Fatmir Grejqevci

Eurodeputeti David Mcallisteri: Serbia t’i pranojë krimet e kryera në Kosovë, përndryshe nuk mund të anëtarësohet në BE

Eurodeputeti David Mcallisteri: Serbia t’i pranojë krimet e kryera në Kosovë, përndryshe nuk mund të anëtarësohet në BE

Derisa nuk pranon krimet e kryera në Kosovë dhe nuk normalizon marrëdhëniet me Kosovën, Serbia nuk mund të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian (BE). “Serbia, duhet t’i pranojë krimet që ka kryer në konfliktin me Kosovën”. Kështu i ka deklaruar politikani gjerman nga radhët e CDU-së, eurodeputeti David McAllister, raportues për …

Më shumë...

Vendimi ndaj Haradinajt mund të shtyhet sërish

Nesër në seancën e tij të radhës në Colmar të Francës pritet të lirohet kryetari i AAK-së Ramush Haradinajt

Gjykata e Apelit në Colmar të Francës, e cila pritet që të vendos më 6 prill fatin e ish-komandant i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe ish-kryeministrit, Ramush Haradinaj, mbi ekstradimin ose jo në bazë të kërkesës së Serbisë, me shumë mundësi mund ta shtyjë sërish vendimin. Lajmi njoftohet nga mediet …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës e ka ngushëlluar familjen e Ilir Mustafes, pas ndarjes nga jeta këtij veprimtari

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka ngushëlluar familjen Mustafa, pas ndarjes nga jeta të veprimtarit, Ilir Mustafa. Në telegram e tij thuhet: “E nderuara Familje Mustafa. Me pikëllim dhe dhimbje mësuam lajmin për ndarjen nga jeta të veprimtarit të shquar, Ilir Mustafa. Iliri ishte një personalitet dhe aktivist i palodhshëm i …

Më shumë...

Katër ministra raportojnë në komisionin për Stabilizim Asociim

Komisione Parlamentare

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha dhe ministrja për Integrime Evropiane, Mimoza Ahmetaj, raportojnë në Komisionin Parlamentar për Stabilizim Asociim.

Më shumë...

Murtezaj: Kosovës duhet t’i hiqen vizat, me apo pa votimin e demarkacionit

Murtezaj: Kosovës duhet t’i hiqen vizat, me apo pa votimin e demarkacionit

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme, Valon Murtezaj, ka vlerësuar se Kosova ka bërë progres në rrugën e integrimit evropian por, sipas tij, ky proces është i gjatë dhe i ndërlikuar. Në një intervistë për “Epoka e re”, Murtezaj ka kërkuar nga Bashkimi Evropian ta trajtojë në mënyrë të barabartë Kosovën, …

Më shumë...

Ministrja Ahmetaj takon ambasadorët e shteteve anëtare të BE-së

Ministrja Ahmetaj takon ambasadorët e shteteve anëtare të BE-së

Ministrja e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj është takuar  gjatë të martës me ambasadorët dhe shefat e misioneve të shteteve anëtare të BE-së, me të cilët diskutuan për prioritetet kyçe në kuadër të procesit të integrimit evropian, liberalizimin e vizave, zbatimi i MSA-së dhe Agjenda Evropiane e Reformave. Sa i përket …

Më shumë...

Në shënimin e 8-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, vendoset përkrenarja e Skënderbeut në garnizonin “Skënderbej”

Në shënimin e 8-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, vendoset përkrenarja e Skënderbeut në garnizonin “Skënderbej”

Në shënimin e 8-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, gjatë ditës së marte në garnizonin “Skënderbej”, është vendos një skulpturë e përkrenares së heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu, vepër e skulptorit Dhionis Dukoli, njoftoi Ministria shqiptare e Mbrojtjes. Gjatë zbulimit të kësaj vepre arti, ishte e pranishme ministrja e …

Më shumë...

Pacolli: Premtuan 250 mijë vende pune, nuk i realizuan

Pacolli: Premtuan 250 mijë vende pune, nuk i realizuan

Kryetari i AKR-së Behxhet Pacolli ka mbajtur të martën një ligjëratë para studentëve të Kolegjit Universum, me temën “Zhvillimi ekonomik, politikat zhvillimore dhe ndërmarrësia e suksesshme”. Ndër të tjerash, ai  para studenteve foli edhe për premtimet e qeverisë aktuale, si dhe për fondet e premtuara që do të themelohen. Sipas …

Më shumë...

