Fatmir Grejqevci

Selimi: Për kryeparlamentarin do ta respektojmë Kushtetutën

Selimi: Për kryeparlamentarin do ta respektojmë Kushtetutën

Lëvizja Vetëvendosje vazhdon të këtë “vija të kuqe” për Partinë Demokratike të Kosovës dhe Listën Serbe, por jo dhe për partitë tjera, duke përfshirë LDK-në. Deputeti nga radhët e Vetëvendosjes, Rexhep Selimi në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se kjo parti në rastin e zgjedhjes së kryetarit të …

Më shumë...

Tri projekte ndërkufitare inagurohen në Gjakovë, Deçan e Junik

Tri projekte ndërkufitare inagurohen në Gjakovë, Deçan e Junik

Përfaqësues të Zyrës së BE-së në Kosovë bashku me autoritetet lokale të Komunës së Gjakovës, Deçanit dhe Junikut inaugurojnë sot tri projekte të ndryshme të implementuara si pjesë e programit ndërkufitar. Projektet kanë për synim përmirësimin e resurseve ujore në Gjakovë, rivitalizimin e komuniteteve lokale për turizëm dhe zhvillimin e …

Më shumë...

Krasniqi: Pa konsensus nacional s’duhet të vazhdojnë bisedimet me Serbinë

J. Krasniqi

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, ka thënë se pa konstituimin e institucioneve të reja nuk do të duhej të vazhdojnë bisedimet me Serbinë. Ai ka theksuar se Kuvendi i Kosovës është vendi i vetëm ku duhet të merret vendimi për vazhdimin apo ndërprerjen e procesit të dialogut. Në një …

Më shumë...

Veseli: Amerika ishte dhe mbetet mburojë e lirisë dhe pavarësisë së Kosovës

Kadri Veseli

Kryetari në detyrë i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka uruar popullin amerikan me rastin e 241 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës. “Dita e Pavarësisë së SHBA-së është ditë e bekuar edhe për ne sepse Amerika ishte dhe mbetet mburojë e lirisë dhe pavarësisë …

Më shumë...

27 vite më parë forcat të mëdha policore të Beogradit pushtuan dhunshëm Radiotelevizionin e Prishtinës

RTP

27 vite më parë forcat të mëdha policore të Beogradit pushtuan dhunshëm Radiotelevizionin e Prishtinës. Ndërhyrja e forcave policore serbe, ndodhi vetëm 3 ditë pas shpalljes së Deklaratës së 2 Korrikut nga delegatët e Kuvendit të Kosovës. Pas kësaj ndërhyrje, punëtorët shqiptarë u larguan nga vendet e tyre të punës …

Më shumë...

Oda Amerikane mirëpret vendimin për shtyrjen e mbledhjes së premiumeve shëndetësore

Oda Amerikane mirëpret vendimin për shtyrjen e mbledhjes së premiumeve shëndetësore

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë mirëpret vendimin e sotëm të Qeverisë së Kosovës për të shtyrë fillimin e mbledhjes së premiumeve shëndetësore dhe rrjedhimisht implementimin e Ligjit për Sigurime Shëndetësore. Oda Amerikane konsideron se fillimi eventual i procesit të mbledhjes së premiumeve shëndetësore pa përmbushje të kritereve të nevojshme do …

Më shumë...

Javën e ardhshme mbahet Konventa e LSI-së për zgjedhjen e liderit të ri

Monika Kryemadhi

Javën e ardhshme, të mërkurën, Lëvizja Socialiste për Integrim do ta mbajë Konventën Kombëtar, në të cilën do të zgjedhet lideri i ri të saj, pas dorëheqjes së Patrit Vasilit. Ky i fundit ka treguar arsyet e dorëheqjes së tij nga kreu i partisë. “Ky rol i ri kërkon energji të …

Më shumë...

Mitrovica nderon komandantin e FSK-së, Rrahman Rama

Mitrovica nderon komandantin e FSK-së, Rrahman Rama

Komandantit të Forcës së Sigurisë të Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama, do t’i dorëzohet sot titulli “Qytetar Nderi i Mitrovicë”, të cilin ditë më parë ia ndau Kuvendi i Komunës, në shenjë mirënjohjeje e respekti për kontributin që ka dhënë për Mitrovicën, Kosovën dhe çështjen kombëtare në përgjithësi. Mbledhja solemne e …

Më shumë...

