Fatmir Grejqevci

Haradinaj: I kemi votat për formimin e qeverisë

Kryeministri Haradinaj: Do ta respektojmë Kuvendin por kjo seanca e sotme nuk meriton respekt

Kandidati për kryeministër i nominuar nga koalicioni PAN, Ramush Haradinaj ka paralajmëruar formimin e shpejtë të qeverisë së re të udhëhequr nga ai. Haradinaj në një intervistë për RTV 21, ka thënë se koalicioni PDK-AAK-Nisma i ka siguruar 61 për formimin e qeverisë, ndërsa premton se qeveria do të jetë …

Më shumë...

Rama: Vlora bën bashkë Kosovën dhe Shqipërinë

Rama: Vlora bën bashkë Kosovën dhe Shqipërinë

Partia Socialiste ka zhvilluar në qytetin bregdetar të Vlorës mitingun përmbyllës të fushatës zgjedhore, qytet ku edhe kreu i PS, Edi Rama, është në listë për deputet. “Nëse ka një vend që i bën bashkë Kosovën dhe Shqipërinë, ajo është Vlora”, u shpreh Rama, teksa theksoi se Vlora do të …

Më shumë...

Eurokomisari për zgjerim, Johannes Hahn të hënën do ta vizitojë Shkupin

Hahn

Eurokomisari për zgjerim, Johannes Hahn të hënën do ta vizitojë Shkupin, për të bisedar rreth planeve për reformat e Qeverisë së re të Maqedonisë. Nga Komisioni Evropian të premtën njoftuan se është paraparë që Hahn gjatë vizitës në Shkup të takohet me kryeministrin Zoran Zaev, me përfaqësues tjerë të Qeverisë …

Më shumë...

Thaçi: Kosova e gatshme të mbështesë albanologjinë dhe kulturën arbëreshe

Thaçi: Kosova e gatshme të mbështesë albanologjinë dhe kulturën arbëreshe

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi gjatë vizitës në Universitetin e Kozencës në Itali, ka thënë se Kosova gjithmonë ka qenë e gatshme që në forma të ndryshme t’i mbështesë vendbanimet dhe kulturën arbëreshe. Ai gjatë takimit me rektorin e këtij universiteti, Gino Mirocle Crisci, është njoftuar nga ky i fundit …

Më shumë...

Oda Amerikane sërish kërkon të mos implementohet Ligjit për Sigurime Shëndetësore

Oda Amerikane

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë kërkon edhe një herë nga Qeveria në detyrë që të pezullojë implementimin e Ligjit për Sigurime Shëndetësore, specifikisht mbledhjen e premiumeve të sigurimeve shëndetësore, të planifikuar të fillojë më 1 korrik 2017. Sipas OEAK, arsyet në të cilat do mbështetej vendimi për shtyrjen e implementimit …

Më shumë...

Daut Haradinaj: Lista Srpska s’ka pse ta kundërshtojë qeverisjen e ardhshme

Kandidati për deputet nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, ka thënë se asnjëra nga partitë në vend nuk ka asnjë arsye për ta kundërshtuar qeverinë e ardhshme të drejtuar nga vëllai i tij. Madje ai është shprehur i bindur se Qeverinë do të krijohet nga koalicioni PAN, do ta …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa falënderon Amerikën për ndarjen e 50 milionë dollarëve për Kosovën

Kryeministri Mustafa falënderon Amerikën për ndarjen e 50 milionë dollarëve për Kosovën

Kryeministri në detyrë, Isa Mustafa, e ka vlerësuar lajm të shkëlqyeshëm ndarjen e 50 milionë dollarëve nga Bordi i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit për Kosovën. Mustafa ka shkruar në llogarinë e vet në “Facebook”, se këto mjete do të investohen në projekte të efiçienës energjetike, ambientit dhe sundimit të ligjit. …

Më shumë...

Pacolli: Mos i shkatërroni zgjedhjet me zhagitjen e numërimit të votave

Behgjet Pacolli

Kryetari i AKR-së, Behgjet Pacolli ka shprehur shqetësimin e tij lidhur me zvarritjen e numërimit të votave për kandidatët, duke thënë se kjo pjesë e numërimit po shkatërron imazhin e mirë të krijuar nga votimi, andaj i bën thirrje KQZ-së që t’i japë fund, siç shprehet ai, kësaj maskarade. “Mos …

Më shumë...

