Fatmir Grejqevci

Jashari: T’ua japim vendin meritor atyre që kontribuuan për liri

Jashari: T’ua japim vendin meritor atyre që kontribuuan për liri

Kryetari i Shoqatës së Familjarëve të Dëshmorëve, Xhavit Jashari tha sot se duhet të angazhohemi që t’iu japim vendin meritor atyre që kontribuuan për lirinë që ne sot gëzojmë. Ai këto komente i bëri gjatë një takimi me familjarët e dëshmorëve, ku janë ndarë certifikata për dëshmorët e kombit, që ranë …

Më shumë...

Hoti: Nuk jemi në bisedime me askënd, e as me Lëvizjen Vetëvendosje

Avdullah Hoti: Buxheti i shtetit është dëmtuar ndjeshëm me vendime për shpenzime pa asnjë kriter

Kandidati për kryeministër nga koalicioni LDK-AKR dhe Alternativa, Avdullah Hoti tha se sot se koalicioni LAA nuk është në bisedime me asnjë subjekt politik madje as me Lëvizjen Vetëvendosje. Hoti tha se nuk do të bëjnë asnjëherë koalicion me PDK edhe nëse PAN e humb shansin për të formuar institucionet. …

Më shumë...

Petrich: Përmes Gjykatës Speciale kundër UÇK-së, i vetëdijësojmë shqiptarët me traditat evropiane

Petrich: Gjykata Speciale për UÇK-në test për perëndimin

Ish i dërguari i Bashkimit Evropian për Kosovën,  Wolfgang Petrich ka deklaruar me një retorikë arbitrare se bashkësia ndërkombëtare qenka  e gatshme të shkojë deri në fund kur është fjala për Gjykatën Speciale për krime lufte. Ai ka  vënë në dukje se ky është edhe një test se BE dhe …

Më shumë...

Homazhe në nderim të veprës së heroit të kombit Ahmet Haxhiu

Shoqeria Levizja

Shoqëria «Lëvizja», në shenjë respekti për jetën dhe veprën e veprimtarit të dalluar të Lëvizjes Çlirimtare, Heroit të Kombit, Ahmet Haxhiu, organizon homazhe pranë varrit të tij. Ahmet Haxhiu ka dhënë një kontribut të jashtëzakonshëm në organizimin, mbështetjen dhe masovizimin e Lëvizjes Çlirimtare, në veçanti në fuqizimin e Lëvizjes Popullore …

Më shumë...

SHBA: Do të përdorimin forcat ushtarake në Korenë e Veriut nëse është e nevojshme

SHBA: Do të përdorimin forcat ushtarake në Korenë e Veriut nëse është e nevojshme

Ambasadorja amerikane në OKB Nikki Haley,  thotë se SHBA është e gatshme të mbrojë veten dhe aleatët e saj. SHBA ka thënë se do të përdorë “forcat e konsiderueshme ushtarake” në Korenë e Veriut “nëse duhet”, pas testit të raketave me rreze të gjata të së martës, shkruan BBC. Ambasadorja …

Më shumë...

Ndahen certifikatat për dëshmorët e kombit

​Sot do të nderohen dëshmorët e UÇK-së të Zonës Operative të Shalës Adnan Shyti, Selim Mernica dhe Shemsi Sadiku

Sot në Institutin Albanologjik të Prishtinës mbahet takimi i Shoqatës së Familjarëve të Heronjve dhe Dëshmorëve të Kombit me familjarë të dëshmorëve të kombit. Në takim bëhet shpërndarja e certifikatave për dëshmorët e kombit, të cilët kanë rënë në fushën e nderit për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës para luftës …

Më shumë...

Selmanaj tërhiqet nga posti i kryetarit të Komunës së Deçanit

Selmanaj tërhiqet nga posti i kryetarit të Komunës së Deçanit

Rasim Selmanaj është larguar nga pozita e kryetarit të Komunës së Deçanit. Deri tek ky vendim Selmanaj ka ardhur pasi në zgjedhjet e 11 qershorit ka arritur t’i fitojë votat për deputet të Kuvendit të Kosovës. “Unë, Rasim Selmanaj, i lindur më 8. 3. 1963, deklaroi me përgjegjësi të plotë morale …

Më shumë...

Monika Kryemadhi zgjidhet kryetare e LSI-së

Monika Kryemadhi zgjidhet kryetare e LSI-së

Konventa Kombëtare Zgjedhore e Lëvizjes Socialiste për Integrim, zgjodhi pasditen e të mërkures, Monika Kryemadhin kryetare të kësaj force politike. Ajo u zgjodh kryetare e LSI-së me votim të hapur, nga 2300 delegatë.  Në fjalën e mbajtur në këtë Konventë, pas zgjedhjes së saj si kryetare e LSI-së, Kryemadhi siguroi për …

Më shumë...

