Fatmir Grejqevci

Pacolli: Kosova duhet të lirohet nga shkatërruesit

Pacolli: Qeveria të cilën e votova dhe isha kundër rrëzimit të saj në mënyrë diktatoriale nuk po më lë të kthehem në Kosovë

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka thënë se po shkojnë dëm miliona e miliona euro në tërë vendin, i cili po degradohet për mungesë të përkujdeset. Sipas tij, Kosova duhet të lirohet nga shkatërruesit, pasi vendi ynë ka nevojë për njerëz që e duan dhe punojnë për vendin. …

Më shumë...

Afrim Hoti jep dorëheqje nga pozita e Prorektorit në Universitetin e Prishtinës

Afrim Hoti jep dorëheqje nga pozita e Prorektorit në Universitetin e Prishtinës

Afrim Hoti ka dhënë dorëheqje nga detyra e tij në pozitën e Prorektorit për Marrëdhënie me Jashtë në Universitetin e Prishtinës. Ai këtë e ka konfirmuar me anë të një postimi në rrjetin social. “Po shoh nëpër portale të ndryshme të qarkullojnë fjalë e dezinformata të ndryshme për dorëheqjen time prandaj …

Më shumë...

Bushati: Basha po bën diversion me BE dhe SHBA

Bushati: Basha po bën diversion me BE dhe SHBA

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ka akuzuar kreun e opozitës, Lulzim Basha, se po bën diversion me BE dhe SHBA dhe se po e çon opozitën në vetëvrasje politike. Gjatë vizitës së tij të dielën në Shkodër, ka deklaruar se mesazhi i Uashingtonit ka qenë i qartë për zbatimin e …

Më shumë...

PD: Referencat ndaj ‘97, dëshpërim i kryeministrit Rama

PD

Partia Demokratike e Shqipërisë i është përgjigjur deklaratës së PS lidhur me protestat e opozitës, duke hedhur poshtë akuzat se po përpiqet të përsërisë vitin ’97 dhe për rrjedhojë të nxjerrë vendin nga binarët e integrimit. “Partia Demokratike dhe opozita kanë 64 ditë që protestojnë, pasi mbajtën një nga mitingjet më …

Më shumë...

Analizë mbi buxhetin e Kosovës 2017

Analizë mbi buxhetin e Kosovës 2017

Instituti GAP do të prezantojë sot një analizë lidhur me adresimin e sfidave të identifikuara nga Raporti i Komisionit Evropian për Kosovën me Ligjin për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2017. Integrimi i Kosovës në Bashkimin Evropian (BE) është një nga prioritetet kryesore të Qeverisë së Kosovës.  Çdo vit, …

Më shumë...

Haradinaj: Vijë e kuqe për PDK-në dhe LDK-në

Ramush Haradinaj

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj në një intervistë për Gazeta Blic ka theksuar se partia e drejtuar nga ai, ka vija të kuqe ndaj PDK-së e LDK-së, për mundësinë e ndonjë koalicioni parazgjedhor. “Ajo që tash mund të them është që ne kemi një vijë të kuqe …

Më shumë...

LDK: Kosova ka shënuar progres në fushën e zhvillimit ekonomik

LDK: Kosova ka shënuar progres në fushën e zhvillimit ekonomik

Gjatë të shtune u mbajt mbledhja e rregullt e kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, me kryetarët e degëve të LDK-së, në të cilën u diskutua për punën e Qeverisë së Kosovës, si dhe për proceset themelore integruese të Kosovës. Siç njofton Zyra e LDK-së, njëzëri u vlerësua se …

Më shumë...

Ambasadori francez në Kosovë: Haradinaj po gjykohet për akuza të reja

Ambasadori francez në Kosovë: Haradinaj po gjykohet për akuza të reja

Ambasadori i Republikës së Francës në Kosovë, Didier Chabert, ka thënë se Ramush Haradinaj po mbahet ende në Francë dhe po gjykohet atje, por jo për akuzat në të cilat ai është shpallur i pafajshëm.  Ambasadori Chabert, ka theksuar se Ramush Haradinaj po mbahet ende në Francë dhe po gjykohet …

Më shumë...

