Fatmir Grejqevci

Ymeri: Me ratifikimin e demarkacionit hidhet poshtë edhe shkenca

Krijimi i fondit zhvillimor është masa e parë që do të ndërmarrë koalicioni AAK-PSD gjatë qeverisjes së ardhshme

Kryetari i Vetëvendosjes Visar Ymeri ka thënë se po bëhen 1 vit e 8 muaj që kur është nënshkruar e Marrëveshje për demarkacion me Malin e Zi dhe që atëherë numri i kundërshtarëve të saj, për shkak të dëmeve të saj, vetëm sa ka shkuar duke u rritur. “205 mijë …

Më shumë...

Eurostat: Shqipëria renditet në vendin e 30-të për prodhimin e drithit

Eurostat: Shqipëria renditet në vendin e 30-të për prodhimin e drithit

Të dhënat e Eurostat tregojnë se Shqipëria renditet në vendin e 30-te në Evropë, sa i përket prodhimit të drithit. Në krahasim me vendet e tjera të rajonit, ajo lë pas Malin e Zi por edhe Kosovën. Prodhimi përkon me potencialin që ofron vendi ynë, duke qenë se është po ashtu …

Më shumë...

Hoxhaj: Gjermania mbështet Kosovën në procesin e integrimeve

Hoxhaj: Gjermania mbështet Kosovën në procesin e integrimeve

Shefi i diplomacisë kosovare, Enver Hoxhaj ka pritur të enjten në takim homologun e tij gjerman Sigmar Gabriel me të cilin kanë biseduar për procesin e integrimit të Kosovës në Bashkimin Evropian. Ministri Hoxhaj duke falënderuar homologun e tij gjerman për përkrahjen e vazhdueshme, ka thënë se Gjermania mbetet një partner …

Më shumë...

Dy oficerë të FSK-së diplomojnë në Akademinë Mbretërore të Britanisë së Madhe

Dy oficerë të FSK-së diplomojnë në Akademinë Mbretërore të Britanisë se Madhe

Sot në Akademinë Ushtarake Mbretërore në Sandhurst të Britanisë së Madhe po mbahet ceremonia ushtarake “Parada e Sovranit”. Në Akademi sot diplomojnë edhe dy kadetë të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Në këtë ceremoni po merr pjesë edhe kryetari i Kosovës Hashim Thaçi. “Drejtpërdrejt  nga ceremonia ushtarake “Parada e Sovranit” në …

Më shumë...

Mantovaneli: Banka Botërore e gatshme ta ndihmojë Kosovën

Mantovaneli: Banka Botërore e gatshme ta ndihmojë Kosovën

Përfaqësuesi i Bankës Botërore për Kosovë Marco Mantovaneli gjatë takimit me palët e përfshira të projekteve përkatëse që financohen përmes huamarrjes nga ky institucion financiar ka deklaruar se jemi të gatshëm që ta ndihmojë Kosovën në fusha të ndryshme të cilat ndikojnë në zhvillimin e saj. Në këtë takim të …

Më shumë...

Daniel Serwer: Vlerëson iniciativën e Thaçit për transformimin e FSK-së, themelimi i ushtrisë së Kosovës është vonuar për disa vite

Daniel Serwer: NATO-ja po mbështet fuqishëm Beogradin, kundër krijimit të Ushtrisë së Kosovës

Njohësi i çështjeve të Ballkanit, Daniel Serwer, e vlerëson nismën e Thaçit për ta transformuar FSK-në në ushtri. Ai ka thënë se themelimi i ushtrisë së Kosovës, është vonuar për disa vite. “Unë nuk e di pse ka ndodhur. Duhet të kemi të qartë se KFOR-i nuk do të qëndrojë …

Më shumë...

Zëvendëspresidenti i Konfederatës Evropiane të Veteranëve të Luftës, Astrit Leka: Franca të mos gabojë, Haradinaj duhet të lirohet

Zëvendëspresidenti i Konfederatës Evropiane të Veteranëve të Luftës, Astrit Leka: Franca të mos gabojë, Haradinaj duhet të lirohet

Zëvendëspresidenti i Konfederatës Evropiane të Veteranëve të Luftës, Astrit Leka, ka bërë të ditur se para datës 27 prill, do t’i dërgoi një letër kryetarit të Francës, François Hollande, në lidhje me rastin e ndalimit të ish-kryeministrit dhe  ish-komandantit të UÇK-së Ramush Haradinajt. Ai ka thënë se ka raporte të mira …

Më shumë...

Ushtrimi “Shpata e argjendtë” i bashkon institucionet e sigurisë

Tre oficerë të rinj të FSK-së nisen për trajnim profesional në Mbretërinë e Bashkuar

Sot përfundon ushtrimi i përbashkët fushor i quajtur “Shpata e argjendtë” në mes KFOR-it, EULEX-it, Policisë e Kosovës dhe Forcës se Sigurisë së Kosovës i cili përbëhet nga një ushtrim lëvizës me pesë skenarë të ndryshëm ushtrimesh në korsi të ndara. Ky ushtrim ka filluar me 7 prill, me ç’rast …

Më shumë...

