Fatmir Grejqevci

Senatori Johnson: Rusia po e destabilizon Evropën Juglindore

USA

Nëse SHBA dhe Evropa nuk angazhohen në rajon, ekziston rreziku që ai të bie nën ndikimin e Rusisë, qëllimi i vetëm i së cilës është që të destabilizojë këtë rajon, paralajmëroi në një intervistë për “Zërin e Amerikës”, senatori republikan Ron Johnson, kryesues i nën-komitetit për Evropë dhe bashkëpunimit të …

Më shumë...

Kërkesa e Kosovës për anëtarësim në INTERPOL votohet në shtator

Kërkesa e Kosovës për anëtarësim në INTERPOL votohet në shtator

Ministri i Punëve të Brendshme, Skender Hyseni, ka marrë një letër nga sekretari i përgjithshëm i Interpolit, Jurgen Stock, lidhur me aplikimin për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë. Në këtë letër, ministri Hyseni është njoftuar se këshilltari ndërkombëtar, Hans Corell, i cili ishte emëruar për të udhëhequr një studim rreth …

Më shumë...

Shqiptarët, popull me moshë të re

Shqiptarët, popull me moshë të re

Monaco është vendi më i vjetër në botë përsa i përket moshës mestare, ndërsa Shqipëria renditet e 96-ta, me një moshë mesatare 32.5 vjeç. Monaco është i vetmi vend ku mosha mesatare është mbi 50 vjeç. Ndërsa vendi me moshën mesatare më të re në botë sipas CIA World Factbook …

Më shumë...

“The Sun” publikoi listën me 65 persona të zhdukur në zjarrin në Londër

“The Sun” publikoi listën me 65 persona të zhdukur në zjarrin në Londër

Tabloidi britanik “The Sun” ka publikuar sot listën me emra të cilët edhe më tej konsiderohen të zhdukur dhe ekziston frika se kanë vdekur në zjarrin që e kaploi ndërtesën 27 katëshe në Londër. Në pyetjen e gazetarëve nëse numri i viktimave mund të jetë më shumë se  komandanti i …

Më shumë...

FMN vazhdon mbështetjen për Administratën Tatimore të Kosovës

FMN vazhdon mbështetjen për Administratën Tatimore të Kosovës

Fondi Monetar Ndërkombëtar në vazhdimësi ka mbështetur proceset e Administratës Tatimore të Kosovës. Në mënyrë që të përmirësohet edhe më shumë procesi i menaxhimit të rrezikut të përmbushjes, nga 5 deri më 15 qershor në ATK është realizuar misioni i asistencës teknike të Fondit Monetar Ndërkombëtar me eksperten  Telita Snyckers. …

Më shumë...

Kërkohet të hetohen 50 mijë fletëvotimet e pavlefshme

Fletevotimet

Numri i fletëvotimeve të pavlefshme që kanë nxjerrë zgjedhjet e 11 qershorit është vlerësuar shqetësues. Zyrtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve dhe njohësit e proceseve zgjedhore kanë vlerësuar se 50 mijë votat e pavlefshme duhet të hetohen në mënyrë që të shihen arsyet pse ka ndodhur kjo. Sipas tyre, prishja e …

Më shumë...

Komuna e Pejës harron flamujt pranë përmendoreve të dëshmorëve të kombit

Komuna e Pejës harron flamujt pranë përmendoreve të dëshmorëve të kombit

Peja sot shënon 18 vjetorin e çlirimit të qytetit nga okupatori serb. Në këtë kuadër flamujë shtetëror e kombëtarë kanë stolisur rrugët e qytetit. por një veprim i njëjtë nga ana e Komunës së Pejës nuk ka ndodhur edhe me flamujt kombëtarë tek një prej shesheve kryesore të qendrës së …

Më shumë...

Haziri: Me PDK-në nuk do të kenë asnjë bashkëpunim për ta formuar qeverinë

Lutfi Haziri

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka thënë se me PDK-në nuk do të kenë asnjë bashkëpunim dhe nuk vie në shprehje mundësia për të formuar qeverinë me këtë parti. Në një debat televiziv në TV Dukagjini, Haziri tha se me PDK-në nuk do ta bëjnë koalicion në asnjë mundësi, madje …

Më shumë...

