Brickos

Fatmir Grejqevci

Ministrja Ahmetaj takon ambasadorët e shteteve anëtare të BE-së

Ministrja Ahmetaj takon ambasadorët e shteteve anëtare të BE-së

Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj është takuar  gjatë të martës me ambasadorët dhe shefat e misioneve të shteteve anëtare të BE-së, me të cilët diskutuan për prioritetet kyçe në kuadër të procesit të integrimit evropian, liberalizimin e vizave, zbatimi i MSA-së dhe Agjenda Evropiane e Reformave. Sa i përket …

Më shumë...

Në shënimin e 8-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, vendoset përkrenarja e Skënderbeut në garnizonin “Skënderbej”

Në shënimin e 8-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, vendoset përkrenarja e Skënderbeut në garnizonin “Skënderbej”

Në shënimin e 8-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, gjatë ditës së marte në garnizonin “Skënderbej”, është vendos një skulpturë e përkrenares së heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, vepër e skulptorit Dhionis Dukoli, njoftoi Ministria shqiptare e Mbrojtjes. Gjatë zbulimit të kësaj vepre arti, ishte e pranishme ministrja e …

Më shumë...

Pacolli: Premtuan 250 mijë vende pune, nuk i realizuan

Pacolli: Premtuan 250 mijë vende pune, nuk i realizuan

Kryetari i AKR-së Behxhet Pacolli ka mbajtur të martën një ligjëratë para studentëve të Kolegjit Universum, me temën “Zhvillimi ekonomik, politikat zhvillimore dhe ndërmarrësia e suksesshme”. Ndër të tjerash, ai  para studenteve foli edhe për premtimet e qeverisë aktuale, si dhe për fondet e premtuara që do të themelohen. Sipas …

Më shumë...

Sot 18 vite nga masakra e Rezallës

Sot 18 vite nga masakra e Rezallës

Sot bëhen 18 vite, ku nga ushtria dhe policia serbe u ekzekutuan 98 shqiptarë, banorë të Rezallës dhe fshatrave përreth, nga të cilët 44 ishin të zhdukur. Pas identifikimeve të fundit, janë edhe 16 persona të zhdukur nga ky fshat 8 prej të cilëve janë nga data 5 prill 1999, …

Më shumë...

Rama: E rithekson gatishmërinë për të diskutuar seriozisht me PD-në

Rama: E rithekson gatishmërinë për të diskutuar seriozisht me PD-në

Me anë të një postim gjatë ditës së sotme kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, e ka ritheksuar gatishmërinë e tij për t’u ulur dhe për të biseduar më opozitën në çfarëdo vendi e kohe që ajo dëshiron. “E vlerësoj përpjekjen e bashkëkryetarit të koalicionit qeverisës, Ilir Meta, për të kërkuar …

Më shumë...

Lekaj: Është koha për zgjedhje të parakohshme, pasi që koalicioni qeverisës PDK-LDK nuk po funksionon

Pal Lekaj: Nuk mund të vëni kushte, Kadri Veseli do të jetë kryetar i Kuvendit, qeverinë e formon Ramush Haradinaj

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj, pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit ka thënë se koalicioni qeverisës PDK-LDK nuk po mund ta çojë përpara asnjë proces, prandaj është koha që të shkohet në zgjedhje të parakohshme. “Përgjegjësia i mbetet pozitës e cila i ka 2/3 e votave. Ky …

Më shumë...

Parandalimi i ekstremizmit, është me rëndësi të madhe për Kosovën

Parandalimi i ekstremizmit, është me rëndësi të madhe për Kosovën

Ministria e Punëve të Brendshme në bashkëpunim me Komunën e Gjilanit, Ambasadën italiane dhe UNDP-në, në Kosovë, kanë nënshkruar Memorandumin e Mirëkuptimit për angazhimin e komunitetit në fushën e parandalimit të radikalizmit. Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, tha se është përzgjedhur komuna e Gjilanit që të jetë e …

Më shumë...

Kriza politike në Shqipëri: Ambasadori Lu dhe ambasadorja Vlahutin në Tiranë e takojnë Jozefina Topallin

Kriza politike në Shqipëri, ambasadori i SHBA-ve dhe ambasadorja e BE-së në Tiranë e takojnë Jozefina Topallin

Ambasadori i Amerikës në Tiranëm Donald Lu dhe ambasadorja e BE-së, Romana Vlahutin, kanë hyrë në një takim me deputeten e Partisë Demokratike, ish kryekuvendaren, Jozefina Topalli. Ky takim pason pas një momenti delikat për vendin, kur qeverisja po përjeton një krizë për shkak të protestës së opozitës, e cila …

Më shumë...