Hasani për krijimin e Qeverisë: T’i jepet mundësia edhe të dytit i cili dëshmon se i ka numrat

Hasani për krijimin e Qeverisë: T’i jepet mundësia edhe të dytit i cili dëshmon se i ka numrat

Partitë politike edhe përkundër koalicioneve parazgjedhore, nuk arritën t’i sigurojnë votat e mjaftueshme për ta krijuar qeverinë. Në bazë të Kushtetutës, herën e parë i takon partisë apo koalicionit fitues që të tentojë ta krijojë qeverinë. Por herën e dytë, sipas ish-kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, presidenti duhet t’ia japë …

Më shumë...

Sot përfundon afati për dorëzimin e ankesat e rezultateve

Sot përfundon afati për dorëzimin e ankesat e rezultateve

Subjektet politike dhe kandidatët për deputet deri në mesditë kanë afat të dorëzojnë ankesat për rezultatin e zgjedhjeve të 11 qershorit në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa. Ndersa PZAP-ja ka në dispozicion 72 orë për vendosjen e ankesave eventuale. Përndryshe, deri tash vetëm Lista Serbe ka paralajmëruar ankesë ndaj …

Më shumë...

Apostolova merr pjesë në pastrimin e parkut të Gërmisë

Apostolova merr pjesë në pastrimin e parkut të Gërmisë

Shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova do t’iu bashkohet aktivistëve dhe vullnetarëve të organizatës joqeveritare “Let’s Do it Kosova” për pastrimin e parkut të Gërmisë në Prishtinë. Ky aksion është pjesë e Javës së Diplomacisë Klimatike të organizuar nga Zyra e BE-së, me qëllim të ngritjes së vetëdijesimit mbi …

Më shumë...

Themeluesit e LDK-së nuk do të jenë në Kuvendin e Kosovës

Themeluesit e LDK-së nuk do të jenë në Kuvendin e Kosovës

Legjislatura e re e Kuvendit të Kosovës, nuk do të ketë shumë emra të njohur të politikes kosovare, e disa nga ta janë edhe disa personalitete të njohura në Lidhjen Demokratike të Kosovës. E habitshme ka qenë marrja e votave të pakta nga deputeti të kësaj partie në të gjitha …

Më shumë...

Mogherini: Bashkëpunimi BE-NATO, shumë i fuqishëm

Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini: Kosova drejt liberalizimit të vizave

Shefja e diplomacisë Federica Mogherini ka thënë se BE dhe NATO po bashkëpunojnë me rastin e porosive, të cilat i dërgojnë ndërmjet tjerash edhe në Ballkanin Perëndimor. Ajo ka paralajmëruar se në vjeshtë mund të vijë deri te vizita e përbashkët e saj dhe sekretarit të përgjithshëm të NATO-s Jens …

Më shumë...

Këta janë emrat e 100 deputetëve të rinj të Kuvendit të ardhshëm

Kuvendi i Kosovës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka bërë me dije se koalicioni PDK-AAK-Nisma do t’i ketë 39 deputetë në Kuvendin e Kosovës.Pas koalicionit PAN, Lëvizja Vetëvendosje! do t’i ketë 32 deputetë, ndërsa koalicioni LDK-AKR-Alternativa 29 deputetë. Emrat e deputetëve: Deputetët e koalicionit PAN  1. Kadri Veseli 2. Ramush Haradinaj 3. Fatmir …

Më shumë...

KQZ shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve

KQZ bënë të ditur se rezultatet e rinumërimit të 1407 vendvotimeve do të publikohen sot në mesditë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, të mbajtura më 11 qershor. Ndryshe, sipas rezultateve preliminare, fitues i zgjedhjeve është koalicioni PDK-AAK-Nisma e cila pasohet nga Lëvizja  Vetëvendosje, kurse e treta është koalicioni LDK-AKR dhe Alternativa. Dalja e votuesve në …

Më shumë...