Brickos

Fatmir Grejqevci

Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj kërkon nga BE-ja që mos ta mbajë të izoluar popullin e Kosovës

Ahmetaj: Fajon dhe Lunaçek kanë dhënë sinjale se Kosova i ka përmbushur kushtet për liberalizim të vizave

Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj, ka marrë pjesë në ekspozitën e organizuar nga Zyra e BE-së në Kosovë në bashkëpunim me Ambasadën Italiane në Kosovë, organizuar në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës “Pjeter Bogdani”, në të cilën u festua 60-vjetori i nënshkrimit të Traktait të Romës, dhe 60-vjetori i Bashkimit …

Më shumë...

Stacioni policor në Zubin Potok, ende me emrin Shërbimi Policor i Kosovës

Stacioni policor në Zubin Potok, ende me emrin Shërbimi Policor i Kosovës

Komisioni për Punë të Brendshme i Kuvendit të Kosovës gjatë ditës së hëne e ka vizituar stacionin policor në Zubin Potok, por gjatë realizimit të një fotografie, shihet që ky stacion ende njihet si Shërbimi Policor i Kosovës, në vend së të kishte emërtim Policia e Kosovës që quhet ky …

Më shumë...

Simiq: Kthimi në institucione, në interes të popullit serb në Kosovë

Simiq

Kreu i Listës Serbe, Slavko Simiq tha të hënën së dëshirojnë që përmes institucioneve të Kosovës të mbrojnë interesat e tyre vitale, ku përfshihet edhe vazhdimi i dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. Ai gjithashtu është shprehur kundër transformimit të FSK-së. “Për ne është me interes të veçantë që përmes institucioneve …

Më shumë...

Sot bëhen 18 vjet nga themelimi i Brigadës 137 “Gjakova” të UÇK-së.

Sot bëhen 18 vjet nga themelimi i Brigadës 137 “Gjakova” të UÇK-së.

Sot janë bërë 18 vite nga themelimi i Brigadës 137 “Gjakova” të UÇK-së. Sipas një komunikate për media, thuhet se kjo brigadë ishte themeluar pas kërkesave të ushtarëve të UÇK-së për ndërhyrje në qytetin e Gjakovës, me qëllim të ndalimit të masakrave dhe krimeve të ushtrisë serbe ndaj qytetarëve të …

Më shumë...

Nisma për Kosovën “Fillimi i ri” është një mashtrim i ri i Kadri Veselit

Nisma për Kosovën “Fillimi i ri” është një mashtrim i ri i Kadri Veselit

Pas mbajtjes së Konventës së tetë të PDK-së kanë reaguar subjektet opozitare në lidhje më premtimet e kreut të kësaj partie. Sekretari për ekonomi dhe financa i Nismës për Kosovën, Shyqyri Bytyqi, në një konferencë për media tha se Kadri Veseli e ka obligim që para se të kërkojë një …

Më shumë...

Haliti: Koalicioni qeverisës është në dorën e Veselit dhe Mustafës

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, ka thënë se nuk ka informacione se ka probleme në mes të parterëve aktual të koalicionit PDK-LDK. “Nuk kam dëgjuar se ka probleme në mes të koalicionit. Sidoqoftë është në dorën e atyre që mund të flasin në …

Më shumë...

KIPRED: FSK, institucioni më i besueshëm në Kosovë

KIPRED: FSK, institucioni më i besueshëm në Kosovë

Për të pestën herë me radhë, FSK është vlerësuar si institucioni më i besueshëm i sigurisë në Kosovë. “Instituti Kosovar  për Kërkime dhe Zhvillime të Politikave KIPRED”, para mediave bëri prezantimin e matjeve të opinionit publik kosovar të periudhës 15 nëntor 2016 deri me 15 shkurt 2017,  për institucionet e sigurisë …

Më shumë...

Përkujtohet heroi i Kosovës Xhavit Gashi

Përkujtohet heroi i Kosovës Xhavit Gashi

Në vazhdën e përkujtimit të rënëve për lirinë e atdheut sot në fshatin Kryshefc të Skenderajt është përkujtuar heroi i kombit Xhavit Gashi i cili pikërisht më me 27 mars të vitit 1999 ka rënë heroikisht në një luftë të ashpër dhe frontale me forcat gjakatare serbe duke bërë përpjekje …

Më shumë...