Nishani: Shqipëria, për 8 vjet në NATO, tani një vend që prodhon siguri

Shqipëria në NATO

Kryetari i Shqipërisë njëherësh Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura Bujar Nishani ka uruar 8-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, me ç’rast ka theksuar se nga një vend i konsumimit të sigurisë, vendi ynë tashmë është prodhues i sigurisë. “Tetë vite më parë, Shqipëria arriti të bëhej me …

Më shumë...

Ministri Murati: Me Kadaren biseduam për fuqizimin e faktorit shqiptar në Ballkan

Ministri Murati: Me Kadaren biseduam për fuqizimin e faktorit shqiptar në Ballkan

Ministri i Diasporës, Valon Murati, gjatë vizitës së tij në Francë është takuar edhe me shkrimtarin Ismail Kadare, me të cilin kanë biseduar për domosdoshmërinë e konsensusit në mes politikës shqiptare për të fuqizuar faktorin shqiptar në Ballkan dhe për të forcuar orientimin evropian të kombit tonë. “Me Ismail Kadaren …

Më shumë...

Analistët: Lista Serbe u kthye në institucionet e Kosovës për shkak të asociacionit si dhe për mos të humbur mandatin

Analistët: Lista Serbe u kthye në institucionet e Kosovës për shkak të asociacionit si dhe për mos ta humbur mandatin

Krijimi i asociacionit të komunave me shumicë serbe është motivi kryesor i kthimit të Listës Serbe në institucionet e Kosovës, kanë vlerësuar analistët politikë, Behxhet Shala dhe Ramush Tahiri në një intervistë për gazetën “Epoka e re”. Behxhet Shala ka deklaruar se me zgjedhjen e Vuçiqit president, Lista Serbe do …

Më shumë...

Në Kuvendin e Kosovës sot do të mblidhen pesë komisione parlamentare

Në Kuvendin e Kosovës sot do të mblidhen pesë komisione parlamentare

Në Kuvendin e Kosovës sot do të mblidhen pesë komisione parlamentare. Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës do të diskutoj lidhur me shpenzimet financiare të MPB-së. Në mbledhjen e Komisionit për Arsim, Shkencë dhe Teknologji, do të shqyrtohet ndryshimi i Statutit të …

Më shumë...

Hoxhaj: Tregu që po përkrahin Shqipëria e Serbia do t’ia humbte Kosovës një miliard euro në vit

Enver Hoxhaj

Tregu i Përbashkët Rajonal që po përkrahet nga Serbia dhe Shqipëria, që nënkupton edhe heqjen e doganës për vendet e rajonit, Kosovës ia humbet hiç më pak se një miliard euro në vit ka thënë ministri Jashtëm, Enver Hoxhaj, pas komunikimit me drejtuesit e Doganave të Kosovës. Ai ka theksuar …

Më shumë...

Kryeministri Rama takoi faktorin politik shqiptar në Mal të Zi

Kryeministri Rama takoi faktorin politik shqiptar në Mal të Zi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama gjatë vizitës në Malin e Zi,  i ka takuar faktorët politikë shqiptarë në këtë vend. Kreu i qeverisë thekson se, në këtë vend po bëhet një progres i madh hapash konkretë në të mirë të komunitetit shqiptar. “Në Ulqin me faktorët politikë shqiptarë të Malit …

Më shumë...

Basha: Nga kjo betejë nuk tërhiqem

Lulzim Basha, më në fund ka pranuar t’i “dorëzohet” Prokurorisë së Tiranës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha me anë të një postimi gjatë ditës se hëne ka deklaruar se e garanton çdo shqiptar, të djathtë e të majtë, për të pastruar Shqipërinë nga krimi dhe për të mos lejuar që vendi të kthehet në një Republikë droge. “Dua të garantoj përsëri …

Më shumë...

Kryeministri Rama në Mal të Zi, në tetor mbledhje e përbashkët në mes të dy qeverive

Kryeministri Rama në Mal të Zi, në tetor mbledhje e përbashkët në mes të dy qeverive

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka filluar të hënën një vizitë zyrtare në Malin e Zi, ku është pritur nga homologu i tij, Dusko Markoviqi. Gjatë konferencës për medie kryeministri malazez ka bërë me dije se në tetor do të ketë një mbledhje të përbashkët të të dy qeverive, në të …

Më shumë...