Fatmir Grejqevci

Hedhet në votim por nuk kalon marrëveshja për themelimin e Fondit për Ballkanit Perëndimor

Të mërkurën të mbahet seanca e jashtëzakonshme me kërkesë të Grupit Parlamentar të LDK-së

Përkundër kërkesës së vazhdueshme të ministrit të Jashtëm Enver Hoxhaj Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur që ta ratifikojë Marrëveshjen për themelimin e Fondit për Ballkanin Perëndimor. Për këtë kanë votuar 70 deputetë, dy deputetë kanë qenë kundër dhe nëntë të tjerë kanë abstenuar. Vlen të theksohet se opozita ishte …

Më shumë...

Kosova anëtare e Frankofonisë, “Flamuri i Kosovës po valon në Kombet e Bashkuara”

Kosova është anëtare e Frankofonisë, “Flamuri i Kosovës po valon në Kombet e Bashkuara”

Sipas një postimi të konsultës së Republikës së Kosovës në SHBA Teuta Sahatqija: “Kosova është anëtare e Frankofonisë. Misioni i Kosovës në New York është anëtar i Grupit të Ambasadorëve Frankofon pranë Kombeve të Bashkuara, merr pjesë në çdo aktivitet pune, kulture, edukativ etj”, ka shkruar Sahatqija.

Më shumë...

Lufti Dervishi: Ai që s’di ç’është pushka Komandant, e Komandanti i vërtetë në arrest

Lufti Dervishi: Ai që s’di ç’është pushka Komandant, e Komandanti i vërtetë në arrest

Profesori i njohur i gazetarisë në Universitetin e Tiranës Lufti Dervishi me anë të një postimi ka shprehur habinë sesi Franca njeriun që nuk ka kapur kurrë pushkë me dorë e bën komandant, ndërsa komandantin e vërtetë e mbajnë padrejtësisht në arrest, duke iu referuar këtu ish komandantit të UÇK-së dhe …

Më shumë...

Stavileci: Projekti ‘Kosova e Re’ do ta rrisë për 2 % rritjen ekonomike

Blerand Stavileci: Temat e mëdha si Gjykata Speciale, demarkacioni dhe ushtria duhet të kenë epilog të shpejtë

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ka thënë se projekti “Kosova e Re” do ta shtojë për 2 % rritjen ekonomike që është, sipas tij, një kapërcim mjaft i madh sasior dhe kualitativ. Në një intervistë për “Epoka e re”, ai ka bërë me dije se gjatë ndërtimit të termocentralit …

Më shumë...

Mustafa në Kongresin e Partisë Popullore Evropiane: Kosova meriton vëmendje më të madhe nga BE-ja

Mustafa në Kongresin e Partisë Popullore Evropiane: Kosova meriton vëmendje më të madhe nga BE-ja

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, njëherësh kryetar i LDK-së po merr pjesë në Kongresin e Partisë Popullore Evropiane në Maltë, ku ka mbajtur një fjalim para 2500 pjesëmarrës nga më shumë se 40 shtete, përfshirë kryeministra e presidentë të shteteve më të fuqishme evropiane. “Për LDK-në ashtu sikur se edhe …

Më shumë...

Partitë politike shqiptare e cilësojnë si të papranueshëm planin e VMRO-DPMNE për dalje nga kriza politike

Partitë politike shqiptare e cilësojnë si të papranueshëm planin e VMRO-DPMNE për dalje nga kriza politike

Partitë politike shqiptare e vlerësojnë si të papranueshëm planin e VMRO-DPMNE për dalje nga kriza politike në të cilën është thelluar Maqedonia. Artan Grubi, deputet i BDI-së, theksoi se në Maqedoni nuk ka pas asnjë ndërhyrje nga fqinjët, ndërsa deklarata e përbashkët e partive parlamentare shqiptare është rezultat i programeve …

Më shumë...

Gjermania kërkon nga Ivanov t`ia jap mandatin menjëherë shumicës parlamentare

Gjermania kërkon nga Ivanov t`ia jap mandatin menjëherë shumicës parlamentare

Kryetari i Maqedonisë duhet menjëherë t’ia jap mandatin shumicës parlamentare dhe t’i jap fund krizës politike të krijuar, ka thënë ministri i jashtëm gjerman Zigmar Gabriel. “Mendoj se është e nevojshme që edhe njëherë t’i kërkohet presidentit Ivanov dhe nga partitë parlamentare që të mundësojnë formimin e qeverisë dhe t’i …

Më shumë...

Ambasadori Delawie: Ushtria do të bëhet por me ndryshime kushtetuese

Ambasadori Delawie: Ushtria do të bëhet por me ndryshime kushtetuese

Ambasadori Greg Delawie deklaroi se SHBA-të dhe Kosova kanë një lidhje të posaçme. Ai në Forumin Fol Hapur foli për sistemin e drejtësisë, luftën kundër korrupsionit dhe krijimin e ushtrisë së Kosovës. Delawie tha se shteti i tij  ka investuar shumë në ndërtimin e FSK-së deri në këtë nivel të …

Më shumë...

