Fatmir Grejqevci

Mediat serbe: Gjuriq po i mëson studentët si të përfshihen në betejën për Kosovën

E ashtuquajtura Zyra serbe për Kosovën sot i ka pranuar në praktikë një mujore 11 studentë serbë nga Fakulteti i Shkencave Politike, të cilët siç thuhet “kanë nevojë të njihen me punën dhe sfidat me të cilat kjo zyrë është duke u përballur”. Me këtë rast, studentët e marrëdhënieve ndërkombëtare, …

Më shumë...

Erdogan sërish kritikon Evropën, ta rivlersojmë qëndrimin për t’iu bashkuar BE-së

Reccep Tayip Erdogan shpalli fitoren edhe për një tjetër mandat 5-vjeçar në krye të Turqisë

Kryetari turk, Recep Tayyip Erdogan sërish ka kritikuar Evropën, duke lënë të kuptohet se vendi i tij do ta rivlersojë qëndrimin për t’iu bashkuar BE-së, duke thënë se Evropa “do të paguajë për atë që ka bërë” kundër popullit turk. Gjatë një fjalimi në Izmir, Erdogan iu referua Evropës si “njeri …

Më shumë...

Ky është njëri nga kushtet, nëse serbët duan ta formojnë asociacionin

AKS

Katër komunat me shumicë serbe në veri të vendit po e përmbyllin një mandat të qeverisjes duke i rezistuar miratimit të stemës dhe simboleve komunale. Komunat e Mitrovicës së Veriut, Leposaviqit, Zveçani dhe Zubin–Potokut vazhdojnë të punojnë pa vula komunale derisa shkresat zyrtare lëshohen vetëm me nënshkrim të kryetarëve. Kjo …

Më shumë...

Selimi: Nëse do Qeveria mund ta kthejë Haradinajn që sot në Kosovë

Rexhep Selimi

Deputeti i Vetëvendosje!, Rexhep Selimi konsideron se për ndalimin e Ramush Haradinajt në Francë përgjegjëse është edhe Qeveria e Kosovës. Ai ka thënë se po të dëshiron Qeveria mund ta kthejë Haradinajn që sot në Kosovë, duke e kushtëzuar Serbinë në tryezën e bisedimeve në Bruksel. “Është shumë e padrejtë që …

Më shumë...

Mustafa: Po ecim fuqishëm përpara, progresi i vendit të mos i pengojë askujt

Musstafa sot në Bruksel për të kërkuar liberalizimin e vizave dhe suspendimin me kusht të ratifikimit të demarkacionit për dy vite

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa,  me anë të një postimi e ka vlerësuar javën që e lëmë pas si shumë të suksesshme për vendin. Ndër sukseset e arritura gjatë asaj jave ai vlerëson fitoren e 4 medaljeve nga xhudistët kosovare Distria Krasniqi, Nora Gjakova, Flaka Loxha dhe Loriana Kuka, si …

Më shumë...

Përkujtohen 28 dëshmorët dhe 32 martirët e rënë në Kaçanik

Përkujtohen 28 dëshmorët dhe 32 martirët e rënë në Kaçanik

Në dy tubime përkujtimore të ndara gjatë të dielës, në “Lagje të Re” dhe “Rakoc” të Kaçanikut janë përkujtuar në 18-vjetorin e rënies 28 dëshmorë të kombit dhe 32 martirë, të rënë më 9 prill të vitit 1999. Në vendin e rënies së 19 dëshmorëve dhe 24 martirëve, në Rakoc …

Më shumë...

Kuçi: PDK-ja nuk do të bëjë veprime të befasishme për partnerin e koalicionit – LDK-në

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi, thotë se Kosova është në dialog me Serbinë si pasojë e status-quos

Nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuçi, duke komentuar rreth gjendjes politike në vend, veçanërisht kërkesës për zgjedhje të parakohshme, ka theksuar se PDK-ja nuk do të bëjë veprime të befasishme për partnerin e koalicionit – LDK-në por as për skenën politike të vendit. “Do të jemi në koordinim …

Më shumë...

Lekaj: Beteja e Koshares, sikur lufta e dikurshme e 300 spartanëve

Lekaj

Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, e ka krahasuar betejën e Koshares të UÇK-së me atë të 300 spartanëve. “Beteja e Koshares – sikur lufta e ‘300 spartanëve’. Beteja e Koshares, thyerja e kufirit (të padrejtë) ndërmjet dy vendeve shqiptare ishte mesazh se Serbia nuk …

Më shumë...

