Fatmir Grejqevci

Albin Kurti e Rexhep Qosja vizitojnë Adem Demaçin

Albin Kurti e Rexhep Qosja vizitojnë Adem Demaçin

Kandidati i Vetëvendosjes për kryeministër të vendit Albin Kurti së bashku me profesor Rexhep Qosjen kanë vizituar sot veprimtarin kosovar Adem Demaçin. Kurti përmes rrjetit social ka vlerësuar lart figurat e Qoses dhe Demaçit, duke thënë se qartësia dhe thellësia e mendimit dhe dijes së tyre frymëzon si ngahera, pavarësisht …

Më shumë...

Ramush Haradinaj e konsideroi ofenduese, pyetjen e gazetarit të RTK-së, nëse Kosova do ta ketë partner Serbinë

Ramush Haradinaj

Kandidati për kryeministër i  koalicioni PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj e ka konsideruar ofenduese, pyetjen e  gazetarit të RTK-së,  nëse Kosova do ta ketë partner Serbinë.  Është ofendim t’ i thuhet  kryeministrit të ardhshëm, ose të emëruarit, që e ki partner Serbinë. Nuk e kam partner Serbinë. E kam Shqipërinë. Vëlla e …

Më shumë...

Veseli: Sakrifica e Agim Ramadanit, frymëzim për vendime të guximshme

Veseli: Sakrifica e Agim Ramadanit, frymëzim për vendime të guximshme

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, mbrëmë ka qëndruar në komunën e Gjilanit, ku ka takuar edhe Shukrije Ramadanin, bashkëshorten e heroit Agim Ramadani. Veseli ka thënë së sakrifica e Agim Ramadanit i frymëzon për të marrë vendime të guximshme për vendin. “Muaji i shenjtë na gjen duke vizituar …

Më shumë...

Ahmetaj prezantoi progresin dhe sfidat e Kosovës në seminarin për Ballkanin Perëndimor

Ahmetaj prezantoi progresin dhe sfidat e Kosovës në seminarin për Ballkanin Perëndimor

Ministrja e Integrimeve Evropiane, Mimoza Ahmetaj, mori pjesë në seminarin e bashkë-organizuar nga Përfaqësimi i Komisionit Evropian në Suedi dhe Ministria e Jashtme e Suedisë. Sipas një njoftimi, në këtë seminar me temë Ballkani Perëndimor dhe integrimet në BE, ku të pranishëm ishin pjesëtarë nga shoqëria civile, kori diplomatik dhe …

Më shumë...

Publikohet Udhëzuesi për Subjektet Politike mbi Komunikimin me Qytetarët Gjatë Fushatës Zgjedhore

Publikohet Udhëzuesi për Subjektet Politike mbi Komunikimin me Qytetarët Gjatë Fushatës Zgjedhore

Agjencia Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale sot nxjerrë Udhëzuesin për Subjektet Politike mbi Komunikimin me Qytetarët Gjatë Fushatës Zgjedhore. Agjencia Shtetërore për Mbrojtjen e të Dhënave Personale është institucioni i vetëm i mandatuar për mbikëqyrjen e zbatimit të rregullave për mbrojtjen e të dhënave personale në Republikën e …

Më shumë...

Vazhdojnë largimet nga lista e PD-së

Vazhdojnë largimet nga lista e PD-së

Pas kryetarit të degës së Partisë Demokratike në Shkodër, Ramiz Çobaj, një tjetër emër në listën e kandidatëve të këtij qarku ka vendosur të tërhiqet. Bëhet fjalë për Helidon Bushatin, i cili ndodhej i katërti në listën e demokratëve. Por tërheqja e tij është bërë për përfshirjen e një tjetër …

Më shumë...

Haradinaj: Do të hapim rrugë për zhvillim

Haradinaj: Do të hapim rrugë për zhvillim

Lideri i AAK-së, Hamush Haradinaj, i nominuar për kryeministër të Kosovës nga koalicioni PDK-AAK-Nisma, gjatë një takimi bashkëbisedimi me qytetarë që ka mbajtur hënen në mbrëmje, ka thënë se nuk do të administrojnë me të tashmen, por do të hapin rrugë për zhvillim. “Nuk do të administrojmë me të tashmen, …

Më shumë...

Memorandum Mirëkuptimi mes Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe GIZ-it

Memorandum Mirëkuptimi mes Gjykatës Themelore në Prishtinë dhe GIZ-it

Është nënshkruar sot memorandumi i mirëkuptimit në mes Gjykatës Themelore të Prishtinës dhe projektit për reforma juridike GIZ. Memorandumi u nënshkrua mes kryetares së Gjykatës Themelore në Prishtinë, Afërdita Bytyçi dhe udhëheqësit të  Projektit për Reformën Ligjore dhe Administrative – GIZ, Peter Ertl. Ky memorandum ka për qëllim mbështetjen për …

Më shumë...

