Fatmir Grejqevci

NATO do t’i bashkohet zyrtarisht koalicionit kundër ISIS-it

Sot ka filluar stërvitja më e madhe ushtarake e NATO-s që nga fundi i Luftës së Ftohtë

NATO ka vendosur t’i bashkohet zyrtarisht koalicionit ndërkombëtar kundër grupit xhihadist të Shtetit Islamik në Irak dhe në Siri, deklaroi një burim diplomatik. SHBA-ja, që drejton këtë koalicion, ka kërkuar që prej më shumë se një viti që Aleanca Atlantike të bëhet anëtare me të drejta të plota. “Vendimi i …

Më shumë...

Rama: Vazhdon takimi me drejtuesit e vendeve anëtare të NATO-s

Rama: Vazhdon takimi me drejtuesit e vendeve anëtare të NATO-s

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shkruar se sot në Bruksel vijon takimi me krerët e shteteve dhe qeverive të vendeve anëtare të NATO-s, me presidentin Trump, kancelaren Merkel, Mbretin e Belgjikës dhe personalitete të tjera. “Ju uroj një ditë të mbarë nga Brukseli ku pas takimeve mbrëmë, me përfaqësuesen …

Më shumë...

Bëhet shpërndarja e certifikatave të dëshmorëve të kombit

​Sot do të nderohen dëshmorët e UÇK-së të Zonës Operative të Shalës Adnan Shyti, Selim Mernica dhe Shemsi Sadiku

Sot në Institutin Albanologjik të Prishtinës mbahet takimi me familjarët e dëshmorëve të kombit. Në këtë takim do të bëhet shpërndarja e certifikatave të dëshmorëve të kombit, të cilët kanë rënë në fushën e nderit për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës para luftës çlirimtare të Kosovës, por që deri më …

Më shumë...

Aksidentohet kryetari i veteranëve të UÇK-së, Hysni Gucati

Aksidentohet kryetari i veteranëve të UÇK-së, Hysni Gucati

Kryetari i Organizatës së Veteranëve të UÇK-së, Hysni Gucati me bashkëpunëtor, kanë pësuar një aksident, ku kanë kaluar me lëndime të lehta. Vetë Gucati e ka bërë këtë të ditur përmes një postimi në Facebook, ku ka njoftuar se kanë kaluar me lëndime të lehta. “Te nderuar Familjar, miq, koleg, …

Më shumë...

Vuçiq: Pothuajse e sigurt se Haradinaj do të jetë kryeministër

Vuçiq

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq deklaroi sonte se është pothuajse e sigurt se Ramush Haradinaj do të jetë kryeministër i Kosovës dhe se kjo, sipas tij, do t’i hapë probleme të shumta Serbisë. “Kjo hap vështirësi të sigurisë, hap probleme për të cilat edhe nuk duhet të flas. Duhet ta …

Më shumë...

Mogherini: Ballkani Perëndimor është rajoni kyç për parandalimin e radikalizmit

Zonja Mogherini kërkon që Kosova dhe Serbia të sigurojnë një mjedis të favorshëm për Dialogun

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini deklaroi para takimit të sotëm joformal të kryeministrave të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bruksel, ku temë kryesore do të jetë bashkëpunimi ndërmjet shteteve në rajon dhe kooperimi i tyre me Bashkimin Evropian.“Kemi parë se Ballkani Perëndimor është rajoni kyç kur bëhet fjalë …

Më shumë...

Arifi, Vetëvendosjes: Kosovës i duhet Ramushi kryeministër

Arifi, Vetëvendosjes: Kosovës i duhet Ramushi kryeministër

Anëtari i Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Avni Arifi, ka reaguar ndaj fyerjeve që përfaqësuesit e Lëvizjes Vetëvendosje! janë duke i bërë në adresë të kandidatit për kryeministër të koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj. Arifi ka shkruar në rrjetin social së Kosovës i duhet Ramushi kryeministër. “Këto fyerjet e zyrtarëve …

Më shumë...

Kanadaja e gatshme të ndihmojë në trajnimin e pjesëtarëve të FSK-së

Kanadaja e gatshme të ndihmojë në trajnimin e pjesëtarëve të FSK-së

Komandanti i FSK–së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, së bashku me sekretarin e përgjithshëm të MFSK–së, Shkelzen Sylaj, priten në takim ambasadorin e Kanadasë, për Kroaci dhe Kosovë, z. Daniel Maksymiuk. Në këtë takim, KOMFSK dhe Sekretari i Përgjithshëm e njoftuan ambasadorin me të arriturat e përgjithshme të MFSK/FSK–së si dhe me …

Më shumë...

