Fatmir Grejqevci

Kusari përfaqëson Kosovën në Kongresin Metropolis në Kanada

Kusari përfaqëson Kosovën në Kongresin Metropolis në Kanada

Kryetarja e komunës së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, po merr pjesë në Kongresin e XII botëror – Metropolis, i cili po mbahet në Montreal të Kanadasë me temën “Sfidat globale, qytetet kryesore në aksion”. Kryetarja Kusari-Lila ka falënderuar organizatorët e kongresit Metropolis për ftesën e bërë si dhe mbështetjen e organizatës NDI …

Më shumë...

72 zyrtarë publik nuk e kanë deklaruar pasurinë

72 zyrtarë publik nuk e kanë deklaruar pasurinë

Agjencia Kundër Korrupsionit, ka hedh shortin për kontroll të pasurisë për zyrtarët e lartë publik. Shaip Havolli, drejtor i Agjencisë Antikorrupsion tha se pas publikimit të pasurisë janë pjekur gjitha kushtet që të hudhet shorti për kontroll të pasurisë. Sipas tij 4980 zyrtarë të lartë publik kanë pasur detyrë të deklarojnë …

Më shumë...

FSK në stërvitjen ndërkombëtare – Combined Resolve VIII

FSK në stërvitjen ndërkombëtare - Combined Resolve VIII

Njësia e FSK-së është kthyer nga stërvitja ndërkombëtare , “Combined Resolve VIII’’ e cila është mbajtur në Gjermani. Pjesëmarrja është realizuar me ftesë nga Ambasada Amerikane në Kosovë dhe në saje të bashkëpunimit bilateral me SHBA-të. Ushtrimin Fushor i NATO-s, “Combined Resolve VIII’’ (Zgjidhja e Kombinuar -VIII) është mbajtur në …

Më shumë...

Partitë propozojnë 22 tetorin si datë për mbajtjen e zgjedhjeve lokale

Partitë propozojnë 22 tetorin si datë për mbajtjen e zgjedhjeve lokale

Kryetari i Kosovës Hashim Thaçi, ka mbajtur takim konsultativ me përfaqësues të partive politike për caktimin e datës së zgjedhjeve lokale. Shumica e partive politike kanë propozuar datën 22 tetor si datë për mbajtjen e zgjedhjeve lokale. Kryetarja e KQZ-së Valdete Daka,  tha se janë në afate ligjore për organizimin …

Më shumë...

18 vjet nga demilitarizimi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Aktivitetet e 20 vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për ditën e sotme

Sot mbushën 18 vjet nga nënshkrimi i marrëveshjes për demilitarizimin e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ku janë përfshirë në detaje fazat e dorëzimit të armëve, mbajtjes së uniformave, kalimin e një pjese të pjesëtarëve të UÇK-së në polici dhe administratë publike, etj. Në këtë marrëveshje ishte paraparë formimi i Ushtrisë …

Më shumë...

Kryetari Hashim Thaçi takon përfaqësuesit e subjekteve politike për zgjedhjet lokale

Kryetari takon përfaqësuesit e subjekteve politike për zgjedhjet lokale

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot pret në nje takim konsultativ përfaqësuesit e subjekteve politike për caktimin e datës së zgjedhjeve lokale, te cilat pritet te mbahen ne vjeshte ten ketij viti.  Takimi me përfaqësuesit e subjekteve politike do të jetë i hapur për media dhe do të fillojë në …

Më shumë...

18 vjet nga hyrja e forcave të NATO-s në Kosovë

18 vjet nga hyrja e forcave të NATO-s në Kosovë

Sot shënohen plot 18 vjet që kur NATO u fut në Kosovë për t’i dhënë fund masakrave dhe shovinizmit serb mbi qytetarët e pafajshëm të Kosovës. Që atëherë, kjo datë kujtohet si Dita e Lirisë së Kosovës nga agresioni serb. Fillimisht trupat e NATO-së numëronin 50. 000 ushtarë dhe vinin …

Më shumë...

Inagurohet Bulevardi i ri i Tiranës

Inagurohet Bulevardi i ri i Tiranës

Një pjesë e bulevardit të ri të Tiranës është inauguruar të martën ku janë rreth 400 metra të përfunduara të këtij bulevardi, që do të jetë i qasshëm për qytetarët. Kryeministri Edi Rama tha se të gjithë ata që thonë se nuk ia vlen të votosh, duhet të hapin sytë, …

Më shumë...