Vjosa Osmanit nuk u lejua të flasë në Këshillin e përgjithshëm të LDK-së

Vjosa Osmani, premton qeverisje të mirë, sundim të ligjit, zhvillim ekonomik, punësim, arsim cilësor

Vjosa Osmanit deputete e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, nuk i është dhënë fjala në mërkurën gjatë mbledhjes se Këshillit të përgjithshëm të kësaj partie, me ç’rast është diskutuar për zgjedhjet lokale dhe demarkacionin. Ajo pas mbledhjes së Këshillit, pohoi se nuk i është dhënë fjala, po ashtu …

Më shumë...

Krasniqi: Ata që po i frikësohen dështimit të mocionit, të frikësohen nga dështimi i shtetit

Jakup Krasniqi

Ish kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, në lidhje me iniciativën e Nismës për Kosovë për mocion ndaj Qeverisë, ka shkruar se “atyre që po i frikësohen dështimit të Mocionit, po u them: Frikësohuni nga dështimi i shtetit”. Arsyet për Mocionin e mosbesimit të Qeverisë Mustafa janë: 1. Marrëveshjet e DËMSHME …

Më shumë...

BE paralajmëron Poloninë dhe Hungarinë që të pranojnë migrantët

BE paralajmëron Poloninë dhe Hungarinë që të pranojnë migrantët

Komisioni Evropian ka paralajmëruar të mërkurën Poloninë dhe Hungarinë që të pranojnë azilkërkuesit ashtu siç parasheh plani i BE-së për migrantët dhe nëse këtë kërkesë e refuzojnë qeveritë e tyre, rrezikojnë që kundër tyre të merren masa ligjore. Varshava dhe Budapesti refuzuan skemën e shpërndarjes së 160.000 migrantëve nga Italia dhe …

Më shumë...

Lopatka: Ballkani Perëndimor nuk duhet të rrëshqasë në destabilitet

Lopatka: Ballkani Perëndimor nuk duhet të rrëshqasë në destabilitet

Ballkani Perëndimor nuk duhet të rrëshqasë në destabilitet, pasi që BE-ja për shkak të ngjarjeve siç është Brexit aktualisht është e preokupuar vetëm me veten, kanë paralajmëruar të mërkurën në Vjenë deputetët e Partisë Popullore të Austrisë. Shefi i grupit parlamentar të kësaj partie, Rajnhold Lopatka tha në konferencën për media …

Më shumë...

Më 24 prill në Vlorë mbahet mbledhja e përbashkët në mes Qeverisë se Shqipërisë dhe Qeverisë se Kosovës

Më 24 prill në Vlorë mbahet mbledhja e përbashkët në mes Qeverisë se Shqipërisë dhe Qeverisë se Kosovës

Më 24 prill në Vlorë do të mbahet mbledhja e përbashkët e radhës në mes të dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Kosovës është bërë ditur të mërkurën nga ministri i Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati gjatë një konference për shtyp me ministrin e Jashtëm të Kosovës, Enver Hoxhaj, i cili …

Më shumë...

Thaçi në Londër, pjesëmarrës në ceremoninë ushtarake “Parada e Sovranit”

Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Britani të Madhe, ku do marrë pjesë në ceremoninë ushtarake “Parada e Sovranit”, me ç’rast do të pritet me nderime të larta ushtarake. Zyra për Informim e kryetarit të Kosovës, bërë të ditur se Thaçi do të merr pjesë në njërën nga …

Më shumë...

Rama: Shqiptarët për herë të dytë shpëtuan Malin e Zi

Edi Rama falënderoi ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla, që largohet nga detyra pa asnjë konflikt me qeverinë

Me hyrjen në koalicionin qeveritar, shqiptarët për herë të dytë shpëtuan Malin e Zi, pasi me këtë mbështetën aleancën me NATO dhe BE-në, deklaroi kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. “Me hyrjen në pushtet, shqiptarët për herë të dytë shpëtuan Malin e Zi. Herën e parë këtë e bënë me mbështetjen në …

Më shumë...

Meta: Shqipëria e ka për detyrë angazhimin e saj në funksion të njohjeve të Kosovës

Meta: Shqipëria e ka për detyrë angazhimin e saj në funksion të njohjeve të Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës Enver Hoxhaj. Meta e ka vlerësuar bashkëpunimin e ngushtë mes Kuvendit të Shqipërisë dhe atij të Kosovës duke theksuar se Kuvendi mbështet punën e përbashkët të dy Qeverive në funksion të përmirësimit të …

Më shumë...