Amerika ndan 50 millionë dollarë për Kosovën

Amerika ndan 50 milionë dollarë për Kosovën

Agjencioni federal amerikan MCC ka ndarë 50 milionë dollarë për investime në Kosovë në kuadër të programit “Threshold”. Lajmin e ka konfirmuar kryetari i vendit, Hashim Thaçi, me anë të një postimi në rrjetin social. “Lajm i shkëlqyeshëm nga Washingtoni. Agjencioni federal amerikan MCC ka ndarë 50 milionë dollarë për …

Më shumë...

Veseli: Me ndihmën e SHBA-së dhe BE-së do ta jetësojmë programin e koalicionit

Veseli: Me ndihmën e SHBA-së dhe BE-së do ta jetësojmë programin e koalicionit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se me ndihmën e SHBA-së, Bashkimit Evropian dhe me vullnetin e mirë të qytetarëve të Kosovës, do të jetësohet programi elektorial i koalicionit PAN. “Qytetarët e Kosovës kanë votuar për një fillim të ri. Na presin shumë punë, na presin …

Më shumë...

Limaj sqaron pozicionin e Nismës në PAN

Limaj sqaron pozicionin e Nismës në PAN

Kryetari i Nismës për Kosovë, Fatmir Limaj ka thënë se në koalicion me PDK-në ka hyr për shkak të një koalicioni që më parë kishte me AAK-në, sepse në të kundërtën nuk do hynte në këtë koalicion. Ai po ashtu gjatë një debati në TV Dukagjini ka sqaruar se nuk …

Më shumë...

Rama: Mandatin e ardhshëm do ndërtojmë shtëpinë e shtetit

Rama: Mandatin e ardhshëm do ndërtojmë shtëpinë e shtetit

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duke folur në mitingun përmbyllës elektoral në Durrës, tha se me reformat e kryera në katër vjet ndërtuan themelet e shtetit, por pas 25 qershorit do të punojnë për të ndërtuar shtëpinë e shtetit shqiptar. “Ne nuk e kemi ndërtuar ende shtetin modern demokratik, që …

Më shumë...

Përfaqësuesit e MSh-së dhe OBSh-së diskutojnë për shëndetësinë në vend

Përfaqësuesit e MSh-së dhe OBSh-së diskutojnë për shëndetësinë në vend

Zëvendësministri në detyrë i Shëndetësisë, Izet Sadiku, ka pritur sot në takim Cristoph Hamelmann, udhëheqës i Zyrës Evropiane për investime për Shëndetësi dhe Zhvillim me seli në Vendik të Italisë. Në këtë takim zëvendësministri Sadiku e ka njoftuar delegacionin e OBSh-së për zhvillimet në shëndetësi, përgatitjet për sigurime shëndetësore, Sistemin e …

Më shumë...

Haradinaj: Epoka e Kohlit, kthesë edhe për shqiptarët

Haradinaj: Epoka e Kohlit, kthesë edhe për shqiptarët

Kandidati për kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, është nënshkruar në librin e zisë në Ambasadën e Gjermanisë në Prishtinë, në nderim të ish-kancelarit Helmut Kohl, i cili ka ndërruar jetë javën e kaluar. “Epoka e Kohl-it – Epokë kthese edhe për ne shqiptarët në ish-Jugosllavi”, ka shkruar Haradinaj në një …

Më shumë...

Thaçi dekoron ambasadorin Khalilzad me medaljen ‘Urdhri i Pavarësisë’

Thaçi dekoron ambasadorin Khalilzad me medaljen ‘Urdhri i Pavarësisë’

Kryetari i vendit Hashim Thaçi, ka dekoruar ambasadorin Zalmay Khalilzad, me medaljen “Urdhri i Pavarësisë”. Thaçi tha se Zalamay Khalilzad në Kosovë më së miri e njohim si ambasador i kryetarit Bush në Kombet e Bashkuara, në kohën kur Kosova përgatitej të shpallë Pavarësinë dhe kur ambasadori Khalilzaf ka përkrahur aspiratat …

Më shumë...

Kusari përfaqëson Kosovën në Kongresin Metropolis në Kanada

Kusari përfaqëson Kosovën në Kongresin Metropolis në Kanada

Kryetarja e komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, po merr pjesë në Kongresin e XII botëror – Metropolis, i cili po mbahet në Montreal të Kanadasë me temën “Sfidat globale, qytetet kryesore në aksion”. Kryetarja Kusari-Lila ka falënderuar organizatorët e kongresit Metropolis për ftesën e bërë si dhe mbështetjen e organizatës NDI …

Më shumë...