Delawie: Shpresoj që gjatë këtij viti institucionet e Kosovës ti shoh edhe më të forcuara

Delawie: Shpresoj t’i shoh këtë vit institucionet edhe më të forcuara

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Greg Delawie, ka uruar Republikën e Kosovës, me rastin e Ditës së Kushtetutës. Ai në një postim të tij ka shkuar është krenar që është pjesë e mbështetjes afatgjate të SHBA-së ndaj Kosovës. Ai ka thënë se pret që t’i shohë …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa konsideron se Beteja e Koshares shënon fillimin e luftës frontale për çlirim e Kosovës

Mustafa

Nën patronatin e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, është mbajtur manifestimi “Ditët e shqipes 2017”. Kryeministri ka deklaruar se Beteja e Koshares shënon fillimin e luftës frontale për çlirimin e Kosovës nga një armik numerikisht shumë me i madh dhe me i armatosur. “Partneriteti me SHBA-të dhe aleatët tjerë të …

Më shumë...

Thaçi: Nuk ka shpifje që mund ta mposhtë luftën e drejtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Thaçi: S’ka as ndarje të Kosovës e as Republikë Serbe brenda saj

Nuk ka shpifje që do ta mposhtë luftën e drejtë të UÇK-së e kësaj radhe, as luftën e  të komandantit Ramush Haradinaj që së shpejti shpresojmë se do të kthehet në Kosovë. Kështu është shprehur kryetari i Kosovës Hashim Thaçi në tubimin përkujtimor në Koshare. Ai ka ripërsëritur se Kosova …

Më shumë...

Nëntë vite nga kur Kuvendi i Kosovës e ka miratuar Kushtetutën e Republikës

Njëmbëdhjetë vjet nga ratifikimi në Kuvend i Kushtetutës së Kosovës, aktit më të lartë juridik të shtetit

Kushtetuta e Republikës së Kosovës, e miratuar më 9 prill të vitit 2008, bazamentin e ka në Dokumentin e Ahtisaarit, mbi bazën e të cilit edhe është shpallur pavarësia e Kosovës më 17 shkurt të vitit 2008. Ajo e definon Kosovën si një shtet demokratik dhe laik, me shoqëri shumetnike, …

Më shumë...

Avokati i Popullit i shqetësuar për qasjen e të burgosurve në shërbimet shëndetësore në Qendrat Korrektuese

Burgu

Avokati i Popullit në Kosovë ka ngritur shqetësime në lidhje me nivelin e ulët të shërbimeve shëndetësore në Qendrat Korrektuese në vend dhe me shkallën e lartë të ankesave nga vetë të burgosurve për këtë çështje. Shqipe Ibraj-Mala zëvendëse e Avokatit të Popullit, ka thënë për Radion Evropa e Lirë …

Më shumë...

Mali i Zi i gatshëm ta ndihmojë Kosovën për përmbylljen e çështjes së demarkacionit

Lista Serbe tregohet shpërfillëse ndaj çështjes së demarkacionit

Autoritetet e  Malit të Zi dëshirojnë që të bëhet sa më parë zgjidhja e demarkacionit me Kosovën duke theksuar se kjo çështje nuk mund të ndikojë në marrëdhëniet dypalëshe në mes dy shteteve, madje Mali i Zi është i gatshëm ta mbështesë Kosovën që ky proces të përmbyllet. Kryetari malazezë, …

Më shumë...

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë pagën më të lartë në rajon, 10 herë më të madhe se paga minimale e qytetarëve

Partitë opozitare pas dështimit të rezolutës opsion tjetër shohin organizimin e protestave por janë të pa koordinuara

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë pagën më të lartë në rajon, deri në 2 mijë euro arrin paga e tyre mujore, duke lenë pas deputetet e Malit të Zi, Shqipërisë, Maqedonisë dhe Serbisë. Paga bazë e deputeteve tonë është mbi 1400 euro, por kur kësaj i shtohen edhe përfitimet …

Më shumë...

Haradinaj: Shqiptarët kurrë nuk kanë bërë e as nuk bëjnë spastrim etnik

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Deputeti i AAK-së, gjeneral Daut Haradinaj përmes një shkrimi të publikuar i është përgjigjur Vulinit, se shqiptaret nuk shkaktojnë monumentet e kulturës dhe kurrë nuk kanë bërë e as nuk bëjnë spastrim etnik. “Vulin, sa për ty dhe për shefat tuaj historik, asnjë kishë serbe nuk kish me mbetë në …

Më shumë...