Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s i kërkon falje kryetarit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg: Raketat Koreanoveriore mund t’i godasin anëtarët e NATO-s

Raketat balistike të Koresë Veriore mund të arrijnë në territoret e vendeve anëtare të Aleancës, thekson sekretari i përgjithshëm i kësaj organizate, Jens Stoltenberg në një intervistë për gazetën japoneze “Jomiuri”. “Edhe Europa ndodhet nën rrezet e veprimit të raketave të Koresë Veriore. Shtetet e NATO-s tashmë janë në rrezik”, thotë ai.

Stoltenberg shtoi se Aleanca në tërë historinë e saj i ka mbrojtur anëtaret e saja nga raketat balistike. “NATO ka mundësi dhe vendosmëri të kryejë kundërsulm”, tha Stoltenberg. Sipas tij, në qendrën për siguri kibernetike të NATO-s në Talin, do të dërgohen edhe ekspertët japonezë. Stoltenberg sot e fillon vizitën në Japoni.

Kontrolloni gjithashtu

Zërat e “ndërgjegjes” së dy profesorëve: Blerim Latifi dhe Muhamet Hamiti për dhunën izraelite kundër palestinezëve

Të paktën 178 palestinezë u vranë dhe 589 u plagosën nga sulmet ajrore të forcave izraelite kundër popullatës civile

Dje, Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken u takua me disa udhëheqës të vendeve arabe …