Fatmir Grejqevci

Dega e OVL të UÇK-së në Pejë, dekoroi bashkatdhetarët që e ndihmuan luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Dega e OVL të UÇK-së në Pejë, dekorohen bashkatdhetarët që e ndihmuan luftën çlirimtare

Dega e OVL të UÇK-së në Pejë ka dekoruar me urdhrin “Xhemajl Fetahaj”, me motivacionin  “Atdhetar i Dalluar”, disa nga bashkatdhetarët tanë, të cilët ndihmuan me mjete financiare Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Me këtë rast dekoratat u ndanë për Dino Asanajn (post mortum – SHBA), Sadik Dinaj (Zvicër), Naser Shoshi …

Më shumë...

Gjuriq: Serbia do të bëjë të gjitha që të ndalojë anëtarësimin e Kosovës në Interpol

Gjuriq: Serbia do të bëjë të gjitha që të ndalojë anëtarësimin e Kosovës në Interpol

Serbia do të bëjë të gjitha që të ndalojë anëtarësimin e Kosovës në Interpol, ka thënë sot drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën, Marko Gjuriq. Ai ka theksuar se pas kërkesës së Prishtinës për pranim në këtë organizatë ndërkombëtare “qëndrojnë synime separatiste” dhe dëshira që të konfirmohet sovraniteti. “Kosova …

Më shumë...

KQZ: Edhe tetëmbëdhjetë ditë kohë për partitë politike që të aplikojnë për zgjedhjet lokale

KQZ miraton rekomandimin për zëvëndësimin e deputetëve të Kuvendit të Kosovës

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve dhe subjektet politike po vazhdojnë përgatitjet për zgjedhjet lokale të cilat do të mbahen në vjeshtë, përderisa këtyre të fundit i mbeten edhe tetëmbëdhjetë ditë që kur përfundon koha për aplikim në KQZ. 22 gushti është data e fundit kur subjektet politike do të vendosin nëse …

Më shumë...

Sherifi: PAN-i gatshëm të bëjë kompromis duke hequr dorë nga kandidimi i Veselit me kusht që të votohet Haradinaj për kryeministër

Sherifi: UNMIK-u nuk e përmendi aksionin e policisë në luftën kundër krimit të organizuar, por ndalimin e dy punonjësve të tij

Deputeti i Nismës për Kosovën, Bilall Sherifi, ka bërë me dije se në takimin e së premtes që është mbajtur në mes të përfaqësuesve të partive politike, në të cilin ishte i pranishëm edhe kryesuesi i seancës konstitutive, PAN-i dha një propozim për tejkalimin e kësaj situate. Në një intervistë për …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Baci Tush ishte në mbështetje të udhëheqësve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi viziton Shtetet e Bashkuara të Amerikës tri herë brenda muajit shtator

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, me rastin e ndarjes nga jeta të Tush Lladrovcit, ka thënë se “në ditët më të vështira baci Tush ishte në mbështetje të udhëheqësve të lëvizjes kombëtare dhe të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës”. “Me pikëllim mora lajmin për vdekjen e veteranit dhe atdhetarit të devotshëm …

Më shumë...

Kryetari i BDI-së, Ahmeti: Shembulli i marrëveshjes me Sofjen, të shërbejë edhe për kontestin me Athinën

Kryetari i BDI-së, Ahmeti: Shembulli i marrëveshjes me Sofjen, të shërbejë edhe për kontestin me Athinën

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti,  ka vizituar Ambasadën e Bulgarisë në Maqedoni, ku është takuar me ambasadorin, Ivan Petkov. Siç njofton BDI, kryetari Ahmeti dhe ambasadori Petkov diskutuan për marrëveshjen midis Shkupit dhe Sofjes, situatën politike në vend, reformat, barazinë gjuhësore dhe integrimin e vendit në NATO …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar sot për në Podgoricë, ku do të marrë pjesë në samitin e Kartës së Adriatikut

Kryetari Thaçi merr ftesë për Lutjet e Mëngjesit në SHBA, ende nuk e konfirmon pjesëmarrjen

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar sot për në Podgoricë, ku do të marrë pjesë në samitin e Kartës së Adriatikut ‘US-Adriatic Charter’ (A5), i cili kësaj radhe bashkë-organizohet nga Maqedonia dhe Mali i Zi. Në mesin e shumë liderëve të rajonit, pjesëmarrës kryesor në këtë takim do jetë …

Më shumë...

Dogana e Kosovës rrit performancën e të hyrave me 5.15 përqind më shumë se 2016

Doganierët nuk pranojnë të barazohen me të gjithë shërbyesit civil të administratës publike në Kosovës

Dogana e Kosovës nëpërmjet një komunikate për media bën të ditur se ka vazhduar me performacën të lartë në mbledhjen e të hyrave. Angazhimit të zyrtarëve doganor dhe rritje së kontrolleve në pikat kufitare si dhe në brendi të vendit kanë ndikuar në rritje e performacës. “Krahasimi ne mes të …

Më shumë...

