejtuar nga ai, thonë përfaqësuesit e koalicionit PAN. Pal Lekaj, nënkryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, thotë për Radion Evropa e Lirë, se Haradinaj nuk iu …

Më shumë...

Klosi: Të ristrukturohet thellë administrata, të ndërtojmë së pari besimin e qytetarit tek shteti

Klosi: Të ristrukturohet thellë administrata, të ndërtojmë së pari besimin e qytetarit tek shteti

Drejtuesi politik i Qarkut Berat,  Blendi Klosi ka vijuar turin e dëgjesave me qytetarët në Sinjë, nga ku u shpreh se në kētë mandat qeverisës, do të vendoset një raport i ri mes qytetarit dhe shtetit. “Raporti i ri që po kërkohet të vendoset përmes një ristrukturimi të thellë të …

Më shumë...

Kandidati për kryetar të Partisë Demokratike, Eduard Selami: Basha mendon për karrigen, jo për PD-në

Kandidati për kryetar të Partisë Demokratike, Eduard Selami: Basha mendon për karrigen, jo për PD

Në vijim të turit elektoral me demokratët e Elbasanit, Librazhdit, Belshit, Përrenjasit dhe Gramshit, kandidati për kryetar të Partisë Demokratike, Eduard Selami kërkoi që listat e votuesve të jenë të hapura për të gjithë në mënyrë që zgjedhjet e 22 korrikut të jenë transparente.”Hajde ta bëjmë sa më të mirë …

Më shumë...

Deputetja e Kuvendit të Kosovës Hadergjonaj: Prapë ‘lufta’ politike po ngulfat ekonominë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës Hadergjonaj: Prapë ‘lufta’ politike po ngulfat ekonominë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), e cila në legjislaturën e fundit të Kuvendit ka qenë edhe nënkryetare e parë e Komisionit për Buxhet dhe Financa, ka thënë se sërish ‘lufta’ politike është duke e ngulfatur ekonominë. Hadergjonaj ka shkruar në llogarinë e vet …

Më shumë...

Ahmeti kërkon durim, xhamia do të ndërtohet, por detyra e Komunës është që të zbatojë ligjin

Shpend Ahmeti i Vetëvendosjes është zgjedhur kryetar i Komunës së Prishtinës edhe për një mandat

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka folur për xhaminë e cila do të ndërtohet në lagjen “Dardania” në Prishtinë. “Per PDK dhe satelitet e saj: Sabër! Qe një muaj shkoni nëpër ambasada dhe na akuzoni si “islamista”. Tash boheni kinse të mërzitur për Xhaminë e Madhe. Zgjedheni kah po doni …

Më shumë...

Osmani: Qëllimi është që PDK të shkoj në opozitë, por nuk është e lehtë të bëhet koalicion me Vetëvendosjen

Femra më e votuar në Kosovë dhe njëra nga deputetët më të votuar në Kuvendin e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se është pro kontaktit dhe bisedave me Vetëvendosjen, përkundër përjetimeve jo të këndshme që kanë me këtë parti për disa vite. “Por, qëllimi është që PDK të dërgohet në opozitë”, …

Më shumë...

Serbia ka filluar me të madhe lobimin në mesin e shteteve anëtare të Interpolit për të parandaluar anëtarësimin e Kosovës

Interpol

Serbia ka nisur me të madhe lobimin në mesin e shteteve anëtare që të parandalojë anëtarësimin e Kosovës në Interpol. Siç shkruan gazeta Blic, Serbia ka formuar grupin punues, i cili përbëhet nga Ministria e Punëve të Jashtme, Ministria e Punëve të Brendshme dhe e ashtuquajtura Zyrë për Kosovën. Burime …

Më shumë...

Profesori i Instituti të Uashingtonit Cato, Ted Carpenter: SHBA dëshiron në masë të madhe të kufizojë, dhe të eliminojë ndikimin rus në Ballkan

Profesori i Instituti të Uashingtonit Cato, Ted Carpenter: SHBA dëshiron në masë të madhe të kufizojë, dhe të eliminojë ndikimin rus në Ballkan

Profesori i Instituti të Uashingtonit Cato, Ted Carpenter, ka thënë se pret që ulja e tensioneve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë të jetë njëra ndër temat e diskutimeve ndërmjet zëvendës presidentit amerikan Mike Pence dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiq në SHBA. Ai ka thënë për mediat serbe se Shtetet e Bashkuara …

Më shumë...