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Kadaj-Bujupi: Të gjitha ato që premtoi Veseli, i pati premtuar Thaçi në 2007-n

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj-Bujupi, me anë të një postimi e ka komentuar fjalimin e kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, në Konventën e Tetë të kësaj partie që është mbajtur në ditën e diele. “Se kuptova dje se a është ndërruar partia apo çka ka ndodhur, sepse të gjitha …

Më shumë...

Munir Basha emërtohet zëvendësministër i Drejtësisë në vend të Lirak Çelajt

Qeveria e Kosovës

Lirak Çelajn i cili ka dhenë dorëheqje nga pozita e zëvendësministrit të Drejtësisë do ta zëvendësoj Munir Basha i cili vet e bëri këtë të ditur më anë të një postimi. Ndryshe, Qeveria Mustafa në vazhdimësi është kritikuar për numrin e madh të anëtarëve të kabinetit. Përpos 21 ministrive e …

Më shumë...

Koha po kalon e drejtësia për krimet e luftës po zbehet

Koha po kalon e drejtësia për krimet e luftës po zbehet

Është publikuar raporti i Fondit për të Drejtën Humanitare Kosovë mbi gjykimet për krime lufte dhe vepra penale të motivuara etnikisht dhe politikisht në Kosovë në vitin 2016 “Koha kalon, drejtësia për Krimet e Luftës zbehet”. Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, tha së Kosova ka infrastrukturën për të bërë gjykimin …

Më shumë...

Ragmi Mustafa: Serbia po bën përpjekje për t’i asimiluar shqiptarët në Kosovën Lindore

Ragmi Mustafa është zgjedhur kryetar i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Kosovën Lindore

Kreu i Partisë Demokratike Shqiptare Ragmi Mustafa, është shprehur i shqetësuar se shqiptarëve në Kosovën Lindore për çdo ditë e me shumë po u mohohen të drejtat themelore dhe së Serbia po bën përpjekje  për t’i asimiluar ata. “Kjo sjellje e Serbisë pa dyshim është përpjekje e vazhdueshme për të asimiluar …

Më shumë...

Rama: Në prill do të shfaqen të rilindura thesaret e Parkut Arkeologjik të Apollonisë

Rama: Në prill do të shfaqen të rilindura thesaret e Parkut Arkeologjik të Apollonisë

Kryeministri shqiptar Edi Rama, përmes një postimi bëri të ditur se në muajin prill do të shfaqen të rilindura thesaret e Parkut Arkeologjik të Apollonisë, pas ndërhyrjes restauruese që janë bërë. “Mirëmëngjes dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë imazh ikonik të Parkut Arkeologjik të Apollonisë. Kam kënaqësinë …

Më shumë...

Zaev kundërshton ofertën e VMRO-DPMNE-së për të formuar qeverinë pa shqiptarët

Zaev: Shpallja e 22 nëntorit festë zyrtare e Alfabetit të Gjuhës Shqipe, pjesë e trashëgimisë kulturore të Maqedonisë

Zoran Zaev lideri i LSDM-së e ka kundërshtuar ofertën e VMRO-DPMNE-së për të formuar një qeveri pa shqiptarët me ndihmën e votave të partisë së Gruevskit. Ai ka thënë për media, së Gruevski është duke i nxitur qytetarët drejtë konflikteve ndëretnike dhe  së kjo ofertë është e rrezikshme dhe do …

Më shumë...

Veseli: PDK më e fortë se kurrë, ushtria do të bëhet dhe do ta mbushim Kosovën me fabrika

Veseli

Kryetari i PDK-së Kadri Veseli, në konventën festive të partisë se tij që është mbajtur të dielën në Prishtinë ka folur gjatë për synimet e tij, politikën, zhvillimin ekonomik dhe të ardhmen e shtetit siç tha ai “me PDK-në”. Veseli i tregoi disa nga shqetësimet e qytetarëve siç janë papunësia, korrupsioni …

Më shumë...

Simiq: Në Kuvend do të luftojmë kundër ushtrisë së Kosovës

Deputeti serb, Igor Simiq: Vjosa Osmani i ka ndjekur korridoreve të Kuvendit deputetët serbë për t'i siguruar votat

Deputetët e Listës Serbe kanë vendosur që të kthehen në Kuvend në mënyrë që t’i shfrytëzojnë të gjitha mundësitë që ta pengojnë formimin e ushtrisë së Kosovës ka thënë për Tanjug shefi I GP të Listës Serbe Sllavko Simiq. Për këtë hap Simiq ka thënë se kanë vendosur duke marrë parasysh …

Më shumë...