Fatmir Grejqevci

Gjermania kërkon nga Ivanov t`ia jap mandatin menjëherë shumicës parlamentare

Gjermania kërkon nga Ivanov t`ia jap mandatin menjëherë shumicës parlamentare

Kryetari i Maqedonisë duhet menjëherë t’ia jap mandatin shumicës parlamentare dhe t’i jap fund krizës politike të krijuar, ka thënë ministri i jashtëm gjerman Zigmar Gabriel. “Mendoj se është e nevojshme që edhe njëherë t’i kërkohet presidentit Ivanov dhe nga partitë parlamentare që të mundësojnë formimin e qeverisë dhe t’i …

Më shumë...

Ambasadori Delawie: Ushtria do të bëhet por me ndryshime kushtetuese

Ambasadori Delawie: Ushtria do të bëhet por me ndryshime kushtetuese

Ambasadori Greg Delawie deklaroi se SHBA-të dhe Kosova kanë një lidhje të posaçme. Ai në Forumin Fol Hapur foli për sistemin e drejtësisë, luftën kundër korrupsionit dhe krijimin e ushtrisë së Kosovës. Delawie tha se shteti i tij  ka investuar shumë në ndërtimin e FSK-së deri në këtë nivel të …

Më shumë...

Hyseni: Kemi policinë më të mirë, por nuk garantojmë se nuk do të ketë sulme terroriste

Hyseni: Kemi policinë më të mirë, por nuk garantojmë se nuk do të ketë sulme terroriste

Kosova ka treguar vullnet dhe përkushtim për të luftuar ekstremizmin dhe radikalizmin e dhunshëm, ka deklaruar ministri i Brendshëm, Skender Hyseni gjatë një ligjërate para studentëve të Universitetit Amerikan në Kosovë. Ndër të tjera ai theksoi se Kosova e ka një polici të shkëlqyeshme, por askush nuk mund të garantojë se …

Më shumë...

Haradinaj: Të ndërpritet dialogu, t’u bëjmë me dije Serbisë e BE-së se nuk mund të luajnë me qytetarët e Kosovës

Daut Haradinaj: Faik Fazliu është pa gjymtyrë sepse i ka humbur në luftë, duhet pasur kujdes me këtë kategori

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, ka thënë se jemi për përmirësimin e marrëdhënieve me shtetin e Serbisë, por jo vetëm Kosova duke dhënë, e duke mos marrë asgjë nga pala tjetër. “Janë arritur një varg marrëveshjesh që nga pala kosovare janë implementuar gati të gjitha, ndërsa nga Serbia asnjë”, ka …

Më shumë...

Reagon Thaçi, bllokimi i rrugëve është bllokim i rrugëve të Kosovës në botë

Thaçi paralajmëron edhe kompromisin e fundit, më të madhin, faljen e veriut të Kosovës, Serbisë

Kryetar i Kosovës, Hashim Thaçi, me anë të një ka reaguar ndaj bllokimit të disa rrugëve të vendit nga qytetarët, për shkak të paralajmërimit të vizitës të një delegacioni nga Serbia për fushatë në shtetin tonë. “Bllokimi i rrugëve brenda në Kosovë është bllokim i rrugëve të Kosovës në botë. …

Më shumë...

Bashkimit Evropian i vjen keq për anulimin e vizitave të zyrtarëve serbë në Kosovë

Bashkimit Evropian i vjen keq për anulimin e vizitave të zyrtarëve serbë në Kosovë

Bashkimi Evropian është duke i vështruar zhvillimet në veri të Kosovës me theks të veçantë vizitat e politikanëve serbë në prag të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahen të  dielën. Ndërkohë, sot kryeministri serb Aleksandër Vuçiq, ka dashur të vijë në Leposaviq por e ka anuluar vizitën e tij si …

Më shumë...

Veseli: Diplomacia duhet të bëhet promovuesi kryesor i mundësive ekonomike të Kosovës

Veseli: Diplomacia duhet të bëhet promovuesi kryesor i mundësive ekonomike të Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, foli në konferencën “Diplomacia ekonomike e Kosovës ‘Made in Kosova’”, në të cilën po marrin pjesë ambasadorë të Kosovës, ministra dhe përfaqësues të bizneseve vendore. Më ç’rast ai tha se zhvillimi ekonomik është faktori kyç me të cilin ndërlidhen proceset e tjera. Vetëm …

Më shumë...

Kryeministri shqiptar Edi Rama nderohet në Francë “Komandant i Legjionit të Nderit”

Kryeministri shqiptar Edi Rama nderohet në Francë “Komandant i Legjionit të Nderit”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është nderuar në Francë nga kryetari i këtij shteti François Hollande me titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”. Titulli i është dhënë kreut të ekzekutivit të Shqipërisë nga kryetari i Francës. Këtë medale të nderit e ka publikuar vetë Rama, ku është shprehur i nderuar …

Më shumë...

