Fatmir Grejqevci

Mustafa: Bota demokratike ta detyrojë Serbinë që t’i dënojë kryesit e krimeve në Kosovë dhe të zbardhet fati i të pa gjeturve

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka përkujtuar masakrën e Krushës së Madhe në Rahovec dhe atë në Therandë. Për mes një postimi ai ka shprehur dhembjen për të gjithë të vrarit dhe të masakruarit në Kosovë dhe ka kërkuar nga bota demokratike që ta detyrojë Serbinë që t’i dënojë kryesit …

Më shumë...

Përkujtohen katër dëshmorët e UÇK-së në Pemishtë të Skenderajt

Përkujtohen katër dëshmorët e UÇK-së në Pemishtë të Skenderajt

Në prani të familjarëve dhe bashkëluftëtarëve sot në Pemishtë të Skenderajt janë përkujtuar katër dëshmoret e këtij fshati Ajet Beqiri, Mustaf Qorri, Shukri Qorri dhe Isuf Sadikaj. U vlerësua lartë vepra dhe sakrifica me sublime – e jetës së tyre, për çlirimin e Kosovës. Këta dëshmorë kanë kontribuar shumë gjatë luftës, …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Efektiviteti i partive të koalicionit, i diskutueshëm

Thaçi

Në një intervistë të dhenë për KosovaPress-in kryetari i Kosovës Hashim Thaçi ka thënë së do të pres deri në sekondën e fundit që deputetët serb të kthehen në institucionet e Kosovës dhe t’i votojnë ndryshimet kushtetuese për ta themeluar ushtrinë e Kosovës. Por nëse nuk ndodhë kjo do të …

Më shumë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama akuzoi sot sërish opozitën se po mban peng reformën në drejtësi përmes bllokimit

Edi Rama

Duke folur në ceremoninë përkujtimore në 20 vjetorin e tragjedisë së Otrantos, kryeministri  i Shqipërisë Edi Rama theksoi se nuk ka çadër që ndalon vettingun, ai e akuzoi opozitën se po e mban peng reformën për drejtësi. “Si ajo pikë karburanti më e rëndësishme se interesi publik në bulevardin e …

Më shumë...

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj paralajmëron gjoba të rënda ndaj ndotësve të ambientit

Erion Veliaj: Pse nuk i nxjerrin fëmijët e vetë në protestat me molotiv, S. Berisha, M. Kryemadhi, Luli e të tjerët?

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, në ditën kushtuar pastrimit të qytetit është shprehur se Tirana është më e pastër sot sesa që ishte një vit e gjysmë më parë, ndërsa i ka ftuar qytetarët që aktin më patriotik ta shfaqin duke mbajtur pastër mjedisin ku jetojnë. Duke parë nivelin në …

Më shumë...

Në 60 vjetorin e themelimit Bashkimi Evropian i përkushtuar për forcim të unitetit

Në 60 vjetorin e themelimit Bashkimi Evropian i përkushtuar për forcim të unitetit

Në rastin e 60 vjetorit të themelimit të Baskimit Evropian, liderët kryesore të shteteve të këtij unioni kanë shprehur përkushtimin për forcimin e bashkimit dhe solidaritetit brenda bllokut, derisa do të lejohet që shtetet anëtare të lëvizin “me ritëm të ndryshëm”. “Ne do të veprojmë së bashku, me ritëm dhe …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa: Ushtria do të themelohet vetëm në koordinim me SHBA-të dhe NATO-n

Kryeministri Mustafa: Ushtria do të themelohet vetëm në koordinim me SHBA-të dhe NATO-n

Gjatë kremtimit të përvjetorit të 28-të të Degës së LDK-së në Prizren, kryeministri i vendit Isa Mustafa, ka ritheksuar se Kosova duhet ta themelojë Ushtrinë vetëm në koordinim me faktorët ndërkombëtarë. “Ne kemi sfidë themelimin e ushtrisë së Kosovës. Do ta themelojmë atë, por dëshirojmë që këtë themelim ta bëjmë …

Më shumë...

Ilir Meta: Kërkon që politika të punojë me shumë për të ardhmen evropiane të Shqipërisë

Ilir Meta

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë dhe kreu i LSI-së Ilir Meta, ka zhvilluar një takim më përfaqësuesit e komunitetit shqiptar në Londër të Britaninë së Madhe. Meta deklaroi së politika duhet të punojë me shumë për ta konsoliduar më tej të ardhmen evropiane të Shqipërisë, ndërsa vlerësoi kontributin e komunitet …

Më shumë...

