Fatmir Grejqevci

Ministri Bajrami takohet me kryekuvendarin e Maqedonisë Xhaferin, sektori i arsimit si prioritet kombëtar i bashkëpunimit

Ministri Bajrami takohet me kryekuvendarin e Maqedonisë Xhaferin, sektori i arsimit si prioritet kombëtar i bashkëpunimit

Ministri në detyrë i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami është pritur sot nga kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, Talat Xhaferi. Ministri Bajrami me këtë rast ka uruar kryetarin Xhaferi për detyrën e re, njëherësh ka shprehur bindjen se me lidershipin e tij si kryeparalmentar i parë shqiptarë …

Më shumë...

Klinika e Kardiokirurgjisë në QKUK funksionon me vetëm dy kardiokirurg

QKUK-ja njofton se ka kryer dy operacione të vështira që më parë nuk janë kryer në këtë qendër

Klinika e Kardiokirurgjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës ka vetëm dy kardiokirurg. Përkundër mungesës së madhe të resurseve njerëzore në këtë klinikë, ky shërbim po funksionon 24 orë në ditë. Vetëm në gjashtëmujorin e parë të këtij viti janë kryer 75 operacione në zemër. Zyrtari për informim në Qendrën Klinike …

Më shumë...

Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila: Koalicioni PAN nuk i ka numrat dhe ne nuk do ta votojmë kryetarin e Kuvendit

Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila

Kryetarja e Alternativës, Mimoza Kusari-Lila, pasi është regjistruar si deputete ka thënë se koalicioni LDK-AKR-Alternativa, nuk do ta votojnë Kadri Veselin për kryetar të Kuvendit dhe as kryeministrin e koalicionit PAN, Ramush Haradinaj. Ajo ka thënë se në koalicionin LAA, nuk kanë paqartësi në lidhje me vendimin e tyre.“Koalicioni PAN …

Më shumë...

Deputetja e LDK-së Hikmete Bajrami: Nuk kemi vota as për kryeministrin e PAN-it e as për Kadri Veselin

Deputetja e LDK-së Hikmete Bajrami: Nuk kemi vota as për kryeministrin e PAN-it e as për Kadri Veselin

Deputetja e zgjedhur nga koalicioni LDK-AKR-Alternativa Hikmete Bajrami ka thënë se nuk do ta votojnë kryetarin e Kuvendit nëse ai është Kadri Veseli. Sipas Bajramit kjo është pasi që Veseli ka lejuar trazirat që kanë ndodhur në legjislaturën e kaluar. Madje ajo tha se seanca e 3 gushtit lë të …

Më shumë...

Vazhdon edhe sot regjistrimi i deputetëve e rinj të legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës

Vazhdon edhe sot procesi i regjistrimit fakultativ të deputetëve të

Edhe sot do të vazhdojë regjistrimi i deputetëve të Kuvendit të Kosovës. Ndërkohë, në ditën e parë të regjistrimit të deputetëve të legjislaturës së re, janë regjistruar 46 deputetë. “Në ditën e parë, janë regjistruar gjithsej 46 deputetë të subjekteve të ndryshme parlamentare”, thuhet në njoftimin e Kuvendit. Përndyhe seanca konstituive …

Më shumë...

Këtë të premte komuna e Junikut organizon Akademi Përkujtimore për Epopenë e Lavdishme të UÇK-së “Beteja e Zharrës

Këtë të premte komuna e Junikut organizon Akademi Përkujtimore për Epopenë e Lavdishme të UÇK-së “Beteja e Zharrës

Komuna e Junikut ka njoftuar se nesër (të premtën) mbahet një akademi përkujtimore në nderim dhe kujtim të gjithë heronjve, dëshmorëve dhe martirëve të Junikut, si dhe Epopesë së Lavdishme të UÇK-së “Beteja e Zharres”. Akademija përkujtimore mbahet në sallën e Kuvendit Komunal në Junik, duke filluar nga ora 11:00.

Më shumë...

Anëtari i kryesisë së PDK-së Xhavit Haliti: Koalicioni PAN do të këtë më shumë vota se sa mendohet

Haliti: Ka pasur nevojë që të ketë më shumë konsultime para se të vendosje taksa prej 100% ndaj produkteve serbe

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike të Kosovës, anëtar i kryesisë së kësaj partie, Xhavit Haliti, beson se koalicioni PDK-AAK-Nisma i ka votat e mjaftueshme për ta konstituuar kuvendin dhe për ta formuar Qeverinë e re.”. Ai ka thënë  për gazetën “Epoka e re”, se votat për këtë koalicion do …

Më shumë...

Dega e PDK-së në Prishtinë: Shpend Ahmeti të bëjë publike listën e plotë të të punësuarve

Dega e PDK-së në Prishtinë: Shpend Ahmeti të bëjë publike listën e plotë të të punësuarve

Dega e PDK-së në Prishtinë ka njoftuar se do t’i bëjë publike të gjitha keqpërdorimet në Komunën e Prishtinës. Sipas PDK-së duke u fshehur pas fjalorit të zakonshëm politik, që tashmë ua kanë mësuar gjithë qytetarët e vendit, Lëvizja Vetëvendosje vetëm paska provuar t’i shmangët llogaridhënies për punësimin e kundërligjshëm …

Më shumë...

