Fatmir Grejqevci

Kërkohet nisja e procedurave për blerjen e helikopterëve

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka caktuar një ekip punues ndërministror, për identifikimin e nevojave shtetërore dhe krijimin e kushteve për blerjen e helikopterëve, për t’ju përgjigjur nevojave të Republikës së Kosovës.  Në takimin e mbajtur gjatë të martës, ku ishin të pranishëm zëvendëskryeministri i parë, Hajredin Kuçi, …

Më shumë...

Vulin: Rama “po kërcënon paqen”

Vulin

Ministri për Punë, Punësim dhe Çështje Sociale i Serbisë, Aleksandar Vulin vlerësoi të martën se kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama me deklaratat e tij dëshiron të nënçmojë BE-në dhe tha se “është i gatshëm që të shkaktojë luftë dhe konflikte në Ballkan”. Me rastin e deklaratës së Ramës, se nëse …

Më shumë...

Buja: Qeveria e ardhshme PDK- AAK e Nisma

Buja: Deklarata e Mustafës e pamatur por e kuptueshme për gjendjen e tij frustuese

Shukri Buja deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhet e Partisë Demokratike të Kosovës, ka thënë se Qeveria aktuale nuk është funksionale dhe ka rekomanduar që të shkohet në zgjedhje të parakohshme. Ai ka theksuar se ka shumë arsye pse kjo qeveri duhet të shkojë në shtëpi dhe kryeministri Isa …

Më shumë...

Drejtori i AKI-së raporton para Komisionit për Mbikëqyrje me dyer të mbyllura

Drejtori i AKI-së raporton para Komisionit për Mbikëqyrje me dyer të mbyllura

Driton Gashi drejtor i Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, sot ka raportuar para Komisionit për Mbikëqyrjen e AKI-së.  Mbledhja e komisionit është zhvilluar me dyer të mbyllura, ndërsa pas mbledhjes në prononcim për media kryetari i këtij komisioni Haxhi Shala, tha se drejtori ka raportuar për gjendjen e sigurisë më vend …

Më shumë...

Rama mesazh lidershipit maqedonas: Mjaftë më çdo gjë ka kufi

Edi Rama

Kryeministri shqiptar Edi Rama ka folur sot rreth akuzave të liderëve politik sllavo-maqedonas se e ashtuquajtura platforma e Tiranës është shkaktare e krizës politike atje. “Është i gjithi një spekulim, gënjeshtër, politikë e shijes më të keqe, sepse po krijohet një ndasi etnike krejtësisht e pa matur për popullin maqedonas …

Më shumë...

MASHT dhe SBASHK nënshkruajnë Kontratën e re Kolektive të arsimit

MASHT dhe SBASHK nënshkruajnë Kontratën e re Kolektive të arsimit

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, dhe kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, Rrahman Jasharaj, nënshkruan sot Kontratën e re Kolektive të arsimit në Kosovë. Ministri Arsim Bajrami tha se nënshkrimi i kësaj  kontrate parasheh obligimet e shtetit te Kosovës që mësimdhënësit të kenë …

Më shumë...

Trump uron Erdogan për referendumin

Trump: Takimi me Kim Jong Un-in do të mbahet më 12 qershor

Kryetari i SHBA-ve Donald Trump ka uruar homologun turk Recep Tayip Erdogan për fitoren e tij në referendumin e së dielës, që i jep atij më shumë pushtet në krye të vendit. Gjatë një bisede telefonike të zhvilluar, Trump gjithashtu falënderoi Erdogan për mbështetjen ofruar Amerikës për bombardimin e bazës …

Më shumë...

18 vjet nga beteja e Shkëmbit të Gradinës

18 vjet nga beteja e Shkëmbit të Gradinës

Sot me 18 prill bëhen 18 vite nga beteja e zhvilluar të Shkëmbi i Gradinës, për të mos ua lejuar depërtimin e forcave armike në rrafshnaltën e Berishës, ku ndodhej SHP i UÇK-së, Spitali Ushtarak, QPK, radio “Kosova e Lirë”,  Agjencia e lajmeve “Kosovapress” dhe rreth 100 mijë banorë nëpër …

Më shumë...

Hasani: Deklarata e Kryetarit për ta paditur Serbinë, tentim për ndreqjen e imazhit të tij

Hasani: Deklarata e Kryetarit për ta paditur Serbinë, tentim për ndreqjen e imazhit të tij

Anëtari i kryesisë së Nismës për Kosovë, Bajram Hasani në lidhje me deklaratën e kreut të shtetit Hashim Thaçi se do ta padis Serbinë për krimet e kryera në Kosovë, ka shkruar në rrjetin social se kryetari i Kosovës po përpiqet ta zhvendos vëmendjen nga dështimi i iniciativës për ta …

Më shumë...

