Sinani ING

Fatmir Grejqevci

Kuçi: PDK-ja nuk do të bëjë veprime të befasishme për partnerin e koalicionit – LDK-në

Nënkryetari i PDK-së, Hajredin Kuçi, thotë se Kosova është në dialog me Serbinë si pasojë e status-quos

Nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, Hajredin Kuçi, duke komentuar rreth gjendjes politike në vend, veçanërisht kërkesës për zgjedhje të parakohshme, ka theksuar se PDK-ja nuk do të bëjë veprime të befasishme për partnerin e koalicionit – LDK-në por as për skenën politike të vendit. “Do të jemi në koordinim …

Më shumë...

Lekaj: Beteja e Koshares, sikur lufta e dikurshme e 300 spartanëve

Lekaj

Shefi i grupit parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, e ka krahasuar betejën e Koshares të UÇK-së me atë të 300 spartanëve. “Beteja e Koshares – sikur lufta e ‘300 spartanëve’. Beteja e Koshares, thyerja e kufirit (të padrejtë) ndërmjet dy vendeve shqiptare ishte mesazh se Serbia nuk …

Më shumë...

Delawie: Shpresoj që gjatë këtij viti institucionet e Kosovës ti shoh edhe më të forcuara

Delawie: Shpresoj t’i shoh këtë vit institucionet edhe më të forcuara

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Greg Delawie, ka uruar Republikën e Kosovës, me rastin e Ditës së Kushtetutës. Ai në një postim të tij ka shkuar është krenar që është pjesë e mbështetjes afatgjate të SHBA-së ndaj Kosovës. Ai ka thënë se pret që t’i shohë …

Më shumë...

Kryeministri Mustafa konsideron se Beteja e Koshares shënon fillimin e luftës frontale për çlirim e Kosovës

Mustafa

Nën patronatin e kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, është mbajtur manifestimi “Ditët e shqipes 2017”. Kryeministri ka deklaruar se Beteja e Koshares shënon fillimin e luftës frontale për çlirimin e Kosovës nga një armik numerikisht shumë me i madh dhe me i armatosur. “Partneriteti me SHBA-të dhe aleatët tjerë të …

Më shumë...

Thaçi: Nuk ka shpifje që mund ta mposhtë luftën e drejtë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Thaçi: S’ka as ndarje të Kosovës e as Republikë Serbe brenda saj

Nuk ka shpifje që do ta mposhtë luftën e drejtë të UÇK-së e kësaj radhe, as luftën e  të komandantit Ramush Haradinaj që së shpejti shpresojmë se do të kthehet në Kosovë. Kështu është shprehur kryetari i Kosovës Hashim Thaçi në tubimin përkujtimor në Koshare. Ai ka ripërsëritur se Kosova …

Më shumë...

Nëntë vite nga kur Kuvendi i Kosovës e ka miratuar Kushtetutën e Republikës

Njëmbëdhjetë vjet nga ratifikimi në Kuvend i Kushtetutës së Kosovës, aktit më të lartë juridik të shtetit

Kushtetuta e Republikës së Kosovës, e miratuar më 9 prill të vitit 2008, bazamentin e ka në Dokumentin e Ahtisaarit, mbi bazën e të cilit edhe është shpallur pavarësia e Kosovës më 17 shkurt të vitit 2008. Ajo e definon Kosovën si një shtet demokratik dhe laik, me shoqëri shumetnike, …

Më shumë...

Avokati i Popullit i shqetësuar për qasjen e të burgosurve në shërbimet shëndetësore në Qendrat Korrektuese

Burgu

Avokati i Popullit në Kosovë ka ngritur shqetësime në lidhje me nivelin e ulët të shërbimeve shëndetësore në Qendrat Korrektuese në vend dhe me shkallën e lartë të ankesave nga vetë të burgosurve për këtë çështje. Shqipe Ibraj-Mala zëvendëse e Avokatit të Popullit, ka thënë për Radion Evropa e Lirë …

Më shumë...

Mali i Zi i gatshëm ta ndihmojë Kosovën për përmbylljen e çështjes së demarkacionit

Lista Serbe tregohet shpërfillëse ndaj çështjes së demarkacionit

Autoritetet e  Malit të Zi dëshirojnë që të bëhet sa më parë zgjidhja e demarkacionit me Kosovën duke theksuar se kjo çështje nuk mund të ndikojë në marrëdhëniet dypalëshe në mes dy shteteve, madje Mali i Zi është i gatshëm ta mbështesë Kosovën që ky proces të përmbyllet. Kryetari malazezë, …

Më shumë...

