Fatmir Grejqevci

14 sportistë përfaqësojnë Republikën e Kosovës në Festivalin Olimpik Evropian

14 sportistë përfaqësojnë Republikën e Kosovës në Festivalin Olimpik Evropian

Komiteti Olimpik i Kosovës sot mban një konferencë në lidhje me udhëtimin e 14 sportistëve që do ta përfaqësojnë Kosovën në Festivalin Olimpik Evropian për të rinj “Gyor 2017”, që mbahet në Hungari prej 23-29 korrik 2017. Në konferencë marrin pjesë edhe ekspedita e cila udhëton për në Hungari, të …

Më shumë...

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev: Ligji për gjuhën shqipe do të shkojë në Kuvend

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev thotë se e mbështet një zgjidhje pozitive për problemin e Kosovës

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka paralajmëruar se me ose pa mendimin e Komisionit të Venedikut, Ligji për gjuhën shqipe do të shkojë në Kuvend. Sipas Zaevit, ligji mund të miratohet, ndërsa i njëjti të hyjë në fuqi pas mendimit të marr nga Komisioni i Venedikut, shkruan “Alsat M”. I pyetur …

Më shumë...

Dardan Molliqaj, jep dorëheqje nga pozita e Sekretarit organizativ të Lëvizjes Vetëvendosje

Ish-sekretari organizativ i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj: Qasja e Albin Kurtit është e rrezikshme për Kosovën

Dardan Molliqaj, ka dhënë dorëheqje nga pozicioni i Sekretarit organizativ të Lëvizjes Vetëvendosje. Kështu ka bërë të ditur vet Molliqaj përmes rrjetit social, ku ka deklaruar se “Fitorja e jashtëzakonshme e Lëvizjes Vetëvendosje na ka vënë para vendimeve të reja”. “Kur unë u zgjodha Sekretar Organizativ, pas zgjedhjeve të vitit …

Më shumë...

Sot është mbajtur provimi pranues për studentët e rinj në Universitetin e Prishtinës“Hasan Prishtina”

Sot është mbajtur provimi pranues për studentët e rinj në Universitetin e Prishtinës“Hasan Prishtina”

Sot ka filluar provimi pranues në pjesën dërmuese të Njësive Akademike të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. Rektori i UP-së, Marjan Dema me disa prorektorë vizituan Fakultetin e Edukimit, Fakultetin Juridik, Fakultetin e Arteve të Bukura, Fakultetin Filologjik dhe Filozofik. Sipas një komunikate për media nga Universiteti i Prishtinës thuhet se …

Më shumë...

Zëvendës kryetari amerikan Pence: Të mos zgjerohet ndikimi rus në Ballkanin Perëndimor

Zëvendës kryetari amerikan Pence: Të mos zgjerohet ndikimi rus në Ballkanin Perëndimor

Është e rëndësishme që ndikimi i Rusisë në këtë pjesë të Ballkanit të mos zgjerohet dhe të kuptohet pse SHBA-të janë të shqetësuara, ka thënë zëvendës kryetari amerikan Mike Pence në takimin me kryetarin e Serbisë Aleksandar Vuçiq në Uashington, raportojnë mediat serbe duke iu referuar qarqeve diplomatike. Gazeta serbe …

Më shumë...

Para pak ditësh është ndarë nga jeta veterani i UÇK-së dhe atdhetari Kamer Osmani

Para pak ditësh është ndarë nga jeta veterani i UÇK-së dhe atdhetari Kamer Osmani

Më 15 korrik është ndarë fizikisht nga jeta humanisti dhe veterani i UÇK-së njëherësh ish themeluesi i fondit “Vendlindja Thërret”, Kamer Osmani i cili është varrosur më 16 korrik në fshatin e tij të lindjes në Cërcë të Burimit. Si njofton bashkëveprimtari Selim Haliti që ka qenë i bashkë-organizuar me …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës në detyrë: Qeveria jonë, me gjithë sabotimet e shumëanshme, ka bërë hapa historikë në proceset eurointegruese

afa, thotë se partia e tij në asnjë variant dhe me asnjë kusht nuk do të bëhet pjesë e qeverisë Haradinaj

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa deklaron se pavarësisht pengesave që ka patur gjatë qeverisjes, kabineti i drejtuar ai ka arritur që të afrojë vendin më shumë me Bashkimin Europian. Ai thotë se integrimi në BE dhe anëtarësimi në NATO është vizion dhe përcaktim popullor i qytetarëve të Kosovës dhe përmes një …

Më shumë...