Rexhepi: Qeveria e ardhshme t’i heq mëditjet

Rexhepi: Qeveria e ardhshme t’i heq mëditjet

Anëtari i Kryesisë së Aleancës Kosova e Re, Ibrahim Rexhepi, ka thënë se qeveria e ardhshme duhet t’i heq mëditjet për deputetët. “Shumë persona me përgjegjësi publike e politike si burim të pasurimit kanë deklaruar edhe të ardhurat nga mëditjet! Çka janë mëditjet? Një pagesë shtesë për mbulimin e shpenzimeve të …

Më shumë...

ATK: Falja e borxheve vetëm deri më 1 shtator

Administrata Tatimore e Kosovës, është duke zbatuar Ligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Faljen e Borxheve Publike. Ky Ligj është në fuqi vetëm deri më 01 Shtator 2017, andaj subjektet që mund të përfitojnë nga falja e borxheve publike sipas këtij Ligji, këtë të drejtë mund ta realizojnë …

Më shumë...

Roth: Kosova ka nevojë urgjente për qeveri stabile

Roth: Kosova ka nevojë urgjente për qeveri stabile

Ministri gjerman për Evropën, Michael Roth, gjatë një takimi me ministren në detyrë për Dialog, Edita Tahiri, ka thënë se Gjermania mbështet fuqishëm integrimin euroatlantik të Kosovës dhe është e gatshme të ofrojë mbështetje të mëtejshme për forcimin shtetëror të Kosovës. Ai tha se e ardhmja e Kosovës është në …

Më shumë...

Rexhep Selimi: Vetëm me PDK-në dhe Listën Serbe nuk bashkëpunojmë

Rexhep Selimi: Vetëm me PDK-në dhe Listën Serbe nuk bashkëpunojmë

Kandidati për deputet i Lëvizjes Vetëvendosje!, Rexhep Selimi, ka thënë së kjo lëvizje është e gatshme që ta formojë qeverinë e re. “Tash dihet, Lëvizja Vetëvendosje! është subjekti më i madh parlamentar. Ka numrin e caktuar të deputetëve që i jep përparësi ndaj cilido subjekt tjetër politik. Rrjedhimisht në pritje të …

Më shumë...

Nisma në Kuvend do të veprojë e vetme

Nisma në Kuvend do të veprojë e vetme

Nisma për Kosovën në Kuvend do të ketë grup parlamentar të vetin. Kështu ka konfirmuar për KosovaPress sekretari i Nismës Bilall Sherifi. Sipas tij Nisma do të vazhdojë të qëndrojë në koalicion  por në Kuvend do ta ketë grupin e vet me deputetët e Nismës të cilët do të kenë …

Më shumë...

Hyland: Është kënaqësi që me grantet e USAID-it po krijohen vende të reja të punës

Hyland: Është kënaqësi që me grantet e USAID-it po krijohen vende të reja të punës

Zëvëndës ambasadorja e SHBA-ve në Kosovë, Colleen Hyland, e shoqëruar nga drejtori i Misionit të USAID-it James Hope, të martën kanë vizituar fermerët në evenimentin promovues të dredhëzave dhe boronicave në sheshin “Nëna Terezë” në Prishtinë. Hope tha se bujqësia është një prej sektorëve për zhvillimin ekonomik, rritjen ekonomike dhe …

Më shumë...

Thaçi dhe ministrja e Mbrojtjes së Sllovenisë flasin për ushtrinë e Kosovës

Thaçi dhe ministrja e Mbrojtjes së Sllovenisë flasin për ushtrinë e Kosovës

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur në takim ministren e Mbrojtjes së Republikës së Sllovenisë, Andreja Katič. Ai e ka falënderuar ministren sllovene për përkrahjen e vazhdueshme të Sllovenisë dhe ka shprehur gatishmërinë që bashkëpunimi i mirë ndërmjet Kosovës dhe Sllovenisë të thellohet edhe më shumë në …

Më shumë...

Ambasada gjermane në Kosovë hap librin e zisë për Helmut Kohl

Ambasada gjermane në Kosovë hap librin e zisë për Helmut Kohl

Nga sot, më 20.06. 2017 deri më 22.06.2017 nga ora 8:30 – 11.00 dhe nga ora 13.00 – 16.00 në Ambasadën Gjermane në Prishtinë do të hapet libri i zisë, në të cilin mund të nënshkruhen të gjithë të interesuarit me rastin e vdekjes së ish-kancelarit Federal gjerman Helmut Kohl. …

Më shumë...