Fatmir Grejqevci

Remi: Është koha për ndryshime në Qeveri

Remi

Anëtari i kryesisë i PDK-së, Rrustem Mustafa-Remi, thotë se është koha për ndryshim në Qeveri, duke theksuar se shumë ministra jokompetentë kanë bërë që të duket kjo qeverisje pa koncept. “Zgjedhje ose platformë më e mirë qeverisëse!? Performimi i dobët i Qeverisë, i dikastereve me njerëz joadekuatë, shumë ministra jokompetentë në Qeveri, …

Më shumë...

Maloku: Kush garanton se zgjedhjet e parakohshme sjellin stabilitet më të madh politik

Naim Maloku: Korrupsioni, nepotizmi, haraçi, fajdet, sistemi i drejtësisë i degraduar, shëndetësia dhe arsimi janë problemet e Kosovës

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Naim Maloku, nuk është i pajtimit që vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare. Maloku në rrjetin social ka shtruar këtë pyetje: Kush mund të garantojë se zgjedhjet e parakohshme në këto rrethana, me këto raporte ndërpartiake mund të sjellin krijim të menjëhershëm të Qeverisë dhe …

Më shumë...

Bushati: Fitorja e Macron në Francë, një lajm i mirë edhe për Shqipërinë

Ministri, Ditmir Bushati ka filluar vizitën në Kosovë për ta sjellë qëndrimin e Tiranës zyrtare lidhur me kufijtë

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati, e ka uruar Emmanuel Macron i cili nga sot do të jetë Presidenti i ardhshëm i Francës. “Shumë urime Emmanuel Macron për fitoren! Një lajm i mirë për Francën, Europën e natyrisht edhe për ne shqiptarët që aspirojmë të bëhemi pjesë e Bashkimit Europian”, …

Më shumë...

Vetëvendosje: Demarkacioni do të bie bashkë me Qeverinë

Glauk Konjufca thotë se kandidatja e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani është e denjë për kryetare të Kuvendit

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje kanë deklaruar se Demarkacioni me Malin e Zi nuk është problem vetëm për Vetëvendosjen dhe opozita por ka shkaktuar pakënaqësi edhe të deputetëve të pozitës. Glauk Konjufca nga ky subjekt, ka thënë se po bëhen dy vite kur ata kanë dhënë argumentimet e tyre për demarkacionin. …

Më shumë...

Berisha: I gjori Isa Mustafa e ka humbë rrugën në oborrin e vet

Zafir Berisha: Të hipnotizuarit e Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes, vazhdojnë t’i shërbejnë agjendave serbo-ruse

Deputeti i Nismës për Kosovës, Zafir Berisha ka thënë se Isa Mustafës askush nuk do t’i besojë në këtë fushat parazgjedhore. Berisha ka akuzuar Mustafën se forcoi bashkëpunimin me krimit e organizuar dhe kapësit e shtetit kundër të cilëve në fushatën e kaluar kishte “gri lakra gjatë gjithë kohës”. “Deklaratat e I.Mustafës …

Më shumë...

Mustafa: LDK nuk i frikësohet mocionit

Mustafa: LDK nuk i frikësohet mocionit

Kryeministri, Isa Mustafa ka deklaruar se në asnjë rast LDK nuk i frikësohet mocionit dhe nuk kanë pse shqetësohen ndaj asnjë mocioni të askujt. Mustafa i bëri këto komente në shënimin e 27-vjetorit të themelimit të degës së LDK-së në Ferizaj, ku tha se do të marrin vendime që do të …

Më shumë...

OVL e UÇK-së: Komuna e Pejës sulmoi vlerat e luftës

​Sot do të nderohen dëshmorët e UÇK-së të Zonës Operative të Shalës Adnan Shyti, Selim Mernica dhe Shemsi Sadiku

Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Pejë, ka shprehur indinjatën e thellë ndaj disa veprimeve të të institucioneve komunale të Pejës. OVL e UÇK-së në Pejë, nëpërmjet një komunikate, thotë se megjithëse 5 maji si ditë e Dëshmorëve është e miratuar si datë zyrtare edhe nga Kuvendi Komunal Pejë, …

Më shumë...

Nënkryetari i AAK-së Pal Lekaj kujton Betejën e Çabratit

Lekaj: Taksa 100 për qind të vazhdojë, derisa nuk kemi njohje nga Serbia, liberalizim dhe njohje të plotë nga BE-ja

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj ka kujtuar betejën e Çabratit, duke thënë se këto data dhe beteja të mbushura përplot me sakrificë janë shenja të përjetshme që nuk do të na lënë të harrojmë se si u arritën çlirimi, liria dhe pavarësia e Kosovës. Ai ka shkruar …

Më shumë...

