Fatmir Grejqevci

Kusari Lila vizitoi Kishën e Shën Mhillit në Doblibare

Kusari Lila vizitoi Kishën e Shën Mhillit në Doblibare

Me rastin e Festës së Pashkëve, kryetarja e Komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari Lila, ka vizituar Kishën e Shën Mhillit në Doblibare, si dhe familjen Gjoni, e cila para disa muajsh humbi tragjikisht dy djemtë, Antonin dhe Dritonin. Me këtë rast, Kusari Lila ka uruar nga afër Don Albert Jakaj dhe …

Më shumë...

Ruçi: Nuk do të lejojmë të përsëritet ‘97-ta

Ruçi: Nuk do të lejojmë të përsëritet ‘97-ta

Gramoz Ruçi nga Partia Socialiste, deklaroi të premten në Fier, se ka qarqe të caktuara që nuk e duan zgjedhjen e kreut të shtetit dhe zhvillimin e zgjedhjeve me 18 qershor dhe sipas tij, këto forca duan ta lenë vendin pa kryetar. “Presidenti do të zgjidhet sipas Kushtetutës. Nuk do …

Më shumë...

Në Mitrovicë përkujtohet masakra serbe në rrugën e Kovaçëve, familjaret e dëshpëruar për shkak të mos çuarjes së drejtësisë në vend

Në Mitrovicë përkujtohet masakra serbe në rrugën e Kovaçëve, familjaret e dëshpëruar për shkak të mos çuarjes së drejtësisë në vend

Në 18-vjetorin e masakrës në rrugën e Kovaçëve në Mitrovicë, kryetari i komunës, Agim Bahtiri, nënkryetari Faruk Mujka dhe drejtorët e drejtorive komunale, kanë vendos lule dhe bënë homazhe të pllaka përkujtimore.  Kryetari Bahtiri tha se kjo ishte masakra më e madhe e forcave kriminale serbe ndaj popullatës së pafajshme …

Më shumë...

Këshilli i Sigurisë së Kosovës: Kemi zbuluar grupe që kanë planifikuar të kryejnë akte ndaj disa liderëve politikë

Këshilli i Sigurisë së Kosovës: Kemi zbuluar grupe që kanë planifikuar të kryejnë akte ndaj disa liderëve politikë

Këshilli për Siguri i Kosovës, njofton qytetarët e vendit se institucionet përgjegjëse të Republikës së Kosovës kanë zbuluar veprime të disa individëve dhe grupeve të tyre, të lidhura me grupe dhe individë nga vende tjera jashtë shtetit tonë, të orientuara ekskluzivisht për destabilizimin e Kosovës dhe për rrezikimin e rendit …

Më shumë...

Ilir Meta e Erion Veliaj flasin për koalicionin

Ilir Meta e Erion Veliaj flasin për koalicionin

Fjala ‘koalicion’ ka qënë në fokus të fjalimeve të kryetarit të Kuvendit të Shqipërisë Ilir Meta dhe kryebashkiakut të Tiranës Erion Veliaj gjatë inspektimeve të punimeve për rrugët e reja në Zall Herr. Meta tha se për koalicionin e madh nuk dihet ende se çfarë po bëhet, por koalicioni i vogël, …

Më shumë...

Veseli: Duhet të kemi vendimmarrje të mëdha si në Kuvend ashtu edhe në Qeveri përndryshe është i pakuptimtë vazhdimi i koalicionit

Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli ka thënë se pret që të këtë vendimmarrje si në Kuvend ashtu edhe Qeveri, përndryshe është i pakuptimtë vazhdimit koalicionit. Ai u deklarua kështu pas mbledhjes së Kryesisë, ku gjithashtu tha se opozita nuk mundet të na rrëzojë, porse pret procedim e disa …

Më shumë...

Kryetari i Republikës së Kosovës e ka dekoruar senatorin amerikan McCain me “Urdhrin e Lirisë”

Kryetari i Republikës së Kosovës e ka dekoruar senatorin amerikan McCain me “Urdhrin e Lirisë”

Kryetari i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi e ka dekoruar senatorin amerikan John McCain me medaljen “Urdhri i Lirisë”. Thaçi tha me këtë rast se McCain u bërë zëri i qytetarëve të Kosovës atëherë kur nuk kishte zë për ta. Ndërsa senatori John McCain tha se SHBA do të mbetet …

Më shumë...