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë pagën më të lartë në rajon, 10 herë më të madhe se paga minimale e qytetarëve

Partitë opozitare pas dështimit të rezolutës opsion tjetër shohin organizimin e protestave por janë të pa koordinuara

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë pagën më të lartë në rajon, deri në 2 mijë euro arrin paga e tyre mujore, duke lenë pas deputetet e Malit të Zi, Shqipërisë, Maqedonisë dhe Serbisë. Paga bazë e deputeteve tonë është mbi 1400 euro, por kur kësaj i shtohen edhe përfitimet …

Më shumë...

Haradinaj: Shqiptarët kurrë nuk kanë bërë e as nuk bëjnë spastrim etnik

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Deputeti i AAK-së, gjeneral Daut Haradinaj përmes një shkrimi të publikuar i është përgjigjur Vulinit, se shqiptaret nuk shkaktojnë monumentet e kulturës dhe kurrë nuk kanë bërë e as nuk bëjnë spastrim etnik. “Vulin, sa për ty dhe për shefat tuaj historik, asnjë kishë serbe nuk kish me mbetë në …

Më shumë...

Mustafa: Kosova e ka vendin në BE dhe NATO

Mustafa: Kosova e ka vendin në BE dhe NATO

Kryeministri i Kosovës, njëkohësisht kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë të shtunën në Malishevë gjatë shënimit të 27-vjetorit të themelimit të Degës së LDK-së se sa i përket nismës së Thaçit për procedimin e ushtrisë, ai shpreh përkrahjen për çdo iniciativë e cila do t’ia sigurojë ushtrinë vendit tonë …

Më shumë...

Veseli: Punësimi është brengë e madhe edhe për qytetin e Pejës

Veseli: Punësimi është brengë e madhe edhe për qytetin e Pejës

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka shkruar në rrjetin social se në turin e dëgjimit ka ftuar ekspertët dhe bizneset që të japin ide, si të krijojnë vende të reja pune në Pejë. “Punësimi është brengë e madhe edhe në Pejë, andaj në turin e dëgjimit ftova …

Më shumë...

Raporton CNN: Sulme të reja ajrore në Siri

Raporton CNN: Sulme të reja ajrore në Siri

Sulme të reja ajrore janë kryer këtë të shtunë ndaj qytetit sirian Khan Sheikhoun, që ishte dhe vendi i sulmit me armë kimike të së martës, raporton CNN, që citon aktivistë të të drejtave të njeriut. Dy ditë më parë marina amerikane qëlloi me raketa “Tomahowk” një bazë ajrore siriane, …

Më shumë...

Selimi: Përgjegjës që Kosova nuk ka ushtri është Hashim Thaçi

Rexhep Selimi

Rexhep Selimi deputet i Kuvendit të Kosovës nga Lëvizjes Vetëvendosje, ka shfaqur qëndrimet dhe shqetësimet e partisë së tij pas tërheqjes së projektligjit për FSK-në nga procedimi i mëtutjeshëm në Kuvendin e Kosovës. Sipas tij Vetëvendosje në vazhdimësi ka bërë përpjekje që ta shtyrë Qeverinë për ta zbatuar projektligjin për …

Më shumë...

Deutsche Welle: Lufta e rusëve dhe amerikanëve në Siri mund të eskalojë

Deutsche Welle: Lufta e rusëve dhe amerikanëve në Siri mund të eskalojë

Lufta në mes amerikaneve dhe rusëve në Siri mund të eskalojë, paralajmëron në një intervistë për “Deutsche Welle” eksperti për Lindjen e Afërt, Mihael Liders. Ai vlerëson se SHBA-të tashmë po përgatitin sulm në çerdhen kryesore të Shtetit Islamik në Rakka dhe nuk është i sigurt nëse rusët do të …

Më shumë...

Kryeministri Edi Rama: Ngujimi në çadër i opozitës, frikë nga drejtësia

Nga numërimi i mbi 20% të votave, Partia Socialiste ka fituar 75 mandate

Kryeministri i Shqiperisë Edi Rama gjatë takimit me të rinjtë nga Shkodra tha se ngujimi në çadër është rezultat i një frike shumë të madhe nga drejtësia. “Kush ngujohet ka një arsye për të fshehur, kush ngujohet ka një faj për të larë, kush ngujohet ka një motiv shumë të …

Më shumë...