Fatmir Grejqevci

Deputeti i Bundestagut, Gernot Erler: E palejueshme nxitja e konflikteve etnike në Maqedoni

Deputeti i Bundestagut, Gernot Erler: E palejueshme nxitja e konflikteve etnike në Maqedoni

Në një intervistë për Deutsche Wellen, Gernot Erler, deputeti socialdemokrat gjerman, shprehet i shqetësuar mbi situatën në Ballkan dhe humbjen e durimit të shteteve të këtij rajoni për t’u bërë pjesë e BE-së. Me theks të veçantë ai i trajtoj zhvillimet në Maqedoni ku dhe drejtoi kritika ndaj krerëve të …

Më shumë...

Është kujtuar djegia e kompleksit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit nga serbët nëpërmjet fotografive

Është kujtuar djegia e kompleksit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit nga serbët nëpërmjet fotografive

Në hapësirën e kompleksit Monumental të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit është hapur ekspozita e autorit Parim Kosova, ku nëpërmjet fotografive tregohet djegia e këtij kompleksi nga ushtria, policia dhe paramilitarët serb në mars të vitit 1999.  Drejtori i QRTK-së, Samir Hoxha në hapje të ekspozitës tha se shkatërrimi i këtij …

Më shumë...

Organizuar nga Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” mbahet tribuna shkencore kushtuar heroit Idriz Seferi

Organizuar nga Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” mbahet tribuna shkencore kushtuar heroit Idriz Seferi

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” në Gjilan sot me rastin e 170 vjetorit të lindjes dhe 90 vjetorit të vdekjes së heroit të kombit Idiz Seferi, mbahet tribunë shkencore kushtuar këtij heroi  me temë: “Idriz Seferi – një jetë për Shqipëri (1847-1927)”.  Me ç’rast do të paraqitën me …

Më shumë...

Krusha e Madhe, fshati i shpirtrave të djegur, që vetëm për tri ditë forcat serbe i ekzekutuan 243 njerëz

Po ashtu sikur gjykata e Hagës, e cila e ka dorën tepër të lirë për të gjykuar vrasësit e shqiptarëve, krejt njëjtë sipas të njëjtave standarde dënon

Krusha e Madhe sot i përkujton të vrarët dhe të masakruarit nga forcat kriminale okupatore serbe, të cilët nuk i kanë kursyer as gratë, fëmijët dhe pleqtë. 17 vite më parë, konkretisht më 25,26,27 mars të vitit 1999, në fshatin Krushë të Rahovecit janë masakruar 243 personat. Masakra e Krushës …

Më shumë...

Behar Selimi emërohet zëvendësministër i MPB-së, ndërsa Nehat Mustafa shkon në MTI

Behar Selimi emërohet zëvendësministër i MPB-së, ndërsa Nehat Mustafa shkon në MTI

Zëvendësministri i deritashëm i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Nehat Mustafa nga tash e tutje do të jetë në Ministrinë e Tregtisë dhe Industrisë, në të cilën po ashtu do jetë zëvendësministër. Ndërsa Behar Selimi i cili ka qenë ish-Drejtor i Policisë së Kosovës do të jetë zëvendësministër i MPB-së.

Më shumë...

Sot bëhen 18 vjet nga fillimi i fushatës së bombardimeve të NATO-s ndaj caqeve serbe

Sot bëhen 18 vjet nga fillimi i fushatës së bombardimeve të NATO-s ndaj caqeve serbe

Sot mbushen 18 vite nga fillimi i sulmeve ajrore kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë. Rreth orës 19:45 të datës 24 mars të vitit 1999 aeroplanët e NATO-s i hedhën bombat e para kundër pozicioneve strategjike të ushtrisë së ish Jugosllavisë. Siç dihet urdhrin për fillimin e bombarduese e …

Më shumë...

Për herë të parë në historinë e shtetit të Maqedonisë kryetari i Kuvendit do të jetë shqiptar

Për herë të parë në historinë e shtetit të Maqedonisë kryetari i Kuvendit do të jetë shqiptar

Në bazë të marrëveshjes së arritur në mes partnerëve të ardhshëm të koalicionit  qeveritar në Maqedoni LSDM dhe BDI , kryetar i Kuvendit do të jetë shqiptar, i cili do të jetë nga radhët e Bashkimit Demokratik për Integrim, i ka thënë KosovaPress-it shefi i Kabinetit të kryetarit të kësaj …

Më shumë...

