Fatmir Grejqevci

Javën e ardhshme mbahet Konventa e LSI-së për zgjedhjen e liderit të ri

Monika Kryemadhi

Javën e ardhshme, të mërkurën, Lëvizja Socialiste për Integrim do ta mbajë Konventën Kombëtar, në të cilën do të zgjedhet lideri i ri të saj, pas dorëheqjes së Patrit Vasilit. Ky i fundit ka treguar arsyet e dorëheqjes së tij nga kreu i partisë. “Ky rol i ri kërkon energji të …

Më shumë...

Mitrovica nderon komandantin e FSK-së, Rrahman Rama

Mitrovica nderon komandantin e FSK-së, Rrahman Rama

Komandantit të Forcës së Sigurisë të Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama, do t’i dorëzohet sot titulli “Qytetar Nderi i Mitrovicë”, të cilin ditë më parë ia ndau Kuvendi i Komunës, në shenjë mirënjohjeje e respekti për kontributin që ka dhënë për Mitrovicën, Kosovën dhe çështjen kombëtare në përgjithësi. Mbledhja solemne e …

Më shumë...

Hasani për krijimin e Qeverisë: T’i jepet mundësia edhe të dytit i cili dëshmon se i ka numrat

Hasani për krijimin e Qeverisë: T’i jepet mundësia edhe të dytit i cili dëshmon se i ka numrat

Partitë politike edhe përkundër koalicioneve parazgjedhore, nuk arritën t’i sigurojnë votat e mjaftueshme për ta krijuar qeverinë. Në bazë të Kushtetutës, herën e parë i takon partisë apo koalicionit fitues që të tentojë ta krijojë qeverinë. Por herën e dytë, sipas ish-kryetarit të Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, presidenti duhet t’ia japë …

Më shumë...

Sot përfundon afati për dorëzimin e ankesat e rezultateve

Sot përfundon afati për dorëzimin e ankesat e rezultateve

Subjektet politike dhe kandidatët për deputet deri në mesditë kanë afat të dorëzojnë ankesat për rezultatin e zgjedhjeve të 11 qershorit në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa. Ndersa PZAP-ja ka në dispozicion 72 orë për vendosjen e ankesave eventuale. Përndryshe, deri tash vetëm Lista Serbe ka paralajmëruar ankesë ndaj …

Më shumë...

Apostolova merr pjesë në pastrimin e parkut të Gërmisë

Apostolova merr pjesë në pastrimin e parkut të Gërmisë

Shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova do t’iu bashkohet aktivistëve dhe vullnetarëve të organizatës joqeveritare “Let’s Do it Kosova” për pastrimin e parkut të Gërmisë në Prishtinë. Ky aksion është pjesë e Javës së Diplomacisë Klimatike të organizuar nga Zyra e BE-së, me qëllim të ngritjes së vetëdijesimit mbi …

Më shumë...

Themeluesit e LDK-së nuk do të jenë në Kuvendin e Kosovës

Themeluesit e LDK-së nuk do të jenë në Kuvendin e Kosovës

Legjislatura e re e Kuvendit të Kosovës, nuk do të ketë shumë emra të njohur të politikes kosovare, e disa nga ta janë edhe disa personalitete të njohura në Lidhjen Demokratike të Kosovës. E habitshme ka qenë marrja e votave të pakta nga deputeti të kësaj partie në të gjitha …

Më shumë...

Mogherini: Bashkëpunimi BE-NATO, shumë i fuqishëm

Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini: Kosova drejt liberalizimit të vizave

Shefja e diplomacisë Federica Mogherini ka thënë se BE dhe NATO po bashkëpunojnë me rastin e porosive, të cilat i dërgojnë ndërmjet tjerash edhe në Ballkanin Perëndimor. Ajo ka paralajmëruar se në vjeshtë mund të vijë deri te vizita e përbashkët e saj dhe sekretarit të përgjithshëm të NATO-s Jens …

Më shumë...

Këta janë emrat e 100 deputetëve të rinj të Kuvendit të ardhshëm

Kuvendi i Kosovës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka bërë me dije se koalicioni PDK-AAK-Nisma do t’i ketë 39 deputetë në Kuvendin e Kosovës.Pas koalicionit PAN, Lëvizja Vetëvendosje! do t’i ketë 32 deputetë, ndërsa koalicioni LDK-AKR-Alternativa 29 deputetë. Emrat e deputetëve: Deputetët e koalicionit PAN  1. Kadri Veseli 2. Ramush Haradinaj 3. Fatmir …

Më shumë...