Mogherini: Në Trieste është dërguar porosia e qartë, se dyert e BE-së janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës

Federica Mogherini thotë nëse Ballkani Perëndimor nuk hynë në BE, kjo e fundit do të pendohet

Në samitin e Ballkanit Perëndimor në Trieste është dërguar porosia e qartë, se dyert e Bashkimit Evropian janë të hapura për Ballkanin dhe se duhet vazhduar rrugën drejt Evropës së bashkuar. Kështu ka porositur shefja e diplomacisë evropiane Federica Mogherini përmes një shkrimi në bllogun e saj. Ajo thotë se …

Më shumë...

NATO dhe vendet partnere mbajnë stërvitje ushtarake në Rumani

NATO dhe vendet partnere mbajnë stërvitje ushtarake në Rumani

Rreth 5 mijë ushtarë nga NATO dhe vendet partnere po marrin pjesë sot në stërvitjet ushtarake në Rumani, të cilat po i përcjellin nga afër zyrtari i lartë i Aleancës Veri-atlantike Petr Pavel dhe presidenti i Rumanisë Klaus Johanis. Para stërvitjeve të sotme, të cilat mbahen në poligonin e shenjëtarisë …

Më shumë...

Mustafa nuk përjashton mundësinë që LDK-ja të përfshihet në Qeverinë e ardhshme, por pa PDK-në dhe duke e ruajtur pozitën udhëheqëse të Qeverisë

Mustafa nuk përjashton mundësinë që LDK-ja të përfshihet në Qeverinë e ardhshme, por pa PDK-në dhe duke e ruajtur pozitën udhëheqëse të Qeverisë

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se kjo parti nuk do të bashkëqeverisë me Partinë Demokratike të Kosovës. Ai në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë” nuk e ka përjashtuar mundësinë që LDK-ja të përfshihet në Qeverinë e ardhshme, por pa PDK-në dhe duke e ruajtur …

Më shumë...

Përfaqësuesit e koalicionit LAA të bindur se deputetët e tyre nuk do ta votojnë të nominuarin e PAN-it për kryeministër

Përfaqësuesit e koalicionit LAA të bindur se deputetët e tyre nuk do ta votojnë të nominuarin e PAN-it për kryeministër

Përfaqësuesit e të tria subjekteve të koalicionit LDK-AKR-Alternativa janë shprehur kategorikisht të bindur se nuk ka asnjë deputet nga ta që do të bashkëpunojë me PAN-in. Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se nuk s’ka asnjë mundësi që ndonjë deputet i LDK-së të dalë nga Grupi Parlamentar dhe të …

Më shumë...

Daciq: Pavarësisht se Serbia po bën dialog në Bruksel dialogu i brendshëm për Kosovën në Serbi është i rëndesishëm

Shefi i diplomacisë serbe, pavarësisht se Serbia po bën dialog në Bruksel dialogu i brendshëm për Kosovën në Serbi është i rëndesishëm

Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq tha sot se përveç dialogut Beograd-Prishtinë, është i rëndësishëm edhe dialogu i brendshëm për Kosovën në Serbi. “Pavarësisht se Serbia po bën dialog në Bruksel, është e rëndësishme që dialogu të jetë edhe brenda shoqërisë sonë, dialogu i faktorëve të ndryshëm shoqërorë dhe shkencorë”, …

Më shumë...

Rama: Duam që anëtarët e qeverisë të paraqiten në interpelancë edhe me njerëzit e zakonshëm!

Rama: Duam që anëtarët e qeverisë të paraqiten në interpelancë edhe me njerëzit e zakonshëm!

Kryeministri Edi Rama, në një dëgjesë me banorët e Librazhdit, deklaroi se takimet që po bën në mbarë vendin nuk janë “fushatë post-zgjedhore për të krijuar idenë se jemi afër popullit, por një përpjekje për një formë të re qeverisjeje”. “Duam që të jetë një qeveri koalicioni me njerëzit e zakonshëm …

Më shumë...

Didier Chabert: Franca do ta njoh secilin qeveri që do të zgjedhet nga Kuvendi i Kosovës dhe në bazë të Kushtetutës së sajë

Didier Chabert: Franca do ta njoh secilin qeveri që do të zgjedhet nga Kuvendi i Kosovës dhe në bazë të Kushtetutës së sajë

Ambasadori i Francës në Kosovë, Didier Chabert, ka thënë se populli i Kosovës ka organizuar zgjedhje të mira dhe për këtë duhet të vlerësuar. “Tani kemi parlamentin e ri dhe atij i takon ta formojë qeverinë. Franca do ta njoh secilin qeveri që do të zgjedhet nga Kuvendi i Kosovës dhe …

Më shumë...