Fatmir Grejqevci

Shënohet 19- vjetori i daljes në skenë të UÇK-së në Zonën Operative të Pashtrikut

Shënohet 19- vjetori i daljes në skenë të UÇK-së në Zonën Operative të Pashtrikut

Në Drenoc të Rahovecit është shënuar 19 vjetori i daljes në skenë të UÇK-së në Zonën Operative të Pashtrikut. Kryetari i Rahovecit Idriz Vehapi, tha se kjo ditë është nga ato ditët e mëdha të historisë kombëtare që na bënë të ndihemi krenar. Ai theksoi se sot është dita kur ushtarët që …

Më shumë...

Asambleistja e Nismës: Kryeministër mos e prit as mocionin, më mirë ik vetë se e ke tepruar!

Asambleistja e Nismës: Kryeministër mos e prit as mocionin, më mirë ik vetë se e ke tepruar!

Shefja e grupit të asamblistëve të Nismës për Kosovën në Kuvendin Komunal të Malishevës, Arbëreshë Krasniqi e ka bërë përgjegjës kryeministrin e vendit Isa Mustafa për dështimin e demarkacionit, liberalizimin e vizave dhe zbrazjen e Kosovës nga rinia për shkak të mos perspektivës. “Qeverisja e Kosovës me Kryeministër Isa Mustafën, …

Më shumë...

Historianët të premten bllokojnë rrugën afër Manastirit të Deçanit

Manastiri i Deçanit

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri”, Dega në Deçan, ka njoftuar se të premten, më 28 prill 2017, në orën 11:00 deri në orën 12:00, në mënyrë paqësore do ta bllokojë rrugën në afërsi të Manastirit të Deçanit. Rreth këtij manastiri për një kohë të gjatë ka reagime si nga …

Më shumë...

Veseli: Lutemi për shërimin e ish-kryeministrit Bajram Rexhepi

Veseli: Lutemi për shërimin e ish-kryeministrit Bajram Rexhepi

Me kërkesë të familjes dhe kolegjiumit mjekësor, ish-kryeministri i Kosovës, Bajram Rexhepi, është transferuar mbrëmë për rehabilitim në një qendër spitalore në Turqi. Kryeparlamentari Kadri Veseli ka falënderuar shtetin turk për gatishmërinë që i ka mundësuar ish-kryeministrit të Kosovës, Bajram Rexhepi që ta vazhdojë shërimin në këtë shtet. “Me kërkesë të …

Më shumë...

Shëndetësia të enjten në grevë 24-orëshe, kërkohet mirëkuptimi i popullit

FSSHK: Sistemit shëndetësor në vend i mungojnë rreth 5 mijë punëtorë, kjo duhet tëishte shqetësim shtetëror

Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka bërë të ditur sot se të gjithë punëtorët shëndetësor të Republikës së Kosovës të enjten me datë 27.04.2017 shpallin Grevë të përgjithshme 24 orëshe në gjitha Institucionet Shëndetësore. Në njoftimin thuhet se gjatë kësaj kohe do të punojë vetëm njësia me rëndësi …

Më shumë...

“Termokos” njofton se nga sot e ndërpret furnizimin me ngrohje

“Termokos” njofton se nga sot e ndërpret furnizimin me ngrohje

“Termokos” në koordinim të plotë me KEK-un, pas ngritjes së temperaturave në vendin tonë ka marrë vendim, që të ndërpret nga sot furnizimin e mëtutjeshëm me ngrohje për gjithë konsumatorët e vet. Rikujtojmë se furnizimi i jashtëzakonshëm me ngrohje, gjë e cila lejohet edhe me aktet ligjore në fuqi, kishte …

Më shumë...

Delegacioni i Komisionit për Punë të Jashtme vazhdon takimet në Kroaci

Delegacioni i Komisionit për Punë të Jashtme vazhdon takimet në Kroaci

Në vazhdën e aktiviteteve nga vizita zyrtare në Kuvendin e Kroacisë, delegacioni i Komisionit për Punë të Jashtme, u takua edhe me udhëheqësin e Delegacionit të Republikës së Kroacisë në SEECP, Predrag Matic. Siç bën të ditur zyra për informim e Kuvendit të Kosovës, në ketë takim delegacionet këmbyen mendimet rreth …

Më shumë...

Daka: KQZ po bëhet gati vetëm për zgjedhje lokale

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka mohuar se institucioni që ajo drejton ka marrë sinjale nga ndonjë institucion relevant për mbajtje të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në vend. Ajo ka deklaruar për “Epoka e re” se ky institucion nuk është duke e bërë asnjë përgatitje për mundësinë …

Më shumë...

