Fatmir Grejqevci

Mimi Kodheli shpallet “Qytetare Nderi” e Komunës së Drenasit

Mimi Kodheli shpallet “Qytetare Nderi” e Komunës së Drenasit

Ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli është shpallur “Qytetare Nderi” e Komunës së Drenasit. Në ceremoninë e zhvilluar me këtë rast, Kodheli tha se këtë nderim ia kushton babait të saj të ndjerë që kishte punuar fort për lirinë dhe pavarësinë e këtij vendi. Në ceremoninë e organizuar në …

Më shumë...

Lumezi kërkon nga prokurorët angazhim të shtuar në luftë kundër korrupsionit

Lumezi kërkon nga prokurorët angazhim të shtuar në luftë kundër korrupsionit

Kryeprokurori i Shtetit, Aleksandër Lumezi ka mbajtur sot një takim me kryeprokurorin e Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Imer Beka, si dhe me prokurorët e Departamentit të Krimeve të Rënda të kësaj prokurorie, me të cilët kanë diskutuar lidhur me vështirësitë dhe sfidat me të cilat ballafaqohen prokurorët në punën e …

Më shumë...

Zbulohet lapidari i dëshmorit Milaim Krasniqi nga Pastaseli

Zbulohet lapidari i dëshmorit Milaim Krasniqi nga Pastaseli

Me rastin e Ditës së Dëshmorëve sot në Rahovec dhe ditës së shkollës në fshatin Pastasel të Rahovecit u zbulua lapidarii i dëshmorit Milaim Krasniqi i rënë më 12 maj 1998. Kryetari i komunës Idriz Vehapi tha se kjo ditë shënon kujtimin për dëshmorin dhe se busti që u zbuluar …

Më shumë...

Shoqatat e luftës nderojnë me dekorata dëshmorët e lirisë, Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani

Shoqatat e luftës nderojnë me dekorata dëshmorët e lirisë

Sot, me rastin e 19 vjetorit të rënies heroike, Organizata e Veteranëve të Luftës së UÇK-së, nderoi me Dekoratë Heronjtë,  Bahri Fazliu e Agron Rrahmani, me motivacion: “Për kontributin e dhënë për çështjen kombëtare dhe vetëmohimin e jashtëzakonshëm në luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”. Me rastin e ndarjes së …

Më shumë...

Hoxhaj takon kongresmenët, ShBA-ja mbështet aspiratat euro-atlantike të Kosovës

Hoxhaj takon kongresmenët, ShBA-ja mbështet aspiratat euro-atlantike të Kosovës

Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj ka takuar sot delegacionin nga Kongresi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që po qëndrojnë për vizitë në Kosovë. Duke i falënderuar për miqësinë dhe mbështetjen e madhe të SHBA-së për Kosovën, Hoxhaj i ka informuar kongresmenët për progresin e vendit në …

Më shumë...

OSBE: Në Shqipërinë e 2017 nuk ka vend për dhunë

OSBE: Në Shqipërinë e 2017 nuk ka vend për dhunë

Një ditë para protestës së opozitës prezenca e OSBE-së në Tiranë nëpërmjet një postimi në Twitter shprehet se në 2017 nuk ka vend për dhunë. “E drejta për t’u mbledhur në mënyrë paqësore është një prej themeleve të demokracisë. Në Shqipërinë e vitit 2017 nuk ka vend për dhunë”, thuhet në …

Më shumë...

Gjilani shpall “Qytetar Nderi” kryetarin Nishani

Bujar Nishani i quan të mbyllura zgjedhjet e 25 prillit nga pikëpamja formale, por rezultati nuk do të ndryshojë

Me iniciativë të kryetarit të Komunës, Lutfi Haziri, sot Kuvendi Komunal i Gjilanit do ta shpallë “Qytetar Nderi” Kryetarin e Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani. Fillimisht, kryetari shqiptar do të takohet me kryetarin Haziri, në ora 10:00, ndërsa me fillim në ora 10:30, në sallën e Kuvendit, kryetari të Shqipërisë, i …

Më shumë...

Gjuriq: Brukseli ka humbur autoritetin në Prishtinë

Gjuriq: Brukseli ka humbur autoritetin në Prishtinë

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq vlerësoi se Brukseli ka humbur autoritetin në Prishtinë dhe ka shfaqur frikën e tij se zgjedhjet në Kosovë do të thotë vetëm humbje kohe për dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit, por gjithashtu përfaqëson edhe radikalizëm në politikë. …

Më shumë...