Me vetëm dy specialistë të kardiokirurgjisë të QKUK-së, janë kryer 215 operacione

Me vetëm dy specialistë të kardiokirurgjisë të QKUK-së, janë kryer 215 operacione

Me vetëm dy specialistë të kardiokirurgjisë, me përkrahje të specializantëve, Klinikës së Anestezionit dhe Mjekimit Intensiv, stafit të mesëm (infermier/e, instrumentale) Shërbimit Spitalor Klinik Universitar,Ministrisë së Shëndetësisë, në shërbimin e kardiokirurgjisë në këtë gjashtëmujor janë kryer 75 operacione, përderisa në total numri i operacioneve deri tani në këtë shërbim ka …

Më shumë...

Kryetari Thaçi thërret në takim përfaqësuesit e patrive politike për caktimin e datës për konstituimin e Kuvendit

Hashim Thaci

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi do të thërras për të hënën në një takim përfaqësuesit e partive politike që kanë fituar mandatin të jenë pjesë e Kuvendit të Kosovës, për të biseduar për caktimin e datës së seancës konstituive. Këtë e ka bërë të ditur për RTK këshilltari i Kryetarit …

Më shumë...

I nominuari për kryeministër të Kosovës nga Vetëvendosje, Albin Kurti ka pritur një delegacion ndërkombëtarë të organizimit të lutjeve të mëngjesit

I nominuari për kryeministër të Kosovës nga Vetëvendosje, Albin Kurti ka pritur një delegacion ndërkombëtarë të organizimit të lutjeve të mëngjesit

I nominuari për kryeministër të Kosovës nga Vetëvendosje, Albin Kurti ka pritur të mërkuren në selinë qendrore të Vetëvendosjes, delegacionin ndërkombëtar të organizimit të lutjeve të mëngjesit, i cili delegacion po qëndron për vizitë në Kosovë për të mësuar më shumë mbi zhvillimet politike dhe gjendjen socio-kulturore në Kosovë. “I …

Më shumë...

Selimi: Sikur PAN t’i kishte numrat, tashmë seanca konstituive do të ishte mbajtur

Selimi: Sikur PAN t’i kishte numrat, tashmë seanca konstituive do të ishte mbajtur

“Sikur PAN t’i kishte numrat, tashmë seanca konstituive do të ishte mbajtur”, ka thënë deputeti i zgjedhur nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Rexhep Selimi, në një intervistë për TV Dukagjini. Sipas tij, krejt kjo tendencë me zgjatje të tilla është tendencë e papranueshme për qytetarët. Sipas tij, PAN synon që …

Më shumë...

Ambasadori i SHBA-ve: Secili ka të drejtë ta mësojë fatin e të afërmve

Ambasadori i SHBA-së, Greg Delawie: Shfuqizimi i Speciales e largon Kosovën nga Evropa dhe SHBA-ja

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie ka vizituar Qendrën Familjare për Personat e Zhdukur në Kosovë dhe ka vlerësuar se secili ka të drejtë ta mësojë fatin e të afërmve. “Vizitova Qendrën Familjare për Personat e Zhdukur në Kosovë. Secili ka të drejtë ta mësojë …

Më shumë...

Kandidatet për kreun e PD-së Basha e Selami, përballje para demokratëve të Shkodrës

Kandidatet për kreun e PD-së Basha e Selami, përballje para demokratëve të Shkodrës

Kandidatët për kryetarë të Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe Eduard Selami, ishin para demokratëve të Shkodrës, ku përveç analizës së tyre, morën edhe pyetje prej tyre. Basha tha se deformimi i vullnetit të qytetarëve më 25 qershor nga paratë e bandave si dhe u shpreh se PD është sot bartëse …

Më shumë...

Ahmetaj: Kosova ka bashkëpunim të shkëlqyer me shtetin e Sllovenisë nga i cili kemi marrë përvojë në procesin e integrimeve euroatlantike

Ahmetaj: Kosova ka bashkëpunim të shkëlqyer me shtetin e Sllovenisë nga i cili kemi marrë përvojë në procesin e integrimeve euroatlantike

Ministrja në detyrë e Integrimit Evropian, Mimoza Ahmetaj priti sot në takim lamtumirës ambasadorin në largim të Sllovenisë në Kosovë, Miljan Majhem, me të cilën u bisedua për progresin që Kosova ka bërë në procesin integrues në BE. Me këtë rast, Ahmetaj ka falënderuar ambasadorin Majhen për kontributin e tij …

Më shumë...

Kryetari i Vushtrrisë bën të ditur së nuk do të kandidoj, është koha t’ua lë radhën të tjerëve që të punojnë ndryshe në Vushtrri

Kryetari i Vushtrrisë bën të ditur së nuk do të kandidoj, është koha t’ua lë radhën të tjerëve që të punojnë ndryshe në Vushtrri

Pas tri mandatesh në krye të komunës së Vushtrrisë, Bajram Mulaku, ka vendosur të mos kandidojë edhe për një mandat tjetër nga Partia Demokratike e Kosovës, për kryetar të komunës së Vushtrrisë, për zgjedhjet lokale që do të mbahen më 22 tetor. E këtë vendim Mulaku thotë se e ka marrë …

Më shumë...