Serbia nuk mund t’i përvetësojë pronat e Kosovës

Janë mbi 180 prona të ndërmarrjeve shoqërore të Kosovës jashtë territorit të saj, nga të cilat 110 prej tyre gjenden në territorin e Serbisë. Në bazë të ligjeve në fuqi, këto prona administrohen nga Agjencia Kosovare e Privatizimit të Kosovës dhe shteti ku ndodhën pronat përkatëse, nuk ka të drejtë …

Më shumë...

Nesër shënohet 19-vjetori i Epopesë së Dukagjinit

Nesër shënohet 19-vjetori i Epopesë së Dukagjinit

Nesër me datën 24 mars, shënohet 19-vjetorit i Epopesë së Dukagjinit – fillimit të luftës frontale të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në këtë zone të Kosovës, Ditës së Dëshmorëve të kësaj zone, si  dhe 18-vjetori i fillimit të bombardimeve NATO-s përkrah popullit të Kosovës, në këtë luftë çlirimtare.  Kjo është …

Më shumë...

Xhafaj: Ligjet e reformës, javën e ardhshme në Kuvend

Fatmir Xhafaj

Ministri i ri i Punëve të Brendshme të Shqipërisë, Fatmir Xhafaj ka thënë gjatë ditës së sotme se të gjitha ligjet e parashikuara të reformës në drejtësi janë miratuar me shumicë të kualitative. “Përmbyllëm të gjitha ligjet e reformës në drejtësi dhe javën e ardhshme këto ligje do të shkojnë …

Më shumë...

Gjermania e zhgënjyer me Thaçin

Ambasadorja gjermane: Vendimi për ushtrinë i takon vetëm autoriteteve të Kosovës

Nisma e presidentit Hashim Thaçi për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës nuk është duke u pëlqyer nga faktorët ndërkombëtarë duke filluar nga SHBA-të dhe NATO. Në vazhdën e këtyre shqetësimeve për këtë iniciativë është deklaruar edhe shteti i Gjermanisë, duke theksuar zhgënjimin në kryetarin Thaçi, kjo është bërë …

Më shumë...

Thaçi takohet me Delawien, thotë se Ushtria do të bëhet

Thaçi takohet me Delawien, thotë se Ushtria do të bëhet

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është takuar me ambasadorin SHBA-ve, Greg Delawie. Ai ka bërë me dije se marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara nuk kanë ndryshuar dhe se do të vazhdojnë të jenë gjithmonë të shkëlqyera. Ndërsa për FSK-në ka thënë së ajo do të bëhet ushtri.  “Definitivisht …

Më shumë...

Femrat që komandojnë në FSK

Femrat që komandojnë në FSK

Në radhët e Forcës së Sigurisë të Kosovës janë 206 pjesëtare femra, të cilat mbajnë të veshura uniformën e kësaj force, disa prej tyre bartin grada: kolonele, nënkolonele, majore, kapitene, etj. Me shkollim të kryer edhe në akademitë ushtarake jashtë shtetit ato sot shërbejnë me profesionalizëm të lartë në kuadër …

Më shumë...

Sot mund të merr fund kriza politike, në Maqedoni

Sot mund të merr fund kriza politike, në Maqedoni

Sot duhet të vazhdojë takimi koordinues i përfaqësuesve të grupeve parlamentare Maqedoni për konfirmimin e propozimit për krijimin e Komisionit kuvendor për çështje të zgjedhjeve dhe emërimeve që mund t’i jap fund krizës politike të krijuar në vend. Në marrëveshje, me VMRO-DPMNE-në do të jetë gjashtë anëtarë në Komision, LSDM pesë, …

Më shumë...

Leskaj fton PD-në: Votoni Vettingun dhe protestoni!

Leskaj fton PD-në: Votoni Vettingun dhe protestoni!

Nënkryetarja socialiste e Kuvendit të Shqipërisë, Valentina Leskaj e fton Partinë Demokratik që të votojnë Vettingun dhe të vijojnë protestën si detyrim ndaj Kushtetutës, qytetarëve dhe BE-së. “Votimi i Vettingut është një detyrim kushtetues, të cilin duhet ta zbatojë edhe opozita. Ata mund të vazhdojnë protestën, por ndërkohë duhet të …

Më shumë...

“Bregu thyen Bojkotin duke shkuar në Kuvend”, reagon deputetja

Majlinda Bregu: Johanes Hahn nga dërgoi një kumt, që për të keq tonë i drejtohet, absolutisht, direkt PD-së

Deputetja nga Partia Demokratike e Shqipërisë, Majlinda Bregu ka reaguar sot pas një lajmi në disa media se ajo ka thyer bojkotin duke shkuar në Kuvend. Për mes një postimi ajo ka sqaruar së ka shkuar për ta takuar në zyrë zv.ministrin e jashtëm estonez, ndërsa i kërkon medias të …

Më shumë...