Kushner: Këtë vit nisin negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Kushner: Këtë vit nisin negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Ish-ministri i Jashtëm francez, Bernard Kushner ka theksuar se pret që Bashkimi Evropian të nisë negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë këtë vit. Në një opinion të publikuar në “Financial Times”, Kushner pret që BE të nis negociatat për anëtarësimin e Shqipërisë, pas zgjedhjeve dhe samitit të Triestes që mbahet në …

Më shumë...

Rama: Shqiptarët të votojnë nën flamurin kombëtar

Rama: Shqiptarët të votojnë nën flamurin kombëtar

Kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama ka thënë sot në Sarandë se nëse shqiptarët votojnë në 25 qershor nën flamurin kombëtar dhe jo nën flamujt e partive, Shqipëria do të jetë shumë më mirë se sot. “Ne nuk kemi dalë në këtë rrugë për të treguar përralla, por për të …

Më shumë...

Isufaj: Vlerësoj mbështetjen në luftën kundër pasurisë së fituar në mënyrë joligjore

Isufaj: Vlerësoj mbështetjen në luftën kundër pasurisë së fituar në mënyrë joligjore

Kryesuesi i Këshillit Prokurorial të Kosovës, Blerim Isufaj, sot ka pritur në takim udhëheqësin e projektit “Mbështetje e mëtejshme Institucioneve të Kosovës në luftën kundër krimit te organizuar, korrupsionit dhe ekstremizmit të dhunshëm”, Ian McDonald. Kryesuesi Isufaj ka njoftuar McDonald me funksionimin e sistemit prokurorial të Kosovës, në veçanti me …

Më shumë...

Zëvendësndihmëssekretari Yee: Ballkani, sfida serioze

Zëvendësndihmëssekretari Yee: Ballkani, sfida serioze

Zëvendësndihmëssekretari i Shtetit, Hoyt Brian Yee, në një seancë të mbajtur për Ballkanin Perëndimor në Senatin amerikan, ka thënë se Ballkani përballet me sfidat më serioze që nga viti 1990. Në këtë seancë, senatorë dhe ekspertë kanë bërë thirrje për vazhdimin e angazhimit amerikan në Ballkan me qëllimin të zmbrapset ndikimi …

Më shumë...

Ekspertja amerikane mbajti ligjëratë për kërcënimet kibernetike

Ekspertja amerikane mbajti ligjëratë për kërcënimet kibernetike

Në Ministrinë e Punëve të Brendshme, ekspertja e sigurisë kibernetike, Laura Galante, ka mbajtur një ligjëratë për të shpjeguar analizimin e rrjetit, sa i përket kërcënimeve kibernetike. Përmes kësaj ligjërate është synuar që të mësohen metodat me të cilët ekspertët amerikan merren aktivisht në ruajtjen dhe për format se si parandalohen …

Më shumë...

Dita e Çlirimit në Gjilan shënohet me disa aktivitete

Komuna e Gjilanit sot po feston ditën e çlirimit. Përveç homazheve te varrezat e dëshmorëve sot është bërë edhe zhvendosja e shtatores së heronjve Rexhep

Komuna e Gjilanit sot po feston ditën e çlirimit. Përveç homazheve te varrezat e dëshmorëve sot është bërë edhe zhvendosja e shtatores së heronjve Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha, të cilët kanë rënë në vitin 1984 në Kodrën e Trimave Lapidari u zhvendos nga një pronë private në parkun para …

Më shumë...

OAK: Akciza po shkatërron prodhuesin vendor të pijeve të pa gazuara

OAK: Akciza po shkatërron prodhuesin vendor të pijeve të pa gazuara

Drejtues të Odës së Afarizmit të Kosovës kanë vizituar kompaninë e langjeve “Laberion”, shqetësimi i së cilës është përballja me probleme të shumta dhe mos përkrahja nga ana e shtetit, sidomos ngarkesa që u bëhet me akcizë. OAK në kuadër të takimeve me prodhuesit vendor, ka qëndruar në kompaninë “Laberion”, …

Më shumë...

PDK-ja shkarkon një anëtare të saj në Gjakovë

PDK-ja

Partia Demokratike e Kosovës dega në Gjakovë ka njoftuar sot se ka marrë vendim që ta shkarkojë nga të gjitha pozitat në PDK Diana Qarkagjinë. Ajo ka qenë drejtoreshë e Arsimit në komunën e Gjakovës ndërsa dje ajo ishte shkarkuar nga kjo pozitë nga kryetarja e kësaj komune bashkë me dy …

Më shumë...