Hyseni: Kemi policinë më të mirë, por nuk garantojmë se nuk do të ketë sulme terroriste

Hyseni: Kemi policinë më të mirë, por nuk garantojmë se nuk do të ketë sulme terroriste

Kosova ka treguar vullnet dhe përkushtim për të luftuar ekstremizmin dhe radikalizmin e dhunshëm, ka deklaruar ministri i Brendshëm, Skender Hyseni gjatë një ligjërate para studentëve të Universitetit Amerikan në Kosovë. Ndër të tjera ai theksoi se Kosova e ka një polici të shkëlqyeshme, por askush nuk mund të garantojë se …

Më shumë...

Haradinaj: Të ndërpritet dialogu, t’u bëjmë me dije Serbisë e BE-së se nuk mund të luajnë me qytetarët e Kosovës

Daut Haradinaj: Faik Fazliu është pa gjymtyrë sepse i ka humbur në luftë, duhet pasur kujdes me këtë kategori

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, ka thënë se jemi për përmirësimin e marrëdhënieve me shtetin e Serbisë, por jo vetëm Kosova duke dhënë, e duke mos marrë asgjë nga pala tjetër. “Janë arritur një varg marrëveshjesh që nga pala kosovare janë implementuar gati të gjitha, ndërsa nga Serbia asnjë”, ka …

Më shumë...

Reagon Thaçi, bllokimi i rrugëve është bllokim i rrugëve të Kosovës në botë

Thaçi paralajmëron edhe kompromisin e fundit, më të madhin, faljen e veriut të Kosovës, Serbisë

Kryetar i Kosovës, Hashim Thaçi, me anë të një ka reaguar ndaj bllokimit të disa rrugëve të vendit nga qytetarët, për shkak të paralajmërimit të vizitës të një delegacioni nga Serbia për fushatë në shtetin tonë. “Bllokimi i rrugëve brenda në Kosovë është bllokim i rrugëve të Kosovës në botë. …

Më shumë...

Bashkimit Evropian i vjen keq për anulimin e vizitave të zyrtarëve serbë në Kosovë

Bashkimit Evropian i vjen keq për anulimin e vizitave të zyrtarëve serbë në Kosovë

Bashkimi Evropian është duke i vështruar zhvillimet në veri të Kosovës me theks të veçantë vizitat e politikanëve serbë në prag të zgjedhjeve presidenciale, që do të mbahen të  dielën. Ndërkohë, sot kryeministri serb Aleksandër Vuçiq, ka dashur të vijë në Leposaviq por e ka anuluar vizitën e tij si …

Më shumë...

Veseli: Diplomacia duhet të bëhet promovuesi kryesor i mundësive ekonomike të Kosovës

Veseli: Diplomacia duhet të bëhet promovuesi kryesor i mundësive ekonomike të Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, foli në konferencën “Diplomacia ekonomike e Kosovës ‘Made in Kosova’”, në të cilën po marrin pjesë ambasadorë të Kosovës, ministra dhe përfaqësues të bizneseve vendore. Më ç’rast ai tha se zhvillimi ekonomik është faktori kyç me të cilin ndërlidhen proceset e tjera. Vetëm …

Më shumë...

Kryeministri shqiptar Edi Rama nderohet në Francë “Komandant i Legjionit të Nderit”

Kryeministri shqiptar Edi Rama nderohet në Francë “Komandant i Legjionit të Nderit”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama është nderuar në Francë nga kryetari i këtij shteti François Hollande me titullin “Komandant i Legjionit të Nderit”. Titulli i është dhënë kreut të ekzekutivit të Shqipërisë nga kryetari i Francës. Këtë medale të nderit e ka publikuar vetë Rama, ku është shprehur i nderuar …

Më shumë...

Deputetët e Kuvendit të Kosovës paguhen sa pesë paga mesatare në vend

Të mërkurën të mbahet seanca e jashtëzakonshme me kërkesë të Grupit Parlamentar të LDK-së

Paga mesatare në Kosovë ende është në intervalin në mes 130 deri 400 euro, për dallim nga deputetet që i marrin pesëfish më shumë pagë mujore rreth 1500 euro, por gëzojnë edhe të drejta shtesë materiale për çdo aktivitet të tyre. Për dy seanca gjatë muajit, ata i marrin 240 …

Më shumë...

Hoxhaj: Tregu i përbashkët rajonal, ide e Serbisë për të dominuar Ballkanin

Hoxhaj: Tregu i përbashkët rajonal, ide e Serbisë për të dominuar Ballkanin

Tregu i përbashkët evropian i propozuar nga kryeministri serb Aleksandër Vuçiç, ndonëse është përkrahur nga vendet tjera të Ballkanit, përfshirë këtu edhe Shqipërinë, ka hasur në kundërshtim të Qeverisë së Kosovës. Ministri i Jashtëm, Enver Hoxhaj,  në një konferencë për shtyp, tha se çdo treg i propozuar që të zhvillohet …

Më shumë...