Deputetët e Kuvendit të Kosovës paguhen sa pesë paga mesatare në vend

Të mërkurën të mbahet seanca e jashtëzakonshme me kërkesë të Grupit Parlamentar të LDK-së

Paga mesatare në Kosovë ende është në intervalin në mes 130 deri 400 euro, për dallim nga deputetet që i marrin pesëfish më shumë pagë mujore rreth 1500 euro, por gëzojnë edhe të drejta shtesë materiale për çdo aktivitet të tyre. Për dy seanca gjatë muajit, ata i marrin 240 …

Më shumë...

Hoxhaj: Tregu i përbashkët rajonal, ide e Serbisë për të dominuar Ballkanin

Hoxhaj: Tregu i përbashkët rajonal, ide e Serbisë për të dominuar Ballkanin

Tregu i përbashkët evropian i propozuar nga kryeministri serb Aleksandër Vuçiç, ndonëse është përkrahur nga vendet tjera të Ballkanit, përfshirë këtu edhe Shqipërinë, ka hasur në kundërshtim të Qeverisë së Kosovës. Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj,  në një konferencë për shtyp, tha se çdo treg i propozuar që të zhvillohet …

Më shumë...

Kusari-Lila: Koalicioni qeverisës PDK-LDK, i ka lenë anash problemet e rëndësishme të qytetarëve

Kusari-Lila: Koalicioni qeverisës PDK-LDK, i ka lenë anash problemet e rëndësishme të qytetarëve

Themeluesja e partisë Alternativa njëherësh kryetare e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, në një intervistë për gazetën “Epoka e re” me ç’rast ka thënë se koalicioni qeverisës PDK-LDK është jo efikas ngase i ka lënë padorësh problemet e rëndësime të qytetarëve të Kosovës. “Koalicioni është marrë vetëm me demarkacionin dhe …

Më shumë...

Vazhdojnë protestat sllavo-maqenodase kundër platformës shqiptare në Maqedoni

Vazhdojnë protestat sllavo-maqenodase kundër platformës shqiptare në Maqedoni

Kanë vazhduar protestat sllavo-maqedonase edhe gjatë ditës se marte kundër platformës shqiptare. Ndër të tjera ata kërkojnë nga subjektet politike maqedonase që të mos nënshtrohen ndaj platformës së Tiranës. Protestat në Shkup filluan si zakonisht para Qeverisë për të vazhduar para Kuvendit dhe për të përfunduar para selisë së LSDM-së.

Më shumë...

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës nesër proteston

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës nesër proteston

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka njoftuar se nesër me datë 29 Mars 2017 e mërkurë do të mbahet një protestë e para paralajmëruar edhe me herët para të gjitha institucioneve shëndetësore të Kosovës. Sindikata ka bërë të ditur së gjatë protestës do të shpalosen kërkesat e tyre …

Më shumë...

Ambasadori i OSBE-së: Bojkoti i zgjedhjeve dëmton Shqipërinë por edhe opozitën, prandaj dialogoni për ta zgjidhur krizën

Ambasadori i OSBE-së: Bojkoti i zgjedhjeve dëmton Shqipërinë por edhe opozitën, prandaj dialogoni për ta zgjidhur krizën

Ambasadori i OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchardt, ka deklaruar se bojkoti i paralajmëruar i zgjedhjeve të qershorit nga opozita do ta dëmtonte rëndë Shqipërinë, por edhe vetë Partinë Demokratike. Ai thekson se me anë të dialogut duhet të zgjidhen problemet e jo më kërcënime e bojkotime. “Besoj fuqimisht që shqiptarët meritojnë zgjedhje …

Më shumë...

Masakra e Izbicës mësim për tragjedinë dhe krenarinë e kombit tonë

Masakra e Izbicës mësim për tragjedinë dhe krenarinë e kombit tonë

Në Izbicë të Skenderajt u shënua 18 vjetori i masakrës, ku në këtë vend janë masakruar rreth 150 banorë të kësaj ane dhe fshatrave përreth me datën 28 mars të vitit 1999. Kjo masakër vlerësohet të jetë njëra ndër krimet më mizore dhe me të mëdha që kanë bërë forcat …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama në Francë, do të takohet me kryeministrin Cazeneuve

Rama

Kryeministri shqiptar Edi Rama, përmes një postimi ka bërë të ditur së sot do të ndodhet në Francë për një vizitë njëditore me ç’rast do ta takoj homologun e tij francez, Cazeneuve. “Gjithnjë kënaqësi rikthimi në Paris. Një program i ngjeshur njëditor me biznesin, median dhe kryeministrin e Francës, Bernard …

Më shumë...