Sot 18 vite nga masakra e Rezallës

Sot 18 vite nga masakra e Rezallës

Sot bëhen 18 vite, ku nga ushtria dhe policia serbe u ekzekutuan 98 shqiptarë, banorë të Rezallës dhe fshatrave përreth, nga të cilët 44 ishin të zhdukur. Pas identifikimeve të fundit, janë edhe 16 persona të zhdukur nga ky fshat 8 prej të cilëve janë nga data 5 prill 1999, …

Më shumë...

Rama: E rithekson gatishmërinë për të diskutuar seriozisht me PD-në

Rama: E rithekson gatishmërinë për të diskutuar seriozisht me PD-në

Me anë të një postim gjatë ditës së sotme kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, e ka ritheksuar gatishmërinë e tij për t’u ulur dhe për të biseduar më opozitën në çfarëdo vendi e kohe që ajo dëshiron. “E vlerësoj përpjekjen e bashkëkryetarit të koalicionit qeverisës, Ilir Meta, për të kërkuar …

Më shumë...

Lekaj: Është koha për zgjedhje të parakohshme, pasi që koalicioni qeverisës PDK-LDK nuk po funksionon

Pal Lekaj: Nuk mund të vëni kushte, Kadri Veseli do të jetë kryetar i Kuvendit, qeverinë e formon Ramush Haradinaj

Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj, pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit ka thënë se koalicioni qeverisës PDK-LDK nuk po mund ta çojë përpara asnjë proces, prandaj është koha që të shkohet në zgjedhje të parakohshme. “Përgjegjësia i mbetet pozitës e cila i ka 2/3 e votave. Ky …

Më shumë...

Parandalimi i ekstremizmit, është me rëndësi të madhe për Kosovën

Parandalimi i ekstremizmit, është me rëndësi të madhe për Kosovën

Ministria e Punëve të Brendshme në bashkëpunim me Komunën e Gjilanit, Ambasadën italiane dhe UNDP-në, në Kosovë, kanë nënshkruar Memorandumin e Mirëkuptimit për angazhimin e komunitetit në fushën e parandalimit të radikalizmit. Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, tha se është përzgjedhur komuna e Gjilanit që të jetë e …

Më shumë...

Kriza politike në Shqipëri: Ambasadori Lu dhe ambasadorja Vlahutin në Tiranë e takojnë Jozefina Topallin

Kriza politike në Shqipëri, ambasadori i SHBA-ve dhe ambasadorja e BE-së në Tiranë e takojnë Jozefina Topallin

Ambasadori i Amerikës në Tiranëm Donald Lu dhe ambasadorja e BE-së, Romana Vlahutin, kanë hyrë në një takim me deputeten e Partisë Demokratike, ish kryekuvendaren, Jozefina Topalli. Ky takim pason pas një momenti delikat për vendin, kur qeverisja po përjeton një krizë për shkak të protestës së opozitës, e cila …

Më shumë...

Nishani: Shqipëria, për 8 vjet në NATO, tani një vend që prodhon siguri

Shqipëria në NATO

Kryetari i Shqipërisë njëherësh Komandant i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura Bujar Nishani ka uruar 8-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, me ç’rast ka theksuar se nga një vend i konsumimit të sigurisë, vendi ynë tashmë është prodhues i sigurisë. “Tetë vite më parë, Shqipëria arriti të bëhej me …

Më shumë...

Ministri Murati: Me Kadaren biseduam për fuqizimin e faktorit shqiptar në Ballkan

Ministri Murati: Me Kadaren biseduam për fuqizimin e faktorit shqiptar në Ballkan

Ministri i Diasporës, Valon Murati, gjatë vizitës së tij në Francë është takuar edhe me shkrimtarin Ismail Kadare, me të cilin kanë biseduar për domosdoshmërinë e konsensusit në mes politikës shqiptare për të fuqizuar faktorin shqiptar në Ballkan dhe për të forcuar orientimin evropian të kombit tonë. “Me Ismail Kadaren …

Më shumë...

Analistët: Lista Serbe u kthye në institucionet e Kosovës për shkak të asociacionit si dhe për mos të humbur mandatin

Analistët: Lista Serbe u kthye në institucionet e Kosovës për shkak të asociacionit si dhe për mos ta humbur mandatin

Krijimi i asociacionit të komunave me shumicë serbe është motivi kryesor i kthimit të Listës Serbe në institucionet e Kosovës, kanë vlerësuar analistët politikë, Behxhet Shala dhe Ramush Tahiri në një intervistë për gazetën “Epoka e re”. Behxhet Shala ka deklaruar se me zgjedhjen e Vuçiqit president, Lista Serbe do …

Më shumë...