Veseli siguron forum investiv për Kosovën në Dubai

Veseli siguron forum investiv për Kosovën në Dubai

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, është pritur në takim të veçantë nga ministri i Punëve të Jashtme të Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyani me të cilin kanë diskutuar për investimet direkte të Emirateve të Bashkuara Arabe në Kosovë. Sheikh Abdullahu ka thënë se …

Më shumë...

Ish-shefi i diplomacisë suedeze Carl Bild viziton Shkupin

Carl Bildt

Ish-shefi i diplomacisë suedeze dhe ish-përfaqësuesi i BE-së në Bosnjë e Hercegovinë, Karl Bild, në profilin e tij në rrjetin social publikoi se gjatë ditës se sotme vjen për vizitë në Shkup. “Fundi i krizës kushtetuese në Shkup, nuk është në horizont. Duket se dallimet në qëndrimet janë më të …

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë Nishani priti në takim zv/kryeministrin e parë të Kinës Zhang Gaoli

Kryetari i Shqipërisë Nishani priti në takim zv/kryeministrin e parë të Kinës Zhang Gaoli

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani, priti të hënën në takim zëvendëskryeministrin e parë të Kinës, Zhang Gaoli, të cilin e njohu me zhvillimet në Ballkan, duke ia treguar progresin në drejtim të paqes dhe stabilitetit pas konflikteve të armatosura që shoqëruan shpërbërjen e ish-Jugosllavisë, si dhe zhvillimet pozitive në këtë …

Më shumë...

Ministri i Jashtëm holandez: Dialog, zgjedhje të lira dhe vetting

Ministri i Jashtëm holandez: Dialog, zgjedhje të lira dhe vetting

Ministri i Jashtëm i Holandës, Bert Koenders, në një konferencë të përbashkët për shtyp me homologun e tij shqiptar, Ditmir Bushatin ka deklaruar: “mendoj se është e rëndësishme që të ketë dialog, zgjedhje të lira e të ndershme dhe progres në procesin e vetting-ut”. Ndërsa, Bushati, u shpreh mirënjohës ndaj Holandës …

Më shumë...

Mustafa: Jemi bllokuar nga BE-ja me një kusht të pakuptimtë dhe çdo vonesë në mos liberalizimin e vizave po na dëmton

Mustafa: Jemi bllokuar nga BE-ja me një kusht të pakuptimtë dhe çdo vonesë në mos liberalizimin e vizave po na dëmton

Kryeministri i vendit, Isa Mustafa, me anë të një postimi ka thënë se Kosova aspiratat e saja për t’u anëtarësuar në BE duhet t’i përmbush me veprime dhe vendime të mëdha dhe të guximshme. “Aspiratat tona për t’u anëtarësuar në BE duhet t’i përmbushim me veprime dhe vendime të mëdha …

Më shumë...

Nënpresidenti amerikan Pence: “Epoka e durimit strategjik” me Korenë e Veriut ka përfunduar

Nënpresidenti amerikan Pence: “Epoka e durimit strategjik” me Korenë e Veriut ka përfunduar

Nënpresidenti amerikan, Mike Pence, ka vizituar Zonën e Demilitarizuar koreane dhe qytetin kufitar Panmunjom, ku ka thënë se “epoka e durimit strategjik” me Korenë e Veriut ka përfunduar. Pence tha se SHBA-të duanë të veprojë për këtë çështje përmes veprimeve paqësore dhe negociatave. “Por të gjitha opsionet janë në tavolinë, …

Më shumë...

Qela: Qeveria nuk po mund t’i plotësojë detyrat e veta themelore, prandaj ka ardhur koha që të bjerë dhe të përfundoj përbërja e Kuvendit

Deputeti Raif Qela, ka bërë të ditur se ai dhe tre deputetë të PDK-së nuk do ta votojnë demarkacionin

Deputeti i Lëvizjes për Bashkim, Raif Qela, i cili është pjesë e grupit parlamentar të PDK-së, ka vlerësuar se gjendja e tanishme në vend është mjaft e rëndë, dhe sipas tij nuk ka shpresë se në të ardhmen do të përmirësohet. Në një intervistë për gazetën “Epoka e re”, ai …

Më shumë...