Pacolli: Hoti po bllokon ndërtimin e parkingut nëntokësor te Filologjiku

Pacolli: Hoti po bllokon ndërtimin e parkingut nëntokësor te Filologjiku

Fitore Pacolli, shefe e kabinetit të kryetarit të komunës së Prishtinës, tha se ndërtimi i projektit të parkingut nëntokësor tek fakulteti Filologjik, po bllokohet nga ministri i financave, Avdullah Hoti.  Ajo tha se bllokimi i projekteve madhore nga niveli qeverisës ka filluar qysh pas marrjes së mandatit nga Lëvizja Vetëvendosje. …

Më shumë...

Prokurori Kujtim Munishi caktohet udhëheqës i Departamentit të Krimeve të Rënda

Prokurori Kujtim Munishi caktohet udhëheqës i Departamentit të Krimeve të Rënda

Këshilli Prokurorial i Kosovës (KPK) në takimin e radhës të hënën miratoi raportin e koordinatorit kombëtar për luftimin e krimit ekonomik për periudhën janar-mars 2017. Anëtarët e KPK-së aprovuan edhe pikën për procedurat standarde të veprimit për ngritjen e efikasitetit në trajtimin e rasteve të dhunës në familje, i cili …

Më shumë...

Thaçi: Zgjedhjet të organizohen me standarde të larta

Thaçi: Zgjedhjet të organizohen me standarde të larta

Kryetari i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka takuar shefen e EULEX-it, Alexandra Papadopoulou, me të cilën bisedoi për bashkëpunimin në mes të gjithë mekanizmave të sigurisë gjatë procesit elektoral. Ai u shpreh se Kosova ka ndërtuar traditë të zgjedhjeve të lira, të drejta dhe demokratike dhe se pret që edhe …

Më shumë...

KQZ miraton dizajnin e përmbajtjes së fletëvotimit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shqyrton vendimet e Gjykatës Supreme

Komisioni Qendror Zgjedhor mban sot mbledhjen e radhës, ku pikë e rendit të ditës do të jetë edhe shqyrtimi dhe miratimi i dizajnit dhe përmbajtjes së Fletëvotimit dhe Broshurës së Kandidatëve të Subjekteve Politike. Gjatë kësaj mbledhje do të bëhet edhe rekomandimi për akreditimin e vëzhguesve, si dhe shqyrtimi dhe …

Më shumë...

Haradinaj premton “shërimin” e sistemit shëndetësor në vend

Haradinaj premton “shërimin” e sistemit shëndetësor në vend

Kandidati për kryeministër i koalicionit PDK-AAK-Nisma, Ramush Haradinaj, ka vizituar sot Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina” ku është pritur nga menaxhmenti i këtij fakulteti. Pas takimit, Haradinaj, ka thënë se kanë biseduar për shumë tema, ndërsa ka pohuar se nën qeverisjen e tij synim do të jetë …

Më shumë...

Banorët shqiptarë nga veriu i Kosovës, sytë dhe shpresat kah Prishtina

Banorët shqiptarë nga veriu i Kosovës, sytë dhe shpresat kah Prishtina

Në Komunën e Zveçanit të banuar me shumicë serbe, që ndodhet në pjesën veriore të Kosovës, bëjnë pjesë edhe tri fshatra shqiptare, Boletini, Kelmend dhe Zhazhë, me rreth 600 banorë. Banorët e këtyre fshatrave po përballen me kushte të rënda ekonomike dhe papunësi. Ata thonë se ka një infrastrukturë deri diku …

Më shumë...

Kurti: Të gjithë të rinjve do t’u ofrohet arsim cilësor edhe falas, sepse ata janë pasuria e vendit tonë

Albin Kurti: Hashim Thaçi nuk mund të sillet me mua sikur ka bërë me Ramush Haradinajn

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryeminister, Albin Kurti, ka thënë se rinia i ka prirë gjithnjë ndryshimeve të mëdha. “Në qeverisjen tonë ne do t’ju ofrojmë të gjithë të rinjve arsim publik cilësor edhe falas, sepse ata janë pasuria e vendit tonë, dhe neve na intereson ta rrisim vlerën e asaj …

Më shumë...

Veseli: Koncepti i Fillimit të Ri, transformimi rrënjësor ekonomik

Veseli: Koncepti i Fillimit të Ri, transformimi rrënjësor ekonomik

Lideri iPDK-së ka thënë se 60 mijë vende të reja të punës mund të krijohen vetëm nga bizneset ekzistuese duke i mbështetur ato. Gjithashtu sipas Veselit me “Fillimin e Ri”  pagat në sektorin publik do të rritën për 30 për qind, ndërsa pensionet do të rriten 25 për qind. “Koncepti …

Më shumë...