Manifestimi kulturor ”Lulëkuqet e Prillit“, kushtuar përvjetorit të Betejës së Marecit

Manifestimi kulturor ”Lulëkuqet e Prillit“, kushtuar përvjetorit të Betejës së Marecit

Manifestimi tradicional kulturor ”Lulëkuqet e Prillit“, kushtuar  përvjetorit të  Betejës  së Marecit në Dardanë (ish Kamenicë) fillon me datën 18 prill. Duke filluar nga ora 11:00 në këtë ditë do të bëhen homazhe pranë varreve të dëshmorëve të UÇK-së. Ndërsa akademia përkujtimore  kushtuar  Betejës  së Marecit do të mbahet në orën 14:00 në …

Më shumë...

Përkujtohen dëshmoret dhe martirët e Prishtinës

Përkujtohen dëshmoret dhe martirët e Prishtinës

Me një numër aktivitetesh do të përkujtohen dëshmoret e komunës së Prishtinës me datën 18 prill. Duke filluar nga ora 10:00 behën homazhe të varrezat e Dëshmorëve në Velani; në ora 10:30 do të behën homazhe pranë shtatores së heroit të kombit Zahir Pajazitit, dhe vetëm 10 minuta më pas …

Më shumë...

PS: Nuk do të lejojmë PD dhe askënd tjetër ta kthejë Shqipërinë mbrapa

Partia Socialiste e Shqipërisë ka kërkuar nga Partia Komuniste e Kinës ta njohë pavarësinë e Kosovës

Partia Socialiste e Shqipërisë me anë të një deklarate për shtyp është shprehur të enjten se, Berisha dhe Basha nuk kanë asgjë çfarë t’i ofrojnë Shqipërisë. “Ata mund të ofrojnë vetëm gënjeshtra nga çadra e tyre, e cila është kthyer tashmë në strehën e fshehjes të së vërtetës nga realiteti. …

Më shumë...

Veseli: Demarkacioni këtë muaj, ndërsa ushtria këtë vit

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pas vizitës së senatorit amerikan, John McCain, ka thënë se SHBA-ja mbetet aleati më i veçantë i Kosovës në rrugëtimet verio-atlaneike. Veseli ka thënë se McCain pati një qëndrim të qartë për transformimin e FSK-së në ushtri të Kosovës. “Nuk ka shtet sovran …

Më shumë...

Daut Haradinaj: Dikush në Serbi po provokon të njëjtën situatën si më 1999

Daut Haradinaj

Daut Haradinaj ka deklaruar se nuk ka kërcënuar në atë mënyrë se Kosova do të mbetet pa serbë nëse vëllai i tij, ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj do të ekstradohet nga Franca për në Serbi. “Unë kam thënë se dikush në Serbi dëshiron që të provokojë të njëjtën situatë sikur …

Më shumë...

Ambasada e SHBA në Tiranë, thirrje qytetarëve të saj, për kujdes gjatë festës së Pashkëve

Ambasada e SHBA në Tiranë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në Tiranë, i ka bërë thirrje qytetarëve amerikanë që ndodhen në Shqipëri, që të bëjnë kujdes gjatë festës së Pashkëve. Në komunikatën e ambasadës së SHBA-së, thuhet se terroristët në rajon, kanë kërkuar edhe më herët që të sulmojnë kisha apo vende festash, ndaj …

Më shumë...

Senatori McCain e quan Kadri Veselin lider të madh

Senatori McCain e quan Kadri Veselin lider të madh

Senatori amerikan, John McCain, e ka quajtur kryetarin e PDK-së, Kadri Veselin, lider të madh. Ai e ka bërë këtë deklaratë gjatë një prononcimi për mediat, pas përfundimit të seancës solemne të Kuvendit të Kosovës, që ishte thirrur për nder të tij   “Unë mendoj se është një lider i madh, …

Më shumë...

McCain: Ushtria e Kosovës të bëhet me ndryshime kushtetuese

McCain

Senatori amerikan John McCain dha porosi të qarta për shtetin tonë se ushtria e Kosovës duhet t bëhet me ndryshime kushtetuese. Në një adresim drejtuar qytetarëve të Kosovës në seancën solemne tha se transformimi i FSK-së duhet të jetë gradual dhe të ketë qasje për të ardhmen e saj. Gjithashtu …

Më shumë...

Veseli: Vizita e McCainit dëshmon lidhjet e forta Kosovë – SHBA

Veseli: Vizita e McCainit dëshmon lidhjet e forta Kosovë - SHBA

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se vizita e senatorit amerikan John McCain dëshmon lidhjet e forta në mes të Kosovës dhe SHBA-ve. “Vizita juaj sot në Kosovë përbën një lidhje të fort në mes të Kosovës dhe SHBA-së. SHBA-të zgjodhën të mbështesim Kosovën në rrugën tonë për …

Më shumë...