Hoyt Brian Yee: Të gjitha vendet e Ballkanit të jenë stabile

Zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i shtetit Hoyt Brian Yee: Integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE është në interes të SHBA-së

Njëri nga faktorët më të rëndësishëm në Ballkan është bashkëpunimi i SHBA-ve dhe BE-së, dhe dëshira jonë është që të gjitha vendet e Ballkanit të jenë stabile, të zhvillohen dhe të jenë të sigurta, ka deklaruar ndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, Hoyt Brian Yee. “Ne jemi këtu për të …

Më shumë...

Universitetet publike sivjet pranojnë 15.255 studentë të rinjë

Universitetet publike

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami ka aprovuar sot numrin e studentëve të rinj, të cilët do të pranohen në programet e akredituara të nivelit bachelor në universitetet publike të Kosovës. Numri i studentëve që do të pranohen në shtatë universitetet publike të vendit për vitin akademik 2017/2018 …

Më shumë...

Çitaku takon Tillerson: Kosova e nderuar që është mike e Amerikës

Çitaku takon Tillerson: Kosova e nderuar që është mike e Amerikës

Ambasadorja e Kosovës në Amerikë, Vlora Çitaku ka zhvilluar një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Rex Tillerson. “Mbrëmje e mrekullueshme në Departamentin e Shtetit duke festuar #independenceday. Isha e nderuar për të folur pak me sekretarin Tillerson”, ka shkruar ajo në rrjetin social, duke shtuar se Kosova është e …

Më shumë...

Gjilani kërkon ndihmë nga MBPZHR për kompensimin e dëmeve nga breshëri

Gjilani kërkon ndihmë nga MBPZHR për kompensimin e dëmeve nga breshëri

Drejtoria e Bujqësisë e Komunës së Gjilanit ka kërkuar mbështetje nga Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural në vlerë prej 45 mijë euro, për t’ua kompensuar bujqve dëmet të shkaktuara nga breshëri më 14 dhe 26 qershor. Ramiz Ramdani nga kjo drejtori, ka thënë se Komuna nuk ka mundësi …

Më shumë...

OAK: Biznesi po përballet me barriera të shumta

OAK: Biznesi po përballet me barriera të shumta

Një delegacion i Odës së Afarizmit të Kosovës vizitoi disa kompani me qëllim të marrjes së informacioneve mbi barrierat që po i shkaktohen biznesit vendor. Siç bëhet e ditur përmes një komunikate për media nga OAK, gjatë vizitës së kompanisë Bibita Group, Labinot Gruda, pronar i kësaj kompanie, përmendi barrierat e …

Më shumë...

Osmani: LDK-ja e hapur për bisedime me LV-në, AAK-në dhe Nismën

Kandidate për kryeministre nga radhët e LDK-së në zgjedhjet e ardhshme do të jetë Vjosa Osmani

Deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kjo parti është e hapur për bisedime me Lëvizjen Vetëvendosje!, AAK-në dhe Nismën për Kosovën për krijimin e institucioneve të reja të dala nga zgjedhjet e 11 qershorit. “Kemi zhvilluar një takim inicial me grupin parlamentar të LDK-së ku unanimisht …

Më shumë...

Daka: Rinumërimi ka ndërruar rezultatet e tre kandidatëve për deputetë

Kush janë ata që po zhvillojnë fushatë verbale me sharje, fyerje, përbuzje e kërcënime kundër, Valdete Dakës?

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka, ka konfirmuar për KosovaPress, se rinumërimi i 117 kutive sipas vendimit të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, ka ndërruar rezultatet e tre kandidatëve për deputetë, ndërkohë që certifikimi i rezultateve do të bëhet pasi të kryhen procedurat e ankesave në Gjykatën …

Më shumë...

LSI-ja sot zgjedh kryetarin e ri pas dorëheqjes së Petrit Vasilit

LSI-ja sot zgjedh kryetarin e ri pas dorëheqjes së Petrit Vasilit

Pas dorëheqjes së Petrit Vasilit nga posti i kryetarit, Lëvizja Socialiste për Integrim/ sot mbledh Konventën Kombëtare Zgjedhore. Konventa do të nis në orën 18:00 për të zgjedhur kryetarin dhe zëvendëskryetarin e LSI-së. “Lëvizja Socialiste për Integrim zhvillon ditën e mërkurë, më datë 5 korrik Konventën Kombëtare Zgjedhore. Konventa starton në …

Më shumë...