Kryeministri, Mustafa, zhvilloi sot një takim pune me ministrat, Ferat Shala e Blerand Stavileci për gjendjen në KEK

Kriza energjetike, kryeministri Mustafa takon ministrat Shala e Stavileci si dhe drejtorin menaxhues të KEK-ut, dhe diskutuan për tejkalimin e vështirësive

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, zhvilloi sot një takim pune me ministrin e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferat Shala, ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci dhe drejtorin menaxhues të Korporatës Energjetike të Kosovës, Arben Gjukaj, ku është diskutuar për tejkalimin e vështirësive me të cilat pritet të ballafaqohet vendi, për …

Më shumë...

BIK: Kërcënimet me vdekje të udhëheqësve të shtetit dhe atyre fetar janë të papranueshme dhe të dënueshme për shoqëritë normale

BIK: Kërcënimet me vdekje të udhëheqësve të shtetit dhe atyre fetar janë të papranueshme dhe të dënueshme për shoqëritë normale

Bashkësia Islame e Kosovës konsideron se kërcënimet me vdekje të udhëheqësve të shtetit, BIK dhe komunës së Prishtinës përmes grafiteve është akt i papranueshëm dhe i dënueshëm për shoqëritë normale, për të cilën raportoi sot, gazeta Zëri. “Institucionet e vendit e as udhëheqja e BIK-së nuk ndikohet nga individë të …

Më shumë...

Kandidati për kryeministër i koalicionit PAN, Ramush Haradinaj, ka uruar popullin zviceran për përvjetorin e shtetësisë

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, njëherësh kandidat për kryeministër i koalicionit PAN, Ramush Haradinaj, ka uruar popullin zviceran për përvjetorin e shtetësisë. “Kjo ditë nacionale e Zvicrës, është festë e përbashkët. “Gjithë respekti e nderi për popullin dhe shtetin Zviceran, në ditën nacionale të tyre! Një popull e …

Më shumë...

Deputeti i PDK-së, Memli Krasniqi: Qeveria nuk votohet të enjten por pas konstituimit të Kuvendit

Deputeti i PDK-së, Memli Krasniqi: Qeveria nuk votohet të enjten por pas konstituimit të Kuvendit

Deputeti i PDK-së, Memli Krasniqi ka thënë se koalicioni PAN e ka mbështetje e mjaftueshme për ta votuar Qeverinë dhe për ta konstituuar Kuvendin. Ai ka thënë se Qeveria nuk do të votohet të enjten por një ditë tjetër. “Ne kemi mbështetje të mjaftueshme për ta votuar qeverinë, për ta konstituuar edhe …

Më shumë...

Albin Kurti thotë se Qeveria që varët nga Beogradi i bën dëm shtet-ndërtimit të Kosovës

Kurti: Pas deklarimeve të Thaçit për Kosovën Lindore, në Bujanoc është rritur prania e xhandarmërisë serbe

Albin Kurti, i emëruar për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje është regjistruar sot deputet i Kuvendit të Kosovës. Ai me këtë rast ka thënë se do të jetë deputet i popullit që do ndryshime demokratike, ndryshime për drejtësi e zhvillim, për mirëqenie e punësim, për liri e demokraci”.  Kurti ka siguruar …

Më shumë...

Ministria e Arsimit e Kosovës dhe ajo Shqipërisë organizojnë seminar mbarëkombëtar për mësuesit e diasporës

Ministria e Arsimit e Kosovës dhe Shqipërisë organizojnë seminar mbarëkombëtar për mësuesit e diasporës

Nën organizimin e ministrive të Arsimit të Kosovës dhe Shqipërisë, nga sot deri më 4 gusht, mbahet Seminari mbarëkombëtar për mësimin plotësues në gjuhën shqipe në diasporë. Në këtë Seminar, i cili mbahet në Gjakovë, pritet të marrin pjesë rreth 120 mësues shqiptarë, të cilët janë të angazhuar në mësimin …

Më shumë...

Sot në kompleksin memorial “Adem Jashari”, në Prekaz mbahet manifestimi “Dita e Diasporës”

Sot në kompleksin memorial “Adem Jashari”, në Prekaz mbahet manifestimi “Dita e Diasporës”

Sot në kompleksin memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, nën patronazhin e Ministrisë së Diasporës, mbahet manifestimi “Dita e Diasporës”. Manifestimi fillon në orën 19:00, me homazhe te varrezat e familjes Jashari, për të vazhduar në orën 20:00 me programin kulturo-artistik të grupit muzikor vokal “Kvali” nga Sllovenia, i udhëhequr nga …

Më shumë...

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa: Çdo fillim i ri fillon në fund të një fillimi të vjetër”

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa: Çdo fillim i ri fillon në fund të një fillimi të vjetër”

Kryeministri në largim dhe kryetari i LDK-së, Isa Mustafa përmes një postimi në rrjetin social ka shkruar se qeverisja bazohet në njerëz, por votat janë numra dhe sipas tij PAN-i nuk i ka as votat, e as njerëzit. “Në zgjedhje ka marrë përkrahjen e çerekut të votuesve, kurse çereku i …

Më shumë...