Mustafa: Përurimi i Kullës ku ra dëshmor Ismet Rrahmani tregon se historia e dëshmorëve po përjetësohet

Mustafa: Përurimi i Kullës ku ra dëshmor Ismet Rrahmani tregon se historia e dëshmorëve po përjetësohet

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Kullës Muze të ndërtuar për nder të dëshmorit, Ismet Rrahmani. Në inaugurimin e Kullës, ishin të pranishëm po ashtu ministra të kabinetit qeveritar, deputetë, përfaqësues të Komunës së Skenderajt, veteranë të luftës, familjarë dhe bashkëluftëtarë të …

Më shumë...

Me aktivitete vëtëdisuese është shënuar Dita Botërore e Tokës edhe në Kosovë

Me aktivitete vëtëdisuese është shënuar Dita Botërore e Tokës edhe në Kosovë

Dita Botërore e Tokës është shënuar edhe në Kosovë, duke filluar nga aktivitet vetëdisuese për ruajtjen e tokës, deri te pastrimi i deponive ilegale në kryeqytet. Një manifestimi në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, e organizoi edhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në bashkëpunim me Komunën e Prishtinës, FSK-në, …

Më shumë...

Pens: Ende është i mundur de-nuklearizimi i Gadishullit Korean

Pens: Ende është i mundur de-nuklearizimi i Gadishullit Korean

De-nuklearizimi i Gadishullit Korean është ende i mundur që të arrihet, duke iu falënderuar marrëveshjes më të re ndërmjet SHBA-ve dhe Kinës, deklaroi të shtunën zëvendës presidenti amerikan Majk Pens. “Sinqerisht besojmë se ekzistojnë shanset që të arrijmë synimin historik përmes rrugës paqësore – lirimit të Gadishullit Korean nga armatimi nukleare”, …

Më shumë...

Ministri Hoti dhe zyrtarët e Bankës Botërore flasin për strategjinë e re të BB-së për Kosovë

Ministri Hoti dhe zyrtarët e Bankës Botërore flasin për strategjinë e re të BB-së për Kosovë

Ministri i Financave Avdullah Hoti së bashku me Guvernatorin e Bankës Qendrore të Kosovës, Bedri Hamza dhe ekipin përcjellës në takimet pranverore të Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore, u takua me zëvendëspresidentin e Bankës Botërore Cyril Muller, drejtorin Ekzekutiv të Bankës Botërore Franciscus Godts, dhe drejtoreshën për Ballkan Perëndimor …

Më shumë...

Ministri Shalsi: Opozita po përpiqet për një ’97-të dytë, por do të dështojë

Ministri Shalsi: Opozita po përpiqet për një ’97-të dytë, por do të dështojë

Ministri Eduard Shalsi ka deklaruar se eksponentë të ndryshëm të Partisë Demokratike shfaqen me deklarata që hera-herës ngjajnë me lojëra fjalësh. “I tillë është edhe ai i sotmi i Tritan Shehut. Përpiqen të fshehin të vërtetën e bojkotit të parlamentit, që përditë e më shumë po bëhet e qartë për …

Më shumë...

Cungu: Të mënjanohen interesat partiake, Kosova të dalë nga izolimi

Cungu: Të mënjanohen interesat partiake, Kosova të dalë nga izolimi

Kryetari i Ulqinit, Nafiz Cungu, ka thënë se gjendja e shqiptarëve në Mal të Zi lë shumë për të dëshiruar, sepse, si pasojë e diskriminimit të vazhdueshëm për dekada me radhë, trojet e shqiptarëve në Mal të Zi janë zhytur në varfëri. Ai ka theksuar se diskriminimi ka bërë që …

Më shumë...

Mbahet stërvitja e njësisë për kërkim-shpëtim me barka

Mbahet stërvitja e njësisë për kërkim-shpëtim me barka

Agjencia për Menaxhim të Emergjencave e Ministrisë së Punëve të Brendshme, sot dhe nesër do të organizojë stërvitjen me njësitë për kërkim shpëtim me barka, në raste të fatkeqësive natyrore dhe fatkeqësive tjera. Pjesëmarrës në këtë ushtrim do të jetë ekipi për shpëtim me barka prej 11 personave, stafi menaxhues, …

Më shumë...

Rama: Data e zgjedhjeve nuk diskutohet, ato do të mbahen me 18 qershor

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama deklaroi të premten se Shqipëria ka zgjedhjet më 18 qershor dhe askush në botën e logjikës elementare demokratike, nuk e diskuton fare datën kushtetuese të zgjedhjeve. “Lulëzimi e paska interpretuar thirrjen e Departamentit të Shtetit që gjithë partitë të hyjnë në zgjedhje, si një mbështetje …

Më shumë...