Mbahet Java e Dëshmorëve në Rahovec

Mbahet Java e Dëshmorëve në Rahovec

Në kuadër të aktivieteteve që mbahen në shënimin e “Javës së Dëshmorëve dhe Heronjve të Komunës së Rahovecit”, sot organizohen disa aktivitete për të ndëruar dëshmorët. Do të bëhen homazhe dhe nderime pranë lapidarëve, varrezave të heronjve dhe dëshmorëve në Komunën e Rahovecit. Mbahet akademi solemne  dhe program kulturo-artistik në Qendrën …

Më shumë...

Delawie: Është për të ardhur keq që nuk u votua demarkacioni

Delawie: Është për të ardhur keq që nuk u votua demarkacioni

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, në një intervistë për RTK-në, thotë se partitë politike në prag të fushatës zgjedhore, duhet të kenë kujdes se çfarë njerëzish përfshijnë në listat zgjedhore. Ai tha se do të shohin, nëse në listat zgjedhore a do të këtë përfshirje të duhur gjinore dhe …

Më shumë...

Ferati: LDK-ja do të pranojë të qëndrojë edhe në opozitë nëse nuk del e para në zgjedhjet e ardhshme, por jo të bashkëpunojë më me PDK-në

Ferati: LDK-ja do të pranojë të qëndrojë edhe në opozitë nëse nuk del e para në zgjedhjet e ardhshme, por jo të bashkëpunojë më me PDK-në

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Sadri Ferati, ka bërë me dije se kjo parti nuk do të bashkëqeverisë me PDK-në në mandatin e ardhshëm. “Nëse dalim të parët në zgjedhje nuk do të kemi ofertë për PDK-në, por edhe nëse PDK-ja na jep ofertë, LDK-ja nuk …

Më shumë...

Limaj takohet me Kryetarin Nishani

Limaj takohet me Kryetarin Nishani

Kreu i Nismës për Kosovë, Fatmir Limaj, dje është takuar me Kryetarin e Shqipërisë, Bujar Nishani, i cili po qëndron në vizitë zyrtare në Kosovë. “Sot, së bashku me bashkëpunëtorë të NISMA për Kosovën, zhvilluam një takim me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Z. Bujar Nishani. Së bashku me Presidentin …

Më shumë...

Haradinaj priti në takim intelektualët që nënshkruan peticionin për lirimin e tij

Haradinaj priti në takim intelektualët që nënshkruan peticionin për lirimin e tij

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka pritur rreth 60 përfaqësues të intelektualëve dhe profesorëve të Kosovë të cilët kanë nënshkruar peticionin në mbështetje të tij gjatë kohës sa po mbahej në Francë. Haradinaj gjatë këtij takimi, Haradinaj ka falënderuar ata për kujdesin dhe mbështetjen ndaj tij. …

Më shumë...

Zyrtare: Zgjedhjet mbahen më 11 qershor

Zyrtare: Zgjedhjet mbahen më 11 qershor

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi ka vendosur që më 11 qershor të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare. Vendimi i Thaçit për caktimin e datës për zgjedhjet nacionale, ka ardhur pas një takimi konsultativ me përfaqësuesit e partive politike që ka pasur sot në mëngjes. Shumica e partive politike kanë …

Më shumë...

Nishani: E ardhmja e Kosovës dhe Shqipërisë është në BE

Nishani: E ardhmja e Kosovës dhe Shqipërisë është në BE

Kryetari në largim i Shqipërisë, Bujar Nishani, gjatë një konference të përbashkët për medie në Prishtinë, pas takimit me kryetarin Hashim Thaçi, ka thënë se e ardhmja e përbashkët e Shqipërisë dhe Kosovës është drejt Bashkimit Evropian. “Përderisa është proces që ka nisur para 100 vitesh në filozofi, parime dhe përcaktim, …

Më shumë...

Kryetari Nishani nderohet me “Urdhrin e Lirisë”

Kryetari Nishani nderohet me “Urdhrin e Lirisë”

Kryetari në largim i Shqipërisë, Bujar Nishani, është nderuar me “Urdhrin e Lirisë” nga kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi. Kryetari i Kosovës ka theksuar se Nishani nderohet më këtë titull për angazhimin e tij për shtetin e Kosovës. Kurse kreu i Shqipërisë, Bujar Nishani, ka thënë se ndihet i nderuar dhe …

Më shumë...