Fatmir Grejqevci

Ushtrimi “Shpata e argjendtë” i bashkon institucionet e sigurisë

Tre oficerë të rinj të FSK-së nisen për trajnim profesional në Mbretërinë e Bashkuar

Sot përfundon ushtrimi i përbashkët fushor i quajtur “Shpata e argjendtë” në mes KFOR-it, EULEX-it, Policisë e Kosovës dhe Forcës se Sigurisë së Kosovës i cili përbëhet nga një ushtrim lëvizës me pesë skenarë të ndryshëm ushtrimesh në korsi të ndara. Ky ushtrim ka filluar me 7 prill, me ç’rast …

Më shumë...

Vjosa Osmanit nuk u lejua të flasë në Këshillin e përgjithshëm të LDK-së

Vjosa Osmani, premton qeverisje të mirë, sundim të ligjit, zhvillim ekonomik, punësim, arsim cilësor

Vjosa Osmanit deputete e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, nuk i është dhënë fjala në mërkurën gjatë mbledhjes se Këshillit të përgjithshëm të kësaj partie, me ç’rast është diskutuar për zgjedhjet lokale dhe demarkacionin. Ajo pas mbledhjes së Këshillit, pohoi se nuk i është dhënë fjala, po ashtu …

Më shumë...

Krasniqi: Ata që po i frikësohen dështimit të mocionit, të frikësohen nga dështimi i shtetit

Jakup Krasniqi

Ish kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, në lidhje me iniciativën e Nismës për Kosovë për mocion ndaj Qeverisë, ka shkruar se “atyre që po i frikësohen dështimit të Mocionit, po u them: Frikësohuni nga dështimi i shtetit”. Arsyet për Mocionin e mosbesimit të Qeverisë Mustafa janë: 1. Marrëveshjet e DËMSHME …

Më shumë...

BE paralajmëron Poloninë dhe Hungarinë që të pranojnë migrantët

BE paralajmëron Poloninë dhe Hungarinë që të pranojnë migrantët

Komisioni Evropian ka paralajmëruar të mërkurën Poloninë dhe Hungarinë që të pranojnë azilkërkuesit ashtu siç parasheh plani i BE-së për migrantët dhe nëse këtë kërkesë e refuzojnë qeveritë e tyre, rrezikojnë që kundër tyre të merren masa ligjore. Varshava dhe Budapesti refuzuan skemën e shpërndarjes së 160.000 migrantëve nga Italia dhe …

Më shumë...

Lopatka: Ballkani Perëndimor nuk duhet të rrëshqasë në destabilitet

Lopatka: Ballkani Perëndimor nuk duhet të rrëshqasë në destabilitet

Ballkani Perëndimor nuk duhet të rrëshqasë në destabilitet, pasi që BE-ja për shkak të ngjarjeve siç është Brexit aktualisht është e preokupuar vetëm me veten, kanë paralajmëruar të mërkurën në Vjenë deputetët e Partisë Popullore të Austrisë. Shefi i grupit parlamentar të kësaj partie, Rajnhold Lopatka tha në konferencën për media …

Më shumë...

Më 24 prill në Vlorë mbahet mbledhja e përbashkët në mes Qeverisë se Shqipërisë dhe Qeverisë se Kosovës

Më 24 prill në Vlorë mbahet mbledhja e përbashkët në mes Qeverisë se Shqipërisë dhe Qeverisë se Kosovës

Më 24 prill në Vlorë do të mbahet mbledhja e përbashkët e radhës në mes të dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Kosovës është bërë ditur të mërkurën nga ministri i Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati gjatë një konference për shtyp me ministrin e Jashtëm të Kosovës, Enver Hoxhaj, i cili …

Më shumë...

Thaçi në Londër, pjesëmarrës në ceremoninë ushtarake “Parada e Sovranit”

Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar për në Britani të Madhe, ku do marrë pjesë në ceremoninë ushtarake “Parada e Sovranit”, me ç’rast do të pritet me nderime të larta ushtarake. Zyra për Informim e kryetarit të Kosovës, bërë të ditur se Thaçi do të merr pjesë në njërën nga …

Më shumë...

Rama: Shqiptarët për herë të dytë shpëtuan Malin e Zi

Edi Rama falënderoi ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla, që largohet nga detyra pa asnjë konflikt me qeverinë

Me hyrjen në koalicionin qeveritar, shqiptarët për herë të dytë shpëtuan Malin e Zi, pasi me këtë mbështetën aleancën me NATO dhe BE-në, deklaroi kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. “Me hyrjen në pushtet, shqiptarët për herë të dytë shpëtuan Malin e Zi. Herën e parë këtë e bënë me mbështetjen në …

Më shumë...

