leoni

Fatmir Grejqevci

BIK: Kërcënimet me vdekje të udhëheqësve të shtetit dhe atyre fetar janë të papranueshme dhe të dënueshme për shoqëritë normale

BIK: Kërcënimet me vdekje të udhëheqësve të shtetit dhe atyre fetar janë të papranueshme dhe të dënueshme për shoqëritë normale

Bashkësia Islame e Kosovës konsideron se kërcënimet me vdekje të udhëheqësve të shtetit, BIK dhe komunës së Prishtinës përmes grafiteve është akt i papranueshëm dhe i dënueshëm për shoqëritë normale, për të cilën raportoi sot, gazeta Zëri. “Institucionet e vendit e as udhëheqja e BIK-së nuk ndikohet nga individë të …

Më shumë...

Kandidati për kryeministër i koalicionit PAN, Ramush Haradinaj, ka uruar popullin zviceran për përvjetorin e shtetësisë

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, njëherësh kandidat për kryeministër i koalicionit PAN, Ramush Haradinaj, ka uruar popullin zviceran për përvjetorin e shtetësisë. “Kjo ditë nacionale e Zvicrës, është festë e përbashkët. “Gjithë respekti e nderi për popullin dhe shtetin Zviceran, në ditën nacionale të tyre! Një popull e …

Më shumë...

Deputeti i PDK-së, Memli Krasniqi: Qeveria nuk votohet të enjten por pas konstituimit të Kuvendit

Deputeti i PDK-së, Memli Krasniqi: Qeveria nuk votohet të enjten por pas konstituimit të Kuvendit

Deputeti i PDK-së, Memli Krasniqi ka thënë se koalicioni PAN e ka mbështetje e mjaftueshme për ta votuar Qeverinë dhe për ta konstituuar Kuvendin. Ai ka thënë se Qeveria nuk do të votohet të enjten por një ditë tjetër. “Ne kemi mbështetje të mjaftueshme për ta votuar qeverinë, për ta konstituuar edhe …

Më shumë...

Albin Kurti thotë se Qeveria që varët nga Beogradi i bën dëm shtet-ndërtimit të Kosovës

Kurti: Pas deklarimeve të Thaçit për Kosovën Lindore, në Bujanoc është rritur prania e xhandarmërisë serbe

Albin Kurti, i emëruar për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje është regjistruar sot deputet i Kuvendit të Kosovës. Ai me këtë rast ka thënë se do të jetë deputet i popullit që do ndryshime demokratike, ndryshime për drejtësi e zhvillim, për mirëqenie e punësim, për liri e demokraci”.  Kurti ka siguruar …

Më shumë...

Ministria e Arsimit e Kosovës dhe ajo Shqipërisë organizojnë seminar mbarëkombëtar për mësuesit e diasporës

Ministria e Arsimit e Kosovës dhe Shqipërisë organizojnë seminar mbarëkombëtar për mësuesit e diasporës

Nën organizimin e ministrive të Arsimit të Kosovës dhe Shqipërisë, nga sot deri më 4 gusht, mbahet Seminari mbarëkombëtar për mësimin plotësues në gjuhën shqipe në diasporë. Në këtë Seminar, i cili mbahet në Gjakovë, pritet të marrin pjesë rreth 120 mësues shqiptarë, të cilët janë të angazhuar në mësimin …

Më shumë...

Sot në kompleksin memorial “Adem Jashari”, në Prekaz mbahet manifestimi “Dita e Diasporës”

Sot në kompleksin memorial “Adem Jashari”, në Prekaz mbahet manifestimi “Dita e Diasporës”

Sot në kompleksin memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, nën patronazhin e Ministrisë së Diasporës, mbahet manifestimi “Dita e Diasporës”. Manifestimi fillon në orën 19:00, me homazhe te varrezat e familjes Jashari, për të vazhduar në orën 20:00 me programin kulturo-artistik të grupit muzikor vokal “Kvali” nga Sllovenia, i udhëhequr nga …

Më shumë...

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa: Çdo fillim i ri fillon në fund të një fillimi të vjetër”

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa: Çdo fillim i ri fillon në fund të një fillimi të vjetër”

Kryeministri në largim dhe kryetari i LDK-së, Isa Mustafa përmes një postimi në rrjetin social ka shkruar se qeverisja bazohet në njerëz, por votat janë numra dhe sipas tij PAN-i nuk i ka as votat, e as njerëzit. “Në zgjedhje ka marrë përkrahjen e çerekut të votuesve, kurse çereku i …

Më shumë...

Deliu-Kodra: Më 3 gusht Veseli zgjedhet kryekuvendar, Qeveria votohet në një seancë tjetër

Deliu-Kodra: PDK-ja nuk do ta asnjë kandidat për kryetar të Kosovës nëse nuk është nga propozuar nga ajo

Anëtarja e kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu-Kodra, është e bindur se më 3 gusht do të konsolidohet Kuvendi i Kosovës në krye me kryekuvendar, Kadri Veselin, kurse, për themelimin e Qeverisë mendon se është herët të diskutohet, pasi ajo do të ndodh në një seancë tjetër. Ajo në …

Më shumë...

