Fatmir Grejqevci

“Washington Post”: Kosova, arsyeja përse Putin është kundër Clintonëve

“Washington Post”-i: Kosova, arsyeja përse Putin është kundër Clintonëve

Sipas një artikulli të shkruar nga gazetari, Simon Waxman, në gazetën amerikane “Washington Post”, arsyeja përse Vladimir Putin ka preferuar gjatë tërë kohës që në krye të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të jetë Donald Trump, e jo Hillary Clinton, është hasmëria që ai ka krijuar me Clinton-ët qysh në …

Më shumë...

Ministri i Punëve të Brendshme Skender Hyseni priti në takim zyrtarë nga EUROPOL-i

Ministri i Punëve të Brendshme Skender Hyseni priti në takim zyrtarë nga EUROPOL-i

Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, priti në takim zyrtarët, Jari Liukku dhe Roberto Codesal nga Departamenti i Operacioneve të EUROPOL-it, të cilët po qëndrojnë në Prishtinë, në kuadër të një projekti të përbashkët me Policinë e Kosovës. Sipas një komunikate të Ministrisë së Brendshme, në këtë takim ministri Hyseni …

Më shumë...

Haradinaj: Të shkohet në zgjedhje, mos të torturohet populli

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, beson se vetëm zgjedhjet e reja mund ta riparojnë gjendjen aktuale në vend. Ai ka vlerësuar se gjendja momentale çdo ditë e më shumë po bëhet më e rëndë. Në një intervistë të dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka …

Më shumë...

Në Serbi vazhdojnë protestat kundër “diktaturës” së instaluar nga Vuçiqi

Në Serbi vazhdojnë protestat kundër “diktaturës” të instaluar nga Vuçiqi

Përkundër motit të ftohtë dhe me reshje shiu disa qindra njerëz gjatë ditës se mërkure kanë marrë pjesë në protestën që është duke vazhduar në Beograd. Përndryshe ishte kjo dita e 17-të e demonstratave kundër partisë në pushtet. Demonstratat kundër, siç thuhet, “diktaturës” kanë nisur në Beograd dhe qytete të …

Më shumë...

PDK dëshiron zgjedhje, ndërsa LDK thotë se nuk ka krizë dhe se koalicioni po funksionon me sukses

PDK dëshiron zgjedhje, ndërsa LDK thotë se nuk ka krizë dhe se koalicioni po funksionon me sukses

Zërat për prishje të koalicionit qeverisës, LDK-PDK, dhe për shkuarje në zgjedhje të parakohshme, sa po vijnë e po shtohen. Deputeti i PDK-së, Shaip Muja, ka thënë se opinioni i tij është se kjo qeverisje nuk duhet të vazhdohet tutje. “Gjatë konventës së partisë ka pasur mendime dhe adresime nga …

Më shumë...

​Mbahet Konferenca “FSK dhe Partnerët”

Kuvendi mblidhet sot për të votuar projektligjet për transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës

Sot fillon punimet konferenca “FSK dhe Partnerët”, e cila mbahet nga dita e sotme deri më 22 prill në Ministrinë për Forcën e Sigurisë së Kosovës. Kjo konferenë është e gjashta me radhë dhe e para për këtë vit, e cila organizohet nga MFSK-ja, ku marrin pjesë atashetë ushtarak të vendeve …

Më shumë...

Basha: Dy aleatë në qëndresën tonë, shpallën bashkimin e tyre në Sheshin e Lirisë

Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka shkruar në rrjetin social se Partia Demokristiane e Nard Ndokës dhe Lëvizja Demokristiane e Mëhill Gecajt u shkrinë në një parti të vetme, për të fuqizuar kauzën demokristiane dhe kauzën e votës së lirë. “Dy aleatë në qëndresën tonë për zgjedhje të lira …

Më shumë...

Kastrati: ShBA-ja në vitin 2014 ka mbështetur krijimin e ushtrisë së Kosovës

Gjykata Speciale kundër UÇK-së, me seli në Hagë, fton për hetime ish-komandantin e FSK-së Kadri Kastrati

Ish-komandanti i FSK-së, Kadri Kastrati, ka thënë se në vitin 2014 ShBA-ja e kishte mbështetur krijimin e ushtrisë së Kosovës, por kjo nuk kishte ndodhur për shkak të mosmarrëveshjeve në mes spektrit politik vendës. “Në mars të vitit 2014 FSK-ja ka qenë e gatshme të shndërrohet në ushtri dhe janë dorëzuar …

Më shumë...