KQZ shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve

KQZ bënë të ditur se rezultatet e rinumërimit të 1407 vendvotimeve do të publikohen sot në mesditë

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, të mbajtura më 11 qershor. Ndryshe, sipas rezultateve preliminare, fitues i zgjedhjeve është koalicioni PDK-AAK-Nisma e cila pasohet nga Lëvizja  Vetëvendosje, kurse e treta është koalicioni LDK-AKR dhe Alternativa. Dalja e votuesve në …

Më shumë...

Petrit Vasili jep dorëheqjen si kryetar i LSI-së

Ish-kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim drejton kritika për Edi Ramën pas deklaratave të tij për opozitën

Petrit Vasili jep dorëheqjen nga kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim. Ai mori këtë detyrë si i komanduar pasi Ilir Meta u zgjodh presidenti i vendit. Dorëheqja e Vasilit do t’i lërë vend ristrukturimit të strukturave  dhe hapjen e procesit zgjedhor për kryetarin e ri të LSI. Në zgjedhjet parlamentare të …

Më shumë...

Një delegacion i veteranëve të luftës së UÇK-së viziton Kroacinë

Një delegacion i veteranëve të luftës së UÇK-së viziton Kroacinë

Një delegacion i veteranëve të luftës së UÇK-së, i kryesuar nga kryetari Hysni Gucati, drejtori i zyrës për çështje të veteranëve pranë zyrës së kryeministrit, Faik Fazliu dhe Kemajl Shaqiri, po qëndrojnë për vizitë zyrtare në Kroaci. Ata janë pritur për vizitë në selinë e mbrojtësve kroatë nga ministri i Veteranëve …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Vetoja e serbëve në Kuvendin e Kosovës nuk mund të ndalë formimin e Ushtrisë

Thaçi: Bashkëpunimi me Iowa po e forcon shtetin e Kosovës

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në takim një delegacion të Shtetit të Iowa-s, të udhëhequr nga Sekretari për Bujqësi, Bill Northey, bashkë me gjeneralmajorin Timothy Orr prej Gardës Kombëtare Amerikane të Iowas. Thaçi theksoi se vizitat e ndërsjella janë shumë të rëndësishme për të avancuar bashkëpunimin …

Më shumë...

Ahmetaj: Kosova është e përkushtuar për bashkëpunim rajonal

Ahmetaj: Kosova është e përkushtuar për bashkëpunim rajonal

Ministrja në detyrë e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj, ishte pjesë e takimit të Bordit të Këshillit për Bashkëpunim Rajonal që u mbajt në Dubrovnik të Kroacisë. Gjatë takimit u diskutua Strategjia e Evropës Juglindore 2020: Raporti Vjetor i Implementimit për vitin 2017. Me këtë rast, ministrja Ahmetaj i ka njoftuar të …

Më shumë...

Akreditohet Konsulli i Nderit i Republikës së Kosovës në Zelandën e Re

Akreditohet Konsulli i Nderit i Republikës së Kosovës në Zelandën e Re

Ministria e Jashtme e Zelandës së Re përmes një note i ka konfirmuar Ambasadës së Republikës së Kosovës në Australi, e cila mbulon edhe Zelandën e Re, se ka mirëpritur propozimin dhe ka akredituar prof. dr. Kenneth Eduard Jackson në detyrën e Konsullit të Nderit të Republikës së Kosovës në …

Më shumë...

Kelmendi: Organizata ekstremiste “Obraz” e ndaluar në Serbi, defilon lirshëm në Kosovë

Kelmendi: Organizata ekstremiste "Obraz" e ndaluar në Serbi, defilon lirshëm në Kosovë

Derisa disa qytetarë serb të Kosovës dje janë mbledhur në Gazimestan për të shënuar përvjetorin e betejës së humbur nga Perandoria Osmane që njihet si “Vidovdan”, e pranishme ishte edhe organizata ekstremiste “Obraz” e cila është e ndaluar të veprojë në Serbi. Kështu ka thënë kryetari i Partisë Fjala, Gëzim …

Më shumë...

Ministri Krasniqi priti Sekretarin për Bujqësi të Iowa-s, Bill Northey

Ministri Krasniqi priti Sekretarin për Bujqësi të Iowa-s, Bill Northey

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Memli Krasniqi ka pritur të mërkuren në takim, Sekretarin për Bujqësi të shtetit të Iowa-s, Bill Northey. Ministri Krasniqi e informoi sekretarin Northey me të arriturat e deritanishme në bujqësi por edhe më sfidat që vendi ynë ka në këtë sektor. Ai theksoi …

Më shumë...