Vlahutin:Politika shqiptare do të gjejë mënyra të arsyeshme për t’u dhënë të gjithë qytetarëve shqiptarë të drejtën për të votuar partitë që ata i zgjedhin vetë

Vlahutin:Politika shqiptare do të gjejë mënyra të arsyeshme për t’u dhënë të gjithë qytetarëve shqiptarë të drejtën për të votuar partitë që ata i zgjedhin vetë

Ambasadorja e BE, Romana Vlahutin, për herë të parë komentoi situatën politike në vend, pas anulimit të zgjedhjeve në Kavajë. “Jam absolutisht e sigurt se do të ketë guxim e mençuri të mjaftueshme dhe kurajo në gjithë politikën shqiptare, që të gjenden mënyra të arsyeshme për t’u dhënë gjithë qytetarëve shqiptarë …

Më shumë...

Krasniqi: Vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare

Jakup Krasniqi

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka thënë se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare. Në një opinion të tij, ai ka theksuar se mocioni është mjet demokratik në të gjitha vendet që shquhen me demokraci të konsoliduar, të cilin mund ta përdorë opozita, sa herë …

Më shumë...

Propaganda ruse dhe serbe: Politika e Macronit mbështet Shqipërinë “pak më të madhe”

Emmanuel Macron i kërkon kryetarit turk Erdogan angazhim për ta qetësuar situatën e tensionuar në Mesdheun Lindor

Nëse Emmanuel Macron bëhet kryetar i Francës, planet e tij do të jenë të këqija për serbët, shkruajnë mediat serbe duke cituar Sputnikun rus. “Është e çuditshme se si këtu, të serbët bëhet kampanja mediatike, e tillë që e do Macronin për president”, ka thënë Rome Millosheviq, kryetar i Unionit të …

Më shumë...

Sot është 18 vjetori i “Epopesë së Çabratit”, në të cilën për lirinë e Kosovës u flijuan dhjetëra dëshmorë e martirë

Sot 22 vjet nga “Epopeja e Çabratit”, në të cilën për lirinë e atdheut ranë heroikisht dhjetëra dëshmorë e martirë

Në Gjakovë sot kujtohet 18 vjetori i “Epopesë së Çabratit”, në të cilën për lirinë e Kosovës u flijuan dhjetëra dëshmorë e martirë të kombit. Datat 7, 8 dhe 9 maj, për shumë nga qytetarët e Gjakovës, që atëbotë ishin në qytet, kujtojnë momentet e luftimeve të ashpra mes Brigadës …

Më shumë...

Meta ka ftuar për një vizitë zyrtare në Tiranë, kreun e ri të Kuvendit të Maqedonisë Talat Xhaferin

Ilir Meta

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta të shtunën i ka dërguar ftesë zyrtare kryetarit të Parlamentit të Maqedonisë Talat Xhaferit për të vizituar Shqipërinë. Meta me këtë rast ka shprehur gatishmërinë për zhvillimin e marrëdhënieve ndërmjet dy parlamenteve. “Ju përgëzoj edhe një herë për zgjedhjen dhe ju ftoj në krye të …

Më shumë...

Rama: Ballkani ka më shumë se asnjëherë tjetër nevojë për Evropën por edhe BE nuk ka pasur kurrë më shumë se sot nevojë për Ballkanin

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama deklaroi të shtunën se “Ballkani ka sot mbase më shumë se asnjëherë tjetër nevojë për Europën, por edhe BE nuk ka pasur kurrë më shumë se sot nevojë për Ballkanin”. Kryeministri Rama përshëndeti aktivitetin “Dita e Evropës”, i cili këtë vit u organizua në qytetin e …

Më shumë...

Ministria e Jashtme e Kosovës përgënjeshtroi shkrimet e medieve serbe për grupe të armatosura të shqiptarëve në rajon

Enver Hoxhaj

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës përgënjeshtron shkrimet e ditëve të fundit në mediat serbe, për gjoja futjen e grupeve të armatosura nga Kosova në Maqedoni. Duke mbështetur në informatat e siguruara nga institucionet e sigurisë, informon se se këto shkrime janë të pavërteta, qëllimkëqija dhe tendecioze që kanë …

Më shumë...

Haliti kujton rëniën heroike të luftëtarit të UÇK-së Luan Haradinajt

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti ka kujtuar 20 vjetorin e rënies së ish-ushtrarit të UÇK-së, Luan Haradinaj. “Sot, bëhen 20 vjet nga rënia e njërit nga pjesëtarët e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Luan Haradinaj. Ai ra në krye të detyrës për të ndihmuar grupin për të …

Më shumë...