Kryetari Thaçi, ka dekretuar sot emërimin e 53 gjyqtarëve të rinj

Kryetari Thaçi, ka dekretuar sot emërimin e 53 gjyqtarëve të rinj, të cilët do të jenë gardianë të së drejtës në Republikën e Kosovës

Kryetari Hashim Thaçi, ka dekretuar sot emërimin e 53 gjyqtarëve të rinj, të cilët do të jenë gardianë të së drejtës për qytetarët e Republikës së Kosovës. Pesëdhjetetre gjyqtarët e rinj kanë bërë betimin dhe janë zotuar që do t’i qëndrojnë besnikë Kushtetutës së Republikës së Kosovës. Në fjalën e …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Kosova ka nevojë që sa më shpejt t’i formojë institucionet e dala nga zgjedhjet e 11 qershorit

Fatmir Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, ka thënë se vendi ynë ka nevojë që sa më shpejt t’i nderojë institucionet e dala nga zgjedhjet e 11 qershorit. Ai pas regjistrimit si deputet i Kuvendit të Kosovës, ka thënë se beson që të enjten do të konstituohet Kuvendi dhe më pas …

Më shumë...

Deputeti i AAK-së Rasim Selmanaj: LDK-ja do t’i bashkohet PAN-it

Deputeti i AAK-së Rasim Selmanaj: LDK-ja do t'i bashkohet PAN-it

Deputeti i AAK-së Rasim Selmanaj është shprehur i vendosur se koalicioni PAN i ka votat e mjaftueshme për ta bërë Qeverinë, edhe pse  nuk ka bërë të ditur se sa vota i ka gjithsej. Ai me këtë rast ka thënë se ekziston mundësia që Qeveria të votohet në seancën e …

Më shumë...

Kurteshi: Edhe nëse PAN-i arrin ta formojë Qeverinë, ne nuk do ta lejojmë të punojë në dëm të shtetit

Kurteshi: Molliqaj po mban mbledhje ilegale me aktivistë të VV-së që kanë për qëllim dobësimin e saj

Deputeti i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Ismajl Kuretshi, ka thënë se po t’i kishte PAN-i numrat do ta formonte Qeverinë qysh moti. “Nëse i kanë siguruar mirë është të mos maltretohen qytetarët, por mendoj që po t’i kishin siguruar nuk do t’i zvarrisnin këto procese”, ka deklaruar ai, transmeton zeri.info. Kurteshi më …

Më shumë...

Kryetari i Shqipërisë Ilir Meta fillon punën me dekorata, ashtu sikur Bujar Nishani

Ilir Meta, kryetari që përfaqëson opozitën në Shqipëri, përdor çdo makinacion për të shtyrë sa më gjatë shkarkimin

Kryetari i Shqipërisë, Ilir Meta, përmes  një dekreti,  kolonelit Bardhyl Myrteza Kollçakut me detyrë drejtor i përgjithshëm i Agjencisë së Inteligjencës dhe Sigurisë së Mbrojtjes, në Ministrinë e Mbrojtjes, i ka ndarë  dhënë gradën madhore “Gjeneral Brigade”. Ky dekret i Metës është bazuar në nenin  nenit 93 të Kushtetutës së …

Më shumë...

Shpend Ahmeti i kërkon ministrit, Blerand Stavileci të tregojë si kemi mbetur pa rezerva të thëngjillit

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti: Ministwr Stavileci trego se si kemi mbet pa rezerva të thëngjillit

Pas akuzave dhe kundërthënieve në mes Partisë Demokratike të Kosovës dhe Lëvizjes Vetëvendosje gjatë javës që lamë pas, kryetari i Prishtinës. Shpend Ahmeti me anë të një postimi ka kërkuar që të bëhet kthimi te temat e vërteta. Ai ka kërkuar nga ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerdand Stavileci të shpjegojë …

Më shumë...

Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme dhe mos krijimin e institucioneve të reja po i kushtojnë shtetit të Kosovës më humbjen e 90 milionë eurove

Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme dhe mos krijimin e institucioneve të reja po i kushtojnë shtetit të Kosovës më humbjen e 90 milionë eurove

Mbajtja e zgjedhjeve të parakohshme dhe vonesa në krijimin e institucioneve të reja po i kushtojnë shtetit të Kosovës hiç më pak se 90 milionë euro, fonde këto të ndara nga institucionet ndërkombëtare për vendin. Bëhet fjalë për humbjen e 15 milionë eurove nga programi me Fondin Monetar Ndërkombëtar, i cili …

Më shumë...

Koalicioni PAN synon që të njëjtën ditë të votohet kryekuvendari dhe Qeveria

Me 89 vota pro deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar për ndryshimin e përkohshëm të rregullave fiskale

Koalicioni PDK-AAK-Nisma synon që të njëjtën ditë të nxjerrë në votim kandidatin për kryetar të Kuvendit dhe të nominuarin për kryeministër. Megjithëse nuk është zyrtarizuar ende, kandidati i vetëm për kryeparlamentar do të jetë Kadri Veseli, ndërkaq Ramush Haradinaj është i mandatuar për postin e kryeministrit. As Veseli e as Haradinaj …

Më shumë...