Basha: Bisedimet dështuan, Rama refuzoi qeverinë teknike

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duke folur nga “Çadra e Lirisë”, ka shprehur falënderime për kryetarin e Komitetit të Punëve të Jashtme

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duke folur nga “Çadra e Lirisë”, ka shprehur falënderime për kryetarin e Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian, David McAllister (EPP) dhe Raportuesit të Përhershëm të Parlamentit Evropian për Shqipërinë, Knut Fleckenstein, duke deklaruar dhe lajmin e keq të dështimit të dialogut. “Të …

Më shumë...

Veseli bëri homazhe të shtatorja e veprimtarit Fadil Vata

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, të martën, në 27-vjetorin e vdekjes së veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, Fadil Vatës, ka bërë nderime

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, të martën, në 27-vjetorin e vdekjes së veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, Fadil Vatës, ka bërë nderime pranë shtatores së këtij heroi në qytetin e Therandës. Ai ka vendosur një tufë lulesh, në kujtim dhe respekt të veprës heroike të tij. Fadil Vata …

Më shumë...

Kryekuvendari, Veseli, priti në takim një delegacion deputetësh nga Parlamenti i Belgjikës

Belgjika vazhdon mbështetjen për Kosovën

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, priti të martën në takim një delegacion deputetësh nga Parlamenti i Belgjikës, me të cilët ka diskutuar për marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve, përkatësisht midis dy kuvendeve dhe avancimin e tyre gjatë viteve, si dhe për rritjen e këtij bashkëpunimi. Kryekuvendari e konsideroi të …

Më shumë...

Edhe Lunaçek si Hahni: Nuk pranohet retorika nacionaliste e shqiptarëve

Ulrike

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek deklaroi se BE-ja këshillon që sa më mirë duhet të shfrytëzohet energjia pozitive, e pranishme në Ballkanin Perëndimor, pasi në disa vende të këtij rajoni janë vërejtur ndryshime drejt sjelljes autoritare, e cila rrezikon përparimin e demokracisë. Ajo në tekstin e publikuar në portalin europeanwesternbalkans.com, …

Më shumë...

Fondacioni i Odës Amerikane mbështet edukimin në Kosovë

Fondacioni i Odës Amerikane mbështet edukimin në Kosovë

Oda Amerikane ka ndarë nga fondacioni i saj 3000 euro për të mbështetur një projekt të përbashkët të bursave të Klubit Rotary International Prishtina dhe Fondacionin për Edukimin e Vajzave “Çifti Buçinca”. Fondi i bursave ka për synim përkrahjen e vajzave nga familjet e varfra që të ndjekin shkollën. Oda Amerikane …

Më shumë...

Kosova kryeson plenumin e parlamentit të komunitetit të energjisë

Kosova kryeson plenumin e parlamentit të komunitetit të energjisë

Kryetari i Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, Muhamet Mustafa, do të kryesojë sonte Sesionin e Parlamentit të Komunitetit të Energjisë, që mbahet në Bruksel dhe do t’i adresohet këtij forumi në emër të Kosovës. Ky forum përbëhet nga përfaqësuesit e parlamenteve të Kosovës, Shqipërisë, Serbisë, Bullgarisë, Bosnjë e …

Më shumë...

Arifi: Qeveria e Kosovës ka dështuar rëndë në procesin e demarkacionit me Malin e Zi

Arifi: Qeveria e Kosovës nuk do të hyjë në asnjë mënyrë në një proces të ridizajnimit të kufijve në Ballkan

Anëtari i Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Avni Arifi, ka thënë se është i domosdoshëm krijimi i një komisioni të ri shtetëror për demakrimin e kufirit me Malin e Zi si dhe krijimi i një qeverie të re. “Edhe Murat Meha edhe kjo qeveri duhet të shkojnë. Qeveria e …

Më shumë...

Kroacia konfirmon mbështetjen e Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s

Kroacia konfirmon mbështetjen e Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s

Në kuadër të bashkëpunimit ndër-parlamentar, delegacioni i Komisionit për Punë të Jashtme i Kuvendit të Republikës së Kosovës, i kryesuar nga kryetari Elmi Reçica, është duke realizuar një vizitë zyrtare dyditore në Republikën e Kroacisë, ka bërë të ditur zyra për informim e Kuvendit. Delegacioni kosovar është takuar me anëtarë …

Më shumë...