Apostolova: Kushtetuesja ta rishikojë Asociacionin

Bashkimi Evropian nënshkruan sot kontratë për ndihmë prej 5 milionë eurosh më Kosovën për luftimin e koronavirusit

Përfaqësuesja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalyia Apostolova, ka thënë se marrëveshja për Asociacionin e komunave serbe duhet të rishikohet edhe njëherë nga Gjykata Kushtetuese. Ajo ka kërkuar që ky asociacion të themelohet sa më parë. “Marrëveshja e asociacionit duhet të rishikohet dhe asociacioni të themelohet sa më …

Më shumë...

Sela i kujton Dimovskit fjalën që tha Jankullovska për shqiptarët

Sela i kujton Dimovskit fjalën që tha Jankullovska për shqiptarët

Kreu i LR-PDSH-së, Ziadin Sela në vazhdimin e seancës konstitutive të Kuvednit të Maqedonisë gjatë të mërkurës, në një replikë drejtuar deputetit të VMRO-DPMNE-së, Ilija Dimovski, këtij të fundit ia rikujtoi thënien e ish ministres, Jankullovska e cila pati thënë së shqiptarët mund t’i shfarosë për dy orë. “Kur flas …

Më shumë...

Një tog me ushtarakë britanikë arriti në Kosovë për ta ndihmuar KFOR-in

Një tog me ushtarakë britanikë arriti në Kosovë për ta ndihmuar KFOR-in

Një ekip nga Mbretëria e Bashkuar, i përbërë nga rreth 30 trupa ushtarake, ka arritur në vendin tonë për t’iu bashkuar forcave të NATO-s në Kosovë, për t’i ndihmuar ata në ruajtjen e sigurisë, mbrojtjen dhe lirinë e lëvizjes. Ky lajm është publikuar në rrjetin social në faqen e Ambasadës …

Më shumë...

Në fshatin Shkabaj është hapur panairi ndërkombëtar “Prishtina 2017”

Në fshatin Shkabaj është hapur panairi ndërkombëtar “Prishtina 2017”

Në Kosovë është shënuar ngritje e zhvillimit ekonomik, edhe pse ende në këtë fushë duhet të punohet që të arrihen rezultate të kënaqshme, u tha në hapje të panairit ndërkombëtar “Prishtina 2017” i cili është organizuar nga Oda Ekonomike e Kosovës dhe me mbështetje të Qeverisë së Kosovës, në Qendrën …

Më shumë...

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk mund t’ i bindin serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Shefi i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në qeverinë serbe, Marko Gjuriq, ka bërë të qartë se autoritetet e Kosovës nuk do të munden ta bindin Listën Serbe që të votojë pro ndryshimeve kushtetuese për formimin e ushtrisë së Kosovës. Sipas tij se me asnjë logjikë të shëndoshë serbët nuk …

Më shumë...

Kryetari Nishani u bëri thirrje partive politike në vend për dialog për kompromis

Bujar Nishani: Shqipëria duhet të iniciojë një proces izolimi ekonomik e politik ndaj platformës destruktive të Serbisë

Kryetari i Shqipërisë, Bujar Nishani reagoi në lidhje me krizën politike në të cilën ndodhet vendi prej disa kohësh dhe theksoi nevojën për dialog mes palëve politike, pasi sipas tij, vetëm përmes dialogut arrihet marrëveshja. “Asnjëherë nuk mund ta shkëpusim aktivitetin politik dhe qëndrimet politike ndaj zhvillimeve të ndryshme në …

Më shumë...

Deklarata e kryeministrit Rama për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, tronditë udhëheqësit politik në Serbi

Deklarata e kryeministrit Rama për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë, trondit udhëheqësit politik në Serbi

Deklarata e kryeministrit, Edi Rama, se Shqipëria do të bashkohet me Kosovën në qoftë se perspektiva e vendeve të rajonit për të hyrë në Bashkim Evropian vazhdon të zbehet, i ka tronditur udhëheqësit politikë në Serbi. Së pari ndaj kësaj deklarate ka reaguar ministri, Vulin, i cili ka theksuar se …

Më shumë...

Thaçi: Ligji për sanksionet penale forcon sundimin e ligjit në Kosovë

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se me miratimin e Ligjit për Ekzekutimin e Sanksioneve Penale do të forcohet edhe më tutje sundim i ligjit në Kosovë. “Aprovimi i Projektligjit për Ekzekutimin e Sanksioneve Penale nga Kuvendi, do të forcojë edhe më tutje sundimin e ligjit në Kosovë. Me …

Më shumë...