Mustafa në darkën e liderëve të rajonit në Bruksel

Mustafa në darkën e liderëve të rajonit në Bruksel

Kryeministri në largim Isa Mustafa, me ftesë të Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, do të marrë pjesë në darkën që shtrohet sot për liderët e Ballkanit Perëndimor në Bruksel. Siç bën të ditur zyra për informim e kryeministrit, në këtë darkë të …

Më shumë...

Statovci- Demaj: BE-ja duhet ta ndihmojë Kosovën

Statovci- Demaj: BE-ja duhet ta ndihmojë Kosovën

Është hapur sot në Prishtinë konferenca internacionale “Sfidat e Integrimit Evropian të Kosovës: bashkëpunimi rajonal dhe marrëdhëniet fqinjësore”. Konferenca është hapur nga zëvendësministrja e Integrimit Evropian, Anila Statovci Demaj së bashku me Michael Linhart, Sekretar Gjeneral i Ministrisë së Evropës, Integrimit dhe Punëve të Jashtme të Austrisë, Nataliya Apostolova, përfaqësuesja …

Më shumë...

Aprovohet Korniza për Partneritet ndërmjet Kosovës dhe BB-së

Aprovohet Korniza për Partneritet ndërmjet Kosovës dhe BB-së

Bordi Ekzekutiv i Bankës Botërore ka aprovuar Kornizën për Partneritet ndërmjet të Republikës së Kosovës dhe Bankës Botërore për periudhën 2017-2021. Ministria e Financave njofton se aprovimi i kësaj kornize është dëshmi e vazhdimit të mbështetjes së fuqishme të Bankës Botërore për Kosovën dhe institucionet e saja. Korniza për Partneritet …

Më shumë...

Hoxhaj: Prioritet i PDK-së është përmbyllja e shtetndërtimit

Hoxhaj: Prioritet i PDK-së është përmbyllja e shtetndërtimit

Zëvendëskryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka qëndruar të martën në takime me strukturat dhe përkrahësit e PDK-së në Shtime dhe në Viti. Në këto takime, Hoxhaj i ka falënderuar pjesëmarrësit për përkrahjen, ndërkohë që ka folur për programin e “Fillimit të Ri” me PDK-në dhe partnerët. Hoxhaj ka …

Më shumë...

50 mijë vullnetarë në aksionin “Ta pastrojmë Kosovën”. Dega e OVL të UÇK-së në Pejë, e mbështet aksionin…

50 mijë vullnetarë në aksionin "Ta pastrojmë Kosovën"

Sot mbahet aksioni për pastrimin e tërë Kosovës, në të cilin do të marrin pjesë mbi 50 mijë vullnetarë të organizatës “Let’s Do It Kosova”. Mbi 200 deponi ilegale të mbeturinave do të pastrohen në aksionin e sotëm, në kuadër të Fushatës “Ta pastrojmë Kosovën” për këtë vit, i cili …

Më shumë...

Haradinaj mbështet ekipin e të rinjve që garojnë për çmimin e NASA-s

Haradinaj mbështet ekipin e të rinjve që garojnë për çmimin e NASA-s

Lideri i AAK-së, i nominuar për kryeministër të Kosovës nga koalicioni PDK-AAK-NISMA, përmes një shkrimi i ka dhënë mbështetje ekipit “Heliox” nga Kosova, që garon për çmimin “People’s Choice”. “Më bën shumë krenar secila arritje e rinisë kosovare në teknologji, shkencë e inovacion. E ardhmja jeni ju. Ekipi ‘Heliox’ i …

Më shumë...

Kryeziu: Isa është për ta shndërruar LDK-në në një Organizatë Bazë të Punës

Kryeziu: Isa është për ta shndërruar LDK-në në një Organizatë Bazë të Punës

Ish nënkryetari i LDK-së, Eqrem Kryeziu përmes një shkrimi në rrjetin social, ka përdor një gjuhë të ashpër ndaj kryetarit të LDK-së, Isa Mustafa, për të cilin thotë se ai është aty për ta luftuar, për ta ndryshuar, e për ta shndërruar Lidhjen Demokratike në një Organizatë Bazë të Punës …

Më shumë...

Mogerini fton Zaevin në darkën me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor

Frederica Mogherini: Bashkimi Evropian pret që Kosova dhe Serbia të shpejtojnë angazhimin e tyre ndaj dialogut

Përfaqësuesja e Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Federika Mogerini ftoi Zoran Zaevin në darkën joformale në Bruksel, si “të përcaktuar për kryeministër”. Ndonëse Zaev është ende vetëm mandatar për formimin e qeverisë së re, ai nesër është ftuar si një nga gjashtë kryeministrat e Ballkanit …

Më shumë...