Reagon Pacolli: Deputetët e AKR-së do të përfaqësojnë qëndrimet e partisë

Reagon Pacolli: Deputetët e AKR-së do të përfaqësojnë qëndrimet e partisë

Kryeari i AKR-së Behgjet Pacolli ka reaguar pas raportimeve të mediave se Labinot Tahiri do ta votojë kandidatin e PAN-it për kryetar Kuvendi, qoftë ai edhe Kadri Veseli. Deputeti i zgjedhur Labinot Tahiri tha më herët se do ta votojë secilin kandidat për kryetar të Kuvendit, mjafton që ai të …

Më shumë...

Erdogan, uron Ilir Metën me rastin e marrjes së detyrës se kryetarit të shtetit: Mbështetja e Turqisë për Shqipërinë do të vazhdojë

Erdogan, uron Ilir Metën me rastin e marrjes së detyrës se kryetarit të shtetit: Mbështetja e Turqisë për Shqipërinë do të vazhdojë

Kryetari i Republikës, Ilir Meta ka marrë një mesazh urimi nga Kryetari i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, me rastin e marrjes së detyrës. Në telegramin e urimit Erdogan shpreh besimin se z. Meta do të vazhdojë përpjekjet e tij për thellimin më tej të marrëdhënieve tradicionale vëllazërore në çdo fushë …

Më shumë...

Ramush Haradinaj është shprehur i bindur se PAN-i i ka numrat për formimin e Qeverisë

Ramush Haradinaj është shprehur i bindur se PAN-i i ka numrat për formimin e Qeverisë

Kandidati për kryeministër nga radhët e koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, është shprehur i bindur se më 3 gusht do të formohen institucionet e dala nga zgjedhjet e 11 qershorit. Haradinaj pas procedurave të regjistrimit në Kuvendin e Kosovës, ka uruar deputetët e rinj, duke thënë se ka qenë një ditë e …

Më shumë...

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Shqipëri shpall rezultatin përfundimtar, PD-ja e konteston

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Shqipëri shpall rezultatin përfundimtar, PD-ja e konteston

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Shqipëri miratoi këtë të mërkurë tabelën me rezultatin përfundimtar të mandateve për zgjedhjet e 25 qershorit. Por, opozita e konteston atë. Sipas përfaqësuesit ligjor të Partisë Demokratike, Ivi Kaso, procesi ishte i blërë. “Zgjedhjet që sapo u mbyllën, pra ato të 25 qershorit, ishin një ngadhënjim …

Më shumë...

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Rexhep Selimi: Thaçi është në shërbim të PAN-it

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi: Malazezët fituan 8200 hektarë tokë

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi ka akuzuar Zyrën e Kryetarit për vonesa sa i përket fillimit të regjistrimit të deputetëve dhe thirrjen e seancës konstituive. Ai ka thënë se këto vonesa kryetari Thaçi i ka bërë me qëllim që t’i mundësojë koalicionit PAN sigurimin e numrave. Selimi ka treguar …

Më shumë...

Nga sot regjistrohen deputetët e rinj të legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës

Sot Kuvendi i vazhdon punimet e dy seancave të papërfunduara dhe një seance të re ku do të diskutohet për Telekomin

Sot fillon regjistrimi i deputetëve të rinj të legjislaturës së gjashtë të Kuvendit të Kosovës. Dje u mblodh Kryesia e vjetër ku ka vendosur që për tri ditë të regjistrohen deputetët e rinj ku më 3 gusht edhe do të japin betimin në seancën konstituive. Regjistrimi fillon që nga sot …

Më shumë...

Idriz Vehapi i ka dhënë lamtumirën e fundit, veteranit të ndjerë të UÇK-së, Veli Spahiu

Vehapi: Në lamtumirën e fundit ish ushtarit të UÇK-së, Veli Spahiu, luftëtarët e lirisë e kanë vendin në parajsë kurdo që ata ndërrojnë jetë

Të martën i është dhënë lamtumira e fundit ish luftëtarit të UÇK-së, Veli Spahiu. Kryetari i Komunës së Rahovecit, Idriz Vehapi, me anë të një postimi ka thënë “luftëtarët e lirisë e kanë vendin në parajsë kurdo që ndërrojnë jetë”. “I thamë lamtumirë shokut, mikut, njeriut të mirë, Veli Spahiut! …

Më shumë...

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Behar Selimi: Pritjet janë reale që Kosova të anëtarësohet në Interpol

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Behar Selimi: Pritjet janë reale që Kosova të anëtarësohet në Interpol

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Behar Selimi, ka shprehur optimizëm se Kosova do të arrijë në muajin shtator të bëhet pjesë e Interpolit. Ai ka theksuar për “Epoka e re” se anëtarësimi i Kosovës është interes i shumëfishtë i Interpolit. Ai ka treguar se Kosova ka nisur një angazhim te …

Më shumë...