Meta: Shqipëria e ka për detyrë angazhimin e saj në funksion të njohjeve të Kosovës

Meta: Shqipëria e ka për detyrë angazhimin e saj në funksion të njohjeve të Kosovës

Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës Enver Hoxhaj. Meta e ka vlerësuar bashkëpunimin e ngushtë mes Kuvendit të Shqipërisë dhe atij të Kosovës duke theksuar se Kuvendi mbështet punën e përbashkët të dy Qeverive në funksion të përmirësimit të …

Më shumë...

Hyseni raportoi me dyer të mbyllura për zbatimin e masave që dalin nga MSA-ja

Hyseni raportoi me dyer të mbyllura për zbatimin e masave që dalin nga MSA-ja

Ministri i Punëve të Brendshme Skender Hyseni ka raportuar sot në Komisionin Parlamentar për Stabilizim-Asociim. Sikurse ministrat tjerë, edhe Hyseni ka raportuar me dyer të mbyllura në këtë komision. Pas raportimit,  ai tha se është trajtuar progresi që MPB-ja e ka bërë në zbatimin e masave për zbatimin e MSA –së  nga …

Më shumë...

Ambasadori Delawie i zhgënjyer me deputetët e Kuvendit të Kosovës

Ambasadori Delawi është zhgënjyer që Kuvendi nuk përzgjodhi gjyqtarët vendor për Gjykatën Kushtetuese

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (ShBA) në Kosovë, Greg Delawie, është shprehur i zhgënjyer, pasi Kuvendi i Kosovës nuk ka arritur të miratojë Ligjin për ekzekutimin e sanksioneve penale. “I zhgënjyer me udhëheqësit e Kosovës që nuk grumbulluan votat që të mbyllin boshllëqet të cilat lejojnë që politikanët që …

Më shumë...

Kryetari Nishani pret sot ministrin e Jashtëm të Kosovës Enver Hoxhaj

Bujar Nishani: Shqipëria duhet të iniciojë një proces izolimi ekonomik e politik ndaj platformës destruktive të Serbisë

kryetari i Republikës së Shqipërisë Bujar Nishani do të pres sot në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Kosovës Enver Hoxhaj. Kështu është bërë e ditur në një njoftim për media nga zyra për informim e kryetarit. “Ju njoftojmë se sot dt. 12 prill 2017, ora 11:00 Presidenti i Republikës, Bujar …

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët dhe martirët e fshatit Potoqan i Poshtëm

​Sot do të nderohen dëshmorët e UÇK-së të Zonës Operative të Shalës Adnan Shyti, Selim Mernica dhe Shemsi Sadiku

Në fshatin Potoqan i Poshtëm të komunës së Rahovecit, do të organizohet tubim përkujtimor për shënimin e 18-vjetorit të rënies së dëshmorëve dhe martirëve të këtij fshati. Tubimi përkujtimorë dhe homazhet do të mbahen pranë lapidarit të dëshmorëve dhe martirëve, duke filluar nga ora 11:00, në objektin e Shkollës Fillore “Dëshmorët …

Më shumë...

Kadrijaj: Ish-komandantit të përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimit, nuk po i lejohet tretmani shëndetësor

Kadrijaj: Ish-komandantit të përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimit, nuk po i lejohet tretmani shëndetësor

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Time Kadrijaj ka thënë se në Kosovë nuk po respektohen të drejtat e njeriut dhe se rasti i fundit është i ish-komandantit të përgjithshëm të UÇK-së, Sylejman Selimit, i cili këto ditë për shkak të gjendjes së rënd shëndetësore, nuk i është lejuar të merr …

Më shumë...

Haradinaj: Nëpërmjet Ramushit ka tendencë që të destabilizohet Kosova

Daut Haradinaj: Dje fitoi populli i Kosovës

Deputeti i Kuvendit të Kosovës Daut Haradinaj, ka thënë se ka tendenca që nëpërmjet liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj të destabilizohet vendi. Është zotuar se AAK-ja nuk do ta lejojë një gjë të tillë. Këto komente ai ka bërë gjatë një ligjërate në kolegjin “ISPE”. “E përsëris edhe njëherë që …

Më shumë...

Simpoziumi “Qasja bio-psiko-sociale ndaj problemeve të shëndetit mendor” i stimulon shkencëtaret e rinj

Simpoziumi “Qasja bio-psiko-sociale ndaj problemeve të shëndetit mendor” i stimulon shkencëtaret e rinj

Në Kolegjin AAB është mbajtur një simpozium i pari i këtij lloj në Kosovë për Ditën Ndërkombëtare të Shëndetit me temën “Qasja bio-psiko-sociale ndaj problemeve të shëndetit mendor”, ku theks të veçantë iu dha çrregullimeve depresive. Me ç’rast ishin mysafirë të ndryshëm si nga zyrtaret shtetëror por edhe nga Shqipëria. …

Më shumë...