Drejtor i Shërbimit Veterinar Edi Ferro: Shqipëria nuk është prekur nga gripi i shpendëve

Drejtor i Shërbimit Veterinar Edi Ferro: Shqipëria nuk është prekur nga gripi i shpendëve

Edi Ferro drejtori i Shërbimit Veterinar, në Ministrinë e Bujqësisë së Shqipërisë ka deklaruar së shteti shqiptar nuk është prekur nga gripi i shpendëve. “Shqipëria nuk konsiderohet vend i prekur, por është vend me rrezikshmëri të lartë sepse të gjitha vendet e rajonit kanë 1, 2 apo 3 vatra të …

Më shumë...

16 vite nga beteja e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në Malësinë e Tetovës

16 vite nga beteja e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në Malësinë e Tetovës

Sot janë bërë plotë 16 vite nga beteja e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare në Malësinë  e Tetovës, përballë forcave ushtarake dhe policore sllavo-maqedonase. 25 marsi i vitit 2001 tetovarët i zgjoi me ndryshe së herëve tjera tanke, pizgauerë, autoblinda dhe një arsenal i madh lufte, përfshirë edhe mercenarë nga vendet e …

Më shumë...

Veseli: Ushtrinë do ta bëjmë ne, të tjerët le të merren me dilema

Kadri Veseli

Gjatë Konventës se 8-të Zgjedhore të Partisë Demokratike të Kosovës, kryetari i kësaj partie Kadri Veseli ndër të tjera theksoi së ushtria do të behët pa marrë parasysh dilemat që mund t’i kenë të tjerët. “Me vizionin tonë, me besimin e marrë nga qytetarët e Kosovës, ne garantojmë thellimin dhe …

Më shumë...

Ministri Hoti: Janë punësuar 22 mijë punëtor të rinj në sektorin formal në Kosovë gjatë vitit 2016

Avdullah Hoti thotë se formimi i Ushtrisë së Kosovës, do të determinoj paqe dhe siguri në rajon

Për mes një postimi, ministri i Financave i Republikës së Kosovës ka thënë së krahasuar më vitin 2014 në vitin 2016 kemi trefishim të numrit të punësuarve në vend. “Të dhënat zyrtare tregojnë se në vitin 2016 kemi pasur 22,294 të punësuar të ri, që kanë paguar tatimin në pagë …

Më shumë...

AAK kundër idesë së transformimit të FSK-së në një pako me Demarkacion dhe Asociacionin

Lekaj: Taksa 100 për qind të vazhdojë, derisa nuk kemi njohje nga Serbia, liberalizim dhe njohje të plotë nga BE-ja

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Pal Lekaj ka thënë se paralajmërimet se transformimi i FSK-së në Ushtrinë e Kosovës mund të përfshihet në pako me Demarkacionin dhe Asociacionin janë të papranueshme, por edhe të jashtëligjshme. “Paralajmërimet se transformimi i FSK-së në Ushtrinë e Kosovës mund të futet në pako …

Më shumë...

Thaçi: I porositë partitë politike ndihmojeni drejtësinë, mos i politizoni vrasjet para zgjedhjeve

Kryetari Thaçi i propozon Kuvendit dekretin për shpallen e gjendjes së jashtëzakonshme në Kosovë

Përderisa udhëheqësit e Lidhjes Demokratike të Kosovës, i kanë hapur çështjet e vrasjeve të pasluftës, kjo nuk është befasi për Kryetarin e Kosovës Thaçi, sidomos në kohën para zgjedhjeve. Në një intervistë për KosovaPress-in, ai u ka bërë thirrje partive politike që të mos përdorën këto vrasje për përfitime politike …

Më shumë...

Mustafa ka kujtuar ekzekutimin barbarë të avokatit Bajram Kelmendit dhe dy djemve të tij nga regjimi serb

Isa Mustafa

Kryeministri Isa Mustafa ka kujtuar nëpërmjet një postimi kidnapimin dhe më pas ekzekutimin e avokatit, Bajram Kelmendit dhe dy djemve e tij, Kastriotit dhe Kushtrimit nga regjimi kriminal i Serbisë. “Bajrami ishte veprimtar i lirisë, duke bërë një punë kolosale në denoncimin me fakte juridike, në të gjitha mekanizmat ndërkombëtarë, …

Më shumë...